گرانی بنزین؛ تداوم قطعی اینترنت؛ تقبیح اظهارات پمپئو | DW | 17.11.2019

26/08/1398 11:52 ب.ظ

قطعی اینترنت در ایران از ۲۴ ساعت فراتر رفته و اختلال در ارتباطات تلفنی ادامه دارد. وزارت خارجه ایران پشتیبانی وزیر خارجه آمریکا از معترضان را 'مداخله جویانه، ریاکارانه و مزورانه' خواند. دستکم ۱۲نفر کشته شده‌اند. بنزین IranProtesters

قطعی اینترنت در ایران از ۲۴ ساعت فراتر رفته و اختلال در ارتباطات تلفنی ادامه دارد. وزارت خارجه ایران پشتیبانی وزیر خارجه آمریکا از معترضان را 'مداخله جویانه، ریاکارانه و مزورانه' خواند. دستکم ۱۲نفر کشته شده‌اند. گرانی بنزین؛ تداوم قطعی اینترنت؛ تقبیح اظهارات پمپئو قطعی اینترنت در ایران از ۲۴ ساعت فراتر رفته و اختلال در ارتباطات تلفنی ادامه دارد. وزارت خارجه ایران پشتیبانی وزیر خارجه آمریکا از معترضان را"مداخله جویانه، ریاکارانه و مزورانه" خواند.

دستکم ۱۲نفر کشته شده‌اند.

پشتیبانی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از اعتراضات علیه گرانی بنزین در ایران با واکنش تند وزارت خارجه ایران روبرو شد. عباس موسوی، سخنگوی این وزارت‌خانه با محکوم کردن سخنان پمپئو گفت: «مردم عزتمند ایران به خوبی می‌دانند که این گونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچ‌گونه همدردی صادقانه و دلسوزانه‌ای نیست.»

پمپئو روز یکشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در پیامی توییتری به شهروندان معترض ایرانی اطمینان داده بود که آمریکا حامی آنهاست. او پیام تابستان یک سال قبل را بازنشر کرد که در آن آمده بود: «پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران نسبت به سوءاستفاده‌های حکومت‌شان سکوت نمی‌کنند. ما هم ساکت نخواهیم ماند.» headtopics.com

در این میان، در حالی که رسانه‌های داخلی از برقراری آرامش در اکثر شهرها خبر می‌دهند، اتصال به اینترنت در ایران هم‌چنان میسر نیست و شبکه ارتباطات موبایل نیز کماکان مختل است.

ادامه مطلب:
dw_persian »

در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد♦️در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی_بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد ⚡️در ادامه اعتراضات مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت مشخص نیست چه زمانی وصل شود.

در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد♦️در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی_بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد ⚡️در ادامه اعتراضات مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت مشخص نیست چه زمانی وصل شود.

گرانی بنزین؛ مقاومت مردم، مماشات مجلس | DW | 17.11.2019تظاهرات در کرمانشاه، تبریز، شیراز و سنندج جریان دارد. رفت و آمد در تهران از سر گرفته شده اما اختلال در خطوط ارتباطات موبایل ادامه دارد. مجلس در تکاپوی استیضاح لاریجانی است. فارس از دستگیری ۱۰۰۰ نفر در روز شنبه خبر داد.

گرانی بنزین؛ استمداد شیرین عبادی از نهادهای جهانی برای حمایت از معترضان | DW | 17.11.2019شیرین عبادی از کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، کمیته حقوق بشر اتحادیه اروپا و نهادهای مدافع آزادی بیان درخواست کرده که چشم بر سرکوب مردم ایران نبندند و برای رفع محدودیت‌های اطلاع‌رسانی‌های مردمی بسیج شوند. بنزین IranProtesters

گرانی بنزین؛ خیز مجلس برای استیضاح روحانی | DW | 17.11.2019۲۸ نماینده مجلس جمع آوری امضا برای طرح استیضاح روحانی را آغاز کرده‌اند. این طرح مشتمل بر عدم مدیریت تنظیم بازار، ناتوانی در کنترل ارز و گرانی ۳۰۰درصدی بنزین است. روحانی دستور داده کمک‌های معیشتی از دوشنبه پرداخت شوند.

اعتراض علیه گرانی بنزین سراسری شد | DW | 16.11.2019مقاومت علیه افزایش سه برابری بنزین در ایران دامنه‌دار شد. مردم مسیرها را مسدود می‌کنند و شعارهای ضد حکومتی می‌دهند. ماموران با ماشین آب‌پاش، گاز اشک آور و باتوم به مصاف معترضان می‌روند. چهار نفر در بهبهان کشته شده‌اند.

ایران

گرانی بنزین؛ تداوم قطعی اینترنت؛ تقبیح اظهارات پمپئو

قطعی اینترنت در ایران از ۲۴ ساعت فراتر رفته و اختلال در ارتباطات تلفنی ادامه دارد. وزارت خارجه ایران پشتیبانی وزیر خارجه آمریکا از معترضان را"مداخله جویانه، ریاکارانه و مزورانه" خواند. دستکم ۱۲نفر کشته شده‌اند.

پشتیبانی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از اعتراضات علیه گرانی بنزین در ایران با واکنش تند وزارت خارجه ایران روبرو شد. عباس موسوی، سخنگوی این وزارت‌خانه با محکوم کردن سخنان پمپئو گفت: «مردم عزتمند ایران به خوبی می‌دانند که این گونه اظهارنظرهای ریاکارانه و مزورانه حاوی هیچ‌گونه همدردی صادقانه و دلسوزانه‌ای نیست.»

پمپئو روز یکشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در پیامی توییتری به شهروندان معترض ایرانی اطمینان داده بود که آمریکا حامی آنهاست. او پیام تابستان یک سال قبل را بازنشر کرد که در آن آمده بود: «پس از چهل سال بیداد، مردم پر افتخار ایران نسبت به سوءاستفاده‌های حکومت‌شان سکوت نمی‌کنند. ما هم ساکت نخواهیم ماند.»

در این میان، در حالی که رسانه‌های داخلی از برقراری آرامش در اکثر شهرها خبر می‌دهند، اتصال به اینترنت در ایران هم‌چنان میسر نیست و شبکه ارتباطات موبایل نیز کماکان مختل است. قطعی اینترنت که از ساعت شش بعد از ظهر روز شنبه ۲۵ آبان و با تصمیم"شورای امنیت کشور" صورت گرفت، به خلاف تاکید مسئولان، بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشیده است.

پاره‌ای رسانه‌های رسمی در ایران نیز همچنان در دسترس نیستند یا ورود به آنها به کندی و به صورت محدود صورت می‌گیرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام مسئول در وزارت ارتباطات نوشته است: «پیگیری‌های زیادی از سوی وزارتخانه در حال انجام است تا با رایزنی با دبیرخانه شاک مجوز لازم برای برقراری مجدد ارتباطات و ابلاغ آن به اپراتورها صورت پذیرد.»

عبدی: روحانی بدون تنش کنار برود

در حالی که ۲۸ نماینده مجلس در صدد جمع‌آوری امضا برای طرح استیضاح روحانی برآمده‌اند، عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی در کانال خودش، در انتقاد از تصمیم دولت برای افزایش قیمت بنزین، پیشنهاد کناره‌گیری بدون تنش روحانی را مطرح کرده است.

عبدی در این یادداشت می‌نویسد: «به نظر بنده در تاریخ ۴۰ سال انقلاب هیچگاه دولت در چنین وضع بغرنجی قرار نداشته است. تنش در روابط خارجی، مشکلات شدید اقتصادی و فقدان بودجه، تنش و بروز شکاف با جامعه و مردم، و بی اعتمادی کامل و گسترش فساد و از همه بدتر تنش درون ساختار قدرت به نحوی که بدترین حملات علیه دولت نه از تیرانا که از داخل کشور و نهادهای قدرتمند انجام می‌شود و البته آقای روحانی هم در همین مجموعه ایفای نقش می‌کند.»

او ادامه چنین وضعی را به ضرر کشور دانسته و گفته است: «معلوم نیست هنگامی که می‌خواهند بنزین را سه برابر کنند که به حمایت همه جانبه نیاز است سخنرانی یزد را باید چگونه تفسیر کرد؟ در هر حال ادامه‌ی این وضع جز زیان برای کشور نتیجه‌ای ندارد. تنش هم خطرناک است. اگر آقای روحانی نمی‌تواند یا نمی‌خواهد یا گمان دارد اجازه نمی‌دهند که در سطح حکومت به تفاهم نسبی برسد، بهتر است ادامه ندهد و بدون تنش کناره‌گیری کند. این وضع به نفع هیچ‌کس نیست.»

روحانی: چاره‌ای نداشتیم

روحانی عصر یکشنبه در جلسه هیات دولت، در توضیح و توجیه سه برابر شدن بهای بنزین گفت: «اساس و هدف دولت در طرح حمایت معیشتی کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد در شرایط تحریم اقتصادی بود.»

او عنوان کرد که برای این کار سه راه بیشتر وجود نداشت: «یا باید مالیات مردم را افزایش دهیم و از محل آن پرداخت کنیم. یا باید نفت بیشتری صادر کنیم و از پول نفت برای این امور استفاده کنیم و یا می بایست مقداری از یارانه‌ها بکاهیم.»

به گفته حسن روحانی، دولت می‌تواند در ماه از ۵۵هزار تومان برای یک خانواده تک نفره تا ۲۰۵هزار تومان برای خانوارهای دیگر پرداخت کند. او وعده کرد که پرداخت‌ها استمرار خواهند داشت و قیمت اجناس دیگر به خاطر گران شدن بنزین بالا نخواهد رفت.

روحانی گفت که پرداخت ‌به ۲۰ میلیون نفر از ۶۰ میلیون جمعیت مورد نظر، از شامگاه دوشنبه ۲۷ آبان شروع می‌شود و تا پایان هفته ۲۰ میلیون دریافت کننده دیگر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

در این میان، خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی تصویری، تخریب اموال عمومی در تهران و خسارت‌های وارده به شهرهای مختلف در جریان اعتراضات اخیر را ناشی از سوءاستفاده شماری از افراد از اعتراض‌های مردم دانسته است. حسن روحانی نیز در جلسه هیات دولت، اعتراض را حق مردم دانست اما افزود که حساب اعتراض از اغتشاش جداست.

خبرگزاری‌های داخلی آماری از کشته شدگان و مجروحان اعتراض‌های جاری را منتشر نکرده‌اند اما طبق اخبار موجود، دستکم ۱۲ نفر در تظاهرات مربوطه کشته و ده‌ها نفر مجروح شده‌اند. پاره‌ای خبرهای تایید نشده حاکی از کشته شدن بیش از ۳۰ نفر هستند.

در همین زمینه: