کودتای نافرجام در سودان و بازداشت سرکرده آن‌ | DW | 21.09.2021

30/06/1400 05:14:00 ب.ظ

از زمان سرنگونی عمر البشیر، رئیس‌جمهور سابق سودان دولتی انتقالی اداره امور این کشور را در دست دارد. اما اوضاع سودان هم‌چنان بی‌ثبات است و اکنون رسانه‌های دولتی خبر از کودتایی نافرجام می‌دهند.

کودتای نافرجام, سودان

از زمان سرنگونی عمر البشیر، رئیس‌جمهور سابق سودان دولتی انتقالی اداره امور این کشور را در دست دارد. اما اوضاع سودان هم‌چنان بی‌ثبات است و اکنون رسانه‌های دولتی خبر از کودتایی نافرجام می‌دهند.

از زمان سرنگونی عمر البشیر، رئیس‌جمهور سابق سودان دولتی انتقالی اداره امور این کشور را در دست دارد. اما اوضاع سودان هم‌چنان بی‌ثبات است و اکنون رسانه‌های دولتی خبر از کودتایی نافرجام می‌دهند.

محافل دولتی در خارطوم‌، پایتخت سودان می‌گویند کودتاگران تلاش‌ کرده‌اند تا مراکز رسانه‌‌های دولتی را تحت کنترل خود در آورند اما موفق نشده‌اند.خبرگزاری دولتی سونا (SUNA) می‌گوید، همه کسانی که در این کودتا دست داشته‌اند، از جمله سرکرده کودتاچیان سرلشکر عبدالباقی بکروای، بازداشت شده‌اند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدسخنگوی ارتش سودان به خبرگزاری آلمان گفت، ‌طرفداران بکراوی در ابتدا از دستگیری او جلوگیری‌ کردند، به همین خاطر مذاکراتی میان ارتش و کودتاچیان انجام شد.گزارش‌ها حاکی از حضور تعداد زیادی خودروی نظامی در خیابان‌های خارطوم است اما در مرکز این شهر و مقر اصلی ارتش اوضاع عادی گزارش شده است. نیروهای امنیتی تنها پل اصلی را مسدود کرده‌اند که خارطوم را به شهر عمدورمان در آن سوی رودخانه نیل وصل می‌کند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

انتشار تصاویر عملیات‌های ضد تروریستی ارتش ترکیه در شمال عراق

وزارت دفاع ترکیه تصاویر مربوط به اجرای عملیات‌های ضد تروریستی ارتش کشور در شمال عراق را منتشر کرد. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

اسلامی: آژانس از سیاسی‌کاری بپرهیزد/ برجام یک نمونه بارز از حسن‌ نیت ایران استرئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران همواره با آژانس همکاری کرده است، در عین حال لازم است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سیاسی کاری بپرهیزد و استقلال، بی طرفی و حرفه‌ای بودن خود را حفظ کند.

گوترش: از ترکیه بابت حمایتش از پناهجویان نیازمند، صمیمانه قلب تشکر می‌کنمگوترش: از ترکیه بابت حمایتش از پناهجویان نیازمند، صمیمانه قلب تشکر می‌کنم باید هم تشکر کند. ترکیه تبدیل شده به انبار پناهجو در جهان تورکان، کاملترین علوم عالم و جهان دارند نه مثل صلیبچیها و اعراب، علوم ذهنی ناقص و محدود. کوترش بایستی کاملترین علوم عالم و جهان، علوم حق حقیقی طبیعی خردمندانه(انجمن مغان) ده هزار ساله ی تورکان را کامل برسمیت سازمان ملل متحد بشناسد نتنها حقوق بشر (انجمن مغان) را بنام کوروش!....

هشت اثر منحصر به‌فرد از پیکاسو از سوی دخترش به فرانسه واگذار شدبه گفته وزیر فرهنگ فرانسه واگذاری آثار جدید پیکاسو بر اساس توافقی صورت می‌گیرد که به دختر این هنرمند اجازه می‌دهد تا مالیات بر ارث خود را به صورت غیرنقدی پرداخت کند.

سودان می‌گوید کودتای «حامیان بشیر» را خنثی کرد🔺 سودان می‌گوید کودتای «حامیان بشیر» را خنثی کرد دولت سودان که مسیر آن کشور را از سال ۲۰۱۹ تغییر داده، شاهد بخشش قسمتی از بدهی خود به غرب بوده و گام‌هایی را برای عادی سازی روابط با اسرائیل برداشته است.

خبرگزاری رسمی سودان: کودتاچیان بازداشت و تحقیقات در این زمینه آغاز شده استخبرگزاری رسمی سودان : کودتای نظامی توسط ارتش و نیروهای امنیتی خنثی شد و کودتاچیان بازداشت و تحقیقات در این زمینه آغاز شده است

پیشبینی رسانه‌های کانادا از پیروزی حزب ترودو در انتخابات پارلمانیجاستین ترودو در آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی هشدار داده بود که بازگشت محافظه‌کاران به قدرت یک گام رو به عقب در کشور به ویژه در زمینه موضوعات مرتبط با تغییرات آب و هوایی است. بهتر است بگوییم نهایی شد !

