کوت عبدالله، شهر زباله‌ها؛ هیچ نهادی مسئولیت نمی‌پذیرد

09/05/2021 06:13:00 ب.ظ

کوت_عبدالله, اهواز

منطقه محروم « کوت_عبدالله » یا همان شهرستان «کارون» در جنوب شهر اهواز واقع شده است. این منطقه به معنای واقعی از همه‌چیز محروم است؛ کار، خانه، ملزومات اولیه زندگی، خیابان و کوچه‌های استاندارد و آب لوله‌کشی هیچ چیز اینجا نیست.👇👇 شهروندخبرنگار

منطقه محروم «کوت عبدالله» یا همان شهرستان «کارون» در جنوب شهر اهواز در استان خوزستان واقع شده و شامل بیست روستا و محله است. این منطقه به معنای واقعی از همه‌چیز محروم است؛ کار، خانه، ملزومات اولیه زندگی، خیابان و کوچه‌های استاندارد و آب لوله‌کشی هیچ چیز اینجا نیست.

هر چند ماه یک‌بار پس از بارش باران، بالا آمدن فاضلاب و سرازیر شدن آن به سمت خانه‌های مردم اسباب و اثاثیه آن‌ها را نابود می‌کند. عجیب اینکه پس از گذشت سال‌ها و تکرار چندباره این اتفاق، هیچ راه حلی برای درمان آن  از طرف مسئولان محلی و استانی ارائه نشده است.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

euronews - اخبار بین المللی در مورد ایران

ایران | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

اینفوگرافی | آمار کرونا در ایران - 19 اردیبهشت 1400📊 اینفوگرافی| وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران- ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ▫️مبتلایان جدید: ۱۴۱۴۱ نفر ▫️قربانیان جدید: ۳۸۶ نفر 👈مشاهده تصویر باکیفیت: اجتماعی EtemadOnline

اینفوگرافی | وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران - 21 اردیبهشت 1400📊 اینفوگرافی| وضعیت استانی و آمار کرونا در ایران- ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ▫️مبتلایان جدید: ۱۸۱۳۳ نفر ▫️قربانیان جدید: ۳۰۷ نفر 👈مشاهده تصویر باکیفیت اجتماعی EtemadOnline

در حاشیه‌ «شهر بدون گدا»؛ ‌‌نیمی از مردم تبریز در حاشیه شهر سکونت دارندنژادپرست ترین شهر جدایی طلب ایران. به عنوان یه فارس یک دفعه برید تبریز تا بفهمید.

جلسه شورای امنیت درباره قدس بدون هیچ توافقی پایان یافت/ آمریکا کارشکنی کردمنابع دیپلماتیک عصر امروز، دوشنبه پایان جلسه شورای امنیت درباره قدس را اعلام کردند منابع دیپلماتیک به الجزیره گفتند، رایزنی‌های شورای امنیت درباره اوضاع قدس بدون هیچ توافقی خاتمه یافت

جاسم غلامی، شهروندخبرنگار، اهواز منطقه محروم «کوت عبدالله» یا همان شهرستان «کارون» در جنوب شهر اهواز در استان خوزستان واقع شده و شامل بیست روستا و محله است...کنند .

