گزارشگر ویژه حقوق بشر: ترور قاسم سلیمانی نقض منشور سازمان ملل بود

گزارشگر ویژه حقوق بشر: ترور قاسم سلیمانی نقض منشور سازمان ملل است

07/07/2020 05:50:00 ق.ظ

گزارشگر ویژه حقوق بشر: ترور قاسم سلیمانی نقض منشور سازمان ملل است

یک گزارشگر ویژه حقوق‌بشر و قتل‌های هدفمند و فراقضایی در گزارش جدید خود ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران را که اوایل ژانویه گذشته در بغداد روی داد را خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانسته است.

پنجره همرسانی را ببندیدحق نشر عکسKhamenei.irیک گزارشگر ویژه حقوق بشر و قتل‌های هدفمند و فراقضایی در گزارش جدید خود ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران را که اوایل ژانویه گذشته در بغداد روی داد را خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانسته است.

تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان پس از وزارت خارجه، وارد مقر انجمن بانک‌های لبنان شدند تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان وزارت خارجه شدند درمان بازگشت به وطن با بستری شدن در تیمارستان و شوک‌درمانی

اگنس کالمرد، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در گزارش جدید خود روی استفاده از پهپادهای نظامی برای ترور و قتل‌های هدفمند تمرکز کرده و نوشته ایالات متحده آمریکا نتوانسته مدارک و شواهدی نشان دهد که از خطر فوری قاسم سلیمانی برای شهروندان آمریکایی حکایت و در نتیجه ترور کاروان خودروهای حامل او در بغداد را توجیه کند.

خانم کالمرد در گزارش خود تصریح کرده که قتل هدفمند قاسم سلیمانی بر خلاف منشور سازمان ملل متحد روی داده است. او در کنار این ترور به موارد فزاینده استفاده از پهپادهای نظامی برای قتل هدفمند از سوی دولت‌ها اشاره کرده و خواستار تدوین قوانین و مقررات بین‌المللی جدید برای تعیین محدوده قانونی استفاده از پهپادهای نظامی شده است.

قاسم سلیمانی که از او به عنوان مهمترین مقام نظامی در ایران یاد می‌شد، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.او روز سوم ژانویه در حالی که به همراه چند نفر دیگر از جمله دو فرمانده ارشد گروه حشد شعبی عراق، در حال ترک فردوگاه بغداد بود، هدف حمله موشکی پهپادهای ارتش آمریکا قرار گرفت و کشته شد.

اخبار مرتبطحکم اعدام برای متهم به جاسوسی از قاسم سلیمانی و فرماندهان نظامی در ایرانخانم کالمرد در گزارش جدید خود که قرار است روز پنج‌شنبه، نهم ژانویه، قرائت و بررسی شود آورده:"ژنرال ارشد قاسم سلیمانی، مدیر استراتژی و عملیاتی ایران در عراق و سوریه بود، اما فقدان تهدید فوری از سوی او علیه جان کسی، موجب می‌شود که اقدام آمریکا (برای قتل هدفمند او) غیرقانونی محسوب شود."

قتل هدفمند قاسم سلیمانی نخستین موردی خوانده شده که طی آن دولت یک کشور با استناد به حق دفاع از خود کشتن مقام دولتی یک کشور، در خاک کشوری ثالث را واجد وجاهت قانونی می‌خواند.گزارش خانم کالمرد اگر چه به قتل هدفمند قاسم سلیمانی به طور مفصل پرداخته، اما هدفش از این کار را نشان دادن خطر فزاینده استفاده از پهپادها برای انجام عملیات‌های نظامی در خارج از قواعد جنگی و تسلیحاتی که در منشور سازمان ملل به آن اشاره شده عنوان کرده است.

اگنس کالمرد قرار است روز پنج‌شنبه، نهم ژوئیه، گزارش مفصل خود درباره ابعاد استفاده از پهپادها برای ترور و قتل هدفمند را به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه کند تا اعضای این شورا را به اقدامی جهت تعیین ضوابط علیه این سلاح فوق پیشرفته را ترغیب کند. اما امریکا عضو این شورا نیست و در جلسه روز پنجشنبه حضور نخواهد داشت. این کشور دو سال پیش با انتقاد شدید از شورای حقوق بشر سازمان ملل، این نهاد را ترک کرد.

تظاهرات ضددولتی در بیروت؛ معترضان وارد ساختمان‌ چند وزارتخانه شدند هوک رفت و آبرامز آمد؛ آیا تغییری در پیش است؟ - BBC News فارسی صفرهای ایران‌چک صد هزار تومانی کم‌رنگ شد - BBC News فارسی ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

نماینده ویژه آمریکا بر منافع اقتصادی توافق صلح با طالبان در افغانستان تاکید کرد🔺نماینده ویژه آمریکا بر منافع اقتصادی توافق صلح با طالبان در افغانستان تاکید کرد ⚡️نماینده ویژه ایالات متحده در امور صلح افغانستان روز شنبه بر منافع اقتصادی توافق صلح با طالبان، که با موانع سیاسی در ایالات متحده و منطقه مواجه شده است، تاکید کرد.

کمیته ویژه بررسی ابعاد حادثه آتش سوزی کلینیک سینا تشکیل شدسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت که در این کمیسیون، کمیته ویژه بررسی دقیق ابعاد حادثه آتش سوزی کلینیک سینا برای ارائه گزارش دقیق به صحن علنی تشکیل شد.

رونمائی از سردیس سپهبد شهید قاسم سلیمانیسردیس سپهبد شهید قاسم_سلیمانی آیین رونمایی از پوستر جشنواره‌ ذوالفقار و سردیس سپهبد شهید قاسم سلیمانی، صبح امروز در تالار رودکی برگزار شد

بریتانیا نخستین دور تحریم‌های مرتبط با نقض حقوق بشر را علیه ده‌ها شهروند روسیه و عربستان سعودی اعمال می‌کندصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

سازمان ملل متحد: اگر کاری نکنیم، انتقال بیماری‌های حیوان به انسان چون کرونا بیشتر می‌شودکارشناسان سازمان ملل متحد می‌گویند کووید ۱۹ ظرف دو سال آینده حدود ۹ تریلیون دلار خرج روی دست کشورهای جهان خواهد گذاشت و با توجه به گسترش نیاز به پروتئین و همچنین مداخله در محیط زیست، چنانچه اقدامی نشود، بروز همه‌گیری‌هایی چون کرونا ادامه خواهد یافت.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: عامل تلفات غیرنظامیان در هلمند نیروهای دولتی هستندکمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید که تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که عامل حمله به بازار محلی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند. به گفته این نهاد ۲۷ غیرنظامی در حمله کشته و ۳۵ نفر دیگر زخمی شدند. دولت تاکنون مسئولیت آنرا نپذیرفته ولی گفته هیأتی را برای بررسی محل به این ولسوالی می‌فرستد.