گزارش خبرنگار ایران‌وایر از هدف قرار گرفتن نیروهای حزب‌الله لبنان در سوریه

12/10/1399 02:54 ب.ظ

چهارشنبه مناطقی نزدیک دمشق بار دیگر هدف حمله هوایی قرار گرفتند که به اسرائیل منتسب شده است. در یکی از این حملات مواضع حزب‌الله_لبنان در سوریه و در دیگری کارخانه مونتاژ موشک که چند کارشناس ایرانی در آن بودند هدف قرار گرفتند. گزارش احمد سلوم آن_سوی_خبر

*** ساعت ۱:۳۰ بامداد چهارشنبه ۱۰دی‌ماه ۱۳۹۹ نقاطی در «الزبدانی»، در جنوب غربی سوریه در نزدیکی مرز لبنان، هدف حملات هوایی قرار گرفت.

یک منبع نزدیک به شبه‌نظامیان ایران در سوریه به ایران‌وایر گفت این حمله را جنگنده‌های اسرائیلی انجام دادند و در جریان آن مواضع حزب‌الله لبنان در سوریه هدف قرار گرفت.

به گفته این منبع، جنگنده‌های اسرائیلی از سمت منطقه «الجلیل» لبنان وارد حریم سوریه شدند و یک پایگاه پدافند هوایی در حومه زبدانی را که مقر نیروهای حزب‌الله لبنان بود هدف حمله قرار دادند. این مقر در نزدیکی محل موسوم به «مرقد هابیل» و در نزدیکی مدرسه «میسلون» متعلق به اطلاعات نظامی سوریه واقع شده است.

این منبع به ایران‌وایر گفت: «این محل انبار مهمات حزب‌الله است و در آن انواع باتری موشک و سامانه‌های دفاع هوایی مجهز و پیشرفته که از ایران به سوریه آورده شده نگهداری می‌شود. پنج نیروی حزب‌الله لبنان در این حمله هوایی کشته شدند، هفت نفر زخمی شدند و بخش بزرگی از محل هم ویران شد». headtopics.com

سوریه نیز این حمله هوایی را به اسرائیل نسبت داده است.

ادامه مطلب:
iranwire »

شکایت منطقه آزاد ارس از یک خبرنگار برای تهیه گزارش درباره قاچاق پرده

ضرب و شتم یک خبرنگار در جریان تهیه گزارش از روند واکسیناسیون | DW | 18.05.2021خبرنگار یک روزنامه در ایران مورد حمله ماموران حراست دانشگاه علوم پزشکی بهشتی قرار گرفته است. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران این اقدام را پیامد بی‌اعتنایی مسئولان کشور به حقوق رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران توصیف کرده است.

رونمایی از واکسن «فخرا» توسط جمهوری اسلامی؛ گزارش اسوشیتدپرس از کارزار ناکارآمد واکسیناسیون در ایران▪️خبرگزاری اسوشیتدپرس، رویکرد نامنظم ایران در تولید واکسن داخلی و تلاش‌های جداگانه نهادهای مختلف برای تولید دست‌کم شش واکسن متفاوت را نشان‌دهنده رقابت‌های جناحی گسترده در داخل ایران می‌داند. بیشتر بخوانید:

انتقاد سازمان ملل از گزارش ایران از سقوط هواپیمای اوکراینی | DW | 23.02.2021یک کارشناس سازمان ملل می‌گوید گزارشی که ایران درباره سرنگونی 'غیرعمدی' هواپیمای اوکراینی در سال گذشته ارائه داده، حاوی ابهامات فراوان است. او خواستار گزارشی صادقانه‌تر از ایران شده است. صادق مُرد یک ابهام اساسی این است که غیرعمدی نبود، عمدی بود. صداقت در این« ولایت» یافت می نشود ، جسته ایم ما . فقط وقاحت در خدعه و تقیه یافت شد .

گزارش تحلیلی رویترز: تلاش حوثی‌ها برای امتیازگیری از سعودی؛ خروج از بحران یمن راه‌حلی میانه می‌طلبدگزارش تحلیلی رویترز: تلاش حوثی‌ها برای امتیازگیری از سعودی؛ خروج از بحران یمن راه‌حلی میانه می‌طلبد ائتلاف تحت رهبری سعودی، مرزهای هوایی و آبی یمن، از جمله بندر حدیده تحت کنترل حوثی‌ها را، که محل ورود بیش از ٧٠ درصد واردات به یمن است، در اختیار دارد واقعا بیشرمانه ترین ادعاست... عربستان_سعودی بعد ۷ سال کشتار نردم یمن و شکیگست در نبرد با نیروی مقاومت حوثی، به دست و ما افتاده و مزخرف میگه... تا جبران کامل خسارتها، نبرد ادامه دارد تا فتح ریاض... زنده باد یمن

بامداد چهارشنبه مناطقی در نزدیکی دمشق، پایتخت سوریه، بار دیگر هدف حملاتی هوایی قرار گرفتند که به اسرائیل منتسب شده است. یک منبع نزدیک به شبه‌نظامیان ایران در سوریه به ایران‌وایر گفت در جریان یکی از این حملات مواضع حزب‌الله لبنان در سوریه هدف قرار گرفت و در حمله‌ای دیگر نیز کارخانه‌ای مخصوص مونتاژ موشک در حالی که چند کارشناس ایرانی در آن حضور داشتند بمباران شد.

