گرانی بنزین؛ مقاومت مردم، مماشات مجلس | DW | 17.11.2019

17/11/2019 06:17:00 ب.ظ

تظاهرات در کرمانشاه، تبریز،شیراز و سنندج جریان دارد. رفت و آمد در تهران از سر گرفته شده اما اختلال در خطوط ارتباطات موبایل ادامه دارد. مجلس در تکاپوی استیضاح لاریجانی است. فارس از دستگیری ۱۰۰۰ نفر در روز شنبه خبر داد.

گرانی بنزین, سهمیه بندی بنزین

تظاهرات در کرمانشاه، تبریز،شیراز و سنندج جریان دارد. رفت و آمد در تهران از سر گرفته شده اما اختلال در خطوط ارتباطات موبایل ادامه دارد. مجلس در تکاپوی استیضاح لاریجانی است. فارس از دستگیری ۱۰۰۰ نفر در روز شنبه خبر داد.

تظاهرات در کرمانشاه، تبریز، شیراز و سنندج جریان دارد. رفت و آمد در تهران از سر گرفته شده اما اختلال در خطوط ارتباطات موبایل ادامه دارد. مجلس در تکاپوی استیضاح لاریجانی است. فارس از دستگیری ۱۰۰۰ نفر در روز شنبه خبر داد.

نمایندگان به رئیس مجلس اعتراض دارند که مخالفت آنها با افزایش بهای بنزین را منعکس نکرده است. بر این اساس تلاش‌هایی برای استیضاح لاریجانی در جریان است. هم‌زمان اعلام شد که محمود صادقی و چند نماینده دیگر عصر یکشنبه به نشانه اعتراض علیه نادیده گرفتن نظر مجلس استعفا خواهند داد. محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان نخستین فردی بود که استعفای خود را تقدیم هیات رئیسه کرد. 

جواد حسینی کیا عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز با اشاره به آتش زدن بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری در واکنش به گرانی بنزین، خواستار پاسخگویی روحانی در این زمینه شد. حسین مقصودی نماینده سبزوار نیز در نطق میان دستور، رئیس جمهوری را دروغگو خواند.علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی در جلسه غیرعلنی صبح یکشنبه ۲۶ آبان، اعتراض‌های مردم را سناریویی از پیش تعیین شده برای آشوب در ایران، عراق، لبنان و برخی دیگر از کشورها خواند. شمخانی ادعا کرد اسناد حمله گروه‌های سازماندهی شده‌"منافقین و ضد انقلاب" به ماموران انتظامی و آسیب رسانی آنها به بانک‌ها و اموال عمومی و خصوصی را در اختیار دارد. او افزود که برخی از تظاهرکنندگان سلاح گرم به همراه داشته‌اند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

در پی اعتراضات شدید به مردم به گرانی بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد♦️در پی اعتراض ات شدید به مردم به گرانی_بنزین؛ قطعی گسترده اینترنت در ایران ادامه دارد ⚡️در ادامه اعتراض ات مردم به افزایش نرخ بنزین و قطعی گسترده اینترنت، رسانه‌های داخل ایران به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که قطعی اینترنت مشخص نیست چه زمانی وصل شود.

مجلس برای خروج از فضای کنونی طرح سه فوریتی داردرئیس کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس: مجلس شورای اسلامی در حال آماده‌سازی یک طرح سه فوریتی یا دوفوریتی در خصوص بنزین است تا این موضوع مدیریت شود مجلس در هر حال باید دولت را مجاب کند تا به مردم به خصوص اقشار آسیب‌پذیر توجه شود

تجمع در برخی از شهرهای ایران در اعتراض به گرانی بنزیندر پی اعلام ناگهانی افزایش نرخ بنزین، گزارشها حاکی از موج اعتراض ها در برخی از شهرهای ایران است.\r\n بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا، گروهی از شهروندان در اهواز، مشهد، شیراز و برخی دیگر از شهرها

اختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزیناختلال در اینترنت در ایران در پی اعتراض ‌ها به افزایش قیمت بنزین در گفتگو با امیر رشیدی؛ پژوهشگر دسترسی به اینترنت در کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از نیویورک.

