کوین لی: بازیگر بریتانیایی در نقش منفی فیلم‌های قهرمانی چینی - BBC News فارسی

19/01/1401 08:54 ق.ظ

این هنرپیشه در بریتانیا چندان نام‌آور نیست اما در چین چهره‌ای آشناست که همیشه نقش منفی فیلم‌های پر‌فروش را بازی می‌کند که باید کشته شود یا شکست بخورد و هر بار هم قهرمان چینی است که پیروز می‌شود.

گلوله‌ای شلیک می‌شود، کوین لی غرق در خون بر زمین می‌غلتد، این صحنهٔ پایانی یک فیلم دیگر پر‌طرفدار و موفق چینی است. در بریتانیا این هنرپیشه چندان نام‌آور نیست اما در چین چهره‌ای آشناست که همیشه نقش منفی فیلم‌های پر‌فروش را بازی می‌کند که باید کشته شود یا شکست بخورد و هر بار هم قهرمان چینی است که پیروز می‌شود. گلوله‌ای شلیک می‌شود، کوین لی غرق در خون بر زمین می‌غلتد، این صحنهٔ پایانی یک فیلم دیگر پر‌طرفدار و موفق چینی است.

در بریتانیا این هنرپیشه چندان نام‌آور نیست اما در چین چهره‌ای آشناست که همیشه نقش منفی فیلم‌های پر‌فروش را بازی می‌کند که باید کشته شود یا شکست بخورد و هر بار هم قهرمان چینی است که پیروز می‌شود.

او که در چین به "کیوین" مشهور است، در فیلم کونگ‌فو‌ یوگا با بازی جکی چان نقش دزد مسلح و در فیلم تخیلی "منِ فوق‌العاده" نقش هیولای قاتل آبی‌رنگ را اجرا کرده است. اما شهرت خود را در چین مدیون بازی در نقش کلنل آمریکایی آلن مک‌میلان در فیلم پر‌فروش و پر‌هزینهٔ نبرد در دریاچه چانگ‌جین است که جایگاه او را به عنوان هنر‌پیشهٔ محبوب نقش منفی غربی درمیان چینی‌ها تثبیت کرد.

آقای لی در جدید‌ترین مصاحبهٔ خود با بی‌بی‌سی می‌گوید: "فکر کنم تبدیل به محبوب‌ترین بازیگر خارجی در چین شده باشم".آقای لی که در شهرک هانتینگدون واقع در کمبریج‌شایر بزرگ شده است، عاشق تماشای فیلم‌های هنر‌‌های رزمی چینی بوده است. او می‌گوید جکی ‌چان محبوب‌ترین قهرمان برای او بود. headtopics.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

مرگ راننده‌ای که در بخارست خودرویش را به ورودی سفارت روسیه «کوبید»پلیس رومانی روز چهارشنبه خبر داد راننده خودرویی که با در ورودی سفارت روسیه در بخارست برخورد کرده و آتش گرفته بود جان خود را از دست داده است.

آژانس تایید کرده که انحرافی در برنامه هسته‌ای نداریم/ الزامات قانون اقدام راهبردی کاملا اجرا شدرئیس سازمان انرژی اتمی: *آژانس تایید کرده که انحرافی در برنامه هسته‌ای نداریم *آژانس در هیچ کشوری به اندازه ایران نظارت ندارد *غرب برای نابودی صنعت هسته‌ای ایران اراده مصمم دارد *الزامات قانون اقدام راهبردی کاملا اجرا شد

شولتز: هدف ما باید این باشد که روسیه در جنگ پیروز نشودشولتز: هدف ما باید این باشد که روسیه در جنگ پیروز نشود اولاف شولتز، صدراعظم آلمان طی سخنانی در مجلس فدرال اعلام کرد که بسته پنجم تحریم‌ها علیه روسیه به پایان رسیده است. روسیه کثیف با دست خودش شرش داره از سر ما کم میشه انشالله سه چهار ماه هم جنگ طول بکشه دیگه از مرز چین تا آلمان تنها قدرت مطلق ترکیه کبیر خواهد بود.ما قفقاز را می‌خواهیم و ترکیه باید خنجر از قلب روس بزند هنوز خون سربازان ما در ساری قمیش گرفته نشده .

افزایش صادرات ترکیه به کشورهای همسایه در ترکیه در سه ماهه اول سالصادرات ترکیه به کشورهای همسایه در سه ماهه اول سال جاری با 30.4 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 5.6 میلیارد رسید. - خبرگزاری آناتولی

احتمال «بروز بحران» در ائتلاف سیاسی اسرائیل در پی کناره‌گیری یک عضو حزب بنتنماینده‌ای که کناره‌گیری کرده، مخالف آوردنِ نان پخته شده با مخمر و غذا به بیمارستان‌های دولتی در دوران عید پسح بود که برای یهودیانِ معتقد، بودن چنین غذاهایی در بیمارستان حلال نیست. تو اسرائیل این همه احمق وجود داره چرا رسانه ها سریع ازش رد میشن یا همه حماقتهای صهیونیست ها رو برای مردم روشن نمیکنن. از این دست حماقتها پره تو اسرائیل خاک برسرش بدبخت متعصب !

حادثه تروریستی در مشهد شائبه‌ای در جایگاه ملت افغانستان ایجاد نمی‌کندوزیر کشور: *حادثه تروریستی در مشهد شائبه‌ای در جایگاه ملت افغانستان ایجاد نمی‌کند *تمامی ریشه‌های جریان‌های تروریستی و تکفیری دنبال شده و آن‌ها شناسایی خواهند شد *داعش و گروه‌های تروریستی را استکبار ایجاد کرده است فساد_سازمان_تحقیقات_آموزش_کشاورزی

کوین در فیلم تخیلی "من فوق‌العاده" نقش هیولای قاتل آبی را بازی می‌کند

گلوله‌ای شلیک می‌شود، کوین لی غرق در خون بر زمین می‌غلتد، این صحنهٔ پایانی یک فیلم دیگر پر‌طرفدار و موفق چینی است.

در بریتانیا این هنرپیشه چندان نام‌آور نیست اما در چین چهره‌ای آشناست که همیشه نقش منفی فیلم‌های پر‌فروش را بازی می‌کند که باید کشته شود یا شکست بخورد و هر بار هم قهرمان چینی است که پیروز می‌شود.

او که در چین به "کیوین" مشهور است، در فیلم کونگ‌فو‌ یوگا با بازی جکی چان نقش دزد مسلح و در فیلم تخیلی "منِ فوق‌العاده" نقش هیولای قاتل آبی‌رنگ را اجرا کرده است.

اما شهرت خود را در چین مدیون بازی در نقش کلنل آمریکایی آلن مک‌میلان در فیلم پر‌فروش و پر‌هزینهٔ نبرد در دریاچه چانگ‌جین است که جایگاه او را به عنوان هنر‌پیشهٔ محبوب نقش منفی غربی درمیان چینی‌ها تثبیت کرد.

آقای لی در جدید‌ترین مصاحبهٔ خود با بی‌بی‌سی می‌گوید: "فکر کنم تبدیل به محبوب‌ترین بازیگر خارجی در چین شده باشم".آقای لی که در شهرک هانتینگدون واقع در کمبریج‌شایر بزرگ شده است، عاشق تماشای فیلم‌های هنر‌‌های رزمی چینی بوده است. او می‌گوید جکی ‌چان محبوب‌ترین قهرمان برای او بود.

بیش از دو دهه پیش، اندکی پس از گرفتن مدرک خود در رشتهٔ فناوری اطلاعات (آی‌ تی) تصمیم گرفت به مدت یک سال برای آموختن هنر‌های رزمی به مودانجیانگ، شهر کوچکی در شمال‌ شرقی چین برود. این اولین سفر او به چین بود و هنوز زبان ماندارین (زبان چینی شمالی) را یاد نگرفته بود.

پس از بازگشت به بریتانیا به شغل فروشندگی مشغول شد اما خیلی زود دریافت خواست قلبی‌اش این است که هنر‌پیشه شود. به تحصیل رشتهٔ نمایش در مدرسهٔ بازیگری پرداخت و در سال ۲۰۱۰ به چین بازگشت.

در صنعت سینمای چین چندان با اقبال رو‌به‌رو نشد تا اینکه در سال ۲۰۱۳ با کارگردان و ستارهٔ فیلم‌های اکشن چین، وو جینگ آشنا شد که نامش با فیلم‌های قهرمانانه و رزمی چین گره خورده است.توضیح تصویر،کوین لی تعریف می‌کند برای تمدید ویزای کاری خود به ادارهٔ امنیت عمومی در پکن رفته بودم که در آسانسور آقای وو را دیدم. او از این ملاقات حسابی هیجان‌زده می‌شود چون شب قبل از آن یکی از فیلم‌های وو جینگ را تماشا ‌می‌کرده.

آقای لی تعریف می‌کند: "جلو رفتم و پرسیدم شما آقای وو جینگ هستید؟ درست است؟ و این جملات را به زبان چینی گفتم".

آقای لی در ادامه می‌گوید وو جینگ هم هیجان‌زده شد و به من گفت نیاز به یک بازیگر "حسابی" دارد که در فیلم اکشن در ‌دست تهیه‌اش بازی کند.

دو هفته پس از آن لی برای گزینش رفت و با اینکه در اجرای متن به زبان چینی تپق زد اما آقای وو نقش را به او داد.

این فرصت بزرگی بود. فیلم "گرگ مبارز" نام داشت و بهترین فیلم در امتیاز‌بندی فیلم‌های اکشن آن سال شد.در سال ۲۰۱۴، شی جین‌پینگ، رهبر چین هنرمندان را وادار کرد تا در تولیدات خود به "وطن‌پرستی به عنوان موضوع اصلی ادبیات و هنر بپردازند".

در سال‌های پس از آن فیلم گرگ‌ مبارز و دنبالهٔ مفصل‌تر آن گرگ مبارز۲ تولید شد.

ترکیب صحنه‌های پر‌هیجان جنگ و نبرد با موضوع قهرمانی سربازان چینی در کشور‌های خارجی، مضمون عصر جدید فیلم‌های میهن‌پرستانهٔ چینی بود.

فیلم‌‌های تبلیغاتی و سو‌گیرانه، که از ستون های حزب کمونیست چین است، معمولا نبرد‌های انقلابی تاریخ با داستان‌ها و گفتار‌های تصنعی را بازگو می کند.

با قدرت گرفتن هر‌چه بیشتر چین در عرصه‌های بین‌المللی استودیو‌های فیلمسازی این کشور هم ناچار شدند تولیدات پیچیده‌تری ارائه دهند که در آنها یک چین توانمند تم اصلی باشد. این فیلم‌های آسان‌ساخت و هیجان‌انگیز اکشن را فیلم‌های "ملودی اصلی" می‌نامیدند و اشاره به فیلم‌هایی بود که در جهت تبلیغ و به پیروی از ایدئو‌لوژی حزب حاکم در چین تهیه می‌شدند.Getty Imagesفیلم نبرد در دریاچه چانگ‌جین با فروش بیش از ۹۰۰ میلیون دلار رکورد فروش فیلم در سال ۲۰۲۱ را شکست