گابریل بوریچ؛ رئیس جمهوری «کمونیست» شیلی که رو به اروپا دارد تا ونزوئلا

30/09/1400 02:56:00 ب.ظ

گابریل بوریچ؛ رئیس جمهوری «کمونیست» شیلی که رو به اروپا دارد تا ونزوئلا این گزارش را بخوانید 🔽

هرچند بسیاری از مخالفان گابریل بوریچ، رئیس جمهوری منتخب شیلی او را «چاوزی جدید خوانده اند که شیلی را به ونزوئلا بدل خواهد کرد» اما سخنان و تفکرات این سیاستمدار ۳۵ ساله نشان می دهد که او بیشتر حامی «دولت رفاه» از نوع اروپایی است تا اداره کشور به روش کمونیست های سنتی در امریکای لاتین. شیلی که از دهه هفتاد میلادی و پس از کودتای آمریکا به آزمایشگاه نئولیبرالیسم در جهان تبدیل شد یکی از نابرابرترین کشورهای جهان از لحاظ عدالت اجتماعی است.

به گفته کمیسیون اقتصادی کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب، در این کشور تنها یک درصد جمعیت یک چهارم ثروت را در اختیار دارد.

براساس گزارش سازمان همکاری و توسعه های اقتصادی درآمد ثروتمندان در این کشور ۲۵ برابر افراد فقیر و طبقه متوسط است. شیلی از نظر درآمد متوسط هر خانوار دومین کشور نابرابر در جهان به شمار می رود. همین نابرابری و عدم وجود عدالت اجتماعی باعث شد تا در سال ۲۰۱۹ جرقه جنبش بزرگ مبارزه با خصوصی سازی و سرمایه داری در این کشور براه افتد. جنبشی که به بهانه گران شدن بلیط مترو آغاز شد و به یکی از بزرگترین اعتراضات دهه های اخیر این کشور تبدیل شد.

یکی از سیاستمداران حامی این جنبش رئیس جمهوری منتخب امروز شیلی بود: گابریل بوریچ. او پروژه خود را از سال ۲۰۱۹ این گونه توصیف کرد: «چیزی که در بسیاری از کشورهای اروپایی کاملا نهادینه شده است. تضمین رفاه دولتی. رفاهی که کمک می کند شهروندان بدون توجه به پول توجیبی شان از حقوق برابر برخوردار شوند.» headtopics.com

بر چه اساس می‌گید رئيس جمهوري کمونیست؟ بوریچ رهبر حزب همگراییه.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : حمله پهپادی روسیه به کی‌یف؛ ساکنان آپارتمانی تخریب سکونت‌گاه خود را به نظاره نشسته‌اند

ویدیوها : در این ویدئو گوشه‌ای از حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین در بامداد سه‌شنبه ۳۰ مه به تصویر کشیده شده است. ادامه مطلب >>

گابریل بوریک پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شیلی شدگابریل بوریک، کاندیدای چپ‌گرای ریاست جمهوری شیلی، پیروز انتخابات در این کشور شد.به گزارش «فرانس 24»، یکشنبه 19 دسامبر، خوزه آنتونیو کست، نامزد راست افراطی

گابریل بوریک، نامزد ائتلاف چپ رییس‌جمهور شیلی شد | DW | 20.12.2021جوان‌ترین رییس‌جمهور تاریخ شیلی به قدرت رسید. گابریل بوریک، نامزد ائتلاف چپ توانست در دور دوم انتخابات بر رقیب راست و محافظه‌کار خود پیروز شود.

گابریل بوریچ، ظهور چپگرایی متفاوت در عرصه سیاسی شیلیگابریل بوریچ، رهبر پیشین جنبش دانشجویان شیلی در حالی در ۳۵ سالگی رئیس جمهوری منتخب شیلی شده است که هم رهبران چپگرای سنتی آمریکایی جنوبی را مورد انتقاد قرار می دهد و هم منتقد سیاست های دولت اسرائیل است این گزارش را بخوانید 🔽 اسلام_دین_جهانی_است اسلام_یو_نړیوال_دین_دی اسلام يو نړيوال دین دی او هغه بايد يوازې د افغانستان تر پولو پورې محدود نه کړو. islamisaglobalideology Islam is a global Ideology, we should not limit it to the borders of Afghanistan. مصاص دماء الطاقة يمتص ما تركته الحياة والضوء. أعتقد أنها كانت أجساد الكوبرا التي أكلها اللحم وتسبب لك نتوءات حمراء على جسمك. تمرض هكذا يفعلون. الله انتخابات شیلی: از شوربختی مردم ستم دیده ایران، اکثر احزاب به اصطلاح چپ در کشورهای غربی، بویژه در آمریکای لاتین حامی دیکتاتور حاکم بر ایران هستن. امیدوارم رئیس جمهور جدید شیلی چنین موضعی نداشته باشند.

درگذشت حسن ایرلو؛ چهره مرموزی که یکباره به صحنه آمدحلك عندي ❤️🇸🇦 متوفر اقوى المقويات للعلاقة الزوجية ☄️كريمات ☄️بخاخ ☄️اجهزة ☄️حبـوب ☄️علكة والعديد من المنتـجات،، تجدوها في صفحتي📞 منظورتان بیماری هواپیماهای سعودی است ؟

نکاتی مفید که در سفر به پایتخت بلغارستان باید بدانیدمرکز صوفیه پر از بناهای باستانی و خیابان‌های زیباست. شاید بخواهید در بلوار سنگفرش ویتوشا قدم بزنید و از جایی نظیر کاخ ملّی فرهنگ بازدید کنید.

نامزد چپ‌گرا پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شیلی شد🔺 نامزد چپ‌گرا پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شیلی شد ▪ از جمله وعده‌های بوریک ۳۵ ساله، که در سال ۲۰۱۱ اعتراضات خیابانی دانشجویی را رهبری کرده بود، ایجاد تغییرات اجتماعی و بهبود نظام‌های آموزشی، بازنشستگی، و مراقبت‌های بهداشتی شیلی است. ⬇ بیشتر بخوانید: شُعار های پوپولیستی سوسیالی دردی را از جمعیت هشت میلیارد نفری بشر دَوا نخواهد کرد این حجم از جمعیت مَصرف گرا عامل ویرانی میباشند و باید جمعیت جهان تعدیل شود در غیر اینصورت در آینده مشکلات حاد ب وقوع خواهد پیوست