این منطقه به معنای واقعی از همه‌چیز محروم است؛ کار، خانه، ملزومات اولیه زندگی، خیابان و کوچه‌های استاندارد و آب لوله‌کشی هیچ چیز اینجا نیست. هر چند ماه یک‌بار پس از بارش باران، بالا آمدن فاضلاب و سرازیر شدن آن به سمت خانه‌های مردم اسباب و اثاثیه آن‌ها را نابود می‌کند. عجیب اینکه پس از گذشت سال‌ها و تکرار چندباره این اتفاق، هیچ راه حلی برای درمان آن  از طرف مسئولان محلی و استانی ارائه نشده است. دیوارهای پوسیده خانه‌ها و بوی نم فاضلاب مردم را کلافه کرده و بسیاری از قدیمی‌ها در سال‌های اخیر مجبور به ترک این محله شده‌اند. مسئولان شهرداری، سازمان هلال احمر، بنیاد مسکن و شهرسازی نیز همچنان اهالی این منطقه را در بلاتکلیفی نگه داشته‌اند و حتی مردم می‌گویند همان وام سه میلیون تومانی نیز به بسیاری از اهالی این منطقه تعلق نگرفته است. این مستندساز با روایت روند به وجود آمدن محله‌های حاشیه‌نشین در تبریز و با تاکید بر این که این شهر دست‌‌کم هشت زلزله ویرانگر را به خود دیده است، هشدار می‌دهد: سکونت صدها هزار نفر در سکونتگاه‌های غیررسمی در حاشیه شمالی شهر و روی گسل معروف تبریز، محله‌هایی با کوچه‌های تنگ و شیب‌دار، خانه‌های ساخته‌شده از مصالح ارزان و غیراستاندارد و دشواری امدادرسانی به دلیل بافت نامناسب شهری و توپوگرافی بسیار درهم در این منطقه، همگی وقوع یک فاجعه انسانی پس از اولین زلزله‌ شدید در تبریز را نوید می‌دهند.

با سرازیر شدن چندباره فاضلاب شهری به خانه‌های مردم و ماندگاری پساب‌های آلوده و تل زباله، حالا شیوع بیماری‌های ویروسی و عفونی هم در منطقه بسیار زیاد شده و شبکه بهداشت این منطقه به مردم هشدار داده است. هشداری که البته بی‌فایده به نظر می‌رسد؛ زیرا اگر این مردم امکان نقل مکان از این منطقه یا حل مشکل فاضلاب را داشتند، لحظه‌ای درنگ نمی‌کردند. اکنون این باران بهاری چنین وضعیتی را که در ویدیوها ملاحظه می‌شود، به بار آورده و مردم از کلافگی و استیصال، به زمین و زمان فحش می‌دهند. در کنار نابودی خانه‌ها، مرگ دلخراش کودکان کوت عبدالله بر اثر سقوط در کانال‌های فاضلاب هم یکی دیگر از دردهای شهروندان است. آخرین بار ۲۶بهمن۱۳۹۹بود که «دانیا نواصری» کودک سه‌ساله به هوای بازی‌ کمی از خانه خود دور شد، بدون آنکه بداند قرار است آخرین گام‌های زندگی کوتاه خود را بردارد. به او قول دادم عصر همان روز برای بردنش به کلینیک ترک اعتیاد به دنبال او خواهم رفت؛ اما عصر چنان غرق در دیگر شناسایی‌ها و فعالیت‌ها شدم که فرصت سر زدن پیدا نکردم.

کودک سه ساله حوالی عصر به داخل جوی نسبتا بزرگ و روباز یکی از محلات کوت عبدالله افتاد که از لجن سیاه و قیرگون آکنده است. او جان خود را در میان لجن‌ها از دست داد و پیکر بی‌جان او چند ساعت بعد از میان فاضلاب بیرون کشیده شد. به گفته شهروندان این منطقه، مشکلات مرتبط با ساماندهی فاضلاب شهرستان کارون (کوت عبدالله) سال‌هاست که ادامه دارد. مشکلاتی که البته مخصوص کوت عبدالله نیست و در سایر شهر‌های خوزستان هم مشاهده می‌شود. مدیریت شهری کوت‌عبدالله نیز مدیریتی ناقص است و شورای شهر آن به دلایلی که محرمانه اعلام شده، در اسفند ۱۳۹۸ منحل شد، تا جایی که امروز به جای نمایندگان مردم در جایگاه نظارتی این شهرداری، استانداری خوزستان بر عملکرد شهرداری کوت‌عبدالله نیز نظارت می‌کند.» این شهروند اهل تبریز اقدامات شهرداری و به‌ طور کل دولت در ارتباط با حاشیه‌نشین‌ها را کم‌اثر توصیف می‌کند و می‌گوید: «به‌ جز فعالیت‌های مدنی و خیریه جمعیت امام علی که اصلی‌ترین عامل در توجه افکار عمومی و مسئولین شهری به مسئله فقر و حاشیه‌نشینی تبریز بود، در سال‌های اخیر چند خیریه دیگر نیز در این مناطق شروع به فعالیت کرده‌اند.

