کوه‌های مرزی ایران؛ مقصد مهاجران دیگر کشورها برای رسیدن به ترکیه و اروپا

01/04/1399 12:59:00 ب.ظ

فرح، دختر ۱۷ ساله‌ای از اهالی شهرستان السلمیه استان حماه سوریه است که غیرقانونی از مرز ایران وارد ترکیه شده است. وی مدتی در مالزی زیسته، ولی اقامت او و مادرش تمدید نشده است روایت او را در ایران‌وایر بخوانید: قاچاق_انسان اخبار_ایران

رفتن از سوریه به ترکیه از طریق ایران او در سال ۲۰۱۸ برای فرار از سربازی اجباری در سوریه به لبنان و از طریق فرودگاه «رفیق حریری» بیروت به ایران رفته است: «دوست ندارم سلاح بردارم و هم‌وطنانم را بکشم. من کسی نیستم با زور برای منافع دیگران کار کنم.

نمی‌خواهم مسئولیت زندگی دیگران را بر دوش بگیرم.»

پس از ورود به تهران، روند سفر عبود، سیر نزولی پیدا کرد، چون او به‌عنوان یک شهروند سوریه ۳ ماه حق ماندن در ایران داشت که تنها یک ماه قابل تمدید بود. پس از آن مدت، یا باید به‌صورت غیرقانونی در این کشور به‌سرمی‌برد یا توسط مسئولین ایران دستگیر و بلافاصله به سوریه دیپورت می‌شد.

فرود مهاجران از شیب کوهستان بین ایران و ترکیه (عکس از علی الاصیل) عبود تعریف می‌کند که هنگام عبور از کوه‌های مرزی ایران عناصر حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) او و همراهانش را متوقف و وسایلشان را تفتیش کرده‌اند تا اینکه قاچاقچی با پرداخت چند صد دلار رشوه، از آنان اجازه عبور گرفته است. این مهاجران پس از عبور از رودخانه مرزی بین ایران و ترکیه و ورود کامل به خاک این کشور به روستایی دورافتاده در استان وان برده می‌شوند و همراه با حدود ۱۰۰ نفر دیگر که بیشترشان ایرانی و سپس پاکستانی، افغان و کشمیری در خانه‌ای استراحت می‌کنند. او تنها سوری این گروه بوده است. headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

نسل‌های جدید به آشنایی بیشتر با امام بزرگوار نیازمندند/امام را نمی‌شود تحریف کرد

رهبر انقلاب تاکید کردند: همه ما نیازمندیم با ابعاد شخصیت چندبعدی و باعظمت حضرت امام خمینی بیشتر آشنا شویم. ادامه مطلب >>

ساعت‌ها کار در بن‌بست مرزی سرخس/ فرماندار: ۸۵ کیلومتر بدون پایگاه اورژانس جاده‌ای استاخیراً دادستان و فرماندار سرخس خبر از تعطیلی چند پایگاه اورژانس این شهرستان داده بودند که به علت مشکلاتی در اضافه‌کاری پرسنل به وجود آمده بود.

مذاکره تروئيکای اروپایی درباره احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایرانسه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا تمام گزینه‌های لازم برای حفظ برجام و همچنین متعهد بودن ایران به اجرای تعهداتش در این توافق را بررسی می‌کنند.

ظریف: اروپا شجاعت داشته باشد و حرف‌های جلسات خصوصی را علنی بگویدوزیر خارجه ایران می‌گوید کشورهای اروپایی در جایگاهی نیستند که به ایران پند و اندرز دهند.

مرزهای خارجی اتحادیه اروپا به روی ۵۰ کشور بازخواهد شدکشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال بررسی طرحی هستند که طبق آن مرزهای حوزه شنگن به روی ۵۰ کشور غیرعضو اتحادیه اروپا بار دیگر باز خواهد شد.

اروپا از تلاش آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران حمایت نمی‌کندسه کشور اروپایی اعلام کردند خواهان گفتگو و مذاکره با ایران بر سر آنچه آنها «نقض مداوم تعهدات هسته‌ای ایران در برجام» خواندند، هستند.

مخالفت تروئیکای اروپایی با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های سازمان‌ملل علیه ایرانوزرای امور خارجه تروئیکای اروپا: *با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان‌ملل علیه ایران مخالفیم *هرگونه تلاش یک‌جانبه برای فعال کردن سازوکار بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل عواقب زیان‌آوری جدی در شورای امنیت در پی خواهد داشت