گرهِ اصلی ابرچالش آب، در نظام حکمرانی آب است

15/09/1400 08:39:00 ب.ظ

رئیس مرکز بررسی‌های استراتریک ریاست‌جمهوری:گره اصلی ابرچالش آب، در نظام حکمرانی آب است

خیاطیان

رئیس مرکز بررسی‌های استراتریک ریاست‌جمهوری:گره اصلی ابرچالش آب، در نظام حکمرانی آب است

در ادامه سلسله نشست‌های مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در زمینه بررسی زمینه‌ها و راهکارهای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود، نشست هم‌اندیشی با مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در محل این مرکز برگزار شد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در ادامه گفت: تلاش ما این است که با رویکردی کارشناسی و تخصص‌گرایانه از نظرات تمامی صاحبنظران و کارشناسان در زمینه موضوع آب زاینده‌رود بهره‌مند شویم.وی تک‌بعدی تلقی کردن موضوع احیای حوضه آبریز زاینده‌رود را خطایی راهبردی دانست و تاکید کرد که علاوه بر رویکرد علمی و کارشناسی، حتما باید سایر جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله مسائل اقتصادی و نکات مرتبط با معیشت مردم در منطقه در نظام تصمیم‌سازی لحاظ گردد.

دکتر خیاطیان با اشاره به اینکه مرکز بررسی‌های استراتژیک در تحقق ماموریت رئیس‌جمهور دو رویکرد عمده را پیگیری کرده است، خاطرنشان کرد: برای اجرای ماموریتی که رئیس‌جمهور محترم بر عهده ما گذاشتند، در درجه اول تلاش شد در جلسات نخبگانی، صاحبنظران و کارشناسان به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در این زمینه بپردازند. این جلسات در محورهای اعتلای نظام حکمرانی آب، اعتلای نظام مدیریت منابع آب، بررسی آینده کشاورزی و نقش صنایع و فناوری در ایجاد و رفع چالش‌ها برگزار شد.

ادامه مطلب:
پاد »

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با رویدادهای ایران در روز شنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. ادامه مطلب >>

این از اون حرفهایی است که می دانیم باید در مناطقی که در طول تاریخ کمبود آب داشته اند را بدلیل ناتوانی تامین شغل محلی و هدایت ونظارت در نوع کشت آنرا به موضوع کم آبی قفل کنید ودیگیر استان‌هارادرگیر این مسئله ساده نمایید،کلاخود درگیری دراین چندین دولت گذشته وحال دراین کشور عادی شده بله وقتی این همه زمین لب رودخانه_ارمند خشک افتاده باشه بیکاری بیداد کنه،نکنه میخواهید بگید من مقصر ام..!؟

وقوع انفجار در نزدیکی مرکز هسته‌ای نطنز در اصفهان انفجار در نزدیکی مرکز هسته‌ای نطنز در اصفهانرسانه‌های ایران از وقوع انفجار در نزدیکی مرکز هسته‌ای نطنز در استان اصفهان خبر دادند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار بمب در رستورانی در سومالی 5 کشته بر جای گذاشتبر اثر انفجار بمب جاسازی شده در رستورانی در ایالت جنوب غربی سومالی 5 نفر جان خود را از دست دادند. - خبرگزاری آناتولی

جست‌وجو برای یافتن هفت فرد ناپدیدشده در فوران آتشفشان در اندونزی ادامه دارد🔺 جست‌وجو برای یافتن هفت فرد ناپدیدشده در فوران آتشفشان در جاوه اندونزی ادامه دارد ▪ انبوه خاکستر و آوار سوخته و گل و لای غلیظ تلاش امداد‌گران و گروه نجات را دشوار کرده است. ⬇ بیشتر بخوانید:

