گزارش محرمانه آژانس؛ ایران دومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژها را راه‌اندازی می‌کند

31/03/1401 09:03 ق.ظ

گزارش محرمانه آژانس؛ ایران دومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژها را راه‌اندازی می‌کند جزئیات بیشتر🔽

به‌گفته خبرگزاری رویترز، گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا می‌کند که ایران در حال راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت زیرزمینی فردو است. این اقدام به ایران اجازه خواهد داد تا میزان‌غنی سازی را به آسانی در هر سطحی که می‌خواهد تغییر دهد. در گزارش محرمانه آژانس، که به اطلاع کشورهای عضو رسیده و خبرگزاری رویترز نیز یک نسخه از آن را رویت کرده، آمده است که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه تایید کردند که ایران با آماده سازی مراحل تزریق گاز هگزافلووراید اورانیوم (یو.اف.

شش) به دومین آبشار سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ در سایت زیر زمینی فردو به برنامه غنی‌سازی خود سرعت بخشیده است.

بر این اساس، ایران روز دوشنبه ۳۰ خرداد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که مرحله مقدماتی غنی‌سازی که اصطلاحا «غیرفعال‌سازی آبشار» نام دارد و تغذیه یو.اف.شش را نیز شامل می‌شود را از روز یکشنبه آغاز کرده است.

دومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژهای ایران دارای ۱۶۶ سانتریفیوژ است، هرچند نکته مهم تر این است که این مجموعه دارای «زیر کلاهک‌های اصلاح شده» است که قابل تنظیم بوده و می‌توان به راحتی غلظت دلخواه خلوص غنی‌سازی را با آن تعیین کرد.ایران در اطلاعیه خود به آژانس به طور مشخص توضیح نداده است که چه درصد خلوصی را مد نظر دارد. پیش‌تر اما ایران به آژانس گفته بود که از دو آبشار جدید آی‌آر-۶ برای غنی سازی پنج تا بیست درصد استفاده خواهد کرد. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

ایران: آمریکا ابتکار ما را نپذیرفت، مسیر دیپلماسی را از طریق بورل دنبال می‌کنیمسخنگوی وزارت خارجه ایران با بیان این که ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کنیم و قطار مذاکرات وین باوجود بدعهدی ایالات متحده از ریل خود خارج نشده است، ابزار امیدواری کرد که طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، بازگردد.

گزارش آژانس: ایران آماده تشدید غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو می‌شودگزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید، ایران با آماده کردن سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت فردو، غنی‌سازی اورانیوم را تشدید می‌کند.

گزارش خبرگزاری فرانسه از گرانی در ایران؛ «قصابم ولی هفته‌هاست که دیگه گوشت نمی‌خورم»خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی به روایت گرانی «سرسام‌آور» در ایران پرداخته و بر پایه گفتگو با تعدادی از شهروندان تهرانی از افزایش مصرف نان همزمان با افت مصرف سایر مواد غذایی گران شده، خبر داده است. این گزارش را بخوانید 🔽 نسل جوان ایرانی باید بداند .عامل تمام بدبختی های امروز جامعه ایرانی حسادت و دشمنی و خیانت چهار کشور غربی ..شرکا شارلاتان گوادلوپ. .آلمان .فرانسه و انگلیس و آمریکا بودند که با حمایت کامل از فرقه تبهکار دزد آخوندی و تبلیغات دروغ علیه خاندان محترم و پهلوی ایران را نابود کردند از اروپا چه: خبررررررررررر!؟🤣😂آلمان،انگلیس،فرانسه و...قفسه های غذا در'فروشگاهها'خالی،'هراس'، ازنبود 'انرژی'پایدار،نبود 'غلات'...و...دل آشوبی از آینده! گویا اَدمین این مثلا خبرگزاری به عمد،'کور'، شده است...سری به خودتان بزنید: غرب پُرمدعای...'پوچ'!🤣🤣🤣🤣😂😂😂😂😂😂😂

