گروسی خواستار محکومیت ایران به خاطر جلوگیری از بازرسی‌ها شد | DW | 22.10.2021

30/07/1400 06:11:00 ب.ظ

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به واشنگتن به تشریح آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران پرداخت. رافائل گروسی گلایه کرد که جمهوری اسلامی همچنان از دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

مذاکرات احیای برجام, رافائل گروسی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به واشنگتن به تشریح آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران پرداخت. رافائل گروسی گلایه کرد که جمهوری اسلامی همچنان از دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر به واشنگتن به تشریح آخرین تحولات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران پرداخت. رافائل گروسی گلایه کرد که جمهوری اسلامی همچنان از دسترسی بازرسان به تاسیسات هسته‌ای جلوگیری می‌کند.

گروسی در اندیشکده استیمسون در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت‌های مخفی هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد که در این زمینه اطلاعاتی ندارد و همچنین شواهدی که خلاف آن را هم ثابت کند نیز در اختیار او نیست.این دو رسانه بخش اظهار بی‌اطلاعاتی گروسی از فعالیت‌های مخفی ایران را برجسته کرده‌اند و در عین حال تسنیم از قول او نوشت: «به مکان‌های غنی‌سازی‌سازی ایران نظارت داریم.»

گروسی در اندیشکده استیمسون در مورد روابط با تهران با بیان این که"ما با فرصت‌های بزرگ و معضلات عظیمی روبرو هستیم" تاکید کرده که"آژانس یک لحظه هم متوقف نمی‌شود".در ماه‌های گذشته مذاکراتی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران برگزار شده که اهداف آن از جمله برطرف کردن محدودیت بازرسان و جلوگیری از پاک کردن اطلاعات ضبط شده در دوربین‌های نظارتی بوده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

گوه خورد🍆 گريه نكن

ایران مجددا اروپا و آمریکا را به خلف وعده در توافق هسته‌ای متهم کردمحمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بار دیگر با متهم کردن طرف‌های اروپایی و آمریکا به خلف وعده در مذاکرات هسته‌ای مدعی شد که تنها ایران برای مدت

تمرین‌ جنگنده‌های اسرائیلی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایراننیروی هوایی ارتش اسرائیل تمرین‌های هوایی خود را با هدف انجام حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفت. بنا به گزارش‌های خبری شبکه 12 و وب‌سایت جو نده بابا، ایناحمله نمیکنن. چهل ساله ما این جنگ زرگری رو داریم... 😂😂😂 اسرائیل مثل شما زیاد گه میخوره زیاد باور نکنید ، چون میدونه ایران_ابرقدرت اسرائیل را در یک ساعت با خاک یکسان خواهد کرد

اسرائیل ایران را به «وقت‌کُشی» برای دستیابی به بمب اتم متهم کردنماینده اسرائیل در سازمان ملل متحد حکومت ایران را متهم کرد که از روند مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین، برای «وقت‌کشی» به دقیقا کاری که نظام اشغالگر و تروریست پرور ملاها در حال انجام دادن است و از مماشات گران بسا فایده می برد انحلال_سپاه_پاسداران baran08724759 اتهام اثبات شده یست! روسیه و چین که متاسفانه با مرتجعترین رژیم که سرکرده تروریسم جهانیست هم محورشده اند وغرب هم که بامماشات این پا و آن پا میکند تا توسط این رژیم تروریست با بمب اتم به گروگان گرفته شود فاجعه ای بسا نابودکننده تر از نازیسم ایران RegimeChangeinIran iran_policy

مصرف زودهنگام مازوت در نیروگاه‌های ایران؛ ساکنان تبریز به آلودگی هوا اعتراض کردند🔺مصرف زودهنگام مازوت در نیروگاه‌های ایران؛ ساکنان تبریز به آلودگی هوا اعتراض کردند زمستان گذشته، بعضی روزها تنها ۷۰ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه‌های ایران انتقال یافت، در حالی که نیاز روزانه این نیروگاه ها ۱۹۰ میلیون متر مکعب گاز است. من نمیدونم ای چه بر نامه ریزی کارشناسانه هست که فقط با جون مردم بازی میکنند الان هوای آلوده تبریز رو استنشاق کنید در جا نفستون بند میاد اصلا یک وضعی هست بیا وببین راستش عطای این نیروگاه تبریز را به لقایش میبخشیم حاضریم خاموشی داشته باشیم ولی این هوای آلوده رو نه

وال‌ستریت ژورنال: ایران تا زمانی که به سلاح اتمی نرسد دست بردار نخواهد بود«وال‌ستریت ژورنال» در مقاله‌ای با اشاره به «امیدهای واهی» دستگاه سیاست خارجی دولت آمریکا در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و ادعای نادرست سازمان‌های اطلاعاتی

فیلم «قهرمان» به کارگردانی «اصغر فرهادی» نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۲ شدهیات معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم سالانه آکادمی اسکار، فیلم «قهرمان» به کارگردانی «اصغر فرهادی» را به عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۲ انتخاب کرد.