تاثیر توقف مذاکرات هسته‌ای: قیمت دلار در ایران به بالاترین میزان در یکسال گذشته رسید🔻تاثیر توقف مذاکرات هسته‌ای: قیمت دلار در ایران به بالاترین میزان در یکسال گذشته رسید ▪️قیمت دلار آمریکا از مرز ٣٠ هزار تومان گذشت و ارزش یورو و پوند بریتانیا نیز به ترتیب به ۳۴ هزار تومان و ۴۰ هزار تومان رسید. ⬇️بیشتر بخوانید: اگر فشار اسرائیل نبود، تا ب امروز بایدن خائن و حزب او ب رژیم یاغی و تروریستی و نامشروع جمهوری اسلامی پول و امکانات داده بود.فعلا بایدن مایه ننگ آمریکایی ها میباشد و نامحبوب نزد اکثریت مردم ایالات متحد حزب دموکرات آمریکا بداند یا با اسرائیل یا باج ب رژیم و عواقب آن برای آمریکا 😏

سرقت بیش از ۹ هزار در منهول فاضلاب در خوزستان طی یک‌سال

پاپ در کمپ پناهجویان در جزیره لسبوس: جلوی غرق شدن تمدن را بگیریمپاپ پس از پنج سال به اردوگاه پناهجویان لسبوس بازگشت. پیشوای کلیسای کاتولیک از دولت‌های اروپایی خواست تا با کمک به پناهجویان «نه‌ تنها جان آن‌ها، بلکه تمدن» را نجات دهند. «این عکس را در اینترنت دیدم. زن‌های آزاد دیروز، سیاه‌پوش شده‌اند و آن مرد هم شاید به اتهام سیاسی اعدام شده است. به گمانم طنز بسیار تلخی دارد؛ به وسعت چهار دهه ظلم به زنان و همچنین مردان سرزمین‌ام و گواه روشنی است بر پسرفتی چهل‌ساله. انسانم ارزوست 🙏🏼 پاپ فقط تا یونان میاد. ترکیه نمیاد؟

به گزارش روابط‌عمومی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، دکتر محمدصادق خیاطیان در این نشست به تشریح فعالیت‌های مرکز پس از ماموریت ویژه رئیس‌جمهور در خصوص انجام مطالعات علمی احیای حوضه زاینده‌رود پرداخت و به اهمیت بالای نقش و جایگاه مسئولان محلی از جمله نمایندگان مجلس در هر گونه سیاستگذاری در زمینه مدیریت آب در منطقه مورد نظر، تاکید کرد.انفجار در نزدیکی مرکز هسته‌ای نطنز در اصفهان رسانه‌های ایران از وقوع انفجار در نزدیکی مرکز هسته‌ای نطنز در استان اصفهان خبر دادند.بر اثر انفجار بمب جاسازی شده در رستورانی در ایالت جنوب غربی سومالی 5 نفر جان خود را از دست دادند.اشتراک چاپ مقامات اندونزی روز یکشنبه ۱۴ آذر اعلام کردند که در پی فوران مرتفع‌ترین کوه آتشفشان در پر جمعیت‌ترین جزیره اندونزی «جاوه» تعداد کشته‌شدگان به ۱۳ نفر افزایش یافته و هفت نفر همچنان مفقود هستند.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در ادامه گفت: تلاش ما این است که با رویکردی کارشناسی و تخصص‌گرایانه از نظرات تمامی صاحبنظران و کارشناسان در زمینه موضوع آب زاینده‌رود بهره‌مند شویم. وی تک‌بعدی تلقی کردن موضوع احیای حوضه آبریز زاینده‌رود را خطایی راهبردی دانست و تاکید کرد که علاوه بر رویکرد علمی و کارشناسی، حتما باید سایر جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله مسائل اقتصادی و نکات مرتبط با معیشت مردم در منطقه در نظام تصمیم‌سازی لحاظ گردد.12. دکتر خیاطیان با اشاره به اینکه مرکز بررسی‌های استراتژیک در تحقق ماموریت رئیس‌جمهور دو رویکرد عمده را پیگیری کرده است، خاطرنشان کرد: برای اجرای ماموریتی که رئیس‌جمهور محترم بر عهده ما گذاشتند، در درجه اول تلاش شد در جلسات نخبگانی، صاحبنظران و کارشناسان به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در این زمینه بپردازند.2021 ​​​​​​​موگادیشو/خبرگزاری آناتولی عمر محمد، رئیس پلیس منطقه بیدوا در سومالی به خبرگزاری آناتولی گفت که بر اثر انفجار بمب جاسازی شده در رستورانی در ایالت جنوب-غرب 5 نفر جان خود را از دست دادند. این جلسات در محورهای اعتلای نظام حکمرانی آب، اعتلای نظام مدیریت منابع آب، بررسی آینده کشاورزی و نقش صنایع و فناوری در ایجاد و رفع چالش‌ها برگزار شد. به گزارش «صدا و سیما» فرمانده پدافند هوایی منطقه نطنز گفته است که برای ارزیابی سامانه‌های مستقر در منطقه، این گونه تمرینات در فضای کاملا امن و با هماهنگی کامل شبکه یکپارچه پدافندی صورت می‌گیرد. رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری، مکاتبه با مراکز دانشگاهی را دومین اقدام این مرکز برای اجرای ماموریت ویژه رئیس‌جمهور در زمینه آب زاینده‌رود خواند و گفت: در مکاتباتی که با ۹ دانشگاه ملی و محلی با تاکید بر ارائه راهکار انجام شد، تلاش کردیم تا ضمن اطلاع از سابقه پژوهش‌هایی که در دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این خصوص انجام شده، از نظرات و پیشنهادات نخبگان دانشگاهی هم استفاده کنیم. کامیون یکی از ساکنان در منطقه لوماجانگ زیر خاکستر دفتن شده است - ۱۴ آذر ۱۴۰۰ توریق‌الحق، رئیس منطقه لوماجانگ گفت که خاکستر باعث تاریکی چندین روستا شده است.

