گزارش ۲۰۱۹ شاخص توسعه انسانی؛ عقبگرد ۵ پله‌ای ایران و صعود ترکیه

09/12/2019 08:32:00 ب.ظ

در حالی که ایران در سال ۲۰۱۸ از نظر شاخص توسعه انسانی به جایگاه ۶۵ جهان تنزل کرد، ترکیه به رتبه ۵۹ صعود کرد و اسرائیل بالاتر از فرانسه قرار گرفت.

توسعه پایا, سازمان ملل متحد

در میان کشورهای خاورمیانه، اسرائیل از نظر شاخص توسعه انسانی که کیفیت و امید به زندگی را اندازه‌گیری می‌کند، در بالاترین جایگاه قرار دارد. اطلاعات بیشتر 🔽

در حالی که ایران در سال ۲۰۱۸ از نظر شاخص توسعه انسانی به جایگاه ۶۵ جهان تنزل کرد، ترکیه به رتبه ۵۹ صعود کرد و اسرائیل بالاتر از فرانسه قرار گرفت.

بر پایه این گزارش، پس از نروژ، کشورهای سوئیس و ایرلند در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند و دو کشور آلمان وهنگ‌کنگ نیز به طور مشترک رتبه چهارم را در رده‌بندی ۱۸۹ کشور جهان بر اساس شاخص توسعه انسانی کسب کرده‌اند.در میان کشورهای خاورمیانه، اسرائیل از نظر شاخص توسعه انسانی که کیفیت و امید به زندگی را اندازه‌گیری می‌کند، در بالاترین جایگاه قرار دارد. این کشور با کسب امتیاز ۰.۹۰۶ در رده ۲۲ جهان و بالاتر از کشورهایی مثل کره‌جنوبی، اسلوونی، اسپانیا و فرانسه قرار دارد.

شاخص توسعه انسانی در امارات و عربستان نیز در دسته توسعه بسیار بالا قرار دارد. این دو کشور به ترتیب در رتبه ۳۵ و ۳۶ جهان قرار گرفته‌اند.مطابق اعلام برنامه توسعه ملل متحد، کشورهای دارای شاخص بالاتر از ۰.۸ در سطح بسیار بالای توسعه انسانی قرار دارند که کشورهای قطر، بحرین، عمان و کویت از دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه هستند که در این سطح دسته‌بندی شده‌اند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

بعد از ٢ سال کرونایى دانش آموزان با چه چالش هایى روبرو هستند؟

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش، بعد از دو سال تعطیلی مدارس، آموزش حضوری از فردا با حضور ۱۶ میلیون دانش آموز آغاز می شود. ادامه مطلب >>

با خونی که آمریکا از رگهای ملت بیچاره ایران می‌دزدد و رگهای موجود پلید اسراییل تزریق می‌کند به جز این انتظاری نیست!!😞😞😞😞 توسعهء شکلی نه محتوایی و انسانی البته نیو لیبرالیزم مسلح نماد و مجسمه اش اسرائیل فاشیست است که حتی هیتلر هم به جنایاتش سر تسلیم فرود آورده است.... آیا این شاخص توسعهء انسانی است که مسلمان را مستقیم و غیر مستقیم بکش و شکنجه کن و.... تا خودم آرام باشم

المان هلوکاست رو ساخت و کلی انسان کشت، ایا بهتر نیست ایالت مونیخ به اسرائیل داده بشه تا خطر حضور میان این همه مسلمان ناراحت از سر اسرائیل کم بشه؟ ایا دویچه وله جرات گذاشتن یه نظر سنجی درباره این رو داره؟ المان کشور ازادی بیان هورااا کاخ ساختن بر سر کوخ نشینانی که سرزمینشان اشغال شده هنر نیست بلکه موجب شرم و خجالت است

ترکیه در فهرست کشورهای شاخص توسعه انسانی بسیار بالابه گزارش برنامه عمران سازمان ملل متحد ، ترکیه در سال 2018 با کسب اعتبار 0.806 برای اولین بار وارد فهرست کشورهای برخوردار از «شاخص توسعه انسانی بسیار بالا» شد. - خبرگزاری آناتولی

وزیر راه از موافقت رهبری با اختصاص اعتبارات صندوق توسعه به خط آهن چابهار خبر دادوزیر راه و شهرسازی از موافقت رهبری با اختصاص اعتبارات صندوق توسعه به پروژه‌ی خط آهن چابهار خبر داد.

