گزارش جدید سازمان ملل/خسارت 8500میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد دنیا؛ 34 میلیون نفر جدید زیر خط فقر مطلق رفتند- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnim

26/02/1399 09:46:00 ق.ظ

براساس پیش بینی گزارش سازمان ملل درباره شرایط و چشم انداز‌های اقتصاد دنیا تا نیمه 2020، اقتصاد جهانی، باتوجه به همه گیری جهانی ویرانگرکووید-19، امسال تا 2.3 درصد کوچک می‌شود.

گزارش جدید سازمان ملل/خسارت ۸۵۰۰ میلیارد دلاری کرونا به اقتصاد دنیا همه گیری جهانی کووید-۱۹ احتمالا موجب خواهد شد معادل با رقم برآوردشده۳۴میلیون و۳۰۰هزار نفر، در۲۰۲۰زیر خط فقر مطلق قرار گیرند، که۵۶ درصد از این افزایش، در کشور‌های آفریقایی در حال وقوع است

براساس پیش بینی گزارش سازمان ملل درباره شرایط و چشم انداز‌های اقتصاد دنیا تا نیمه 2020، اقتصاد جهانی، باتوجه به همه گیری جهانی ویرانگرکووید-19، امسال تا 2.3 درصد کوچک می‌شود.

به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، انتظار می‌رود اقتصاد جهانی، به دلیل همه گیری جهانی کووید-19، نزدیک به هشت تریلیون و 500 میلیارد دلار از تولیدات را طی دو سال آینده از دست دهد، به گونه‌ای که تمام دستاورد‌های چهار سال گذشته از بین می‌رود. این انقباض اقتصادی شدید، که شدیدترین انقباض از زمان وقوع رکود بزرگ در دهه 1930 شناخته می‌شود، اندکی پس از پیش بینی‌های اقتصادی ضعیف انجام شده درابتدای سال، مبنی برکاهش تنها 1/2 درصدی رخ می‌دهد.

بر اساس برآورد گزارش مذکور، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی در اقتصاد‌های توسعه یافته، به پنج درصد در 2020 کاهش یابد. برای 2021، رشد ملایم 4/3 درصدی مورد انتظار است، که به سختی برای جبران تولید از دست رفته کفایت می‌کند. پیش بینی می‌شود تجارت جهان در 2020 و در هنگامه کاهش شدید تقاضای جهانی و گسستگی در زنجیره‌های جهانی عرضه، تا نزدیک به 15 درصد کاهش یابد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری تسنیم 🇮🇷 »

وضعیت روانی جامعه‌ای که به دولتش اعتماد ندارد

جلالی ندوشن در این گفت‌وگو به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

طبق معمول قشر ضعیف این خسارتها رو پرداخت خواهد کرد ممکن است تا ۲۰۳۰، تعداد ۱۳۰ میلیون نفر دیگر به رده افرادی بپیوندند که در فقر مطلق به سر می‌برند. انتظار می‌رود اقتصاد جهانی، به دلیل همه گیری جهانی کووید-۱۹، نزدیک به هشت تریلیون و ۵۰۰ میلیارد دلار از تولیدات را طی دو سال آینده از دست دهد

'تعاونی شدن پرسپولیس و استقلال' از اسم تا رسم/ اقتصاد سهامداری را با تعاونی یکی نکنید'تعاونی شدن پرسپولیس و استقلال' این را رئیس اتاق تعاون اعلام کرده است، اما به درستی مشخص نیست که چه اتفاقی قرار است بیفتد و ساز‌و‌کار این تصمیم چیست.

ضربه 8.5 تریلیون دلاری کرونا به اقتصاد جهانیسازمان ملل اعلام کرد که خسارات ویروس کرونا به اقتصاد جهان در سال 2020 و 2021 حدود 8.5 تریلیون دلار خواهد بود. - خبرگزاری آناتولی

هدف باید بهبود وضع اقتصاد و زندگی مردم باشددر جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، چگونگی تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و مدیریت عرضه و تقاضا در سال 99 بررسی شد. روحانی یک روی خواهد آمد که که از عرش به فرش میرسی، دیگه رئیس جمهور نیستی، مردم از تو انتقام خواند گرفت، جوانی ما رو تلف کردی، همین جوانان که عمرشونو تباه کردی به صورتت تف خواهند انداخت، تورو مثل یک کتافت گوشه ای پرت میکنیم و به زباله دان تاریخ خواهی پیوست Rouhani_ir دکتر روحانی ریس جمهور خوبی هستش فقط یک عده تندرو سواستفاده گر سواستفاده میکنند زمان برجام که دکتر روحانی ارمغان اورد تورم به زیر ده درصد رسید سال به سال اجناس تکان نمیخورد واقعا تعامل با دنیا یعنی همین ولی نگذاشتن خدا لعنتشون کنه دکتر روحانی مرسی ما به جای تو خجالت میکشیم .مرد حسابی وًضع کشور ومردم را نمیبینی خجالت بکش صد روز یادت هست .البته تقسیر شما نیست خود ما ملت بخاطر منافع خود همه هموطن را زیر پا میگذاریم از سیاسی ها بگیر تا هنر پیشه ها ونویسنده ها

گزارش| کمک‌های پزشکی ایران و ترکیه به یکدیگر در دوره کرونا؛ تعمیق مناسبات با دیپلماسی پزشکی- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimکمک‌های پزشکی ایران و ترکیه به یکدیگر در دوره کرونا کمک‌های پزشکی ترکیه به ایران در اوایل شیوع کرونا و همچنین صادرات کیت‌های پزشکی ایران به این کشور طی روزهای گذشته را می‌توان یکی دیگر از راه‌های تعمیق روابط دو کشور دانست پس اون روزایی که کشور دوست و برادر ترکیه به خاطر سیوع کرونا در ایران شاد بودندو جشن گرفته بودند رو چکار کنیم؟ ندید بگیریم؟ باشه مصالح ملی، ولی هیچوقت فراموش_نمیکنیم عثمانی ها به خون ایرانی جماعت تشنه اند. روابط ما هم فعلا فقط ضرره فقط با این روابط صمیمی مواظب آذربایجان باشید مالیده نشه به دست اردوغان کُرد کُش ((:

گزارش تحلیلی آسوشیتدپرس درباره دلایل گسترش ویروس کرونا در ایران؛ پنهان‌کاری، تأخیر، سوءمدیریت، و اقدامات ناکارآمد حکومتگزارش تحلیلی آسوشیتدپرس درباره دلایل گسترش ویروس_کرونا در ایران؛ پنهان‌کاری، تأخیر، سوءمدیریت، و اقدامات ناکارآمد حکومت براساس آمار رسمی، حدود ۱۰۰ هزار نفر به این‌ ویروس مبتلا شدند و حدود ۶۵۰۰ تن جان خود را از دست دادند. در امریکا آمار فاجعه بار است: تاکنون بیش از 84 هزار کشته و نزدیک 1.5 میلیون مبتلا روی دست دولت نالایق ترامپ است. از نظر شما و از نظر آسوشیتد پرس،این آمارها دلیل بر سوء مدیریت،تاخیر،و ناکارآمدی دولت امریکا و ساختارهای بهداشتی آن نیست؟! سوزنی به خود بزن و جوالدوزی به دیگران!

گزارش خبرنگاران تسنیم از شهرهای قرنطینه‌شده استان خوزستان/ وضعیت مناسب نیست + فیلم- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ــ پس از شیوع گسترده کرونا در خوزستان استاندار این استان دستور به بازگشت محدودیت‌های ترافیکی و فعالیت اصناف و ادارات در برخی شهر‌های استان را داد. چرا ماسک ندارن؟

خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، انتظار می‌رود اقتصاد جهانی، به دلیل همه گیری جهانی کووید-19، نزدیک به هشت تریلیون و 500 میلیارد دلار از تولیدات را طی دو سال آینده از دست دهد، به گونه‌ای که تمام دستاورد‌های چهار سال گذشته از بین می‌رود."تعاونی شدن پرسپولیس و استقلال" از اسم تا رسم/ اقتصاد سهامداری را با تعاونی یکی نکنید "تعاونی شدن پرسپولیس و استقلال" این را رئیس اتاق تعاون اعلام کرده است، اما به درستی مشخص نیست که چه اتفاقی قرار است بیفتد و ساز‌و‌کار این تصمیم چیست.سازمان ملل اعلام کرد که خسارات ویروس کرونا به اقتصاد جهان در سال 2020 و 2021 حدود 8.به گزارش ایسنا،‌ حجت الاسلام و المسلمنی حسن روحانی در این جلسه پس از دریافت گزارش سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت مدیریت عرضه و تقاضا و تامین به هنگام کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، استفاده از روش‌های متنوع برای گسترش صادرات و واردات مورد نیاز و بکارگیری ارز حاصل از صادرات برای تأمین نیازهای تولیدی کشور را از مقامات مسئول خواستار شد.

این انقباض اقتصادی شدید، که شدیدترین انقباض از زمان وقوع رکود بزرگ در دهه 1930 شناخته می‌شود، اندکی پس از پیش بینی‌های اقتصادی ضعیف انجام شده درابتدای سال، مبنی برکاهش تنها 1/2 درصدی رخ می‌دهد. بر اساس برآورد گزارش مذکور، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی در اقتصاد‌های توسعه یافته، به پنج درصد در 2020 کاهش یابد. فرهاد دژپسند (وزیر امور اقتصادی و دارایی) می‌گوید: "طبق برنامه‌ای که تدوین شده حداقل هفته‌ای سهام یک شرکت در بورس یا فرابورس عرضه اولیه می‌شود. برای 2021، رشد ملایم 4/3 درصدی مورد انتظار است، که به سختی برای جبران تولید از دست رفته کفایت می‌کند.05. پیش بینی می‌شود تجارت جهان در 2020 و در هنگامه کاهش شدید تقاضای جهانی و گسستگی در زنجیره‌های جهانی عرضه، تا نزدیک به 15 درصد کاهش یابد. خیلی‌ها روی خوش به رشد تاریخی نشان نداده و از حباب بورس حرف می‌زنند که لاجرم می‌ترکد و سرمایه افراد را به باد می‌دهد در مقابل دیگرانی هستند که می‌گویند حبابی در کار نیست. نزدیک به 90 درصد ازاقتصاد جهان، تحت الشعاع گونه‌هایی از قرنطینه، از هم گسیختگی زنجیره‌های عرضه، تقاضای رو به کاهش مصرف کننده و بیکار شدن میلیون‌ها نفر بوده است.

بر اساس سناریوی معیار، انتظار می‌رود اقتصاد‌های توسعه یافته، تا پنج درصد در 2020 کوچک شوند، در حالی که تولیدات کشور‌های در حال توسعه تا هفت درصد کاهش خواهد یافت. در این بین آنچه به بحث‌های زیادی دامن زده است، شیوه عرضه سهام شرکت‌ها در بورس است.2 درصد کوچک شود. همه گیری جهانی کووید-19 احتمالا موجب خواهد شد معادل با رقم برآوردشده 34 میلیون و 300 هزار نفر، در 2020 زیر خط فقر مطلق قرار گیرند، که 56 درصد از این افزایش، در کشور‌های آفریقایی در حال وقوع است. ممکن است تا 2030، تعداد 130 میلیون نفر دیگر به رده افرادی بپیوندند که در فقر مطلق به سر می‌برند، که این امر، ضربه‌ای سنگین بر کوشش‌های جهانی انجام شده در راستای ریشه کن کردن فقر مطلق و گرسنگی وارد می‌آورد. بهمن عبداللهی توضیح داده است: تشکیل دو تعاونی بر پلت فرم مجازی با نام‌های «شرکت تعاونی سهامی عام استقلال ایرانیان» و «شرکت تعاونی سهام عام پرسپولیس ایرانیان» به عنوان قالب اجرایی واگذاری مذکور مورد نظر است. این همه گیری جهانی، که به گونه‌ای نامتناسب، در حال آسیب زدن به مشاغل نیازمند به مهارت کم و دستمزد پایین است، در حالی که مشاغل با مهارت‌های بالاتر را کمتر تحت تأثیر قرار داده، نابرابری درآمدی را در داخل و بین کشور‌ها گسترده‌تر از این خواهد کرد. در این گزارش همچنین آمده است: «خسارات رکود اقتصادی ناشی از بحران کرونا به اقتصاد جهان در سال 2020 و 2021 به صورت تخمینی حدود 8. دولت‌های سراسر جهان، ضمن رویارویی با بحرانی بی سابقه در بخش‌های سلامت، اجتماعی و اقتصادی، ‎ اقدامات محرک بزرگی را در زمینه مالی، معادل با برآورد 10 درصد از تولید ناخالص داخلی، در راستای مقابله با این همه گیری جهانی و به حداقل رساندن اثرات معیشتی آن، به انجام رسانده اند. رویکرد‌های ابتدای انقلاب باعث فربه شدن بخش دولتی شد، حال آنکه بخش خصوصی کوچک شد و تعاونی‌ها بیشتر در قالب تعاونی‌های مصرف فعالیت داشتند.