دکتر خیاطیان با بیان اینکه یافته‌های ما در این مسیر تا کنون غالبا به موضوع حکمرانی آب و نقش ذینفعان در نظام تصمیم گیری آب مربوط بوده است، افزود: گرهِ اصلی در موضوع ابرچالش آب در کشور، ‌در نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و در یک کلام نظام حکمرانی آب است وگرنه راهکارها تقریباْ مشخص است و پیش از این چه در محافل کارشناسی و چه حتی در عرصه عمومی بارها و بارها طرح و درباره آن صحبت شده است. گفتنی است این انفجار به دنبال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین رخ داده است. گفتنی است که گروه تروریستی الشباب مدام نیروهای امنیتی و اماکن غیرنظامی را مورد هدف قرار می‌دهد. رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک، ایجاد اجماع نسبی میان تمامی ذینفعان را اولین ضرورت غلبه بر چالش‌های مرتبط با آب دانست و گفت: نشست با مجمع نمایندگان استان چهار محال و بختیاری نیز در راستای همان اجماع تشکیل شده و هدف‌گذاری اصلی برگزاری این نشست این است که اگر در نهایت به یک نقشه راه در حوزه سیاست‌گذاری و اجرا دست یافتیم، با اجماعی که بین نمایندگان استان‌ها از یک‌سو و از سوی دیگر با دستگاه‌های اجرایی مسئول همچون وزارت نیرو، صمت، کشاورزی و محیط زیست به وجود می‌آید، اجرایی شود. دکتر خیاطیان در پایان خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات پیشگیرانه‌ای که باید هر چه سریعتر نسبت به آنها اهتمام ورزید، تغییر در کشت سنتی کشاورزان، ایجاد تغییرات در حوزه حکمرانی آب، جلب مشارکت مردم و ذینفعان در حل مساله، توجه به ابعاد گوناگون اجتماعی و رسانه‌ای و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در مدیریت منابع و مصارف آب است. در ادامه این نشست، نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری ضمن اشاره به مشکلات مردم این استان به ارائه راهکارها و پیشنهادات خود در خصوص احیای حوضه آبریز زاینده رود پرداختند. از جمله راهکارها و پیشنهاداتی که میهمانان در این جلسه به آن پرداختند؛ تجدید نظر در مدیریت آب به جای یافتن راه‌حلی برای انتقال آب، ایجاد شفافیت در منابع و مصارف آب، توجه به حفظ و پایداری منابع آب در تصمیم‌سازی‌ها، مدیریت بهره‌وری آب و برداشت از آب خروجی‌سدها به جای آب‌های جاری بود.

.