رافائل گروسی در نشستی در اندیشکده استیمسون در واشنگتن با اشاره به این که ایران همچنان به بازرسان آژانس اجازه انجام وظایف نظارتی‌شان را نمی‌دهد از قدرت‌های جهانی خواست این اقدام را محکوم کنند.طولانی و به‌طور یک‌طرفه به تعهدات خود پایبند بوده است.22 اکتبر ,2021: 01:12 صبح GST آخرین به روزرسانی: 22 اکتبر ,2021: 01:14 صبح GST Share آدرس کپی شد نیروی هوایی ارتش اسرائیل تمرین‌های هوایی خود را با هدف انجام حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفت.منظور دستیابی به بمب اتم سوءاستفاده می‌کند.

کشورهای غربی در ماه‌های گذشته به خاطر به خطر نیفتادن مذاکرات احیای برجام در وین از محکوم کردن صریح جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس خودداری کرده‌اند. این مذاکرات فروردین سال جاری آغاز و شش دوره آن در دولت حسن روحانی انجام شد.» Advertisement رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه پیشنهاد کرد که کشورهای مختلف، طرف‌های اروپایی و آمریکا را به ایفای تعهدات خود در مذاکرات دعوت کنند. مذاکرات وین با حضور نمایندگان ایران و پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای انجام شد و آمریکا برای نخستین بار پس از خروج از توافق در اردیبهشت ۱۳۹۷ به صورت غیرمستقیم با آن مشارکت می‌کند. طبق این گزارش اسرائیل و احتمالا واشینگتن نیز اهمیت وجود گزینه نظامی در صورت شکست دیپلماسی را دریافته‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که بدون وجود گزینه نظامی قابل اجرا روی میز، متقاعد کردن ایران به بازگشت به مذاکرات دشوار است. گروسی در اندیشکده استیمسون در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت‌های مخفی هسته‌ای جمهوری اسلامی تاکید کرد که در این زمینه اطلاعاتی ندارد و همچنین شواهدی که خلاف آن را هم ثابت کند نیز در اختیار او نیست.» ادعاهای رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حالی مطرح می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دیدار با آنتونی بلیکن، وزیر خارجه آمریکا ضمن «ضعیف» دانستن روند بازرسی‌های بین‌المللی بر تأسیسات اتمی ایران گفت، در سفر به تهران و دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه این کشور درباره پیشنهادهایی برای فعال‌سازی برنامه بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهد کرد. تحریف سخنان گروسی در رسانه‌های ایران و روسیه این پاسخ مدیرکل آژانس در برخی رسانه‌های ایران و روسیه، از جمله خبرگزاری‌های تسنیم و اسپوتنیک به شکل تحریف‌آمیزی نقل شده است. اردان گفت گرچه کشورش «طرفدار راه حل دیپلماتیک» برای حل و فصل بحران اتمی ایران است، اما اسرائیل هر کاری که لازم باشد برای مقابله با برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران و تهدید نیروهای نیابتی آن در امتداد مرزهای خود انجام می‌دهد.

این دو رسانه بخش اظهار بی‌اطلاعاتی گروسی از فعالیت‌های مخفی ایران را برجسته کرده‌اند و در عین حال تسنیم از قول او نوشت: «به مکان‌های غنی‌سازی‌سازی ایران نظارت داریم. او همچنین در گفت‌وگویی با روزنامه «فایننشیال تایمز» تأکید کرد که به علت عدم دادن مجوز بازرسی از تاسیسات هسته‌ای کرج، روند بازرسی بین‌المللی از تاسیسات هسته‌ای ایران کامل نیست. اسرائیل پیشتر اعلام کرده بود که یک بودجه یک و نیم میلیارد دلاری را برای افزایش توان خود برای هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرده است.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید این در حالی است که رافائل گروسی تاکید کرده که اگر بازرسان آژانس اجازه بازرسی‌های لازم را داشته باشند این نهاد از توانایی لازم برای فهم آنچه در جریان است برخوردار است. گروسی در اندیشکده استیمسون در مورد روابط با تهران با بیان این که"ما با فرصت‌های بزرگ و معضلات عظیمی روبرو هستیم" تاکید کرده که"آژانس یک لحظه هم متوقف نمی‌شود". وزارت خارجه بریتانیا نیز با اشاره به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، آن را «بیش از هر زمانی نگران‌کننده» خواننده است. جمهوری اسلامی پیرو اجرای مصوبه‌ای از مجلس شورای اسلامی در آذر ماه ۹۹ برای فعالیت‌های نظارتی بازرسان آژانس محدودیت‌هایی قائل شد و از اسفند ماه همان سال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را به حال تعلیق درآورد. این کانال تلویزیونی اسرائیلی در گزارش خود آورده است که این مبالغ مالی برای جنگنده‌ها، جمع‌آوری اطلاعات و احتمالاً استفاده از ماهواره و سایر گزینه‌ها اختصاص خواهد یافت. یکی از این محدودیت‌ها جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس به داده‌های دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای ایران بود که رفع آن به موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات وین در یک دوره زمانی مشخص موکول شده بود. در واکنش به این تحولات پرونده هسته‌ای ایران، اسرائیل اما در حال بررسی گزینه‌هایی برای مقابله با برنامه هسته‌ای تهران است و در این راستا تل‌آویو اخیرا بودجه‌ای به ارزش 1.

در ماه‌های گذشته مذاکراتی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران برگزار شده که اهداف آن از جمله برطرف کردن محدودیت بازرسان و جلوگیری از پاک کردن اطلاعات ضبط شده در دوربین‌های نظارتی بوده است. آژانس و ایران ۲۲ شهریور امسال هم در مورد تعویض کارت حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی به توافقی نسبی دست‌ یافتند.. بر پایه این توافق کارت حافظه دوربین‌های نظارتی در همه مراکز اعلام شده جز در مجتمع تسا در کرج تعویض شد. جمهوری اسلامی می‌گوید تاسیسات تسا هدف یک حمله خرابکارانه بوده و چون تحقیقات درمورد این حادثه ادامه دارد شامل توافق‌های اخیر نمی‌شود. موفقیت مذاکرات در گرو ادامه بازرسی‌ها گروسی پیش از این هشدار داده که اگر نظارت‌های بازرسان آژانس به طور کامل انجام نشود دست یافتن به توافق در مذاکرات وین بسیار دشوارتر از پیش خواهد شد.

مدیرکل آژانس در جریان سفر به واشنگتن در نشست کمیته روابط خارجی مجلس سنا نیز حضور یافت تا قانون‌گذاران آمریکایی را در جریان آخرین تحولات پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی قرار دهد. باب منندز، رئیس دموکرات این کمیته می‌گوید وقتی ایران صادق نیست و آمریکا نمی‌داند این کشور در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای چه کرده و چه می‌کند مشخص نیست چگونه می‌شود وارد مذاکرات شد و به نتیجه رسید. پس از تشکیل کابینه ابراهیم رئیسی بارها اعلام شده که ایران"به زودی" به مذاکرات احیای برجام باز می‌گردد اما برای این کار تاکنون تاریخ مشخصی اعلام نشده است. انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین هفته گذشته در سفر به تهران با علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد. ادامه مذاکره با انریه مورا در بروکسل وزارت خارجه جمهوری اسلامی در صفحه توئیتر خود با انتشار تصویری از این دیدار نوشت"لغو تحریم‌های طالمانه آمریکا" از موضوعاتی بوده که درباره آن گفت‌وگو شده است.

بنابر این گزارش انریکه مورا نیز در این ملاقات تاکید کرده که او به عنوان هماهنگ‌کننده گفت‌وگوهای وین برای همکاری با ایران و سایر طرف‌ها در جهت ادامه مذاکرات برای دستیابی به نتیجه‌ای که مورد پذیرش همه طرف‌ها باشد، آماده است. وزارت خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید در سفر مورا به تهران توافق شد که برای فراهم کردن زمینه از سرگیری مذاکرات وین گفت‌وگوهای بیشتری در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا انجام شود. در آستانه سفر انریکه مورا به تهران وزارت خارجه سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) از تعلل جمهوری اسلامی برای بازگشت به مذاکرات وین انتقاد کرده و ادامه عدم پایبندی به تعهدات برجامی را نگران‌کننده خواندند. ناخشنودی اولیانوف از مذاکرات تهران و بروکسل میخائیل اولیانوف، رئیس هیئت مذاکره‌کنندگان روسیه در وین روز پنج‌شنبه ۲۹ مهر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در واکنش به برنامه دیدار انریکه مورا با نمایندگان ایران در بروکسل تاکید کرده که او فقط مذاکرات را هماهنگ می‌کند و نمی‌تواند از طرف سایر اعضای برجام وارد گفت‌وگو با تهران شود. اولیانوف با تاکید بر این که مذاکرات واقعی فقط در وین و به طور چند جانبه برگزار می‌شود به ایران هشدار داد که تعلل بیشتر برای بازگشت به مذاکرات ممکن است زیان‌بخش باشد.

نماینده روسیه در مقر سازمان‌های بین‌المللی می‌گوید در شش دوره مذاکرات وین که بیستم ژوئن به پایان رسید ۹۰ درصد چالش‌های پیش روی احیای برجام حل شد و ده درصد باقیمانده گرچه موضوع‌های بحث‌برانگیزی بودند، شانس موفقیت در مورد توافق بر سر آنها کم نیست. مدیرکل آژانس در جریان سفر چند روزه خود به ایالات متحده با شماری از مقام‌های ارشد آمریکا، از جمله آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز دیدار و درباره پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرد. او قرار است در روزهای آینده وارد تهران شود. در همین زمینه: .