گزارش جدید: رشد چشمگیر نقدینگی و بدهی‌های دولت ابراهیم رئیسی به بانک مرکزی

29/01/1401 07:50 ب.ظ

دولت ابراهیم رئیسی از زمان آغاز به کار در مرداد پارسال تا بهمن همان سال بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده است.

دولت ابراهیم رئیسی از زمان آغاز به کار در مرداد پارسال تا بهمن همان سال بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده است. به‌رغم وعده‌های دولت ابراهیم رئیسی برای متوقف کردن استقراض از بانک مرکزی، آمارهای رسمی جدید نشان می‌دهد این روند کماکان ادامه داشته و نقدینگی نیز از آغاز به کار دولت سیزدهم در مرداد پارسال تا بهمن‌ماه حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان جهش یافته است.

گزارش جدید بانک مرکزی که روز دوشنبه ۲۹ فروردین منتشر شد، نشان می‌دهد که دولت ابراهیم رئیسی از زمان آغاز به کار در مرداد پارسال تا بهمن همان سال بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده و حجم بدهی‌های دولتی به بانک مرکزی به حدود ۲۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

حجم بدهی‌های دولتی به بانک مرکزی در بهمن‌ پارسال نسبت به بهمن ۹۹ نیز ۴۲ درصد رشد داشته است. این در حالی است که ابراهیم رئیسی در آغاز به کار دولت خود در مرداد پارسال قول داده بود که روند استقراض دولت از بانک مرکزی که منجر به افزایش نقدینگی و تورم می‌شود، متوقف خواهد شد. headtopics.com

خامنه‌ای در پیام نوروزی ۱۴۰۱: رفع گرانی و تورم به این زودی واقع‌بینانه نیست بدهی‌های دولتی به بانک مرکزی از بهمن ۹۸ تا بهمن پارسال تقریبا دو برابر شده است. طی سه سال گذشته، همواره حدود یک سوم از بودجه دولتی با کسری مواجه شده و از طریق استقراض تامین شده است؛ موضوعی که به جهش نقدینگی و تورم افسارگسیخته در کشور دامن زده است.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

برجام و پول‌های بلوکه‌ شده؛ رویای ناکام رئیسی و هواپیمای پر از پولی که نیامدابراهیم رئیسی امیدوار بود که توافق اتمی حاصل خواهد شد و هواپیمایی با چند میلیارد دلار پول در تهران به زمین خواهد نشست. با این حال، تنها درآمد دولت از مذاکرات گروگان‌گیری همان ۵۳۰ هزار دلاری بوده که از آزادی زاغری نصیبش شد. اطلاع_رسانی EhsanMehrabi7

برخی چهره‌های موثر مجلس از ابتدا ۲، ۳ وزیر را نمی‌خواستند/ خبرهایی از تغییر یک وزیر از سوی دولت دریافت شده استعضو کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: هم استیضاح و هم تغییر توسط دولت کمتر از یکسال با هیچ عقلی سازگار نیست، به دلیل اینکه به صورت عرفی یک وزیر کمتر از یکسال نمی‌تواند کارهایی که می‌خواسته را انجام دهد یا بسترهای مناسب برای کار خود را فراهم کند.

کمک‌های انسانی ترکیه به بیش از 6.7 میلیون سوری از آغاز جنگهلال احمر ترکیه به بیش از 6.7 میلیون نیازمند در جریان جنگ داخلی سوریه کمکهای انسانی و غذایی ارائه کرده است. - خبرگزاری آناتولی

اوکراین: از ابتدای جنگ بیش از 20 هزار نظامی روس کشته شده‌اندستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که تاکنون بیش از 20 هزار نظامی روسیه کشته و 165 فروند جنگنده، 146 فروند بالگرد و 773 تانک ارتش این کشور نیز منهدم شده است. - خبرگزاری آناتولی

اطلاعاتی عجیب از پرداخت حق بیمه دهک‌های پردرآمد توسط دولتمدیرکل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برخی چالش‌های پیش روی نظام بازنشستگی کشور را برشمرد و گفت: یکسری خلاءها و ایرادات قانونی داریم و بازنشستگی ما بر اساس قوانین غلط و اشتباه زیادی شکل گرفته که باعث شده برخی صندوق‌ها امروز به بحران برسند.

از واردات بنزین تا کسری ۱۵هزار مگاوات برق/ حرف از صادرات انرژی در ایران بیهوده استاستاد دانشگاه صنعتی‌شریف با بیان اینکه به جای اینکه صحبت از صادرات بکنیم باید سیاست انرژی را باتوجه به شرایط تعریف کنیم، گفت: در بهترین حالت در سال جاری واردکننده نخواهیم بود اما سال آینده واردات خواهیم داشت.