گذر زمان نشان می‌دهد که دستگاه‌ قضا تا چه اندازه قانون و عدالت را رعایت کرده/ برخی قوانین ما فسادآور است

03/02/2020 08:59:00 ب.ظ

معاون پیشین ارزی بانک مرکزی گفت: گذر زمان نشان می‌دهد که دستگاه‌ قضا تا چه اندازه قانون و عدالت را رعایت کرده است.

بانک مرکزی, قوه قضاییه

کمال سیدعلی: گذر زمان نشان می‌دهد که دستگاه‌ قضا تا چه اندازه قانون و عدالت را رعایت کرده/ برخی قوانین ما فسادآور است

معاون پیشین ارزی بانک مرکزی گفت: گذر زمان نشان می‌دهد که دستگاه‌ قضا تا چه اندازه قانون و عدالت را رعایت کرده است.

او در ادامه گفت: در چنین شرایطی ممکن است مقررات و قوانین به سمت و سویی خاص سوق پیدا کند و نگاه دستوری در مقررات به‌صورت مبنایی جایگزین تفکر و اجرای قانون سیستماتیک شود؛ از همین رو رهبری اشاره کردند که سرعت، قانون و عدالت باید در قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها به خوبی رعایت شود.

سید علی با اشاره به اینکه تورم موجود باعث می‌شود نرخ سود دستوری زیر 20 درصد باشد، تصریح کرد: در چنین شرایطی یک سقفی برای وام‌ها ایجاد می‌شود و کسانی که می‌خواهند به این وام‌ها دسترسی پیدا ‌کنند یا باید پارتی داشته باشند و یا رشوه پرداخت کنند. در چنین شرایطی ممکن است وام‌دهنده که با متقاضیان زیادی روبه‌رو است در معرض فساد قرار بگیرد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

توهم جنایتکاری بیش نیستی ملعون گُریل

پرداخت دستمزد کارگران هپکو را به زمان اجرای خصوصی‌سازی حواله کرده‌اند

زمان ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران اعلام شد- اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnimزمان ثبت‌نام طرح_ترافیک خبرنگاران اعلام شد مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک: زمان ثبت‌نام دریافت طرح ترافیک سال ۹۹ برای خبرنگاران از اول تا پانزدهم اسفند خواهد بود و آنها می‌توانند در این بازه زمانی نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام کنند

گزارش تسنیم از فردوسی|دلال‌ها: قیمت دلار ریزشی است؛ الآن زمان خرید نیست- اخبار اقتصادی - اخبار تسنیم - Tasnimدلال‌های خیابان فردوسی از جو کاهشی بازار می‌گویند و تأکید دارند باتوجه به خبرهایی که مطرح شده احتمالاً فعلاً قیمت دلار ریزشی باشد.

ثبت نخستین مرگ ویروس کرونا در خارج از چینپکن رویکرد دولت‌های دیگر در قبال محدودیت مراوادت با چین را «افراطگرایانه» توصیف کرده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ٔ اروپا دوشنبه راهی تهران می‌شودمسئول سیاست خارجی اتحادیهٔ اروپا درست یک‌ماه پس از آن راهی ایران می‌شود که این کشور گام پنجم و نهایی را در کاهش تعهدات برجامی خود را برداشته است. خوب می اد پول بده؟

چرا شبکه ارتباطات مالی دنیا تحت فشار قرار دارد؟دهه‌هاست که سامانه سویفت، اطلاعات مالی را بطور مطمئن جابجا کرده، اما اکنون تحت فشار روز افزون ژئوپولیتیک قرار گرفته است چون در انحصار لابی فاسد و تروریست و ثروتمند صهیونیست و نوچه های وحشی اروپایی اش است . اقتصاد_استعماری انحصار_ثروت_صهیونیستی ثروتمندسالاری انحصار_تجارت_کلان لجن پراکنی صبح گاهی

به گزارش ایلنا، کمال سید علی معاون اسبق بانک مرکزی درباره شرایط سخت تحریم و ظرفیت‌هایی که برای بروز فساد در کشور ایجاد شده، گفت: باید به این نکته توجه کنیم که کشور در شرایط جنگی به سر می‌‌برد و با توجه به نفت‌خیز بودن ایران و قرار گرفتن در شرایط تحریمی سختی که به کشور تحمیل شده و همزمان شاهد تورم نیز هستیم در نتیجه در این شرایط توان کشور به جای مبارزه با فساد صرف مبارزه با تحریم و جنگ می‌شود و موضوعات اجتماعی مانند حقوق شهروندی و امنیت اجتماعی در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد.استان وایر- علی‌رغم دریافت وام ۳۰ میلیاردی، بلاتکلیفی کارگران هپکوهمچنان ادامه دارد.خبرگزاری تسنیم ، درباره زمان ثبت‌نام طرح ترافیک، اظهار کرد: زمان ثبت‌نام دریافت مجوز طرح ترافیک سال 99 برای خبرنگاران از اول تا پانزدهم اسفند خواهد بود و آنها می‌توانند در این بازه زمانی نسبت به بارگذاری مدارک خود اقدام کنند.خبرگزاری تسنیم ، روند کاهش قیمت‌ انواع ارز به‌خصوص قیمت دلار در بازار ارز از ظهر دیروز آغاز شده و درحالی همچنان ادامه دارد که قیمت دلار از 13 هزار و 700 تومان دیروز امروز به 13 هزار و 500 تومان کاهش یافته است.

او در ادامه گفت: در چنین شرایطی ممکن است مقررات و قوانین به سمت و سویی خاص سوق پیدا کند و نگاه دستوری در مقررات به‌صورت مبنایی جایگزین تفکر و اجرای قانون سیستماتیک شود؛ از همین رو رهبری اشاره کردند که سرعت، قانون و عدالت باید در قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها به خوبی رعایت شود. سید علی با اشاره به اینکه تورم موجود باعث می‌شود نرخ سود دستوری زیر 20 درصد باشد، تصریح کرد: در چنین شرایطی یک سقفی برای وام‌ها ایجاد می‌شود و کسانی که می‌خواهند به این وام‌ها دسترسی پیدا ‌کنند یا باید پارتی داشته باشند و یا رشوه پرداخت کنند. به گفته آنها؛ کارگران دستمزد آذر و دی را هنوز دریافت نکرده‌اند. در چنین شرایطی ممکن است وام‌دهنده که با متقاضیان زیادی روبه‌رو است در معرض فساد قرار بگیرد. برای ارگان‌ها و افراد حقوقی نیز طرح سالانه در نظر گرفته شده و آن را به صورت پکیج یکساله واگذار خواهیم کرد. او با تاکید بر اینکه در این شرایط امکان زیرپا گذاشتن برخی قوانین فراهم می‌شود که خود به بروز فساد کمک می‌کنند ادامه داد: به طور مثال زمانی که ممنوعیت و محدودیت‌های مختلفی برای واردات برخی کالاها مانند مشروبات الکلی داریم، این کالا ها به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و طبیعتا دولت هم نمی‌تواند مالیات این کالاها را دریافت کند پس در اینجا خود قاچاق یک شبکه فساد دیگری ایجاد می‌ کند‌. کارگران هپکو می‌گویند: «به شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو به علت شمولیت در ماده ۱۴۱ قانون تجارت، اجازه دریافت وام داده نمی‌شد. این‌ها گوشه‌ای از فسادهایی است که در کشور رخ می‌دهد و راه مبارزه با آن راسخت می‌ کند. مقابل صرافی ملی به‌دلیل اختلاف 80تومانی با بازار آزاد، حدود 20ــ10 نفری در صف هستند تا نوبت‌شان برسد؛ این البته درحالی است که دلال‌ها می‌گویند: الآن همه باید فروشنده باشند چون معلوم نیست قیمت ارز تا چه‌میزان کاهش داشته باشد.

این کارشناس بانکی، در ادامه یادآور شد: بعضا شاهد هستیم که برخی از مفاسد رسانه‌ای می‌شود و برخی دیگر در حاشیه می‌ماند و یا اینکه نحوه برخورد با مفاسد متفاوت است، این اتفاق‌های ناگوار و غیر شفاف به دلیل برخی از نگاه‌های سیاسی است. با این‌حال وثیقه‌گذاری به علت عدم تعیین تکلیف سهامداری هپکو ممکن نشده است. سید علی با ذکر مثالی ادامه داد: برای مثال افرادی بودند که در دوران تحریم مسئولیت فروش نفت و یا دیگر کالاهای تولیدی کشور را برعهده داشتند اما اکنون این افراد متهم می‌شوند و دردادگاه به عنوان مفسد اقتصادی محاکمه می‌شوند. طبیعی است که در چنین شرایط‌ی رعایت قانون، عدالت و البته اخلاق، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.» اما کارگران می‌گویند پرداخت دستمزد کارگران هپکو وابسته به دریافت این وام ۳۰ میلیاردی است و کارگران خواستار پرداخت معوقات تا پایان سال هستند. او با بیان اینکه رضایتمندی و واکنش مردم نسبت به دستگاه‌ها نشان دهنده نحوه عملکرد دستگاه‌های مختلفی از جمله قوه قضاییه است، تصریح کرد: رضایتمندی یا عدم رضایت جامعه از دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضا، نیازمند مبارزه جدی این دستگاه با فساد و مفاسد اقتصادی است. زمانی که مردم نتیجه و بازتاب این برخوردها را ببینند طبیعتا اعتماد و توجه‌شان جلب خواهد شد. چرا با وجود اینکه هپکو دولتی شد، حاضر نیستند مسئولیت این واحد تولیدی را بپذیرند؟ ما نگران هستیم که مجدداً با واگذاری پایین‌تر از ارزش واقعی مشکلاتمان ادامه پیدا کند.

وی در پایان متذکر شد: زمانی که می‌بینیم از خود قوه قضاییه افراد متخلف و مفسد بازداشت و محاکمه می‌شوند برای مردم نشانه خوبی از مبارزه با فساد است که توسط قوه قضائیه در حال اجرا است و گذر زمان نشان می‌دهد دستگاه قضا در هر دوره چه عملکردی را از خود به جا گذاشته و تا چه اندازه عدالت و قانونمداری را رعایت کرده است. لینک کوتاه . در آینده نزدیک هپکو به کنسرسیومی از شرکت‌های قدرتمند ایمیدرو واگذار می‌شود.