گروسی: ایران نباید تهدیداتش را درباره اخراج بازرسان آژانس عملی کند | DW | 10.12.2020

20/09/1399 01:10 ب.ظ

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای گفته ایران نباید تهدیداتش مبنی بر اخراج بازرسان و افزایش غنی‌سازی را عملی کند. رافائل گروسی اظهار داشته نگران اتفاقات پیش‌بینی نشده است که می‌توانند تنش را افزایش دهد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای گفته ایران نباید تهدیداتش مبنی بر اخراج بازرسان و افزایش غنی‌سازی را عملی کند. رافائل گروسی اظهار داشته نگران اتفاقات پیش‌بینی نشده است که می‌توانند تنش را افزایش دهد. گروسی گفته که عملی شدن این تهدیدها یک عدول دیگر از تعهداتی است که ایران در توافق اتمی عمل به آنها را پذیرفته است. مدیرکل آژانس گفته است: «من نمی‌توانم تصور کنم که کسی برنده چنین موقعیتی باشد.

اگر به این دلایل یا در هر موقعیت دیگری محدودیت در کار بازرسان آژانس ایجاد شود این اقدام کار آنها را مختل کرده و به آن صدمه می‌زند.»

گروسی تصریح کرده: «ما باید خیلی واضح این باره [ایجاد خلل در کار بازرسان آژانس] اطلاع‌رسانی کنیم. باید خیلی روشن و صریح به دنیا بگوییم چه اتفاقی در حال رخ دادن است و این اقدامات به هیچ کس کمک نمی‌کند، از جمله به ایران.»قانونی را تصویب کرد

که به موجب آن دولت موظف است ظرف مدت دو ماه از تصویب این قانون، دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند. همچنین پس از سه ماه از تصویب این قانون، اگر روابط بانکی ایران در اروپا و میزان خرید نفت توسط آن‌ها از ایران به شرایط عادی و رضایت بخش بازنگشته باشد، دولت مکلف است اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

حق دارید نگران بشید... جاسوساتون رو میخواهیم اخراج کنیم