دست‌کم پنج نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند🔴 خبر فوری | دست‌کم پنج نفر در اعتراض ‌ها به گرانی_بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند صدای آمریکا از ویدئوها و تصاویری که دریافت کرده می‌تواند کشته شدن دست‌کم پنج نفر از معترضان در شهرهای ایران را با تیراندازی ماموران تائید کند.

دست‌کم هفت نفر در اعتراض‌ها به گرانی بنزین در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند🔺دست‌کم هفت نفر در اعتراض ‌ها به گراني_بنزين در ایران در تیراندازی ماموران کشته شدند ⚡️گزارش‌های ارسالی به صدای آمریکا و دیگر رسانه ها تائید می‌کند که تا روز دوم اعتراض ‌های گسترده به گرانی ناگهانی بنزین توسط دولت ایران، دست‌کم هفت نفر کشته شده اند.

نمایندگان در جلسه علنی یکشنبه خواستار کنترل دولت بر قیمت سایر کالاها پس از افزایش قیمت بنزین شدند.گزارش از وضعیت اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان، و بهنام اسکندریان شهروندان بهایی زندانی در سمنان از راست: بهنام اسکندریان، یلدا فیروزیان و اردشیر فنائیان یک منبع مطلع به صدای آمریکا می‌گوید که سه شهروند بهایی زندانی در سمنان، هیچ اقدامی خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام نداده‌اند و تنها به خاطر باورهای مذهبی‌شان بازداشت شده‌اند.به گزارش ایسنا، محمدجواد کولیوند گفت: مجلس شورای اسلامی در حال آماده‌سازی یک طرح سه فوریتی یا دوفوریتی در خصوص بنزین است تا این موضوع مدیریت شود.گزارش از وضعیت اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان، و بهنام اسکندریان شهروندان بهایی زندانی در سمنان از راست: بهنام اسکندریان، یلدا فیروزیان و اردشیر فنائیان یک منبع مطلع به صدای آمریکا می‌گوید که سه شهروند بهایی زندانی در سمنان، هیچ اقدامی خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام نداده‌اند و تنها به خاطر باورهای مذهبی‌شان بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری مهر به نقل از احد آزادیخواه، نماینده ملایر نوشت: «بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی باید در مجلس تصویب شود اما متاسفانه نمایندگان در جریان افزایش قیمت بنزین قرار نگرفتند و ما به این موضوع اعتراض داریم.» نمایندگان به رئیس مجلس اعتراض دارند که مخالفت آنها با افزایش بهای بنزین را منعکس نکرده است. به گفته این منبع مطلع این شهروندان بهایی هیچ اقدامی خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام نداده‌اند و عضو جریانات سیاسی نبوده‌اند، و تنها به خاطر اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت شده‌اند. بر این اساس تلاش‌هایی برای استیضاح لاریجانی در جریان است. کولیوند در خصوص اتفاقاتی که امروز در برخی از شهرهای کشور و کلانشهر کرج رخ داد هم گفت: بالاخره وقتی نارضایتی‌هایی رخ می‌دهد این نارضایتی‌ها به شوارع اصلی کشیده می‌شود؛ اعتقاد من این است برای تصمیم‌گیری‌های این چنینی باید هم جوانب را در نظر گرفت و هم مردم را در جریان قرار داد؛ چون مردم شرایط کشور را درک می‌کنند و کمک خواهند کرد. هم‌زمان اعلام شد که محمود صادقی و چند نماینده دیگر عصر یکشنبه به نشانه اعتراض علیه نادیده گرفتن نظر مجلس استعفا خواهند داد. بر اساس حکم صادره، اردشیر فنائیان بابت اتهامات «مباشرت در تشکیل و اداره گروه غیر قانونی در داخل کشور با هدف برهم زدن امنیت کشور» و «مشارکت در اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام» به ۱۰ سال زندان، یک سال محرومیت از حضور در استان سمنان و یک سال تبعید به شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده است. محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان نخستین فردی بود که استعفای خود را تقدیم هیات رئیسه کرد. یلدا فیروزیان و بهنام اسکندریان نیز هر کدام بابت اتهامات «مشارکت در اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام» و «عضویت در گروه غیر قانونی با هدف برهم زدن امنیت داخلی» به ۵ سال زندان و دو سال منع حضور در استان سمنان محکوم شده‌اند.