به گفته افراد محلی، مشکل ساماندهی، درپوش‌گذاری و لایروبی جوی‌ها و کانال‌های آب سال‌هاست که به محل مناقشه شهرداری و شرکت آب و فاضلاب تبدیل شده و نتیجه آن، عدم پاسخ‌گویی مناسب و تکرار حوادث تلخی است که هر لحظه سلامت و جان شهروندان خردسال کوت عبدالله را هدف قرار داده است. یکی از شهروندان می‌گوید: «دانیال در جوی روبازی افتاد که در خیابان بعثت قرار دارد. کودک در این جوی خفه شد. دردناک است! در شهر ما جوی‌های آب به جای داشتن آب تمیز و شفاف، پر از جلبک و کثیفی است. شهرداری حتی زباله‌ها را در این شهر جمع‌آوری نمی‌کند؛ لایروبی که جای خود دارد. همچنین یافته‌های این پژوهش آشکار می‌کنند که در این دو محله «غالب کودکان به دلیل شرایط نامناسب مالی والدین، بدسرپرست و یا زندانی بودن، ترک منزل و یا فوت یکی از والدین، در شرایط روحی و روانی نامناسبی به سر می‌برند.

شهرداری کوت عبدالله فقط به صورت اسمی شهرداری است، این نهاد نه اقدام به لایروبی می‌کند، نه ایجاد فضای سبز را انجام می‌دهد و نه جمع‌آوری زباله را در دستور کار دارد. کوت عبدالله تبدیل به شهر زباله‌ها شده است.» او افزود: «بارها اتفاق افتاده است که بچه‌ها داخل جوی آب افتاده و جان خود را از دست داده‌اند. در یک سال اخیر حداقل دو مورد رخ داده است. اما تعداد کودکانی که در جوی‌ها می‌افتند و البته نجات داده می‌شوند، بسیار بیشتر است. در غیر این صورت، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی در یک دور باطل یکدیگر را تولید خواهند کرد و حاشیه‌نشینی نه‌ تنها‌ پدیده‌ای موقت و رو به‌ زوال نخواهد بود که تبدیل به معضلی ماندگار و رو به گسترش خواهد شد.

همین چند هفته پیش برادر همسرم تعریف کرد که کودکی دو یا سه ساله را از داخل جوی روباز نجات داده است. زمانی‌که کودک را از داخل جوی آب درمی‌آورد، داخل بینی و دهان کودک پر از لجن بوده و با تلاش زیاد او را به زندگی بازمی‌گرداند. حادثه‌ای تلخ که می‌تواند در کمین هر یک از کودکان منطقه به شدت محروم کوت عبدالله باشد. منطقه‌ای که تنها ۳ دقیقه با مرکز استان یعنی اهواز فاصله دارد، اما در بدترین شرایط ممکن به لحاظ امکاناتی رفاهی و شهری قرار دارد.» روزانه چندین کودک درون فاضلاب‌ها می‌افتند و این تاسف‌آور است.

برخی می‌توانند خودشان را از داخل این جوی‌ها نجات دهند و برخی نمی‌توانند. برخی را هم مردم از داخل گل و لجن بیرون می‌کشند. عمق جویی که دانیال داخل آن افتاد، حدودا نیم متر است و پهنای آن حدودا ۶۰، ۷۰ سانت است؛ اما تبدیل به محلی باتلاق‌مانند شده است. .