چرا باید ایران را توریست جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دانست؟در گزارش شبکه تلویزیونی«Sportv»از۳۲ تیم حاضر در رقابت‌های جام جهانی قطر،تیم ملی ایران به عنوان «توریست‌» معرفی شد.چرا این شبکه تیم ملی فوتبال ایران را به عنوان یک توریست‌در رقابت‌های قطر معرفی کرد؟ جام‌جهانی_قطر فوتبال_ایران گزارشی از younesipour

اسرائیل حملات علیه تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران را گسترش می‌دهددر واکنش به تازه‌ترین تنش‌‌ها و اقدامات بی‌ثبات کننده ایران، اسرائيل تاکید کرد که حملات خود را علیه تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران گسترش می‌دهد.در همین برنامه_اتمی_ایران صلح آمیزنیست UNSC اسرائیل حملات علیه تاسیسات هسته‌ای ونظامی ایران را گسترش میدهد تشدیدحملات واقدامات بازدارنده بخشی از«دکترین اختاپوس» است که نفتالی بنت،اخیراعلیه ایران درپیش گرفته که بجای هدف قراردادن بازوهای آن درمنطقه سراختاپوس رادرتهران هدف قرارمیدهد

عراق واردات مرغ و تخم‌مرغ از ایران را «ممنوع کرد»فعالان تجاری می‌گویند ایران به زودی بازار محصولات کشاورزی عراق را از دست خواهد داد و چه بسا واردکننده مرغ و گوشت از این کشور شود. چرا عراق سکوت کرد بخاطر اینکه این ها دیدن عراقی ها راضی نمیشن شروع کردن به باج دادنو،سرمایه گذاری کردن اونجا بعد این ها خودشون عراقی لبنانی هستن حرامیان

بنا به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در حال راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت زیرزمینی فردو است. این اقدام به ایران اجازه خواهد داد تا میزان‌غنی سازی را به آسانی در هر سطحی که می‌خواهد تغییر دهد.

در گزارش محرمانه آژانس، که به اطلاع کشورهای عضو رسیده و خبرگزاری رویترز نیز یک نسخه از آن را رویت کرده، آمده است که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه تایید کردند که ایران با آماده سازی مراحل تزریق گاز هگزافلووراید اورانیوم (یو.اف. شش) به دومین آبشار سانتریفیوژهای آی‌آر-۶ در سایت زیر زمینی فردو به برنامه غنی‌سازی خود سرعت بخشیده است.

بر این اساس، ایران روز دوشنبه ۳۰ خرداد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که مرحله مقدماتی غنی‌سازی که اصطلاحا «غیرفعال‌سازی آبشار» نام دارد و تغذیه یو.اف.شش را نیز شامل می‌شود را از روز یکشنبه آغاز کرده است.

دومین آبشار نسل ششم سانتریفیوژهای ایران دارای ۱۶۶ سانتریفیوژ است، هرچند نکته مهم تر این است که این مجموعه دارای «زیر کلاهک‌های اصلاح شده» است که قابل تنظیم بوده و می‌توان به راحتی غلظت دلخواه خلوص غنی‌سازی را با آن تعیین کرد.ایران در اطلاعیه خود به آژانس به طور مشخص توضیح نداده است که چه درصد خلوصی را مد نظر دارد. پیش‌تر اما ایران به آژانس گفته بود که از دو آبشار جدید آی‌آر-۶ برای غنی سازی پنج تا بیست درصد استفاده خواهد کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش تأیید کرده است: «آژانس هنوز منتظر دریافت توضیحات ایران است که پس از تکمیل مرحله غیرفعال‌سازی قصد دارد چه حالتی را برای آبشار فوق الذکر اجرایی کند».آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل روز پنجشنبه ۱۹ خرداد خبر داده بود که ایران به این آژانس اطلاع داده است که قصد دارد دو آبشار جدید آی.آر-۶ را در نطنز راه‌اندازی کند.

تصویب قطعنامه علیه ایران در شورای حکام با وجود رای منفی چین و روسیه؛ اسرائیل: این باید گام اول باشد

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران از ماه فوریه یک آبشار آی.آر-۶ را در تاسیسات زیرزمینی خود در فردو به کار انداخته بود اما تا آن زمان دو آبشار جدید هنوز شروع به کار نکرده بودند.