***

ساعت ۱:۳۰ بامداد چهارشنبه ۱۰دی‌ماه ۱۳۹۹ نقاطی در «الزبدانی»، در جنوب غربی سوریه در نزدیکی مرز لبنان، هدف حملات هوایی قرار گرفت.

یک منبع نزدیک به شبه‌نظامیان ایران در سوریه به ایران‌وایر گفت این حمله را جنگنده‌های اسرائیلی انجام دادند و در جریان آن مواضع حزب‌الله لبنان در سوریه هدف قرار گرفت.

به گفته این منبع، جنگنده‌های اسرائیلی از سمت منطقه «الجلیل» لبنان وارد حریم سوریه شدند و یک پایگاه پدافند هوایی در حومه زبدانی را که مقر نیروهای حزب‌الله لبنان بود هدف حمله قرار دادند.

این مقر در نزدیکی محل موسوم به «مرقد هابیل» و در نزدیکی مدرسه «میسلون» متعلق به اطلاعات نظامی سوریه واقع شده است.

این منبع به ایران‌وایر گفت: «این محل انبار مهمات حزب‌الله است و در آن انواع باتری موشک و سامانه‌های دفاع هوایی مجهز و پیشرفته که از ایران به سوریه آورده شده نگهداری می‌شود. پنج نیروی حزب‌الله لبنان در این حمله هوایی کشته شدند، هفت نفر زخمی شدند و بخش بزرگی از محل هم ویران شد».

سوریه نیز این حمله هوایی را به اسرائیل نسبت داده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه،‌ «سانا»، هواپیماهای اسرائیلی در ساعت ۱:۳۰ بامداد از شمال «الجلیل» وارد حریم هوایی سوریه شدند و به پدافند هوایی در منطقه «مرقد هابیل» در حومه دمشق حمله کردند. خبرگزاری سانا از کشته شدن یک نظامی سوری، مجروح شدن سه تن دیگر و همچنین «خسارات مادی گسترده» خبر داده است.

اسرائیل واکنشی به این خبر نشان نداده و به روال معمول، سخنگوی ارتش اسرائیل به خبرگزاری فرانسه گفت: درباره اخبار رسانه‌های خارجی اظهار نظری نمی‌کنیم.

بمباران انبار مهمات حزب‌الله

منبع نزدیک به شبه‌نظامیان ایران در سوریه همچنین به ایران‌وایر گفت که هواپیماهای اسرائیلی به منطقه‌ای دیگر، در نزدیکی زبدانی، نیز حمله کردند.

به گفته این منبع، در جریان حملات بامداد چهارشنبه منطقه «جديدة عرطوز» در ۵۰ کیلومتری زبدانی نیز مورد حمله هوایی قرار گرفت.

بنابر همین گزارش، این محل مقر دو هنگ ۱۰۰ و ۱۰۴ گارد ریاست جمهوری سوریه است و انبار مهمات سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان نیز در آن تعبیه شده است. این بمباران باعث ایجاد ویرانی زیادی در منطقه مذکور شد و صدای انفجار در اکثر مناطق دمشق به گوش رسید.

یک هفته پیشتر نیز گزارش شده بود جنگنده‌های اسرائیل به کارخانه صنایع دفاعی سوریه در منطقه «مصیاف»، واقع در استان «حماه»، حمله کرده‌اند. بنابر گزارش‌ها، هنگام این حمله کارشناسان ایرانی در آن محل حضور داشتند. همچنین در گذشته گزارش‌هایی منتشر شده بود که حکومت بشار اسد سلاح‌های شیمیایی خود را به این محل منتقل کرده است.

خبرگزاری رسمی سوریه حمله هفته گذشته به مصیاف را تایید کرد و آن را نیز به اسرائیل نسبت داد.

از سوی دیگر، یک موسسه تصویربرداری ماهواره‌ای نیز با انتشار

چندین عکس ماهواره‌ای

از حمله هوایی منتسب به اسرائیل گفت در جریان این حمله چهار ساختمان که احتمالا برای ریخته‌گری و مونتاژ موشک مورد استفاده قرار می‌گرفت ویران شده است.

این حمله هوایی دو روز پس از سخنان «حسن نصرالله»، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در شبکه «المیادین» رخ داد. او در این سخنرانی تلویزیونی گفت: «شمار موشک‌های نقطه‌زن ما در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده و نیروهای حزب‌الله اگر اراده کنند می‌توانند هر هدفی را در سراسر اسرائیل هدف قرار دهند».

اسرائیل در سال‌های اخیر حملات هوایی علیه مواضعی در خاک سوریه را شدت بخشیده و مواضع نظامیان سوری و همچنین نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان را هدف قرار داده است.

هرچند اسرائیل به ندرت مسئولیت این حملات را برعهده گرفته، اما همواره تاکید کرده است که مقابله با اقدامات ایران را که به دنبال تثبیت حضور نظامی‌اش در سوریه است ادامه خواهد داد.

ایران‌وایر حدود دو هفته پیش نقشه کاملی از مناطق استقرار شبه‌نظامیان ایرانی در جنوب سوریه را تهیه و