با این وجود، عمق و شدت بحران، حکایت از بهبودی کند و دردناک دارد. الیوت هریس، اقتصاددان ارشد سازمان ملل متحد و دستیار دبیرکل سازمان ملل متحد در توسعه اقتصادی، اظهار داشت:"سرعت و قدرت بهبودی پس از بحران، نه تنها به کارآیی اقدامات سلامت عمومی در کند کردن گسترش ویروس، بلکه به توانایی کشور‌ها در حمایت از مشاغل و درآمدها، به ویژه در مورد آسیب پذیرترین اعضای جوامعمان، بستگی دارد. از طرف دیگر، کارشناسان عنوان می‌کنند بخش تعاون جایگاه خود را پیدا نکرده است. همه‌گیری کووید-19 منجر به یک بحران اقتصادی و بهداشتی بی‌نظیر شده ‌است." این گزارش، تأکید می‌نماید همه گیری جهانی کووید-19، می‌تواند به ایجاد شرایط عادی جدیدی کمک کند، که در عین سرعت بخشیدن به دیجیتالی و خودکار شدن امور، به لحاظ بنیادی، شکلی دوباره به روابط انسانی متقابل، وابستگی‌های متقابل، تجارت و جهانی شدن دهد. موج افزایش سریع در فعالیت‌های اقتصادی برخط، احتمال دارد ضمن خلق مشاغل جدید در اقتصاد دیجیتال، تعداد زیادی از مشاغل موجود را حذف کند. برخی از فعالان بخش تعاون بر این نظر هستند که از فرصت عرضه شرکت‌ها در بورس باید استفاده کرد و سهم بخش تعاون را افزایش داد. خالص اثرات بر دستمزد و اشتغال، ممکن است منفی باشد، که نابرابری درآمدی را ازاین نیز وخیم‌تر می‌سازد. در این راستا دولت‌ها در دو راهی بین حفظ سلامت و تلاش برای نجات جان مردم در مقابله با کرونا یا تلاش برای از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی مبهوت مانده‌اند.

بیشتر اقتصاد‌های در حال توسعه، که بار کسری‌های مالی مزمن و سطوح بالایی از بدهی‌های عمومی پیشین را به دوش می‌کشند، این امر را بسیار دشوار می‌پندارند که بسته‌های محرک مالی به اندازه کافی و بزرگی را به اجرا در آورند که میانگین آن‌ها از یک درصد تولید ناخالص داخلی شان، بسیار فاصله دارد. شرکت‌هایی سهامی عام می‌شوند و سهام خود را در بورس عرضه می‌کنند، مردم برای سرمایه‌گذاری این سهام را می‌خرند و احیانا از سود آن منتفع می‌شوند رئیس اتاق تعاون درباره تعاونی شدن پرسپولیس و استقلال می‌گوید: ماهیت تعاونی‌ها به شکلی است که بسیاری از مشکلات غیرتعاونی را نخواهد داشت. صادرات و رشد رو به کاهش، به سرعت، به پایداری بدهی در تعداد زیادی از کشور‌های در حال توسعه، به ویژه آن‌ها که به شدت وابسته به کالاها، درآمد‌های گردشگری یا حواله‌ها هستند، آسیب می‌زنند. فشار روزافزون بدهی، این کشور‌ها را در معرض چالشی بسیار بزرگ قرار داده، که در حال محدودتر کردن توانایی آن‌ها در اجرای اقدامات محرکی است که به شدت مورد نیازند. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و تعریف مدل تعاونی بر مبنای یک تعاونی مستقر بر پلت فرم مجازی به راحتی امکان رای دادن برای همه اعضای حقیقی و حقوقی متناسب با میزان سهام موجود است. گزارش مذکور، در مورد خطر اقدامات محرک مالی و پولی بزرگ، ناشی از تزریق تریلیون‌ها دلار نقدینگی جدید به درون نظام مالی هشدار می‌دهد که این اقدامات، ضمن مشارکت در بهبود سریع قیمت سهام و اوراق، سرمایه گذاری‌های مولد را نادیده می‌انگارد. این گزارش اشاره می‌کند، سرانه جهانی نقدینگی، از زمان وقوع بحران مالی جهانی در 2008، موجی افزایشی یافته، در حالی که سرانه سرمایه گذاری مولد، راکد مانده است. در ظاهر همه چیز درست است، اما این نگرانی وجود دارد که با صورت‌بندی‌های مبتنی بر سلیقه و نه متناسب با تعریف، مشکلاتی نظیر آنچه در بحث خصوصی‌سازی اتفاق افتاد و خصولتی‌ها سر بر آوردند، به وجود آید.

