گربه‌ها هم واقعا به انسان‌ها وابسته می‌شوند

07/07/1398 06:53 ب.ظ

باور عامه، حتی کسانی که گربه دارند، بر این است که گربه چندان اجتماعی نیست. اما یافته‌های پژوهشی تازه نشان می‌دهد بسیاری از گربه‌ها، درست مانند سگ‌ها و نوزادان، با انسان‌ها رابطه‌ای قوی برقرار می‌کنند.

باور عامه، حتی کسانی که گربه دارند، بر این است که گربه چندان اجتماعی نیست. به گفته کریستین ویتالی، پژوهشگر آزمایشگاه تعامل انسان و حیوان از دانشگاه ایالتی اورگان و نویسنده این مقاله پژوهشی، مطالعات زیادی روی رابطه سگ‌ها با انسان‌ها و رابطه نوزادان با والدین انجام شده است، اما این مساله در مورد گربه‌ها، که هزاران سال است...

به گفته کریستین ویتالی، پژوهشگر آزمایشگاه تعامل انسان و حیوان از دانشگاه ایالتی اورگان و نویسنده این مقاله پژوهشی، مطالعات زیادی روی رابطه سگ‌ها با انسان‌ها و رابطه نوزادان با والدین انجام شده است، اما این مساله در مورد گربه‌ها، که هزاران سال است همراه و همدم انسان بوده‌اند، صادق نیست.

به عقیده کریستین ویتالی، بخشی از کمبود پژوهش درباره روابط گربه و انسان برمی‌گردد به این باور که گربه‌ها حیواناتی اجتماعی نیستند. اما گربه‌ها رفتارهای اجتماعی گوناگونی بروز می‌دهند و پژوهش اخیر نشان می‌دهد شاید اهمیت تعامل اجتماعی در زندگی گربه‌ها تاکنون دست کم گرفته شده باشد.

یک شیوه درک بهتر این تعامل‌ها، بررسی میزان «دلبستگی» گربه‌ها به صاحبانشان است، مفهومی که شاید شما را یاد کلاس‌های روانشناسی بیندازد. موجودات اجتماعی، اغلب بسته به تجربه‌های پیشین، در تعامل با سایر موجودات دو نوع پیوند برقرار می‌کنند؛ آن‌ها یا دلبستگی ایمن دارند، به این معنی که از حضور دیگری احساس دلگرمی می‌کنند و نمی‌‌ترسند از دستش بدهند، یا دلبستگی نا‌مطمئن دارند، که می‌تواند به شیوه‌های دیگری بروز کند.

ادامه مطلب:
IranIntl »

وزارت خارجه آمریکا تعداد پناهجویانی که سال ۲۰۲۰ می‌پذیرد را به کنگره اعلام کردوزارت خارجه آمریکا تعداد پناهجویانی که سال ۲۰۲۰ می‌پذیرد را به کنگره اعلام کرد در گزارش دولت به قانونگذاران آمریکایی گفته شده که پیش بینی می‌شود ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ بیش از ۳۶۸ هزار درخواست پناهندگی دریافت کند.

فردی که طالبان انگشت‌اش را در انتخابات قبلی قطع کرده بود دوباره در انتخابات شرکت کردصفی‌الله یکی از رأی دهندگان در افغانستان که پس از قطع انگشت اش توسط طالبان امروز شنبه 28 سپتامبر

سیاره‌ غول‌پیکری که 'نباید وجود می‌داشت' باعث شگفتی شدهاخترشناسان سیاره غول پیکری را یافته‌اند که بر اساس نظریه‌های موجود نباید وجود می‌داشت. این سیاره مشتری مانند، در مقایسه با ستاره مادرش، بسیار بزرگ است که بر خلاف تصورات موجود در باره نحوه شکل‌گیری سیاره‌هاست.

مرگ و میر پناه‌جویان؛ واژگونی یک قایق و کودکی که زیر کامیون رفت

حکمتیار: مشارکت به حدی کمرنگ بود که مشروعیت انتخابات را زیر سوال می‌بردحکمتیار: مشارکت به حدی کمرنگ بود که مشروعیت انتخابات را زیر سوال می‌برد گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: این انتخابات هیچ مشکلی از کشورمان را حل نخواهد کرد. وی گفت: کمیسیون انتخابات افغانستان ناکام است و قادر به مهار اوضاع نیست و این توان را نیز ندارد

موظفیم در محدوده‌ای که دین اجازه داده است قدم برداریمدادستان تهران با تأکید بر ضرورت برخورد با توزیع کنندگان مشروبات و گردانندگان پارتی‌ها افزود: کسانی که فضای آلوده، آسیب زا را در جامعه بوجود آورده‌اند، امنیت جامعه را هدف قرار داده و باید با آنان به جدیت برخورد شود