گرنل جنجال ممنوعیت دیدار ظریف با روانچی را 'ریاکاری' خواند | DW | 29.09.2019

29/09/2019 03:20:00 ب.ظ

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان جنجال خبری ممنوعیت دیدار ظریف با تخت‌روانچی را 'نهایت ریاکاری ظریف' خواند. دولت آمریکا به ظریف اجازه نداد از محدوده تعیین‌شده خارج شود و با مجید تخت‌روانچی در بیمارستان ملاقات کند.

ظریف, نیویورک

ریچارد گرنل ، سفیر آمریکا در آلمان جنجال خبری ممنوعیت دیدار ظریف با تخت‌روانچی را 'نهایت ریاکاری ظریف ' خواند. دولت آمریکا به ظریف اجازه نداد از محدوده تعیین‌شده خارج شود و با مجید تخت‌روانچی در بیمارستان ملاقات کند.

ریچارد گرنل ، سفیر آمریکا در آلمان جنجال خبری ممنوعیت دیدار ظریف با تخت‌روانچی را 'نهایت ریاکاری ظریف ' خواند. دولت آمریکا به ظریف اجازه نداد از محدوده تعیین‌شده خارج شود و با مجید تخت‌روانچی در بیمارستان ملاقات کند.

گرنل جنجال ممنوعیت دیدار ظریف با روانچی را"ریاکاری" خواندریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان جنجال خبری ممنوعیت دیدار ظریف با تخت‌روانچی را"نهایت ریاکاری ظریف" خواند. دولت آمریکا به ظریف اجازه نداد از محدوده تعیین‌شده خارج شود و با مجید تخت‌روانچی در بیمارستان ملاقات کند.

ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمانریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان خطاب به محمد جواد ظریف در حساب کاربری خود نوشته است: «شما مانع دسترسی مردم ایران به فناوری و رسانه‌های اجتماعی می‌شوید و هچنان گروگان می‌گیرید. ریاکاری شما حد ندارد».این پیام از قرار پاسخی است به پیام محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که یک روز پیشتر در حساب کاربری خود در توییتر نوشته بود: «به لطف فناوری، توانستم دوست ۴۰ ساله‌ام و سفیر ایران در سازمان ملل ‌تخت‌راوانچی که در بیمارستانی اینجا در نیویورک، تنها چند بلوک دورتر از من بستری است، ببینم و صحبت کنم».

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

مخالفت آمریکا با درخواست ظریف برای عیادت از تخت‌روانچی | DW | 28.09.2019وزارت خارجه آمریکا با درخواست محمد جواد ظریف برای عیادت از نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل مخالفت کرد. شرط موافقت با این درخواست آزادی یکی از زندانیان آمریکایی در ایران عنوان شده است.

ظریف: آینده مردم را در گرو دیدار نمایشی با ترامپ قرار نمی‌دهیموزیر امورخارجه ایران پیش از ترک نیویورک اعلام کرد اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهور آمریکا قرار نمی‌دهیم. - خبرگزاری آناتولی

ممانعت از دیدار ظریف با تخت‌روانچی «یاغی‌گری» استدستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل در واکنش به رفتار واشنگتن درقبال مجید تخت روانچی گفت: رفتار حاکمان کاخ سفید «یاغی‌گری» است.

رایزنی ظریف با وزیر امور خارجه عراق ظریف در حاشیه برگزاری هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد با همتای عراقی خود در ارتباط با مسائل دوجانبه ،منطقه‌ای و بین المللی رایزنی و گفتگو کرد

آمریکایی‌ها اجازه دیدار ظریف با روانچی را ندادندنشریه فارین پالیسی نوشت مقامات آمریکایی به محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان اجازه دیدار مجید تخت روانچی ، نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل را - که هم‌اکنون در بیمارستانی در نیویورک بستری است - نداده‌اند

تجمع جوانان اسرائیلی با هدف مبارزه با تغییرات آب و هواییآنها در این تجمع به دولت هشدار دادند که در صورت نابودی زمین، «هیچ سیارۀ جایگزینی برای زندگی وجود ندارد».

ایران گرنل جنجال ممنوعیت دیدار ظریف با روانچی را"ریاکاری" خواند ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان جنجال خبری ممنوعیت دیدار ظریف با تخت‌روانچی را"نهایت ریاکاری ظریف" خواند.محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به آمریکا سفر کرده خواستار عیادت از مجید تخت‌روانچی شده که در یکی از بیمارستان‌های نیویورک بستری است.وزیر امورخارجه ایران پیش از ترک نیویورک اعلام کرد اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهور آمریکا قرار نمی‌دهیم.به گزارش ایلنا، حسین امیرعبدالهیان با انتشار یادداشتی در حساب کاربری خود، نسبت به عدم اجازه به محمدجواد ظریف برای ملاقات با مجید تخت روانچی واکنش نشان داد.