دوراهی بودجه ۹۹؛ توسعه میادین یا بازسازی تاسیسات فرسودهبهتر است وزارت نفت میادین جدید را در اختیار شرکت‌های خصوصی قرار دهد و اگر سرمایه‌ای دارد به سمت نوسازی ادواتی که از عمر مفید استفاده‌شان گذشته، هدایت کند.

اختصاصی تسنیم|نزول 2 پله‌ای ایران در رده‌بندی توسعه انسانی/ کسب رتبه 65 بین 189 کشور- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimاختصاصی تسنیم نزول ۲ پله‌ای ایران در رده‌بندی توسعه انسانی/کسب رتبه ۶۵ بین ۱۸۹ کشور سازمان ملل از افت ۲ پله‌ای جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی شاخص توسعه انسانی خبر داد و اعلام کرد ایران از نظر توسعه انسانی در بین ۱۸۹ کشور جهان در رتبه ۶۵ قرار گرفته است

سوبسید ریالی داده شود/ ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه حذف شود/ کاهش سهم صندوق توسعه ملی تعجب‌آور استرئیس کنفدراسیون صادرات انرژی گفت: پیشنهاد این است که دلار نیما و تک نرخی در بودجه گنجانده شود و سوبسید به ریال داده شود.

ترکیه در فهرست کشورهای شاخص توسعه انسانی بسیار بالابه گزارش برنامه عمران سازمان ملل متحد ، ترکیه در سال 2018 با کسب اعتبار 0.806 برای اولین بار وارد فهرست کشورهای برخوردار از «شاخص توسعه انسانی بسیار بالا» شد. - خبرگزاری آناتولی

برنامه توسعه ملل متحد با انتشار گزارش توسعه انسانی سال ۲۰۱۹ اعلام کرد، نروژ با کسب امتیاز ۰.به گزارش برنامه عمران سازمان ملل متحد، ترکیه در سال 2018 با کسب اعتبار 0.به گزارش ایسنا، محمد اسلامی در جلسه علنی بعد از ظهر امروز (یکشنبه) مجلس و در پاسخ به سوال علیم یارمحمدی نماینده زاهدان در خصوص دلایل عدم توجه به پسکرانه‌های ریلی و جاده هوایی که در چند ماه گذشته موجب افزایش ۴۰۰ ، ۵۰۰ درصدی حوادث منجر به فوت و نقص عضو در این محدوده شده است گفت: طرح توسعه سواحل مکران جزو معدود مواردی در کشور است که به صورت نگاه یکپارچه و با پرهیز از بخشی نگری بر اساس مصوبه ستاد توسعه صنایع مکران در دستور کار قرار گرفته و به عنوان سند راه توسعه سواحل مکران شناخته می‌شود.سعید ساویز در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره رقم تخصیص 3 هزار میلیارد دلاری در بودجه 99 برای توسعه میادین نفت و گاز اظهار داشت: برای توسعه هر میدان هیدروکربوری و نفتی و گازی که در کشور که ممکن است بعد از 50 سال، 20 سال و یا 6 ماه به درآمد برسند رقمی متفاوت در نظر گرفته می‌شود، رقم بودجه برای میادینی که ارزش دارد یا کمتر ارزشمند است، میادین استراتژیک و یا میادینی که از نظر سیاسی ارزش دارد، رقم بودجه متفاوت است، مثلا وقتی می‌خواهیم صنایع گاز بر را توسعه دهیم توسعه میادین گازی و زمانی که نفت گران می‌شود قطعا توسعه میادین نفتی در اولویت قرار می‌گیرد که هر کدام بودجه متفاوتی نیاز دارند و استراتژی و داستان جداگانه‌ای دارند.

۹۵۴ از سقف ۱، عنوان بهترین کشور جهان را از نظر سطح بهداشت، درمان، آموزش، شرایط اقتصادی و برابری جنسیتی در سال ۲۰۱۸ کسب کرده است. بر پایه این گزارش، پس از نروژ، کشورهای سوئیس و ایرلند در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته‌اند و دو کشور آلمان وهنگ‌کنگ نیز به طور مشترک رتبه چهارم را در رده‌بندی ۱۸۹ کشور جهان بر اساس شاخص توسعه انسانی کسب کرده‌اند. 09. در میان کشورهای خاورمیانه، اسرائیل از نظر شاخص توسعه انسانی که کیفیت و امید به زندگی را اندازه‌گیری می‌کند، در بالاترین جایگاه قرار دارد. وزیر راه ادامه داد:‌ در چابهار مهمترین پروژه‌ای که در دستور کار قرار گرفته خط آهن چابهار به زاهدان است که با برآورد ۴۰۰۰ میلیارد تومان ۴۲ درصد پیشرفت داشته است. این کشور با کسب امتیاز ۰.2019 آنکارا/ خبرگزاری آناتولی برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) گزارش توسعه انسانی سال 2019 شامل شاخص توسعه انسانی، شاخص توسعه جنسیتی، شاخص نابرابری جنسیتی و شاخص فقر چند بعدی را منتشر کرد.۹۰۶ در رده ۲۲ جهان و بالاتر از کشورهایی مثل کره‌جنوبی، اسلوونی، اسپانیا و فرانسه قرار دارد.جی سوز شوند؟ ما دارنده بیشترین گاز در جهان هستیم و ال.

