گزارش نوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری: تنها فرزند یکی از اعدام شدگان ۶۷ شهادت داد

02/07/1400 05:49:00 ب.ظ

گزارش نوزدهمین جلسه دادگاه #حمید_نوری: تنها فرزند یکی از اعدام شدگان ۶۷ شهادت داد نوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ در بعد از ظهر پنجشنبه اول مهر ماه با یک شاهد دیگر و فضایی متفاوت برگزار شد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

حمید_نوری, گزيده ها

گزارش نوزدهمین جلسه دادگاه حمید_نوری : تنها فرزند یکی از اعدام شدگان ۶۷ شهادت داد نوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری ، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ در بعد از ظهر پنجشنبه اول مهر ماه با یک شاهد دیگر و فضایی متفاوت برگزار شد. ⬇️ بیشتر بخوانید:

نوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری ، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ در بعد از ظهر پنجشنبه اول مهر ماه با یک شاهد دیگر و فضایی متفاوت برگزار شد. شاهد، سولماز علیزاده اعظمی تنها فرزند محمود علیزاده اعظمی ، حقوقدان و کارمند بانک مرکزی و یکی از اعدام شدگان تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت بود، که...

چاپنوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ در بعد از ظهر پنجشنبه اول مهر ماه با یک شاهد دیگر و فضایی متفاوت برگزار شد.شاهد، سولماز علیزاده اعظمی تنها فرزند محمود علیزاده اعظمی، حقوقدان و کارمند بانک مرکزی و یکی از اعدام شدگان تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت بود، که به‌صورت مجازی از کانادا در دادگاه حضور یافت.

از زمان آغاز دادگاه حمید نوری در نوزدهم مرداد سال جاری، سولماز علیزاده اعظمی اولین فردی‌ست که در ارتباط با اعدام نیروها و هواداران گروه‌های چپ در تابستان ۶۷ در این دادگاه شهادت داده است.شاهد در زمان دستگیری پدرش ۸ سال داشت. محمود علیزاده اعظمی در ۲۰ فرودین ۱۳۶۳ دستگیر شد. دلیل دستگیری او هواداری از یکی از انشعاب‌های سازمان چریک‌های فدائیان خلق به نام «پیروان بیانیه ۱۶ آذر» بود.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

سروش کمالیان معتقد است که این شعر از فروغ فرخزاد نمادهای برجسته‌ای در نشان دادن تلاش و مبارزه زنان در جامعه ایران دارد. همچنین در این پادکست از دلیل حمایت‌ بی‌شمار هنرمندان در عرصه موسیقی از اعتراضات سراسری این بار در ایران گفته‌ایم. @dw_farsi ادامه مطلب >>

با قضات گیج دادگاه سوئد احتمالا این داستان و فیلم سینمایی سالها ادامه خواهد داشت چند سال قاشخچی و چند سال نوری خوش بحال خبر گزاری ها که سخت مشغول شدند

روایت زندانیان شکنجه شده در زندان بگرام از روزهای پر از کابوس خودروایت زندانیان شکنجه شده در زندان بگرام از روزهای پر از کابوس خود سه هم بند که سال‌ها در زندان بگرام که پس از حمله آمریکا به افغانستان ایجاد شد، زندانی بودند، گفتند که سربازان آمریکایی با زندانیان رفتار غیرانسانی داشتند.

وزیر خارجه بریتانیا پس از دیدار با امیر‌عبداللهیان: جدایی نازنین زاغری از خانواده‌اش «بی‌رحمانه» استلیز تراس وزیر خارجه بریتانیا روز پنجشنبه اول مهر ماه در توئیتی نوشت که امروز دو هزارمین روزی است که نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران، «بی‌رحمانه» از خانواده‌اش جدا شده است. خانم تراس که این توئیت را یک روز پس از دیدار و گفتگو با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه... اوووف چقدر جمله سنگین بود!!کمر امیر عبد اللهیان از وسط شکست پس ندادن پول یک ملت بعداز چهل سال خیلی بیرحمانه تره یک سؤال دارم ،واقعا انگلستان حریف دست پرورده خودش نمیشه ،سیاست چقدر حرامزاده هست

ضرر واکسن نزدن بسیار سنگین‌تر از واکسن زدن/ واکسیناسیون کرونا به در خانه‌ مردم رودرییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا با تاکید بر ضرورت تبیین اهمیت واکسیناسیون کرونا برای مردم، اقدامات گروه‌های معدود مخالف واکسن را تشویش اذهان عمومی خواند و گفت: ضرر واکسن نزدن خیلی خیلی سنگین‌تر از واکسن زدن است و در این زمینه باید اعتماد مردم جلب شود. چرا باید mRNA برای ایمنی زایی استفاده شود؟

ایران: مذاکرات برجامی تا پیش از نوروز از سر گرفته می‌شودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از احیای مذاکرات برجامی تا پیش از نوروز امسال خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

دیدار وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در نیویورک پس از بحران زیردریایی‌هاآنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه قرار است شامگاه پنج‌شنبه، 23 سپتامبر، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در

عباس لسانی در حمایت از علیرضا فرشی اعتصاب غذا کردفاشیست پانترکی که دنبال جنگ قومی و نسل کشی و تجزیس نه تنها باید زندانی بشه، باید خواجه و اعدام هم بشه هنوزم دویست دلارشو میدن یا نه؟ خب اینها که هیچ کدام ایرانی نیستن طبق گفته شما و خودشان تُرک هستن! به ما چه؟ اگر ایرانی بودند حمایت می‌کردیم ولی وقتی خودشان را ایرانی نمی‌دانند ما نیز به همان جایی که باید دایورت می‌کنیم آنها را، خردوغان بیاید نجاتشان دهد

اشتراک چاپ نوزدهمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ در بعد از ظهر پنجشنبه اول مهر ماه با یک شاهد دیگر و فضایی متفاوت برگزار شد.سه هم بند که سال‌ها در زندان بگرام که پس از حمله آمریکا به افغانستان ایجاد شد، زندانی بودند، گفتند که سربازان آمریکایی با زندانیان رفتار غیرانسانی داشتند.اشتراک چاپ لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا روز پنجشنبه اول مهر ماه در توئیتی نوشت که امروز دو هزارمین روزی است که نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی محبوس در ایران، «بی‌رحمانه» از خانواده‌اش جدا شده است.به گزارش ایسنا،   حمید سوری، که ریاست تیم واکنش سریع کووید-۱۹ وزارت بهداشت را نیز بر عهده دارد، درباره واکسیناسیون کرونا گفت: یکی از موثرترین مداخلات برای مهار اپیدمی و قطع زنجیره انتقال بیماری‌های عفونی ازجمله کووید۱۹، انجام واکسیناسیون است.

شاهد، سولماز علیزاده اعظمی تنها فرزند محمود علیزاده اعظمی، حقوقدان و کارمند بانک مرکزی و یکی از اعدام شدگان تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت بود، که به‌صورت مجازی از کانادا در دادگاه حضور یافت. از زمان آغاز دادگاه حمید نوری در نوزدهم مرداد سال جاری، سولماز علیزاده اعظمی اولین فردی‌ست که در ارتباط با اعدام نیروها و هواداران گروه‌های چپ در تابستان ۶۷ در این دادگاه شهادت داده است. وقتی ملا عمر رهبر وقت طالبان اعلام کرد که بن لادن را به ایالات متحده تحویل نمی‌دهد، دولت واشنگتن حمله‌ای همه جانبه به افغانستان انجام داد. شاهد در زمان دستگیری پدرش ۸ سال داشت. وزیر خارجه بریتانیا، در اولین دیدار خود با وزیر امور خارجه ایران، همچنین از تهران خواست با این دید که همه طرف‌های برجام به تعهد خود در آن توافق بازگردند و تنش ها را بر سر برنامه هسته ای ایران کاهش دهند، به سرعت به مذاکرات احیای برجام در وین بازگردد. محمود علیزاده اعظمی در ۲۰ فرودین ۱۳۶۳ دستگیر شد. دولت آمریکا که نتوانست به خواسته خود برسد، زندان‌هایی را ایجاد کرد تا اعضا و حامیان طالبان را بترساند تا عقب نشینی کنند. دلیل دستگیری او هواداری از یکی از انشعاب‌های سازمان چریک‌های فدائیان خلق به نام «پیروان بیانیه ۱۶ آذر» بود..

محمود علیزاده پس از دستگیری به دو سال زندان محکوم شد. زندان بگرام که دارای 120 بند با 5 تا 6 هزار زندانی بود توسط ایالات متحده در سال 2002 در محوطه پایگاه هوایی بگرام ایجاد شد. مطالب مرتبط. دوره محکومیت او در سال ۶۵ پایان یافت، با این حال در زمانی اعدام شد که دو سال بعد از پایان دوره محکومیت همچنان در زندان نگهداری می‌شد. طبق شهادت سولماز و بر اساس روایت یکی از همراهان پدرش در زندان، محمود علیزاده یک بار در مقابل هیات مرگ قرار گرفت. سه تن از اعضای طالبان که سال‌ها در زندان بگرام که به"سیاه چال" معروف است، در زندان بودند، درباره تجربیات سال‌های زندان خود با خبرنگار آناتولی گفت‌وگو کردند. او در این جلسه اتهامات وارده را نپذیرفت و حاضر نشد به این پرسش که خدا را باور دارد یا نه، پاسخ بدهد. سولماز گفت پدرش در مقابل هیات مرگ بطور غیرمستقیم حکومت جمهوری اسلامی را به حکومت نازی های آلمان تشبیه کرد. وی گفت: آنها مرا با ادعاهای بی اساس زیادی به اینجا آوردند. وی با تاکید بر اینکه ضرر واکسن نزدن خیلی خیلی سنگین‌تر از واکسن زدن است، گفت: باید اعتماد مردم جلب شود.

علت مرگ در گواهی فوت محمود علیزاده اعظمی، "مرگ بطور طبیعی" درج شده است. درنوزدهمین جلسه دادگاه نوری، تاریخ و محل نامه‌ها و عکس‌های رد و بدل شده بین محمود علیزاده اعظمی و خانواده‌اش، بویژه با دخترش، به دقت مطالعه و بررسی شد. سپس آنها مرا دستگیر کردند و به زندان انداختند. تاریخ آخرین نامه محمود به سولماز ۲۸ تیر ۶۷ بوده است. در آن نامه پدر می‌گوید: «تو به اندازه کافی بزرگ شده‌ای که برای مادرت کمک باشی. آن زمان 33 ساله بودم.» سولماز این جمله را ناامیدی و آگاهی پدرش از عدم بازگشت و خلاصی از زندان توصیف کرد. انتهای پیام.

در بین مدارک پرونده آقای علیزاده سنجاق سری از جنس استخوان هم وجود دارد که ساخته دست خودش و هدیه او به همسرش است. شکنجه‌های زیادی شدم. در پشت این سنجاق نام او و همسرش و همچنین تاریخ ازدواج آنها حک شده است. سولماز ۱۳ ساله بود که برای نخستین بار خبر اعدام پدرش را از مادر شنید. وی افزود: ما بین 30 تا 40 نفر در در یک بند بودیم. او چند سالی‌ست که از نظر روحی تحت نظر روانپزشک و روانشناس قرار دارد. در این جلسه حمید نوری تقاضای تنفس کرد. شادیم با نشان دادن محل توالت و دوش در لبه بند گفت: این توالت بود.

وکیل او علت این درخواست را در میان گذاشتن سئوالات متهم با وکلایش عنوان کرد. رئیس دادگاه ختم نوزدهمین جلسه دادگاه را بلافاصله پس از پایان تنفس اعلام کرد. در ابتدا این نیمه دیوار نیز وجود نداشت. برترین‌ها .