بر اساس اطلاعات منابع دولتی سودان، در این کشور کودتایی نافرجام رخ داده است.به گزارش ایسنا، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: خواستار اجرای کامل ماده ششم ان.20.Aa روزلین باشلو، وزیر فرهنگ فرانسه روز دوشنبه از واگذاری چند اثر منحصربه‌فرد از پابلو پیکاسو، نقاش اسپانیایی به دولت فرانسه خبر داد.

از مردم خواسته شده تا با کودتاچیان مقابله کنند. محافل دولتی در خارطوم‌، پایتخت سودان می‌گویند کودتاگران تلاش‌ کرده‌اند تا مراکز رسانه‌‌های دولتی را تحت کنترل خود در آورند اما موفق نشده‌اند.تی هستیم و از اینکه کشورهای دارای سلاح هسته ای بر حفظ زرادخانه ها و سیستم های انتقال خود مصمم هستند و برخی از آنها به طور جدی به دنبال بروزرسانی آنها می باشند، عمیقا ابراز تاسف می کنیم. خبرگزاری دولتی سونا (SUNA) می‌گوید، همه کسانی که در این کودتا دست داشته‌اند، از جمله سرکرده کودتاچیان سرلشکر عبدالباقی بکروای، بازداشت شده‌اند.. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید سخنگوی ارتش سودان به خبرگزاری آلمان گفت، ‌طرفداران بکراوی در ابتدا از دستگیری او جلوگیری‌ کردند، به همین خاطر مذاکراتی میان ارتش و کودتاچیان انجام شد. آقای رئیس، انتخاب جنابعالی را به ریاست این گردهمائی با اهمیت تبریک عرض می کنم. گزارش‌ها حاکی از حضور تعداد زیادی خودروی نظامی در خیابان‌های خارطوم است اما در مرکز این شهر و مقر اصلی ارتش اوضاع عادی گزارش شده است.» به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید یکی از آثار واگذارشده به موزه ملی پیکاسو در پاریس متعلق به سال ۱۹۳۸ است که روز دوشنبه با حضور وزیران فرهنگ و اقتصاد فرانسه از آن رونمایی شد.

نیروهای امنیتی تنها پل اصلی را مسدود کرده‌اند که خارطوم را به شهر عمدورمان در آن سوی رودخانه نیل وصل می‌کند. آقای رئیس،  روند غیرقابل اجتناب و تقاضای روزافزون انرژی که برای توسعه پایدار یک الزام جدی به شمار می رود، با چالش هایی روبروست و جامعه جهانی می بایست با گامهای دسته جمعی به مشکلات پیش رو در این زمینه رسیدگی نماید. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید بعد از سرنگونی عمر البشیر، رئيس‌جمهور پیشین سودان در آوریل ۲۰۱۹ دولتی انتقالی سکان امور را به دست گرفت. از آن زمان این کشور در مرحله گذار است و اوضاعی شکننده را تجربه می‌کند. با توجه به نیازها و اولویت کشورها، آژانس همچنین  می بایست نسبت به تقویت حوزه های همکاری فنی مبادرت ورزد و بر این اساس، به کشورهای عضو در رسیدن به اهداف توسعه پایدار از طریق توزیع دانش، تجربه و انتقال فن آوری و تجهیزات، بدون هرگونه تبعیض و سیاسی کاری، مساعدت و همراهی نماید. مشکلات اقتصادی و اختلافات عمیق سیاسی نیز بر وخامت اوضاع افزوده است. در چند ماه گذشته دولت دست به یک رشته اصلاحات اقتصادی زده تا زمینه را برای بخشش بدهی‌های این کشور از سوی صندوق بین‌المللی پول فراهم بیاورد. سیاست به اصطلاح"فشار حداکثری" نیز به شکست انجامید و دولت آمریکا راهی ندارد به غیر از اینکه اعتیاد خود به تحریم های یکجانبه را ترک کند و به قوانین بین المللی احترام بگذارد. هم‌رسانی این مطلب:.

از آن زمان مردم سودان بارها علیه اقدامات ریاضتی اقتصادی که از سوی صندوق بین‌المللی پول حمایت می‌شود و افزایش پیوسته قیمت مایحتاج ضروری دست به تظاهرات زده‌اند. https://www.   آقای رئیس؛  اکنون زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده سیاست های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم ها را به شیوه ای عملی، موثر و قابل راستی آزمایی لغو کند.n-tv.de/politik/Putschversuch-im-Sudan-schlaegt-fehl-article22816979. آقای رئیس؛ ایران همواره با آژانس همکاری کرده است، در عین حال لازم است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از سیاسی کاری بپرهیزد و استقلال، بی طرفی و حرفه ای بودن خود را حفظ کند.html .