دولت آمریکا به ظریف اجازه نداد از محدوده تعیین‌شده خارج شود و با مجید تخت‌روانچی در بیمارستان ملاقات کند. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان خطاب به محمد جواد ظریف در حساب کاربری خود نوشته است: «شما مانع دسترسی مردم ایران به فناوری و رسانه‌های اجتماعی می‌شوید و هچنان گروگان می‌گیرید. وزیر خارجه و دیگر اعضای هیئت نمایندگی ایران برای تردد در نیویورک با محدودیت‌های شدیدی روبرو هستند. ریاکاری شما حد ندارد». این مشکل ما نیست که آنها در اجرای تعهداتشان مشکل دارند یا اراده کافی ندارند یا توان کافی ندارند که این تعهدات را اجرا بکنند. این پیام از قرار پاسخی است به پیام محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که یک روز پیشتر در حساب کاربری خود در توییتر نوشته بود: «به لطف فناوری، توانستم دوست ۴۰ ساله‌ام و سفیر ایران در سازمان ملل ‌تخت‌راوانچی که در بیمارستانی اینجا در نیویورک، تنها چند بلوک دورتر از من بستری است، ببینم و صحبت کنم». این سخنگو گفته وزیر خارجه ایران تمایل دارد از یکی از همکاران خود عیادت کند که در بیمارستانی در نیویورک از"خدمات درمانی در سطح جهانی" استفاده می‌کند. مجید تحت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل به دلیل ابتلا به سرطان در بیمارستانی در نیویورک بستری است.

محمد جواد ظریف، وزیرخارجه ایران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است، تصمیم داشت در بیمارستان او را ملاقات کند. وزارت خارجه آمریکا از تعداد دقیق زندانیان آمریکایی در ایران خبر نداده و نام فرد خاصی را برای آزادی در ازای دادن اجازه عیادت به ظریف مطرح نکرده است. ترامپ مایل بود بیشتر دیدار انجام شود و این امکان است که تحریم ها بعدا رفع شود».  اما دولت آمریکا با درخواست ظریف برای خروج از محدوده از پیش تعیین شده و سفر به بیمارستانی که چند خیابان بیشتر با مقر سازمان ملل در نیویورک فاصله ندارد، مخالف کرد. مقامات ایرانی دلیل این مخالفت را عدم پذیرش درخواست آمریکا برای آزادی یک زندانی آمریکایی در ایران اعلان کردند. دولت دونالد ترامپ ژوئیه امسال و در پی بالا گرفتن تنش‌ها با جمهوری اسلامی، محمد جواد ظریف را نیز به فهرست افراد حقیقی تحریم شده توسط آمریکا اضافه کرد.  وزارت خارجه آمریکا با تأیید این گفته، رسمأ اعلام کرد، در صورتی با درخواست خروج ظریف از محدود مجاز موافقت می‌شود که یک شهروند آمریكایی محبوس در ایران آزاد شود. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم تأکید کرد: «ایران سال‌ها به ناحق شهروندان آمریکا را زندانی و از دیدار آزادانه با بستگان و دوستانشان محروم می‌کند. مجید تخت‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در یکی از نشست‌های شورای امنیت مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در توجیه تحریم ظریف گفته است از آنجا که دیپلمات‌های آمریکایی امکان تردد در تهران را ندارند این کشور دلیلی نمی‌بیند به دیپلمات‌های جمهوری اسلامی اجازه دهد آزادانه در نیویورک به این طرف و آن طرف بروند.

» ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان که از منتقدان سرسخت جمهوری اسلامی به شمار می‌رود خطاب به ظریف نوشته است: «باب لوینسون کجاست؟ او ۱۲ سال است که در ایران به گروگان گرفته شده است. طولانی‌ترین زمان گروگان‌گیری یک آمریکایی» او همچنین به توییتی از حساب کاربری فرزندان لوینسون اشاره کرده است که خطاب به ظریف نوشته‌اند: «چه خوب که شما فهمیدید چقدر مهم است که بتوانید آنهایی را که دوست دارید، ببینید و با آنها صحبت کنید. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به تازگی به نقل از ظریف گفته که ایران آماده است برای تبادل زندانیان با آمریکا وارد مذاکره شود. ما هنوز منتظر دیدار و گفتگو با آنها هستیم» باب لوینسون سال ۲۰۰۷ پس از سفر به ایران ناپدید شد. ایران می‌گوید اطلاعاتی از سرنوشت او ندارد اما مقامات آمریکای معتقدند او در ایران گروگان گرفته شده است.» تائید مذاکره با آمریکا بر سر زندانیان حسن روحانی، رئیس دولت دوازدهم نیز که برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود روز پنج‌شنبه، چهارم مهر در یک نشست خبری گفت: «ما به دفعات با مقامات آمریکایی در گذشته برای آزادی زندانیان دو طرف صحبت کردیم . از دیگر شهروندان آمریکایی زندانی در ایران می‌توان به مایکل وایت، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی اشاره کرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در گفتگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز در پاسخ به پرسشی در مورد آمریکایی‌های زندانی در ایران گفت که دولت ترامپ وعده داده در ازاء آزادی هر یک از آنها، یک ایرانی زندانی در آمریکا را آزاد کند.. رئیس‌جمهور ایران با اشاره به آزادی نزار زاکا، شهروند لبنان که اقامت دائم آمریکا را دارد، گفت: «آنها فقط از ایران تشکر کردند. توپ حال در زمین آمریکاست» نزار زاکا به اتهام جاسوسی در ایران به ده سال زندان محکوم شده بود، اما شواهد و اسنادی که جاسوسی او را ثابت کنند هرگز در اختیار عموم قرار نگرفت.» روحانی گلایه کرده که پس از آزادی زودهنگام نزار زکا، شهروند لبنانی تبار آمریکایی، مقامات آمریکا به جای اقدام متقابل"فقط تشکر کردند". نزار زاکا پس از آزادی، بازداشت خود در ایران را یک آدم‌ربایی خواند. در همین زمینه: . او اردیبهشت امسال برای نخستین بار فاش کرد که حدود شش ماه قبل پیشنهادی در مورد این کار به واشنگتن ارائه کرده که به آن پاسخی داده نشده است.