گالری عکس؛ خروج نیروهای ناتو از افغانستان | DW | 10.06.2021

10/06/2021 11:13:00 ق.ظ

ناتو, خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان

ده‌ها هزار افغان عضو نیروهای ناتو در صورت خروج ناتو از افغانستان قصد ترک کشور خود را دارند. هراس آنها از انتقام طالبان است. طالبان می‌گوید این افراد را مورد تعقیب قرار نخواهد داد. آیا می‌توان به طالبان اعتماد کرد؟

آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستانارتش دفاعی آلمان برای مشاغلی چون ترجمه، نگهبانی، خدمات و کارهای تخصصی، کارشناسان و افراد بومی را استخدام می‌کرد. شروع خروج کامل نیروهای نظامی خارجی از افغانستان در این گروه به طور خاص هراس ایجاد کرده است. آنها نگران امنیت و جان خود و خانواده‌شان هستند.

بازماندگان در افغانستانحملات انتحاری در افغانستان همچنان ادامه دارند. نیروهای محلی که در خطراند می‌توانند برای خود و بستگان نزدیکشان درخواست خروج از افغانستان را بدهند و تقاضای پناهندگی از آلمان را بکنند. بخش بزرگی از این نیروها که با ارتش آلمان همکاری داشته‌اند می‌خواهند با استفاده از این امکان در کشور آلمان زندگی کنند. شمار درخواست‌کنندگان در ماه مه میلادی ۴۵۰ نفر بوده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

سلام به هیچ وجه نمیشه اعتماد کرد چگونه آمریکایی ها به سربازی که برای کشورش نمی جنگد اعتماد دارند؟

آمریکا و اروپا از ایران خواستند امکان بازرسی کامل از سایت‌های هسته‌ای خود را فراهم کندآمریکا و اتحادیه اروپا در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره عدم پاسخگویی ایران در ارتباط با ذرات هسته‌ای کشف شده در سایت‌های مختلف این کشور، از تهران خواستند امکان بازرسی کامل را برای آژانس فراهم کرده و به تعهدات خود در برجام بازگردد اتحادیه اروپا یه زمانی از خواب بیدار میشه که دیگه خیلی دیر شده و کار از کار گذشته و از آن به بعد باید در سایه ای تهدید سلاحهای هسته ای جمهوری اسلامی زندگی کنن چرا نمیفهمید مردم ایران را شماها در پناه دولت نامشروع آخوندی بیچاره کردید اگر نگران دستیابی سپاه به بمب اتم هستید خیالتان راحت کنیم دست پیدا خواهد کرد با وقت کشی شماها،شمایی که دم از حقوق بشر میزنید.

جو بایدن برای شرکت در اجلاس گروه ۷، ناتو و دیدار با پوتین راهی اروپا شدجو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه و در جریان نخستین سفر خارجی از زمان به قدرت رسیدن، واشنگتن را به مقصد بریتانیا ترک کرد. کاشکی طیاره اش نیست ونابود شود.

وبسایت یورونیوز و بسیاری از وبسایت‌های بزرگ دیگر به دلیل اختلال سی‌دی‌ان قطع شدمخاطبان گرامی دسترسی به وب‌سایت یورونیوز مانند بسیاری از سایت‌های دیگر در جهان به دلیل از کار افتادن شبکه تحویل محتوای Fastly در برخی نقاط جغرافیایی و برخی ارائه دهندگان سرویس اینترنت با مشکل مواجه شده است. ممکن است نتوانید مطلب زیر را باز کنید🔽 وصله

شمارش معکوس برای پایان عصر بی‌بی؛ نتانیاهو از راهپیمایی در بیت‌المقدس حمایت کردنخست وزیر اسرائيل در یکی از آخرین تلاش‌هایش برای بقاء در قدرت گفته است که از برگزاری «راهپیمایی پرچم‌ها» در شرق بیت‌المقدس حمایت می‌کند. بسیاری از فلسطینی‌ها برگزاری این راهپیمایی در شرق بیت‌المقدس را «اقدامی تحریک‌آمیز» قلمداد می‌کنند. اگر آقای نتانیاهو از قدرت کنار رود همانند کنار رفتن آقای ترامپ و آمدن بایدن خواهد شد..یعنی خاورمیانه ای بمراتب ناامن تر و البته مکانی مناسب برای تروریستهای تحت حمایت حکومت پلید ملاهای ایران..

گزارش ایلنا از دومین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

مشکل ارتش آلمان برای خارج کردن هزاران گالن آبجو و شراب از افغانستانسخنگوی وزارت دفاع آلمان می‌گوید به دلیل اعمال محدودیت در خصوص نوشیدن الکل از سوی سربازان آلمانی در افغانستان، بیش از ۶۰ هزار بطری آبجو و شراب در پایگاه نیروهای آلمانی در افغانستان باقی مانده است. کاش پنج گالنش رو می‌فرستادن اینور رفتن جنگ يا عرق خوري؟ بدن اشرف غنی بنوشد تا بیشتر نوکری آمریکا واروپا کند

جهان گالری عکس؛ خروج نیروهای ناتو از افغانستان ده‌ها هزار افغان عضو نیروهای ناتو در صورت خروج ناتو از افغانستان قصد ترک کشور خود را دارند.ف این کشور، از جمهوری اسلامی خواستند امکان بازرسی کامل را برای آژانس فراهم کرده و به تعهدات خود در برجام بازگردد.آقای بایدن در تلاش است تا در جریان سفر هشت روزه به اروپا، روابط میان دو سوی اقیانوس اطلس را پس از یک دوره فترت در چهار سال ریاست جمهوری ترامپ ترمیم و همزمان، مناسبات با روسیه را بازتعریف کند.به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید به نظر می‌رسد که اختلال فنی «فَستلی»، شبکه اصلی سی‌دی‌ان، دلیل این امر باشد.

هراس آنها از انتقام طالبان است. طالبان می‌گوید این افراد را مورد تعقیب قرار نخواهد داد. گفت که در عین حال کارهای بسیاری باقی ‌مانده و برای انجام آنها نیاز به اعتمادسازی در واشینگتن، تهران و سایر کشورها است. آیا می‌توان به طالبان اعتماد کرد؟ آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستان حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان پس از ۲۰ سال به پایان می‌رسد. این هفته در اروپا ما فرصت اثبات این قضیه را داریم. در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ اعلام شد که نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا و ناتو خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. بیانیه آمریکا از جمهوری اسلامی «موکدا» خواست از هر اقدامی که مانع از جمع‌آوری اطلاعات لازم از سوی آژانس شود خودداری کند. تدارکات لازم برای اجرای این تصمیم هم از همان زمان آغاز شد. سی‌دی‌ان‌ها به عنوان سرورهای پروکسی عمل می‌کنند و داده‌ها را در نزدیک‌ترین مکان به کاربر نهایی در حافظه پنهان قرار می‌دهند.

ناتو در آخرین مرحله ۴۳ هزار سرباز از ۴۰ کشور مختلف را به عنوان بخشی از"نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت" (آیساف) در این کشور مستقر کرده بود. نماینده اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی وین نیز در اجلاس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدامات مغایر برجام از سوی ایران، از جمله توقف اجرای پروتکل الحاقی به شدت ابراز نگرانی کرد. رئیس جمهوری ایالات متحده به همراه رهبران شش کشور دیگر در اجلاس گروه ۷ شرکت خواهد کرد. هراس نیروهای محلی ارتش دفاعی آلمان برای مشاغلی چون ترجمه، نگهبانی، خدمات و کارهای تخصصی، کارشناسان و افراد بومی را استخدام می‌کرد. شروع خروج کامل نیروهای نظامی خارجی از افغانستان در این گروه به طور خاص هراس ایجاد کرده است. اتحادیه اروپا همچنین گفت: ایران درباره برنامه‌ هسته‌ای‌اش اظهارنامه‌های به روز ارائه نداده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امکان دسترسی‌های فراتر ذیل پروتکل الحاقی را نداشته است. آنها نگران امنیت و جان خود و خانواده‌شان هستند. جو بایدن احتمالا با فشارهای بیشتر برای تقسیم موجودی واکسن کرونای ایالات متحده با دیگر کشورهای جهان روبه‌رو خواهد شد. ترس از انتقام طالبان هراس نیروهای محلی بی‌اساس نیست. اتحادیه اروپا تاکید کرد که تصمیم ایران در کاهش دسترسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توانایی این نهاد برای تایید صلح‌آمیز بودن مواد و فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محدود می‌کند. اختلال به وجود آمده تنها منحصر به یک مرکز داده‌های به خصوص نبوده و آن گونه که فستلی می‌گوید این رویداد یک «اختلال جهانی سی‌دی‌ان» است.

طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان قدرت را در دست دارد. نیروهای محلی نگران‌اند که طالبان با خروج کامل نیروهای نظامی خارجی دست به اقدام‌های تلافی‌جویانه بزند. این در حالی است که وزاری دارایی گروه ۷ پیش از برگزاری نشست سران برای وضع مالیات با نرخ ۱۵ درصد و حتی اجازه به کشورهای اقامتگاه این شرکت‌ها بر اخذ ۲۰ درصد مالیات از «مازاد» سود، یعنی چیزی حدود ۱۰ درصد سود، توافق کرده اند. طالبان چندی پیش در بیانیه خواستار"ابراز پشیمانی" نیروهای محلی از همکاری خود با نیروهای خارجی شده بود، اما اعلام کرد این افراد می‌‌توانند در افغانستان بمانند و نباید هراسی داشته باشند. بازماندگان در افغانستان ده‌ها هزار افغان برای نیروهای نظامی ناتو در کشورشان مشغول به کار بودند. عیاض‌الدین هلال، به عنوان مترجم یکی از این افراد است. برنامه‌ای که در صورت اجرا، توانایی ایالات متحده برای اجرای یک توافق جامع جهانی را زیر سوال می‌برد.

هلال به خاطر خدماتش از ایالات متحده آمریکا مدال افتخار دریافت کرده است. او هم مانند بسیاری دیگر اکنون نگران جان خود و خانواده‌اش است. بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر تنها سفارت آمریکا مشغول بررسی ۱۸ هزار درخواست ویزا خروج ویژه است. پس از اجلاس سه روزه گروه ۷، جو بایدن به همراه همسرش جیل، در کاخ وینزر به ملاقات ملکه الیزابت می‌روند. شرایط امنیتی ناپایدار حملات انتحاری در افغانستان همچنان ادامه دارند. نیروهای محلی که در خطراند می‌توانند برای خود و بستگان نزدیکشان درخواست خروج از افغانستان را بدهند و تقاضای پناهندگی از آلمان را بکنند.

بخش بزرگی از این نیروها که با ارتش آلمان همکاری داشته‌اند می‌خواهند با استفاده از این امکان در کشور آلمان زندگی کنند. انتظار می‌رود مناسبات و چالش‌ها با روسیه و چین و همچنین بحث بی‌پایان تشویق اعضای ناتو به پرداخت هزینه بیشتر برای دفاع مشترک، مهم‌ترین محورهای گفت‌و‌گوی بایدن با رهبران متحد در بروکسل باشد. شمار درخواست‌کنندگان در ماه مه میلادی ۴۵۰ نفر بوده است. دستگیری و حبس نیروهای محلی طالبان کسانی را که با نیروهای خارجی همکاری داشته‌اند"بردگان مهاجمان" می‌نامند. نیروهای این گروه افراطی در سال‌های گذشته ده‌ها افغان را به همین"اتهام" مورد شکنجه قرار داده یا کشته‌اند. رهبر روسیه برای نخستین بار با جانشین دونالد ترامپ رو‌به‌رو خواهد شد. یگان ویژه ارتش افغانستان بارها برای رهاندن این افراد از اردوگاه‌های طالبان وارد عمل شده‌ است.

ما را تنها نگذارید! قرار است خروج کامل نیروهای نظامی خارجی از افغانستان به سرعت انجام و پایان یابد. نیروهای محلی برای اطلاع‌رسانی درباره خطری که آنها و خانواده‌هایشان را تهدید می‌کند از هر فرصتی استفاده می‌کنند. به نظر می‌رسد جو بایدن و جیک سولیوان تلاش خواهند کرد تا اولویت‌های ایالات متحده را مستقیما به پوتین یادآور شوند. عکس بالا از تجمعی در همین ارتباط در کابل است. آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستان حضور نیروهای بین‌المللی در افغانستان پس از ۲۰ سال به پایان می‌رسد. در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ اعلام شد که نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا و ناتو خاک افغانستان را ترک خواهند کرد.

تدارکات لازم برای اجرای این تصمیم هم از همان زمان آغاز شد. ناتو در آخرین مرحله ۴۳ هزار سرباز از ۴۰ کشور مختلف را به عنوان بخشی از"نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت" (آیساف) در این کشور مستقر کرده بود. هراس نیروهای محلی ارتش دفاعی آلمان برای مشاغلی چون ترجمه، نگهبانی، خدمات و کارهای تخصصی، کارشناسان و افراد بومی را استخدام می‌کرد. شروع خروج کامل نیروهای نظامی خارجی از افغانستان در این گروه به طور خاص هراس ایجاد کرده است. آنها نگران امنیت و جان خود و خانواده‌شان هستند.

ترس از انتقام طالبان هراس نیروهای محلی بی‌اساس نیست. طالبان در بسیاری از مناطق افغانستان قدرت را در دست دارد. نیروهای محلی نگران‌اند که طالبان با خروج کامل نیروهای نظامی خارجی دست به اقدام‌های تلافی‌جویانه بزند. طالبان چندی پیش در بیانیه خواستار"ابراز پشیمانی" نیروهای محلی از همکاری خود با نیروهای خارجی شده بود، اما اعلام کرد این افراد می‌‌توانند در افغانستان بمانند و نباید هراسی داشته باشند. بازماندگان در افغانستان ده‌ها هزار افغان برای نیروهای نظامی ناتو در کشورشان مشغول به کار بودند.

عیاض‌الدین هلال، به عنوان مترجم یکی از این افراد است. هلال به خاطر خدماتش از ایالات متحده آمریکا مدال افتخار دریافت کرده است. او هم مانند بسیاری دیگر اکنون نگران جان خود و خانواده‌اش است. بر اساس گزارش‌ها در حال حاضر تنها سفارت آمریکا مشغول بررسی ۱۸ هزار درخواست ویزا خروج ویژه است. شرایط امنیتی ناپایدار حملات انتحاری در افغانستان همچنان ادامه دارند.

نیروهای محلی که در خطراند می‌توانند برای خود و بستگان نزدیکشان درخواست خروج از افغانستان را بدهند و تقاضای پناهندگی از آلمان را بکنند. بخش بزرگی از این نیروها که با ارتش آلمان همکاری داشته‌اند می‌خواهند با استفاده از این امکان در کشور آلمان زندگی کنند. شمار درخواست‌کنندگان در ماه مه میلادی ۴۵۰ نفر بوده است. دستگیری و حبس نیروهای محلی طالبان کسانی را که با نیروهای خارجی همکاری داشته‌اند"بردگان مهاجمان" می‌نامند. نیروهای این گروه افراطی در سال‌های گذشته ده‌ها افغان را به همین"اتهام" مورد شکنجه قرار داده یا کشته‌اند.

یگان ویژه ارتش افغانستان بارها برای رهاندن این افراد از اردوگاه‌های طالبان وارد عمل شده‌ است. ما را تنها نگذارید! قرار است خروج کامل نیروهای نظامی خارجی از افغانستان به سرعت انجام و پایان یابد. نیروهای محلی برای اطلاع‌رسانی درباره خطری که آنها و خانواده‌هایشان را تهدید می‌کند از هر فرصتی استفاده می‌کنند. عکس بالا از تجمعی در همین ارتباط در کابل است. مطالب بیشتر از مدیا سنتر .