شینزو آبه, ژاپن, سیاست ژاپن

شینزو آبه, ژاپن

گزینه‌های احتمالی نخست وزیری ژاپن پس از شینزو آبه چه کسانی هستند؟

گزینه‌های احتمالی نخست وزیری ژاپن پس از شینزو آبه چه کسانی هستند؟

28/08/2020 03:33:00 ب.ظ

گزینه‌های احتمالی نخست وزیری ژاپن پس از شینزو آبه چه کسانی هستند؟

پس از کناره‌گیری غیرمنتظره شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن از قدرت نگاهی داریم به پنج سیاستمدارای که محتمل ترین جانشین های آبه خواهند بود.

شینزو آبه روز جمعه اعلام کرد به‌دلیل بیماری از مقام نخست وزیری کناره گیری می کند و حالا سرزمین آفتاب سرخ در انتظار تعیین جانشینی برای این استعفای غیرمنتظره است.اما چه کسانی می‌توانند جانشین آبه شوند و به عنوان بالاترین مقام سیاسی، کشور را اداره کنند.نام پنج نفر به عنوان جایگزین شینزو آبه بیش از بقیه بیشتر شنیده می شود.

واکنش آمریکا به اعتراضات ایران: خشونت علیه معترضان را محکوم می‌کنیم و کندی اینترنت را زیرنظر داریم کمپین حقوق بشر: آمریکا و اروپا باید مانع خونریزی بیشتر در ایران شوند | DW | 28.07.2021 مولوی عبدالحمید: ریشه ناآرامی‌ها و چالش‌ها در ندیدن واقعیت‌هاست | DW | 28.07.2021

اولین نامزد احتمالی جانشینی شینزو آبه،تارو آسو، سیاستمدار ۷۹ ساله است که از سال ۲۰۱۲ تا امروز در راس وزارت خانه‌های مهمی از جمله اقتصاد و دارائی و معاون نخست وزیر بوده است.ًآسوAP Photoآسو پیش‌تر بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن نیز بوده است.

هرچند در مقام یک تکنوکرات کارنامه قابل قبولی دارد اما در مقام یک سیاستمدار آن چنان که باید و شاید موفق نبوده است. یکی از مهم‌ترین اشتباهات او در سال ۲۰۱۳ بود. هنگامی که وی وزیر بهداشت بود برای کاهش بودجه درمان در یک سخنرانی در اظهارنظری نسنجیده اعلام کرد که شاید بهتر باشد برای تامین بودجه افراد سالخورده زودتر بمیرند. یا به عنوان مثال چند ماه پس از جنجال و رسوایی ناشی از این سخنان، در اظهارنظر دیگری گفت که شاید بهترباشد ژاپن برای اصلاح قانون اساسی همان روندی را در پیش بگیرد که آلمان هیتلری در پیش گرفت. headtopics.com

sugayushide Sugaیوشیده سوگادیگر نامزدی که شانس زیادی برای انتخاب شدن دارد. سوگا یکی از وفادارترین مشاوران شینزو آبه در سال‌های اخیربوده است.او نقش پررنگی در سیاست ژاپن در یک دهه اخیر داشت و توانست آبه را پس از شکست تاریخی در سال ۲۰۰۷ بار دیگر به مقام نخست وزیری برساند.

سوگا در سال ۲۰۱۲ معاون استراتژیک آبه شد. سیاستمدار ۷۱ ساله در برهه‌های حساس نقش سخنگوی دولت را نیز برعهده گرفته است.ishibaAP Photoشیگرو ایشیباکارشناس نظامی بخت دیگری است که می تواند هیات دولت را مدیریت کند. متخصص فناوری‌های نظامی، ایشیبا یکی از حامیان پروپاقرص موسیقی پاپ ژاپنی در دهه هفتاد میلادی نیز هست.