  جواد حسینی کیا عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز با اشاره به آتش زدن بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری در واکنش به گرانی بنزین، خواستار پاسخگویی روحانی در این زمینه شد. حکم تبعید این شهروندان بهایی به خارج از استان سمنان در حالی صادر شده است که به آنها اعلام نشده منظور از خارج از سمنان کدام یک از شهرهای ایران است. حسین مقصودی نماینده سبزوار نیز در نطق میان دستور، رئیس جمهوری را دروغگو خواند. علی شمخانی، دبیر شورایعالی امنیت ملی در جلسه غیرعلنی صبح یکشنبه ۲۶ آبان، اعتراض‌های مردم را سناریویی از پیش تعیین شده برای آشوب در ایران، عراق، لبنان و برخی دیگر از کشورها خواند. /**/ /**/ سه شهروند بهایی در سمنان بازداشت شدند یلدا فیروزیان نیز در روزهای اول بازجویی ۱۲ ساعت به صورت ایستاده نگه داشته شده و اجازه نشستن به او داده نشد. شمخانی ادعا کرد اسناد حمله گروه‌های سازماندهی شده‌"منافقین و ضد انقلاب" به ماموران انتظامی و آسیب رسانی آنها به بانک‌ها و اموال عمومی و خصوصی را در اختیار دارد. او افزود که برخی از تظاهرکنندگان سلاح گرم به همراه داشته‌اند. این منبع مطلع همچنین گفت، اردشیر فنائیان نیز در طول بازداشت در سلول انفرادی از حق تماس با خانواده خود محروم بوده و متاسفانه چهار ماه پس از بازداشت پدرش که او نیز در دهه ۶۰ به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی در زندان بوده فوت می‌کند و با آن که وی و خانواده‌اش برای مراسم تشییع جنازه درخواست مرخصی کرده بودند مقامات مسئول با مرخصی او موافقت نکرده‌اند. این منبع مطلع همچنین گفت، اردشیر فنائیان نیز در طول بازداشت در سلول انفرادی از حق تماس با خانواده خود محروم بوده و متاسفانه چهار ماه پس از بازداشت پدرش که او نیز در دهه ۶۰ به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی در زندان بوده فوت می‌کند و با آن که وی و خانواده‌اش برای مراسم تشییع جنازه درخواست مرخصی کرده بودند مقامات مسئول با مرخصی او موافقت نکرده‌اند.

احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه غیرعلنی، روش دولت برای افزایش قیمت بنزین را نادرست خواند و گفت: «کمیسیون اقتصادی مجلس مأمور شد بر کنترل بازار از سوی دولت نظارت کرده و کمیسیون برنامه و بودجه نیز مأمور شد نسبت به توزیع عادلانه و دقیق منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین به صورت یارانه نقدی به مردم نظارت کند.» محمود شاه‌نشین نماینده شهریار، کشته شدن یک نفر از اهالی شهریار را تایید کرد و گفت این فرد بر اثر پرتاب سنگ درگذشته است. این شهروند بهایی در ابتدا به یک سال زندان محکوم می‌شود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به هشت ماه کاهش پیدا می‌کند و او سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن شش ماه از دوران محکومیت خود از زندان آزاد می‌شود. هزار بازداشتی، هشت کشته جلسه علنی و غیرعلنی مجلس در روز یکشنبه در حالی تشکیل شد که مقامات استانداری‌ها از بازگشت آرامش به شهرها و استان‌هایی خبر می‌دهند که روز یکشنبه صحنه اعتراض و خشونت بودند. خبرگزاری ایسنا می‌نویسد تجمعاتی که از روز گذشته در برخی شهرهای کشور در اعتراض به گران شدن بنزین شکل گرفته بود عمدتا پایان یافته و گزارش‌ها از بیشتر شهرهایی که محل انجام تجمعات پراکنده بود، حاکی از برقراری آرامش و عادی شدن روال کار و زندگی در آنها است. /**/ /**/ دادگاهی در سمنان سه شهروند بهایی را مجموعا به ۲۰ سال زندان محکوم کرد به گفته این منبع مطلع، خانواده این زندانیان بهایی روز سه‌شنبه ۲۱ آبان با درخواست تجدید نظرخواهی به حکم صادره اعتراض کردند و این خانواده‌ها از مقامات جمهوری اسلامی انتظار دارند اردشیر فنائیان، یلدا فیروزیان، و بهنام اسکندریان که صرفا به خاطر اعتقاد به دیانت بهایی دستگیر شدند و هیچ خطایی مرتکب نشده‌اند را بی قید و شرط آزاد کنند. هم‌زمان دادستانی یزد از دستگیری ۴۰ نفر در تجمعات اخیر این شهر خبر داده و گفته که اکثر دستگیرشدگان غیربومی بوده‌اند. برخورد با شهروندان بهایی از سوی جمهوری اسلامی سابقه‌ای طولانی دارد و این اولین بار نیست که شهروندان بهایی تنها به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی بازداشت و به احکام قضایی مانند زندان‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند.

شیراز روز یکشنبه نیز شاهد تجمع‌های پراکنده بوده است. /**/ /**/ ادامه سرکوب اقلیت‌های مذهبی در ایران| چندین شهروند بهایی در شیراز و تهران بازداشت شدند به تازگی نمایندگان ۳۳ کشور از جمله آمریکا روز جمعه ۱۷ آبان در نشست دوره‌ای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران از نقض حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی از جمله شهروندان بهایی در ایران انتقاد کردند و از دولت ایران خواستار رعایت حقوق آنها شدند. ایسنا می‌نویسد بعد از ظهر یکشنبه افرادی موتورسوار یا پیاده با تجمع در نقاطی چون کوزه‌گری، چهارراه عدالت، نقاطی از بلوار رحمت، چهارراه زند و معالی اباد پلیس را به واکنش واداشتند. فرماندار شهریار تسخیر بخش‌هایی از این شهرستان توسط معترضان را تکذیب کرده اما افزوده که حدود ۶۰ نفر در تظاهرات مجروح شده‌اند. خبرگزاری فارس تعداد کل بازداشت شدگان در کل کشور را ۱۰۰۰ نفر قید کرده و می‌نویسد بیش از ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ فقط در یک استان آتش کشیده شده یا غارت شده‌اند. رسانه‌های رسمی آماری از کشته شدگان ارائه نکرده‌اند اما بر اساس خبرها، هشت نفر در شهریار، کرمانشاه، سیرجان، بهبهان و مریوان جان خود را از دست داده‌اند.

فرد کشته شده در کرمانشاه یک سرگرد نیروی انتظامی معرفی شده‌است. یک راننده تاکسی در تهران به دویچه‌وله گفت ترافیک پایتخت به دلیل تعطیلی مدارس در صبح یکشنبه خلوت بود و در مسیرهای اصلی، راه بندان یا واکنش‌های اعتراضی به چشم نمی‌خورد. او افزود که تاکسیران‌ها و رانندگان اسنپ تصمیم گرفته‌اند چند روز برای تغییر کرایه‌ها صبر کنند. در همین زمینه: .