گزارش «حمزه سواری»، زندانی سیاسی اهوازی از وضعیت بد زندان‌های ایران

27/06/1400 11:21:00 ب.ظ

گزارش «حمزه سواری»، زندانی سیاسی اهوازی از وضعیت بد زندان‌های ایران #العربيه_فارسى

العربيه_فارسى, حمزه سواری

گزارش « حمزه سواری »، زندانی سیاسی اهوازی از وضعیت بد زندان‌های ایران العربيه_فارسى

یکی از زندانیان سیاسی عرب اهوازی به نام حمزه سواری فرزند لفته که به جرم محاربه و اقدام علیه امنیت ملی به حبس ابد محکوم است، طی نامه‌ای نسبت به وضعیت

این زندانی سیاسی در تاریخ 11 شهریور 1384 زمانی که تنها 16 سال داشت، به اعدام محکوم شد، اما در نهایت حکم او به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. اکنون او در گزارشی مفصل با اشاره به ویدیو و تصاویری که اخیرا توسط گروه سایبری «عدالت علی» منتشر شده و حاوی تصاویری از رفتار ناشایست با زندانیان، کتک زدن و برهنه‌ کردن آنها بود، نوشت :«در پی انتشار فایل‌های تصویری از زندان اوین گوشه‌ای از وضعیت اسفبار زندان‌های ایران و شیوه برخورد غیرانسانی و غیرقانونی ماموران و آمران با زندانیان به نمایش گذاشته شد.»

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌ ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمع اعتراضی گروهی از مردم در اراک را نشان می‌دهد. معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌ ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمع اعتراضی گروهی از مردم در اراک را نشان می‌دهد. معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.‎'. Follow their account to see 72081 posts. ادامه مطلب >>

طالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت « امر به معروف و نهی از منکر» تغییر دادطالبان نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد به گفته ساکنان کابل،طالبان وزارت زنان این کشور را با «پلیس اخلاق»جایگزین کرد.فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد که زنان کارمند سابق این اداره ظاهراً از ورود به ساختمان بازداشته شده‌اند کارهاشون برای ایرانی ها خاطره است،چه دقیق داره الگو برداری میکنه از ایران به عن منکر تبدیل شده ؟ چی نوشته آنجا ؟ عن منکر یعنی چی؟ این امر به معروف ونهی ازمنکر بد کوفتیه ما هم دچارشیم پاشنه اشیل نظام برای نارضایتی مردم

۱۲ فعال مدنی اردبیلی به اتهام توهین به رهبری به دادگاه احضار شدندآخر آزادسازی قره باغ که برنامه یک مشت پان ترکه چه ربطی به ایران داره. مرگ بر تجزیه طلب لطفا دقت کنید اینها فعال مدنی نیستند ،تجزیه طلب هستند وآشکارا اعلام می کنند شما نمی دانم چطور متوجه نمی شوید !؟شاید هم در یک جهتید.

تاکید آمریکا، بریتانیا، امارات و سعودی بر تعهد به راه‌حل سیاسی جامع در یمنسفرای کشورهای بریتانیا، سعودی و امارات در یمن و کاردار آمریکا در این کشور در بیانیه‌ای مشترک، ضمن تاکید بر تعهد به راه حل سیاسی جامع در یمن، خواستار

مدیر یک درمانگاه در بوکان با اتهامات سیاسی به ۷ سال حبس محکوم شد

عادت دستان مرکل؛ چگونه ژست صدراعظم آلمان با انگشتانش به نمادی سیاسی تبدیل شد؟اولاف شولتز، نامزد حزب سوسیال دموکرات در عکسی که از او بر روی جلد یکی از مجله‌های آلمان منتشر شد دستانش را مانند آنگلا مرکل در مقابلش قرار داد. او به این ترتیب امیدوار است تا بتواند خود را به عنوان جانشین طبیعی صدراعظم آلمان به رای‌دهندگان معرفی کند.

وزیر خارجه هلند به‌دلیل نحوه مدیریت خروج از افغانستان مجبور به استعفاء شدسیخرید کاخ، وزیر خارجه هلند چهارشنبه شب در جریان بحث‌های مجلس نمایندگان پذیرفته بود که واکنش کُند دولت به هشدارها درباره شرایط افغانستان احتمالا باعث شده است تا شماری از افغان‌ها امکان خروج به موقع از افغانستان را پیدا نکنند. استاکس نت هلندی.

تکان‌دهنده زندان‌های ایران واکنش نشان داد.به گزارش ایسنا، روز جمعه، کارگرانی در کابل، تابلو ساختمان وزارت زنان را با نام جدید آن که ترکیبی از دری و عربی است به «وزارتخانه‌های نماز و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر» تغییر دادند.استان‌وایر- ۱۲ تن از بازداشت‌شدگان تجمعات «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» به اتهام «توهین به رهبری» به طور همزمان به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شدند.استقرار دولت قانونی این کشور در عدن شدند.

این زندانی سیاسی در تاریخ 11 شهریور 1384 زمانی که تنها 16 سال داشت، به اعدام محکوم شد، اما در نهایت حکم او به حبس ابد تقلیل پیدا کرد. اکنون او در گزارشی مفصل با اشاره به ویدیو و تصاویری که اخیرا توسط گروه سایبری «عدالت علی» منتشر شده و حاوی تصاویری از رفتار ناشایست با زندانیان، کتک زدن و برهنه‌ کردن آنها بود، نوشت :«در پی انتشار فایل‌های تصویری از زندان اوین گوشه‌ای از وضعیت اسفبار زندان‌های ایران و شیوه برخورد غیرانسانی و غیرقانونی ماموران و آمران با زندانیان به نمایش گذاشته شد. این فیلم‌ها کارمندان زنی را نشان می‌دهد که می‌گویند چند هفته است که سعی می‌کنند سر کارشان برگردند، ولی به آنها گفته می‌شود که به خانه‌شان برگردند.» Advertisement حمزه سواری با اشاره به اینکه زندانیان سیاسی سابقا نیز گزارش‌های زیادی در این‌باره ارسال کرده بودند، اما گزارش‌های آنها همیشه از سوی مسئولان امر مورد انکار و تکذیب قرار می‌گرفت و حتی گاهی «پرونده‌هایی مضاعف با اتهام سیاه‌نمایی و نشر اکاذیب برای خود این زندانیان باز می‌شد و برخی نیز با‌ همین پرونده‌ها مجددا به مجازات‌های تازه‌ای محکوم می‌شدند». این ۱۲ کنش‌گر مدنی، از بازداشت‌شدگان تجمعات حمایت از آزادسازی قره‌باغ هستند. این زندانی محکوم به حبس ابد از جمله مهمترین دلایل عدم ایجاد تغییر در وضعیت زندان‌ها را نبود نظارت، عدم مسئولیت‌پذیری و انکار برخورد غیرانسانی و غیرقانونی با زندانیان عنوان کرد. در این فهرست کفیلی برای وزارت امر به معروف و نهی از منکر معرفی شده است. همچنین در بخشی از نامه خود نوشته است «در طول شانزده سال حبسی که تاکنون گذرانده‌ام، با کسر 9 ماه انفرادی در بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات اهواز و شیراز و سه ماه حبس در زندان شیبان و هفت سال اخیر حضور در زندان رجایی‌شهر، هشت سال را در زندان کارون سپری کرده‌ام. دولت قانونی یمن همچنین ضمن استقبال از حمایت‌های پادشاهی سعودی و امارات برای دستیابی به راه حل سیاسی جامع در این کشور، بر اهمیت اجرای سریع توافق ریاض تاکید کرد.

این هشت سال تلخ‌ترین دوران حبسم بوده است، دورانی که برای رهایی از آن، تبعید خودخواسته به رجایی‌شهر و دور افتادن از شهر و خانواده را به جان خریدم. در ویدئوهایی که به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شده، زنان در ورودی وزارت زنان می‌گویند که روز پنجشنبه در به روی آنها بسته شده است. تیر ۱۳۹۹، پس از آغاز درگیری‌های نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان (جنگ دوم قره‌باغ) و در پی انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزاب آذربایجانی ایران، حداقل در سه نوبت تجمع‌هایی در شهرهای مختلف، ازجمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و برخی دیگر از شهرهای تُرک‌نشین کشور در اعتراض به سیاست ایران در قبال درگیری قره‌باغ برگزار شد. در زندان کارون به وحشیانه‌ترین شکل ممکن مورد شکنجه فیزیکی قرار گرفتم، تحقیر شدم، توهین و ناسزا شنیدم و به سلول‌های قرون وسطایی منتقل شدم. افراد بسیاری را دیدم که در این سرنوشت با من سهیم بودند و افراد دیگری را دیدم که سرنوشتی بسیار تلخ‌‌تر نصیبشان شد. وقتی وزارتخانه وجود ندارد، یک زن افغان باید چه کند؟» ماه گذشته طالبان با پیشروی صاعقه‌وار در سراسر افغانستان به قدرت رسید و دولت سابق در میانه خروج پرهرج‌ومرج نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی سقوط کرد.» ضیاءالدین نبوی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق در توییتی ضمن تایید گفته‌های حمزه سواری بخش‌هایی از نامه او را بازنشر کرد و گفت «حمزه را از زندان کارون می‌شناسم و چهار سال هم‌بند بودیم و به صحت گفته‌هایش شهادت می‌دهم. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:.» او از ۸ سال حبس در زندان کارون می‌نویسد: "دورانی که برای رهایی از آن تبعید خودخواسته به رجایی‌شهر و دور افتادن از شهر و خانواده را به جان خریدم. در آن دوره وزارت امر به معروف و نهی از منکر به عنوان پلیس اخلاقی این گروه شناخته شد.

در زندان کارون به وحشیانه‌ترین شکل ممکن مورد شکنجه فیزیکی قرار گرفتم تحقیر شدم، توهین و ناسزا شنیدم و به سلولهای قرون وسطایی منتقل شدم" — Zia Nabavi (@ZiaNabavi1) September 17, 2021 پیشتر سپیده قلیان، فعال مدنی زندانی که اکنون در مرخصی استعلاجی است، در رشته توییتی‌، وضعیت نامناسب بند زنان زندان بوشهر، شکنجه‌ها، بدرفتاری‌ها و شرایط نگهداری زندانیان در این زندان را تشریح کرد. به گفته قلیان، «زنان زندانی این بند به جرم زن بودن و زندانی بودن تحت وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها و ضدانسانی‌ترین شرایط ممکن نگهداری می‌شوند». پس از انتشار بیانیه‌ای از سوی وزارت آموزش طالبان در فیسبوک که به همه دانش‌آموزان پسر کلاس‌های ششم تا دوازدهم (سنین ۱۱ تا ۱۸) و معلمان مرد دستور می‌داد کلاس‌های خود را در سرتاسر افغانستان از سر بگیرند، نگرانی‌هایی مبنی بر ممنوعیت رفتن دختران به مدرسه به وجود آمد. این فعال مدنی با اشاره به رفتار زندان‌بان‌ها اضافه کرده است از وقتی به‌ آن‌جا منتقل شده، «به هر شکل که می‌توانسته و به هر جا که می‌شناخته، از وحشت و توحش در این زندان نوشته» و حضور در این زندان را «ایستادن در میان چهار دیوار از جنس سنگ و فریاد زدن» توصیف کرده است. او نوشته است:«هر کسی اعتراض کند، تشدید شکنجه‌ها کمینش را می‌کشد» که «تهديد به معاینه‌ آلت تناسلی در برابر تمام پرسنل و زندانی‌ها، ضرب‌وشتم زندانی، قرنطینه‌ زندانی، آوردن گارد و شکنجه و تعرض، قطعی تلفن، ملاقات و لغو مرخصی از جمله این شکنجه‌ها هستند». از زمان تصاحب قدرت در ماه گذشته، طالبان به دختران کلاس اول تا ششم (سنین ۶ تا ۱۲ سال) اجازه داده است که کلاس‌های خود را از سر بگیرند. شایان ذکر است همواره گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از وضعیت زندان‌های ایران توسط نهادها و فعالان حقوق بشری منتشر شده است.

در تازه‌ترین مورد گروه سایبری «عدالت علی»، یک‌شنبه 31 مرداد 1400، با هک کردن دوربین‌های مدار بسته زندان اوین ویدیوها و تصاویری تکان‌دهنده‌ای از داخل این زندان منتشر کرد. در برخی از استان‌ها، زنان هنوز اجازه ادامه کار نیافته‌اند. انتشار گسترده این ویدئوها موجی از واکنش‌های فعالان حقوق بشر، کاربران رسانه‌های اجتماعی و حتی مقامات جمهوری اسلامی را به‌دنبال داشت. سازمان «عفو بین‌الملل‌»، اعلام کرد تصاویر فاش شده از دوربین‌های نظارتی زندان اوین یادآوری می‌کند «مصونیت مقامات زندان» در ایران، باعث سواستفاده‌های وحشتناک، رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز با افرادی است که تحت شکنجه در بازداشت به سر می‌برند. انتهای پیام. عفو بین‌الملل، چهارشنبه 3 شهریور، در بیانیه‌ای اعلام کرد 16 ویدئو فاش شده از زندان اوین را تجزیه و تحلیل کرده که شواهد تکان دهنده‌ای از ضرب و شتم، آزار جنسی، بی‌توجهی و بدرفتاری عمدی با افرادی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند را نشان می‌دهد. این سازمان همچنین تاکید کرد سال‌هاست در این زمينه مستنداتی را جمع‌آوری و ارائه داده است.

هبا مورایف، مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت: «این فیلم‌های نگران‌کننده نمایی نادر از ظلمی را نشان می‌دهد که به صورت مداوم علیه زندانیان در ایران انجام می‌شود.» مورایف با ابراز تاسف، تصاویر افشا شده از زندان اوین را «تنها نوک کوه یخ اپیدمی شکنجه در ایران» دانست. محمد مهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها، در اولین واکنش رسمی به هک شدن دوربین‌های زندان اوین توسط گروه «عدالت علی»، مسئولیت این رفتارهای «غیر قابل قبول» را پذیرفت پس از آن اما مقامات ایرانی از زیر بار مسئولیت چنین جنایت‌ها و رفتارهای غیر‌انسانی و فاجعه‌آمیز علیه زندانیان شانه خالی کردند. .