کنگره آمریکا با معامله تسلیحاتی هنگفت با عربستان مخالفت کرد | DW | 18.07.2019

27/04/1398 10:00 ق.ظ

پس از مجلس سنا، مجلس نمایندگان آمریکا هم با معامله تسلیحاتی ۱/ ۸ میلیارد دلاری آمریکا با عربستان سعودی و امارات عربی متحده مخالفت کرد. انتظار می‌رود دونالد ترامپ رأی کنگره را وتو کند. بدین ترتیب معامله تسلیحاتی می‌تواند طبق برنامه عملی شود.

کنگره آمریکا با معامله‌ای هشت میلیارد دلاری برای فروش تسلیحات به متحدان آمریکا در خاورمیانه مخالفت کرد. رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند این رأی را وتو کند. پمپئو گفته بود که این معامله با توجه به اقدامات ایران ضروری است. کاخ سفید اعلام کرده بود که قصد دارد بدون موافقت کنگره معاملات تسلیحاتی انجام دهد. دولت آمریکا به همین دلیل مجوز فروش سلاح، مهمات و خدمات تعمیر و نگهداری جنگنده به عربستان و امارات را صادر کرد. در همین راستا مجوز صدور تسلیحات به اردن هم صادر شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، استدلال کرده بود که با توجه به فعالیت‌های ایران در منطقه، این معامله‌ها به شدت ضروری هستند.جمهوری اسلامی ایران از شورشیان حوثی در جنگ یمن حمایت می‌کند. ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حمایت می‌کند و علیه حوثی‌ها می‌جنگد.

انتقاد کنگره آمریکا از عربستان سعودی، حتی در میان همراهان ترامپ، پس از قتل جمال خاشقجی افزایش یافت. این روزنامه‌نگار عربستانی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به ارتباط با این قتل متهم شده است.انتظار می‌رود که رئیس جمهوری آمریکا از اختیارات خود استفاده و رأی کنگره را وتو کند. بدین ترتیب معامله تسلیحاتی می‌تواند طبق برنامه عملی شود. headtopics.com

کنگره در ماه آوریل هم با دولت دونالد ترامپ مخالفت کرده بود. در آن زمان هم نمایندگان سنا و هم مجلس نمایندگان به پایان همکاری با ائتلاف عربی ضد حوثی‌ها در یمن رأی دادند؛ ائتلافی که عربستان سعودی رهبری آن را بر عهده دارد و امارات متحده عربی از نقش‌آفرینان مهم در آن بود.

ادامه مطلب:
dw_persian »

واکنش چهار نماینده کنگره آمریکا به توییت‌های 'نژادپرستانه' ترامپچهار نماینده کنگره آمریکا حرفهای دونالد ترامپ رییس جمهوری را تقبیح کرده‌اند.

سخنگوی پیشین کاخ سفید از اقدام بی‌بی‌سی برای «معامله با دولت ایران» انتقاد کردسخنگوی پیشین کاخ سفید از اقدام بی‌بی‌سی برای «معامله با دولت ایران» انتقاد کرد آری فلایشر، سخنگوی پیشین کاخ سفید گفت: سی‌ان‌ان هم همین معامله را با صدام_حسين در عراق کرد که آن‌ها خبر خوشی و شادی بدهند و در مقابل دفتر آن‌ها در عراق باز بماند.

گفتگو با برایان هوک درباره تازه‌ترین اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی🔺گفتگو با برایان هوک درباره تازه‌ترین اقدامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی آقای هوک سه شنبه ۲۵ تیرماه در حاشیه یک نشست در واشنگتن در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که رئیس جمهوری آمریکا برای این کار عجله ای ندارد.

آمریکا همچنان از طریق میانجی‌ها به دنبال مذاکره با ایران استرویترز گزارش داد؛ آمریکا همچنان از طریق میانجی‌ها به دنبال مذاکره با ایران است

پس از مجلس سنا، نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا هم با معامله تسلیحاتی ۱/ ۸ میلیارد دلاری آمریکا با عربستان سعودی و امارات عربی متحده مخالفت کرد.

کاخ سفید اعلام کرده بود که قصد دارد بدون موافقت کنگره معاملات تسلیحاتی انجام دهد. دولت آمریکا به همین دلیل مجوز فروش سلاح، مهمات و خدمات تعمیر و نگهداری جنگنده به عربستان و امارات را صادر کرد. در همین راستا مجوز صدور تسلیحات به اردن هم صادر شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، استدلال کرده بود که با توجه به فعالیت‌های ایران در منطقه، این معامله‌ها به شدت ضروری هستند.جمهوری اسلامی ایران از شورشیان حوثی در جنگ یمن حمایت می‌کند. ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن حمایت می‌کند و علیه حوثی‌ها می‌جنگد.

انتقاد کنگره آمریکا از عربستان سعودی، حتی در میان همراهان ترامپ، پس از قتل جمال خاشقجی افزایش یافت. این روزنامه‌نگار عربستانی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به ارتباط با این قتل متهم شده است.انتظار می‌رود که رئیس جمهوری آمریکا از اختیارات خود استفاده و رأی کنگره را وتو کند. بدین ترتیب معامله تسلیحاتی می‌تواند طبق برنامه عملی شود.

کنگره در ماه آوریل هم با دولت دونالد ترامپ مخالفت کرده بود. در آن زمان هم نمایندگان سنا و هم مجلس نمایندگان به پایان همکاری با ائتلاف عربی ضد حوثی‌ها در یمن رأی دادند؛ ائتلافی که عربستان سعودی رهبری آن را بر عهده دارد و امارات متحده عربی از نقش‌آفرینان مهم در آن بود.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر ترامپ رأی کنگره درباره معاملات تسلحاتی کنونی را هم وتو کند و کنگره بخواهد حق وتوی او را بی‌اثر کند، باید دوسوم نمایندگان کنگره – هم در مجلس سنا و هم در مجلس نمایندگان – با وتوی رئیس جمهور مخالفت کنند. با توجه به اکثریت جمهوری‌خواه هوادار دونالد ترامپ در مجلس سنا، بی‌اثر کردن حق وتوی او دور از انتظار به نظر می‌رسد.