کوتاه، تکان‌دهنده و ویرانگر؛ روایت آسیه امینی از مستند «میزبانی ناجوانمردانه»

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

«آن لحظه که گفت مرا بردند فرش‌فروشی گریه کردم. رنج آدمی و له شدن موجودیتش آنقدر بی‌ارزش تصور شده که میتوانیم با فرش ابریشمی معاوضه‌اش کنیم.» گفتگوی ماهرخ غلامحسین پورMahrokhbanoo با آسیه امینیasieh_am درباره مستند 'میزبانی ناجوانمردانه'👇 نزار_زکا

«آسیه امینی»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر حوزه زنان ساکن نروژ، می‌گوید فیلم «میزبانی ناجوانمردانه» به کارگردانی «مازیار بهاری» که مصاحبه‌ای است رو در رو با «نزار زکا»، شهروند لبنانی–آمریکایی، درباره تجربه زندان چهار ساله‌اش، بسیار مهم و تکان‌دهنده بود.

آسیه امینی می‌گوید با این‌که بارها در معرض شنیدن چنین تجربه‌های دردناکی بوده، اما آن‌چه این فیلم را برایش متمایز می‌کرده، نور تاباندن بر جزئیات موضوع مهمی چون گروگان‌گیری یک تبعه خارجی بوده است؛ شهروندی که بی‌هیچ پیشینه امنیتی و در یک موقعیت ساده، یعنی کارشناس و سخنران همایش بین‌المللی در مورد نقش‌آفرینی زنان در مقوله توسعه پایدار به ایران دعوت شده، درگیر و گرفتار یک سیستم امنیتی و موقعیت بسیار پیچیده‌ای شده و چهار سال از عمرش را در رنج گذرانده است.

جزئیاتی که توسط او مطرح می‌شد. من تا قبل از این‌که این فیلم را ببینم در مورد موضوعات و جریانات مشابه با دو وجه آن‌ها رو به رو بودم. این‌که از یک سو موضوعات امنیتی و جاسوسی در هنگام روایت شدن‌شان در این سوی دنیا هالیوودیزه می‌شوند.

در شرایطی که مصاحبه‌کننده دارد سوالات منطقی و متفاوتی را با خانم شهیندخت مولاوردی مطرح می‌کند، نزار زکا در مورد حس و حالش حرف می‌زند. برای این‌که برایش مهم نیست سیستم سیاسی و حقوقی ایران چیست و کجا عمل می‌کند یا نمی‌کند. برایش مهم است که بر جان آدم‌ها در این شرایط گروگان‌گیری چه می‌گذرد و چرا فردیت آدم‌ها و فرصت زیست آن‌ها نادیده گرفته می‌شود.آن لحظه که گفت مرا بردند فرش‌فروشی گریه کردم. رنج آدمی و له شدن موجودیتش آن‌قدر بی‌ارزش تصور شده است که می‌توانیم با یک فرش ابریشمی معاوضه‌اش کنیم.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شیطانی در جلد خدا؛ گفت‌وگو با رضا علیجانی درباره مستند میزبانی ناجوانمردانه
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

میزبانی ناجوانمردانه: فیلمی مستند درباره گروگانگیری نزار زکا
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

هشتگ روایت_زنانه؛ 'دختر که درس بخواند چشمش باز می‌شود‌ و از دست خواهد رفت' - BBC News فارسی‎در چشم‌هایش هنوز رویاهای کودکانه برق می‌زود. رویاهایی که طرح برنامه‌هایی بزرگ را برای آینده می‌ریخت. شور و شوق کودکانه در چشمانش موج می‌زد و در دلش این پرسش می‌گذشت که وقتی بزرگ شود، چه کسی خواهد شد؟
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

میزبانی ناجوانمردانه؛ گفت‌و‌گو با نزار زکااطلاعات سپاه بعضی از زندانیان سیاسی و بازداشتیان سیاسی که با سازمان اطلاعات سپاه همکاری نمی کنند را با تزریق آمپول موادمخدر آزار فیزیکی و روحی می‌دهد ، باید هر چه سریعتر جلوی آن سپاه فاسد در ایران گرفته شود، و با تهدید کردنِ به قربانیان موادمخدر، از آنها حق‌السکوت می‌گیرند من موندم این پناهندگان به اصطلاح سیاسی که همگی اصلاح طلب هستند ، در ‌حله اول ثابت میکنند جانشان در خطر هست بعد از گرفتن پاسپورت میروند پیش ریس بزرگشان ، در ایران و برای دوره دیدن پشت زندان اوین در هتل اوین،‌حق پناهندگان واقعی که در ترکیه کشته می‌شوند را میگیرند، این معما هست حالا چطوریه که پناهنده سیاسی در فرانسه میره سفارت رژیم و پاسپورت ایرانی میگیره؟! چطوریه که همه اصلاح طلب ها همگی به ایران میروند، همه کارکنان بی بی سوی عنتر ناشناس، عن و تو ، چطوریه که این ملت هم بوسیله دانشگاه های اخوندی دعوت میشن به ایران، این معما را حل کنیم
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

'آقای کنکور ایران' غایب بزرگ کنکور ۹۹فرآیند برگزاری کنکور ۹۹ پس از حواشی و کش و قوس های فراوان ناشی از تعویق های مکرر بخاطر شیوع کرونا، در حالی از امروز آغاز می شود که چند ماهی است دکتر حسین توکلی 'آقای کنکور' پس از نیم قرن خدمت برای همیشه از سازمان سنجش خداحافظی کرده است و دیگر خبری از توصیه های دلسوزانه و پدرانه دکتر توکلی، فردی که چهار نسل از جوانان این مرز و بوم، یکی از سخت‌ترین آزمون‌های زندگی خود را با صدای آرامش‌بخش او گذرانده‌اند؛ نیست و کنکوری های ۹۹ بدون حضور آقای کنکور ایران در جلسه آزمون سرنوشت ساز زندگی خود حاضر می شوند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

قالیباف: مجالس کشورهای اسلامی مانع طرح سازش امارات و رژیم صهیونیستی شوند- اخبار مجلس و دولت ایران - اخبار سیاسی تسنیم - Tasnimقالیباف: کشورهای اسلامی مانع طرح سازش شوند طرح سازش امارات با رژیم صهیونیستی موجب تضعیف تمام تلاش‌های کشورهای اسلامی، سازمان همکاری اسلامی (OIC) و اتحادیه بین‌المجالس اسلامی است التطبيع_خيانة
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »