گزارشگران بدون مرز: موسوی و رهنورد از فرزندانشان کرونا نگرفته‌اند | DW | 18.11.2020

28/08/1399 02:33 ب.ظ

بر خلاف ادعای خبرگزاری فارس، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با دخترشان که به کرونا مبتلا بوده، تماسی نداشته‌اند. بر اساس اطلاعات سازمان گزارشگران بدون مرز این دو تنها با نگهبانان و ماموران اطلاعاتی در تماس بوده‌اند.

بر خلاف ادعای خبرگزاری فارس، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با دخترشان که به کرونا مبتلا بوده، تماسی نداشته‌اند. بر اساس اطلاعات سازمان گزارشگران بدون مرز این دو تنها با نگهبانان و ماموران اطلاعاتی در تماس بوده‌اند. فارس مدعی شد که"یکی از دختران موسوی و رهنورد به همراه دو فرزندش به کرونا مبتلا شده‌اند، اما همچنان با پدر و مادرشان در تماس بوده‌اند". به نوشته این خبرگزاری یکی از دامادهای موسوی و رهنورد نیز که پزشک جراح است مرتب با آنها در تماس بوده است.

فارس مدعی شد که"یکی از دختران موسوی و رهنورد به همراه دو فرزندش به کرونا مبتلا شده‌اند، اما همچنان با پدر و مادرشان در تماس بوده‌اند". به نوشته این خبرگزاری یکی از دامادهای موسوی و رهنورد نیز که پزشک جراح است مرتب با آنها در تماس بوده است.

فارس نوشت: «دورهمی‌های‌ میرحسین موسوی علیرغم اینکه برخی جریانات سیاسی آنها را محصورین می‌خوانند، حتی در شرایط کرونایی هم ادامه دارد.» این خبرگزاری مدعی شد که"این رفت و آمدها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفته است".

این در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی در این باره نوشته است: «بر خلاف گفته‌های مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران به برخی از نهادهای سازمان ملل، میر حسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا از سوی دخترانشان دچار بیماری کووید -۱۹ نشده‌اند. بنا بر اطلاعات گردآوری‌شده توسط این سازمان، یکی از دختران آنها که دارای علایم کرونا بود، هیچ تماسی با پدر و مادر خود نداشته است و دیگر فرزندان آنها نیز نتیجه آزمایش‌های‌شان منفی بوده است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

از هركي گرفتن گور پدرشون با اون حرف زدنش چيزه اِ چيزه ميدوني چيز بود آخه چيزه 🤔🤔🤔 شما خیلی خوبید که ما رو از نگرانی در می آرید.این اراجیف خبر یا جوک.خجالت بکشید امیدواریم زنده بماند و بخاطر اعدامهای دسته جمعی جوانان در زمان نخست وزیری به مجازات برسد . ⭕فاجعه کرونا در ایران: آمار جانگداز قربانیان در ۴۶۵شهر از ۱۵۷هزار و ۹۰۰نفر بیشتر است سپاه_عامل_کرونا تجهیز_کادر_درمانی Freeiran2020

تو گفتی و‌ ما باور کردیم! با نکهبانها چجوری رابطه دارند؟ پول دستی می‌گیرند؟😂

گزارشگران بدون مرز: بدون تضمین آزادی رسانه‌ها صلح عادلانه ناممکن استسازمان گزارشگران بدون مرز، دوشنبه 12 آوریل اعلام کرد، بدون تضمین آزادی رسانه‌ها صلح عادلانه و پایدار در افغانستان ناممکن است. دفتر حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان «نی»، نوشت، آزادی بیان و رسانه‌ها در نشست استانبول باید خط قرمز باشد. العربیه_فارسی

گزارش‌گران بدون مرز: ۲۱ روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار را برای نوروز آزاد کنید

گزارشگران بدون مرز: در آستانه نوروز روزنامه‌نگاران ایرانی آزاد شوند | DW | 19.03.2021'گزارشگران بدون مرز' از جمهوری اسلامی خواسته است که به مناسبت فرا رسیدن سال نو خورشیدی، روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را آزاد کند. به گفته این نهاد بین‌المللی هم‌اکنون ۲۱ زن و مرد روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند. گزارشگران از غرب و آمریکا درخواستی برای رفع تحریم ۸۰ میلیون شهروند ایرانی ندارن؟

گزارش‌گران بدون مرز: طرح منع حضور خبرنگاران امریکایی و بریتانیایی در ایران وجاهت قانونی ندارد

گزارشگران بدون مرز: سال‌جاری 50 خبرنگار در سراسر جهان کشته شدندسازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد که طی سال جاری 50 خبرنگار در سراسر جهان کشته شده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

گزارشگران بدون مرز: ایران رکورددار کشتن روزنامه‌نگاران در نیم‌قرن اخیر است

پس از انتشار خبر ابتلای میرحسین موسوی و زهرا رهنورد به بیماری کووید ۱۹، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران ادعا کرد که این دو رهبر اعتراضات جنبش سبز از دخترانشان کرونا گرفته‌اند.

فارس مدعی شد که"یکی از دختران موسوی و رهنورد به همراه دو فرزندش به کرونا مبتلا شده‌اند، اما همچنان با پدر و مادرشان در تماس بوده‌اند". به نوشته این خبرگزاری یکی از دامادهای موسوی و رهنورد نیز که پزشک جراح است مرتب با آنها در تماس بوده است.

فارس نوشت: «دورهمی‌های‌ میرحسین موسوی علیرغم اینکه برخی جریانات سیاسی آنها را محصورین می‌خوانند، حتی در شرایط کرونایی هم ادامه دارد.» این خبرگزاری مدعی شد که"این رفت و آمدها بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت گرفته است".

این در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارشی در این باره نوشته است: «بر خلاف گفته‌های مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران به برخی از نهادهای سازمان ملل، میر حسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا از سوی دخترانشان دچار بیماری کووید -۱۹ نشده‌اند. بنا بر اطلاعات گردآوری‌شده توسط این سازمان، یکی از دختران آنها که دارای علایم کرونا بود، هیچ تماسی با پدر و مادر خود نداشته است و دیگر فرزندان آنها نیز نتیجه آزمایش‌های‌شان منفی بوده است. تنها کسانی که با آنها ارتباط مستمر دارند، زندانبانان‌شان، ماموران وزارت اطلاعات هستند که در بخشی از خانه آنها مستقر شده‌اند.»

اردشیر امیر ارجمند، مشاور سابق میرحسین موسوی نیز در یادداشتی که در سایت کلمه منتشر شده، تاکید کرده که"موسوی و رهنورد چه در زمانی که مسئولیت داشتند و چه پس از آن همواره مانند مردم معمولی زندگی کرده و از هیچ رانتی برخوردار نبوده‌اند".

او نوشته است: «آنها بر خلاف دویست سیصد نفر از اعضای حلقه سخت قدرت که به حسابِ ملت دربند و دچار سختی معیشت، روزانه و گاهی در چند نوبت مورد تست قرار می‌گیرند، از تدابیر ویژه و پر هزینه برخوردار نیستند و مانند عموم مردم کشور در معرض این بیماری خطرناک هستند.»

روز یکشنبه ۲۵ آبان (۱۵ نوامبر) وبسایت کلمه گزارش داده بود که آزمایش کرونای زهرا رهنورد و میرحسین موسوی مثبت بوده است.

بر اساس گزارش این وبسایت خبری، آنها در منزل و محل حصرشان مورد معاینه پزشکی قرار گرفته‌اند و"حال عمومی آنها خوب است".

ادعای رفع حصر از رهنورد

خبرگزاری امنیتی فارس همچنین ادعا کرده که زهرا رهنورد از سال ۹۶"بطور رسمی در حصر نیست و آزادانه ‌علیه نظام فعالیت کرده و همچنین به فعالیت‌هایی تخصصی خود از جمله فعالیت‌های هنری و نقاشی می‌پردازد".

اردشیر امیرارجمند در یادداشت خود درباره این ادعا نوشته است: «نخست باید مشخص کنند مستند به کدام سند رسمی و قانونی و اعلام رسمی با پذیرش مسئولیت حقوقی و استلزامات آن، این حصر به صورت رسمی از سال ۹۶ در مورد خانم رهنورد رفع شده است؟ آیا ایشان اکنون می‌تواند همه حقوق مدنی و سیاسی و اجتماعی خود را استیفا نماید؟ مثلا می‌تواند هر وقت به هر کجا خواست شخصا و بدون مزاحمت برود و یا آزادانه فعالیت اجتماعی و سیاسی داشته باشد؟»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امیرارجمند سپس به این نکته اشاره کرده که اگر این حصر «به طور رسمی» از سال ۹۶ رفع شده بدان معناست که تا آن زمان رسما و قانونا این حصر اعمال شده است. او خواسته سندیت این «حصر رسمی» در اختیار افکار عمومی قرار بگیرد.

خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی پیشتر نیز مدعی شده بودند که مهدی کروبی از حصر خانگی درآمده و حتی با برخی شخصیت‌های سیاسی نیز دیدار داشته است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

حسین کروبی، فرزند مهدی کروبی اما در گفت‌وگو با سایت مدارا این ادعا را رد کرد و گفت، وضعیت پدرش و موسوی و رهنورد هیچ شباهتی به بازداشت خانگی ندارد بلکه "کاملاً شبیه زندان است و از زندان هم بدتر است".

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از سال ۱۳۸۹ به طور غیرقانونی و بدون گذراندن مراحل قانونی یا دادگاه در حصر خانگی به سر می‌برند. هیچ نهادی تا کنون حاضر به پذیرش مسئولیت صدور دستور حصر نشده، اما گفته می‌شود که این دستور از سوی شخص خامنه‌ای صادر شده است.

بارها از سوی خود این افراد و نزدیکان آنها خواسته شده تا دادگاهی علنی برای رسیدگی به اتهامات احتمالی آنان تشکیل شود و اعلام شده که نتیجه این دادگاه هرچه باشد مورد پذیرش آنها خواهد بود. در ۱۰ سال گذشته اما هیچ پاسخی به این درخواست و نیز درخواست برای رفع حصر آنان داده نشده است.

در همین زمینه: