سیستان و بلوچستان, بیکاری, سوخت‌بری, کوچ اقتصادی, حاشیه‌نشینی

سیستان و بلوچستان, بیکاری

کوچ سیستانی‌ها در پی کار؛ هشدار نماینده مجلس | DW | 26.12.2019

نماینده مردم زابل با اشاره به فقدان کشت و زرع، صنعت و داد و ستدهای مرزی در سیستان می‌گوید اکثر مردم استان برای امرار معاش به کمک یارانه و کمیته امداد متکی هستند و برای کار به تهران و یزد مهاجرت می‌کنند.

26/12/2019 10:58:00 ب.ظ

نماینده مردم زابل با اشاره به فقدان کشت و زرع، صنعت و داد و ستدهای مرزی در سیستان می‌گوید اکثر مردم استان برای امرار معاش به کمک یارانه و کمیته امداد متکی هستند و برای کار به تهران و یزد مهاجرت می‌کنند.

نماینده مردم زابل با اشاره به فقدان کشت و زرع، صنعت و داد و ستدهای مرزی در سیستان می‌گوید اکثر مردم استان برای امرار معاش به کمک یارانه و کمیته امداد متکی هستند و برای کار به تهران و یزد مهاجرت می‌کنند.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا عنوان می‌کند که منطقه سیستان برای کشاورزی و دامپروری همواره به رود هیرمند وابسته بوده و تغییرات ناشی از ایجاد سد و بند روی هیرمند، باعث کوچ بسیاری از مردم شده است: «هیرمند در طول سال سه ماه آب دارد. دریاچه هامون هم خشک است... با این وضعیت کشاورزی برای مردم وجود ندارد. صنعتی هم برایشان پیش‌بینی نشده و آن مرزی هم که از طریق آن تردد و داد و ستد می‌کردند بسته شده است.» او اضافه می‌کند که با این وضع، زندگی مردم تامین نمی‌شود و منبع درآمد اکثرشان عضویت در کمیته امداد و دریافت یارانه است.

دختر هندی به خاطر پوشیدن شلوار جین کشته شد - BBC News فارسی هیچ شبکه و پیام رسان داخلی یا خارجی فیلتر نخواهد شد درگیری و شعارهای ضد حکومتی در جشن هواداران پرسپولیس | DW | 31.07.2021

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیددهمرده که پیش‌تر استاندار سیستان و بلوچستان بوده، از کوچ صد در صدی در برخی روستاهای سیستان و استمرار مهاجرت در مناطق دیگر خبر می‌دهد و می‌پرسد چرا در سیستان کارخانه یا زیرساخت‌های اقتصادی وجود ندارد: «ظرفیت بالایی در استان سیستان و بلوچستان دارد... باید منطقه را به راه‌آهن سراسری متصل کنیم. باید به فرودگاه‌‌های منطقه توجه کرد که وضع شان روز به روز بدتر می‌شود.»

او می‌گوید تخلیه جمعیت سیستان و بلوچستان تاثیرات امنیتی دارد و هشدار می‌دهد که کوچ انبوه مردم به معنای رسیدن مرزهای شرقی به قم و سمنان خواهد بود: «کجای دنیا با نیروی انتظامی یا نیروهای مسلح توانسته‌اند مرزهای خود را حفظ کنند؟ مرزهای یک کشور توسط مردم مناطق مرزی حفظ می‌شود. وقتی جمعیت تخلیه می‌شود و از لحاظ جغرافیایی به کویر می‌رسیم عملا مرز به قم و سمنان می‌رسد و این یک فاجعه خواهد بود.» headtopics.com

بیکاری و مشاغل کاذبسیستان و بلوچستان دومین استان پهناور ایران بعد از کرمان به شمار می‌رود و با وسعتی معادل ۱۱درصد مساحت کشور، جمعیتی معادل دو میلیون و ۸۳۱ هزار نفر دارد. از نظر بسیاری ناظران، عدم توسعه و سرمایه‌گذاری در استان، ناشی از نگاه امنیتی و سیاست‌های دولت در توجه به مرکز و غفلت از پیرامون است. 

چند روز پیش‌تر، دبیر اجرایی خانه کارگر سیستان و بلوچستان نیز گفته بود که فقدان اشتغال پایدار و تعطیلی کارخانه‌ها در استان باعث شده که خیل کارگران بیکار به قاچاق سوخت رو بیاورند و جان خود را به خطر بیندازند.حسینعلی اکبری، دبیراجرایی خانه کارگر سیستان و بلوچستان عنوان کرد که در سطح شهرداری‌های استان، به طور میانگین سه تا شش ماه دستمزد پرداخت نشده و یک تا سه ماه بیمه معوقه وجود دارد. او به تعطیلی پروژه‌های آبرسانی دشت سیستان اشاره کرده و از بیکاری همه کارگران شاغل در این پروژه با دستکم ۵ سال سابقه کار خبر داده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدخبرگزاری ایلنا به نقل از اکبری نوشت: «کارگران اخراجی در شرایط سختی به سر می‌برند. در جنوب استان نیز با همین شرایط روبرو هستیم. به دلیل بیکاری وضعیت زندگی مردم بسیار سخت شده و برای گذران امور زندگی مجبورند به قاچاق سوخت روی بیاورند و روزانه یک تا دو نفر در جاده‌های استان به دلیل قاچاق سوخت در آتشی که از بی‌کفایتی مسئولان روشن شده، می‌سوزند.«

اکبری یادآور شده بود که پروژه‌های موجود در چابهار از میان بومیان نیرویی جذب نمی‌کنند و مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس باید جوابگوی بدبختی‌های مردم مظلوم سیستان و بلوچستان باشند. ادامه مطلب: DW فارسی »

بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

بازداشت برخی از مردم به خاطر تلاش برای شرکت در مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات آبانهمزمان با چهلم جان‌باختگان اعتراضات مردمی در ایران، گزارش‌ها و تصاویر منتشر در شبکه های اجتماعی حاکی از بازداشت برخی از معترضین در بهشت سکینه کرج و در مراسم چهلم پویا بختیاری یکی از جان باختگان این حوادث است.

'پنج کشته' در حمله هوایی به مقر گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در سوریهسازمان دیدبان حقوق بشر سوریه از کشته شدن پنج شبه نظامی مورد حمایت ایران در یک حمله هوایی در سوریه خبر داده است. خیلی خوبه اما کافی نیست

افغانستان؛ دست‌کم۶ کشته در پی حمله به پایگاه اردوی ملی ارتش در ولایت بلخاگرچه هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است اما وزارت دفاع افغانستان انگشت اتهام را به سمت شبه‌نظامیان طالبان نشانه گرفته است. رسانه فارسی زبان بی شرافت! میدانی امروز چهلم هموطنانمان ایرانی و فارسی زبان در کشتار وحشیانه آبان توسط رژیم آخوندی است. یا از نتانیاهو خبر پخش میکنی یا افغانستان و ....

مروری بر آثار اعتراضی اخیر هنرمندان موسیقی ایران در اعتراض به سرکوب خونین اعتراضات مردمی🔺 مروری بر آثار اعتراضی اخیر هنرمندان موسیقی ایران در اعتراض به سرکوب خونین اعتراضات_مردمی ⚡️تعدادی از هنرمندان ایرانی با انتشار آهنگ یا موزیک ویدئو (نماهنگ) ضمن انتقاد از عملکرد حکومت، با قربانیان و خانواده های داغدار آنها ابراز همدردی کردند. می شه اسم چندتا از این به اصطلاح هنرمندان را منتشر کنید هنرمند نه کاواره چی !

واعظی: قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ضربه سنگینی به اقتصاد کشور استتهران - ایرنا - رییس دفتر رییس جمهوری FATF را یک موضوع بسیار مهم و کلیدی برای اقتصاد کشور عنوان کرد و گفت: قرار گرفتن در لیست سیاه FATF ضربه سنگینی به اقتصاد کشور است و مردم باید نسبت به ابعاد مختلف آن اطلاع و آگاهی داشته باشند. هر جا مواضع سياسيتون ضعيف شده پاي رفراندم و مردم رو مي كشيد وسط در حاليكه جناح سياسي خود شما همين مردم رو لايق و سزاوار اعلام قيمت بنزين ندونستيد!!!!! اميدوارم همين مردم ديگه فهميده باشن دعوا سر چيه !!!

ترامپ: سوریه، روسیه و ایران به خونریزی در ادلب خاتمه دهند | DW | 26.12.2019رئیس جمهوری آمریکا سوریه و حامیانش را متهم کرد که با ادامه بمباران ادلب در مسیر کشتار هزاران غیرنظامی گام برمی‌دارند. دونالد ترامپ می‌گوید ترکیه سخت تلاش می‌کند این 'خونریزی' را متوقف کند. چه قارشمشی شده کره زمین معلوم نیست کی با کیه کی پشت کیه کی داره کیرو میخوره میبره