گاردین: عربستان سعودی احتمالا ذخایر کافی اورانیوم برای تولید سوخت هسته‌ای دارد

27/06/1399 04:28 ب.ظ

روزنامه گاردین می‌گوید به یک گزارش محرمانه دست یافته که کارشناسان چینی برآورد کرده‌اند عربستان سعودی احتمالا ذخایر اورانیوم کافی قابل استخراج برای تولید سوخت هسته‌ای را در اختیار دارد؛ مقام‌های سعودی هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

روزنامه گاردین می‌گوید به یک گزارش محرمانه دست پیدا کرده که نشان می‌دهد عربستان سعودی احتمالا ذخایر اورانیوم کافی قابل استخراج برای تولید سوخت هسته‌ای گاردین روز پنجشنبه ۲۷ شهریور در گزارشی اختصاصی نوشت که تیم‌های زمین‌شناسی و هسته‌ای چینی، در راستای همکاری‌های هسته‌ای دو کشور، گزارشی تهیه کردند که از جمله شامل مکان‌یابی معادن سنگ اورانیوم در عربستان بود.

به نوشته گاردین، کارشناسان چینی در این گزارش محرمانه توصیه کرده‌اند حکومت عربستان به جای وابستگی به واردات اورانیوم، می‌تواند در داخل کشور به اندازه کافی اورانیوم استخراج کند. روزنامه گاردین با وجودی که گفته است نمی‌تواند اصالت این گزارش محرمانه را تایید کند، نوشته است چنین طرحی می‌تواند «نگرانی‌ها درباره تمایل ریاض به برنامه تسلیحات هسته‌ای را تشدید سازد.»

عربستان سعودی بارها گفته است فعالیت‌های هسته‌ایش کاملا شفاف است و زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد. مقام‌های عربستان در دو سال اخیر به طرح‌هایی از جمله احداث نخستین رآکتور تحقیقات هسته‌ای اشاره کرده و به نوشته گاردین، درباره جست‌وجو برای تامین معادن اورانیوم در داخل کشور نیز شفاف بوده‌اند. headtopics.com

به نوشته گاردین، گزارش محرمانه کارشناسان چینی نشان می‌دهد مطابق برآورد اولیه، از سنگ اورانیوم موجود در معادنی در سه محل در مرکز و شمال غرب این کشور، می‌توان بیش از ۹۰ هزار تن اورانیوم استخراج کرد.

ادامه مطلب:
IranIntl »

برنامه هسته‌ای عربستان با همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می‌یابدنماینده دائم ایران در سازمان‌های بین المللی در وین پیش‌تر با اشاره به برنامه «غیرشفاف» هسته‌ای عربستان گفته بود که ریاض «به‌رغم عضویت در پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای و امضای توافقنامه جامع پادمان دو جانبه با آژانس از پذیرش بازرسی‌های پادمانی آژانس سر باز می‌زند و اجازه ورود بازرسان را نمی‌دهد.»

وزیران خارجه روسیه و عربستان سعودی پیرامون یمن رایزنی کردندوزرای امور خارجه روسیه و عربستان سعودی طی تماس تلفنی اوضاع یمن را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دادند. - خبرگزاری آناتولی

ترامپ: تا دستیابی به واکسن کرونا ۳ یا ۴ هفته فاصله داریمترامپ: تا دستیابی به واکسن کرونا ۳ یا ۴ هفته فاصله داریم رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر گفت، این کشور برای داشتن واکسنی که علیه کرونا ویروس باشد خیلی نزدیک شده و افزود: این واکسن احتمالا ظرف چند هفته آماده می‌شود.

هشدار فرمانده آمریکایی: چین قصد دارد زرادخانه هسته‌ای خود را تقویت کندهشدار فرمانده آمریکایی: چین قصد دارد زرادخانه هسته‌ای خود را تقویت کند فرمانده آمریکایی مسئول زرادخانه هسته‌ای ارتش ایالات متحده هشدار می‌دهد که تقویت زرادخانه هسته‌ای چین برنامه بعدی در فهرست اقدامات پکن است.

تلاش‌های جهانی برای تولید واکسن کرونا به کجا رسیده‌اند؟ | DW | 17.09.2020جهان در انتظار واکسن موثر در پیشگیری و درمان بیماری کووید_۱۹ است. برخی از شرکت‌ها موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند. مشکلاتی هم مشاهده شده است. به‌رغم آن، دست‌کم ۹ واکسن به مرحله آزمایش‌های نهایی کلینیکی رسیده‌اند.

اصلاح و بهبود فضای کسب و کار گام مهمی برای جهش تولید است🔻 معاون اول رییس جمهور: 🔹 وظیفه اصلی کارگروه رفع موانع جهش تولید، رفع مشکلات و مسائل اصلی پیش روی بخش تولید است 🔹 اصلاح و بهبود فضای کسب و کار گام مهمی برای جهش تولید است 🔹 رشد منفی سرمایه گذاری در سالهای اخیر یک هشدار جدی برای اقتصاد کشور است