بانکدار سابق در ۶۳ سالگی یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ژاپن محسوب می شود. قریب به ۴۰ سال است که او در پارلمان ژاپن نماینده مردم است.ایشیبا هم چون شینزو آبه یکی از طرفداران تقویت هر چه بیشتر قدرت دفاعی ژاپن است. وی در سال ۲۰۱۷ با بالا گرفتن تنش‌ها بین کره شمالی و ژاپن، در پارلمان قانونی را پیشنهاد کرد که طی آن ممنوعیت تولید سلاح هسته‌ای در ژاپن برداشته می‌شد، هرچند این قانون رای لازم را نیاورد. او یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران ژاپنی است اما هیات رئیسه حزب لیبرال دموکرات بر سر انتخاب او توافق کامل ندارد.

Taro KonoAP Photoچهارمین شانس جانشینی شینزو آبه،تارو کونووزیر دفاع است.کونو را در ژاپن به عنوان سیاستمدار اصلاح طلب از حزب لیبرال دموکرات می شناسند. هرچند که در سال‌های اخیر این سیاستمدار ۵۷ ساله محافظه کار شده و خبری از پروژه‌های اصلاح طلبانه او نیست. وی پست‌های مهمی در دولت آبه در سال‌های اخیرداشته است. headtopics.com

دادستانی آلمان پزشک سوری را به جنایت علیه بشریت متهم کرد؛ تلاش برای عقیم کردن زندانیان یکی از اتهامات او پلیس اصفهان می‌گوید به زنان گواهینامه موتورسیکلت نمی‌دهد؛ کانون مدافعان حقوق بشر واکنش نشان داد شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب

فارغ التحصیل دانشگاه جورج تاون آمریکا، تاور کونو بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ وزیر خارجه ژاپن هم بود. پدر او هم یکی از مشهورترین سیاستمداران ژاپن در دهه هشتاد و اوائل دهه نود میلادی بود.Fumio KishidaAP Photoفومیو کوشیدا، نفر آخر این فهرست ۵ نفره است. البته او بیشترین شانس را برای پست نخست وزیری دارد.

وزیر پیشین خارجه کشور آفتاب سرخ، کوشیدا یکی از مهم استراتژیست‌های حزب لیبرال دموکرات است اما هیچگاه در عرصه عمومی آن چنان که باید و شاید موفق عمل نکرده است چرا که از کاریزمای سیاستمداران بی‌بهره است.نماینده مردم هیروشیما، ۶۳ ساله است و او را می توان عامل اصلی حضور باراک اوباما در ژاپن و سخنرانی تاریخی رئیس جمهوری آمریکا در هیروشیما دانست.

ادامه مطلب: euronews فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

به گفته رسانه‌های ژاپن، شینزو آبه از نخست وزیری این کشور کناره‌گیری می‌کندرسانه‌های ژاپن روز جمعه اعلام کردند که شینزو آبه ، نخست وزیر این کشور قصد دارد به دلیل شرایط سلامتی‌اش از سمت خود کناره گیری کند.

شینزو آبه از نخست وزیری ژاپن استعفا می‌دهد شینزو آبه در جریان نشست مطبوعاتی اعلام کرد که به دلیل شرایط سلامتی‌اش از نخست وزیری ژاپن کناره‌گیری می‌کند.

نخست وزیر ژاپن استعفا می‌دهدتلویزیون ملی ژاپن از احتمال استعفای شینزو آبه به دلیل مشکلات جسمانی خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

نخست وزیر ژاپن استعفا می‌دهد - BBC News فارسیبه گزارش رسانه‌های محلی، شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن قرار است بدلیل بیماری از سمت خود استعفا دهد.

نسرین ستوده: پس از بازداشت غیرقانونی دخترم، شکستن اعتصاب غذا برایم ممکن نیست

قدرت طوفان دریایی «لورا» پس از برخورد با ایالت لوییزیانا کمتر شده استقدرت طوفان دریایی «لورا» پس از برخورد با ایالت لوییزیانا کمتر شده است «مرکز ملی طوفان دریایی» ایالات متحده می گوید که «لورا» اکنون حامل بادهایی با حداکثر سرعت ۱۹۵ کیلومتر در ساعت است و در طبقه بندی پنج درجه‌ای طوفان‌ها، در درجه ۳ قرار می‌گیرد.