حمید رشید، رئیس بخش دیده بان اقتصاد جهانی و مولف اصلی گزارش، اظهار داشت:"درسی که از بحران گذشته فرا گرفتیم، آن است که اقدامات محرک مالی و پولی، لزوما سرمایه گذاری‌های مولد را افزایش نمی‌دهند. دولت‌ها باید کسب و کار‌ها را ترغیب نمایند تا کمک‌های مالی را در راستای سرمایه گذاری در ظرفیت‌های مولد، دریافت کنند. بازار سرمایه ایران متناسب با تولید ناخالص داخلی نبوده، این در حالی است که اگر ارزش بورس در کشور‌های دیگر را بررسی کنید، می‌بینید که تناسبی در این زمینه وجود دارد. این امر، برای حمایت از مشاغل شایسته و پیشگیری از افزایش بیشتر در نابرابری درآمدی، یک ضرورت است." همکاری جهانی قدرتمندتر، به ویژه در راستای متوقف ساختن همه گیری جهانی و گسترش کمک‌های مالی به کشور‌هایی که در اثر بحران، سخت‌ترین آسیب‌ها را متحمل شده اند، امری حیاتی است. اما درباره چگونگی عرضه و ملاحظات دیگر مساله متفاوت و قابل بحث است. در دوره بسیار کوتاه مدت، افزایش قابلیت دسترسی و گسترش سریع منابع مالی بین المللی، برترین اقدام برای حل و فصل کمبود‌های نقدینگی و قابل استفاده ساختن فضای مالی است.

علاوه بر این اقدامات کوتاه مدت، تعداد زیادی از کشور‌های در حال توسعه، به ویژه اقتصاد‌های وابسته به کالا و گردشگری، برای برخورداری از فضای مالی در راستای تحریک رشد و شتاب بخشیدن به بهبود، همچنان نیازمند بازسازی جامع در وضعیت بدهی‌ها خواهند بود. به نظر می‌رسد تعریفی متفاوت از تعاونی در ایران و خارج وجود دارد. گزارش مورد بحث، فرصت"بهتر، بهبود یافتن" را به لطف تجدید همبستگی جهانی‌ای مورد تأکید قرار می‌دهد که نظام‌های سلامت عمومی را تقویت نماید، برای مقاوم سازی در برابر شوک‌های اقتصادی، تاب آوری ایجاد کند، نظام‌های حمایت اجتماعی را در سراسر جهان بهبود بخشد، اقتصاد‌ها را سبز کند و تغییرات اقلیمی را مورد توجه قرار دهد. این گزارش، نسخه به روز رسانی شده نیم ساله از گزارش شرایط و چشم انداز‌های اقتصادی جهان در 2020 است که در ژانویه 2020 انتشار یافت. یعنی اینکه عده‌ای دورهم جمع می‌شوند، سرمایه خود را وسط می‌گذارند، فعالیتی صورت می‌دهند و سودش را تقسیم می‌کنند. انتهای پیام/ .