شاخص توسعه انسانی در امارات و عربستان نیز در دسته توسعه بسیار بالا قرار دارد.806 و رتبه 59 در میان 189 کشور برای اولین بار وارد فهرست «شاخص توسعه انسانی بسیار بالا» شد. در مورد محور زاهدان به خاش اعتبار مصوب در سال ۹۷ سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون بوده در حالی که حجم پروژه چند ده برابر این عدد است. این دو کشور به ترتیب در رتبه ۳۵ و ۳۶ جهان قرار گرفته‌اند. مطابق اعلام برنامه توسعه ملل متحد، کشورهای دارای شاخص بالاتر از ۰. این شاخص حول محور نسل جدید نابرابری‌ها پیرامون موضوعات مربوط به آموزش، فناوری و تغییرات اقلیمی شکل می گیرد.۸ در سطح بسیار بالای توسعه انسانی قرار دارند که کشورهای قطر، بحرین، عمان و کویت از دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه هستند که در این سطح دسته‌بندی شده‌اند. تا سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۰۰ کیلومتر به بزرگراه‌های استان اضافه کنیم. در این گزارش، امتیاز توسعه انسانی ایران در سال میلادی گذشته ۰.806 محاسبه شده و در رتبه پنجاه و نهم قرار گرفت، این درحالیست که در گزارش پیشین رتبه آن 64 و در فهرست کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا اعلام شده بود. وی یادآور شد: در حال حاضر وزارت نفت برای اینکه بتواند تاسیسات فرسوده را بهسازی کند و همچنین مدل‌هایی از ازدیاد برداشت را برای جبران افت فشار اجرا کند ،کلی پول نیاز دارد، ما دقیقا در لب مرز هستیم، اگر به نگهداشت تولید و نوسازی تاسیسات فکر نکنیم حوادث بزرگی را شاهد خواهیم بود.

۷۹۷ اعلام شده که موجب سقوط ۵ پله‌ای این کشور در رده‌بندی جهانی شده است. سال گذشته ایران با کسب امتیاز ۰.954 در صدر فهرست کشورهای با شاخص توسعه انسانی بسیار بالا قرار گرفته و سوئیس با 0. وزیر راه ادامه داد: حجم تردد جاده‌ای در این منطقه حداکثر ۲۰۰ کامیون است و تلفات جاده‌ای ۸ درصد افزایش یافته در حالی که ترددها نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۵۰ درصدی داشته است.۷۹۸ در رتبه ۶۰ قرار داشت که این جایگاه امسال به ۶۵ تقلیل یافته است. علت اصلی افت جایگاه ایران، رتبه ۱۱۸ این کشور از نظر عدالت جنسیتی بوده است.942 به ترتیب جایگاه دوم و سوم را از آن خود کردند. در مقابل ترکیه از جایگاه ۶۴ در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۵۹ در سال ۲۰۱۸ صعود کرده است. اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: ما در شرایطی قرار داریم که برای محور ۶۷۰ کیلومتری بودجه ۳.

این جهش موجب ارتقاء شاخص توسعه انسانی این کشور به بالای ۰.۸ شده و این کشور را وارد جمع کشورهای دارای توسعه انسانی بسیار بالا کرده است. دیگر همسایگان ایران نظیر عراق، پاکستان و افغانستان نیز به ترتیب جایگاه ۱۲۰، ۱۵۲ و ۱۷۰ را در میان ۱۸۹ کشور جهان به خود اختصاص داده‌اند. ما همچنین مکان‌های پر تردد مانند باند دوم زاهدان به خاش و ایرانشهر به چابهار را در اولویت قرار دادیم تا کریدور شمال به جنوب که از مشهد به زابل، زاهدان ایرانشهر و خاش می‌آید تکمیل کنیم و به بهره برداری برسانیم تا به موازات آن برای راه آهن اقدام کنیم. بیشتر بخوانید: .