گزارش عفو بین‌الملل درباره شکنجه و آزار جنسی بازداشتی‌های آبان۹۸ - BBC News فارسی

12/06/1399 09:58:00 ب.ظ

گزارش عفو بین‌الملل درباره شکنجه و آزار جنسی بازداشتی‌های آبان۹۸

اعتراضات آبان ۹۸ یکی از خونین‌ترین اعتراضات تاریخ جمهوری اسلامی بود. عفو بین‌الملل در گزارشی با عنوان 'ویرانگران انسانیت، بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران' نگاهی به وضعیت این بازداشتی‌ها پرداخته. گزارش عفو بین‌الملل درباره شکنجه و آزار جنسی بازداشتی‌های آبان۹۸ یک ساعت پیش اعتراضات آبان ۹۸ یکی...

گزارش عفو بین‌الملل درباره شکنجه و آزار جنسی بازداشتی‌های آبان۹۸ یک ساعت پیش اعتراضات آبان ۹۸ یکی از خونین‌ترین اعتراضات تاریخ جمهوری اسلامی بود. عفو بین‌الملل در گزارشی با عنوان "ویرانگران انسانیت، بازداشت‌های گسترده، ناپدیدسازی و شکنجه در پی اعتراضات آبان ۹۸ در ایران" نگاهی به وضعیت این بازداشتی‌ها پرداخته. به گفته این سازمان حقوق بشری در آبان ۹۸ نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی، به فهرست بلند بالایی از نقض حقوق بشر دست زدند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

رقابت منهای متانت | بهناز شیربانی

این روزها کمتر فردی را می‌توان پیدا کرد که مخاطب پلتفرم‌های ایرانی نباشد. چند سالی است از ایجاد پلتفرم‌های داخلی می‌گذرد و سال‌ها پیش کمتر کسی متوجه ظرفیت‌های این بخش بود و ابعاد ساختاری پلتفرم‌ها به‌مرور آن‌قدر وسعت پیدا کرد تا به رقیبی جدی برای رسانه ملی بدل شد. اما شاید حدس‌زدن این موضوع که زمانی این مدیوم مخاطب گسترده‌ای پیدا کند کمی عجیب به نظر می‌رسید. آغاز ساخت‌وساز در پلتفرم‌های داخلی با آزمون و خطاهایی همراه بود و بسیاری بر این باور بودند که عدم آگاهی از فضای فرهنگی و سرمایه‌گذاری صرف روی چهره‌های مشهور و البته نبود آشنایی کافی با ساخت سریال برای طیف گسترده‌ای از مردم، پاشنه آشیل این بسترهای اینترنتی محسوب می‌شد؛ نقصی که به‌مرور مرتفع شد و شبکه نمایش خانگی بیش از هر چیز به دلیل نیاز جامعه به تکنولوژی روز و پاسخ به انحصار سریال‌سازی در تلویزیون به مسیرش ادامه داد. اما کشمکش‌های شبکه نمایش خانگی و صداوسیما تنها به جدال دو سال اخیر ختم نمی‌شود. می‌توان ریشه این اختلاف را در زمانی جست‌وجو کرد که بسیاری متوجه این واقعیت شدند که با قدرت‌گرفتن شبکه نمایش خانگی، مدیریت افکار عمومی از دستشان خارج شده و حالا زمانی است که باید وارد صحنه شوند. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

۸۰ روز اعتراض در هفت تپه؛ سرنوشت مطالبات کارگران چه شد؟

وزارت کشور از افزایش بیش از سه برابری فراخوان‌های اعتراض در ایران خبر دادحسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ،‌ اعلام کرد شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است

مارکز و مرسدس بارچا؛ گزارش 'صد سال عاشقی' - BBC News فارسیمرسدس بارچا، همسر گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیایی برنده جایزه نوبل ادبیات در ۸۷ سالگی در مکزیکوسیتی درگذشت. او نماد عشقی معصومانه، کودکانه و در عین حال رازآلود و جاودانه بود. این دو نه تنها عشق خود را در زندگی شخصی و اجتماعی به نمایش می‎گذاشتند، بلکه آن را در ادبیات نیز به ثبت رساندند.

مصطفی معین، روحانی را متهم به اظهارات 'ضد و نقیض' درباره کرونا کرد - BBC News فارسیدکتر مصطفی معین رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران، حسن روحانی رئیس جمهور این کشور را به 'اظهارت ضد و نقیض' درباره مساله مربوط به همه گیری ویروس کرونا متهم کرده و گفته با این رویکرد 'جامعه به ویروس مخرب بی‌اعتمادی و جدی‌نگرفتن خطر ویروس مخوف کرونا دچار شد'.

«هرمنوتیک آزار جنسی» در جامعه و دنیای مجازی ایران؛ گفت‌وگویی با الستیدر نظام سنتی، مهار مردانگی و زنانگی توامان دنبال می‌شد. اینکه زنان حق نداشتند بی‌حجاب بیرون بروند، از مصادیق مهار زنانگی بود ولی مردان هم حق نداشتند با زن نامحرم خلوت کنند یا در کوی و برزن با یک زن بایستند به حرف زدن. این هم نوعی مهار مردانگی بود.

عفو بین الملل «رفتار غیرانسانی حکومت ایران با معترضان آبانماه» را محکوم کرددر تازه ترین گزارش سازمان عفوبین الملل می خوانیم که دستگاههای امنیتی ایران اغلب بازداشتی های اعتراضات آبانماه گذشته را مورد شکنجه و رفتارهای غیرانسانی قرارداده اند.