گزارش تاریخ| درخواست جبهه ملی از فدائیان اسلام برای حذف رزم‌آرا- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnim

  • 📰 Tasnimnews_Fa
  • ⏱ Reading Time:
  • 70 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 31%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

گزارش تاریخ/ درخواست جبهه ملی از فدائیان اسلام برای حذف رزم‌آرا رزم‌آرا مانع بزرگی در برابر ملی شدن صنعت نفت و نمایندگان اقلیت جبهه ملی در مجلس بود

– سپهبد حاج علی رزم‌آرا پیش از آنکه نخست‌وزیر شود، رئیس ستاد ارتش شاهنشاهی بود. او در یک خانواده نظامی پرورش یافته بود.

پس از انتشار خبر نخست‌وزیری رزم‌آرا گروه‌هایی از بازار، دانشگاه و روحانیون به رهبری نواب صفوی با سر دادن شعار از منزل آیت‌الله کاشانی به سوی میدان بهارستان حرکت کردند و در آنجا اعلام مخالفت کردند. کمیسیون نفت در دولت منصورالملک ایجاد و دکتر مصدق به عنوان رئیس کمیسیون نفت انتخاب شده بود. با روی کارآمدن دولت رزم‌آرا، معاون وزیر دارایی بدون اسناد در جلسه کمیسیون حاضر و این سرآغاز عدم همکاری دولت با کمیسیون بود. عدم همکاری دولت ادامه یافت تا اینکه اعضای کمیسیون در 20 مهر 1329 دولت را به دلیل اظهارنظر نکردن راجع به قرارداد الحاقی استیضاح کردند.

رزم‌آرا به طور محرمانه و سنتی با شاخه‌ای از حزب توده به رهبری خسرو روزبه و نورالدین کیانوری همکاری داشت. اگرچه حزب توده غیرقانونی اعلام شده بود، اما رزم‌آرا سعی می‌کرد از حزب توده علیه جبهه ملی استفاده کند. او می‌گفت: «جبهه ملی را باید به دست حزب توده منحل کرد.» از این رو ارگان مطبوعاتی حزب توده به کمک رزم‌آرا آمد و جبهه ملی را مورد حمله قرار داد.

رزم‌آرا اعتقادی به ملی شدن نفت نداشت و با تمام قوا در برابر خواست عمومی ملت ایران مبنی بر ملی شدن صنعت نفت مقاومت می‌کرد. رزم‌آرا 14 بهمن 1329 در جلسه کمیسیون نفت ادبیات اهانت آمیز خود را تکرار کرد و شخصیت و هویت ملت ایران را به سخره گرفت. در جلسه 12 اسفند کمیسیون نیز رزم‌آرا در نطق مفصلی که توسط شرکت نفت برای او تهیه و تدوین شده بود با طرح موضوعاتی، ادعا کرد که مردم ایران قادر به انجام این کار نیستند و در صورت ملی شدن نفت، قادر به اداره تاسیسات نفتی نخواهد بود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 14. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ثبت نام ۳۶ هزار نفر در مسکن ملی تا ساعت ۱۶از ساعت ۱۰ تا ۱۶ امروز حدود ۳۶ هزار نفر در پنج استان در مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کردند که البته ظرفیت به پایان نرسیده و متقاضیان می‌توانند تا ساعت ۲۴ فردا به نام نویسی اقدام کنند. چــــــــــقدر بـــــــی اعتبارین .
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: شیوع کرونا حمله بیوتروریستی استرحمت‌ا‌لله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، رهبران آمریکا را به دروغگویی در مورد آمادگی برای کمک به ایران در مبارزه با کرونا متهم کرده و شیوع این بیماری در چین و ایران را حاصل حمله بیوتروریستی دانسته است. همزمان، مقامات آمریکایی حکومت ایران را به دروغگویی در مورد شیوع این بیماری متهم کرده‌اند. آخی حالا یادت افتاده که چرا من نتونستم در این حمله پیش قدم باشم تا زودتر کاخ سفید را حسینیه کنم. خفه شین کسکش.هر چی میشه میگن دشمن دشمن.مدیریت کیریتون از صدتا دشمن بدتره این کرونا توسط امریکا واسرائیل خبیث تولید وتکثیر شده حالا خودشون رو هم درگیر کرده
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

تیم ملی یا باشگاه‌ها: برگزیت چه تاثیری روی فوتبال بریتانیا می‌گذارد؟بر خلاف تیم‌های ملی انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی لیگ‌های داخلی این کشورها تحت تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت. کسی امروز دقیقاً نمی‌داند پیامدهای برگزیت روی لیگ‌های فوتبال بریتانیا دقیقاً چه خواهند بود. اما از چند منظر اثرات برگزیت روی لیگ‌های جزیره را می‌توان بررسی کرد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

انتخاب ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی با قرعه‌کشی/ سایت ثبت‌نام با تکمیل ظرفیت، بسته نمی‌شود/ توضیح نحوه قرعه‌کشی بین واجدان شرایطمعاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در مرحله جدید ثبت نام مسکن ملی با تکمیل ظرفیت سایت بسته نمی‌شود، گفت: تمام متقاضیان می‌توانند در طی دو روز ثبت نام کنند اما بین واجدان شرایط برای ثبت نام نهایی قرعه کشی انجام خواهد شد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

تعطیل کردن جلسات مجلس کار عاقلانه‌ای بود/ یک جناح منافع ملی را نمی‌سنجد و فقط به فکر تخریب استیک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه یک جناح منافع ملی را نمی‌سنجد و فقط به فکر تخریب است و می‌گوید نمایندگان خودشان را تعطیل می‌کنند در صورتی که اینگونه نیست شرایط ایجاب کرد که ما بخواهیم این روزها صحن مجلس تعطیل شود. تو خوابم نمیدیدی یه روز مجلس راه بدنت.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

سخنگوی وزارت خارجه: ظریف سالم است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimسخنگوی وزارت خارجه: ظریف سالم است سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در واکنش به شایعه مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونای ظریف که در فضای مجازی در حال انتشار است گفت: الحمدلله ایشان در صحت و سلامت کامل هستند چه خبر بدی؟ ان شالله هرچه سریعتر خبرهای خوب بیشتری از نابودی حاکمان ظلم و جور بشنویم امین الحمدلله ایشون درصحت وسلامتین یعنی کرونا برا بقیه خوبه!!!؟ چه فرقی میکند؟
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »