کنکور ۱۴۰۰: چند شهروند بهایی از ورود به دانشگاه محروم شدند

05/07/1400 08:01 ب.ظ

فعالان حقوق بشری ایران می‌گویند تا کنون دست‌کم ۷ نفر از شرکت‌کنندگان در کنکور امسال به دلیل بهایی بودن از ورود به دانشگاه محروم شده‌اند. اخبار_ایران اقلیت‌های_مذهبی

« هرانا »، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران فهرستی از این شهروندان بهایی محروم از تحصیلات دانشگاهی را منتشر کرده است.

هرانا در گزارشی که روز دوشنبه پنجم مهر ۱۴۰۰ منتشر کرده، اسامی هفت تن از این شهروندان بهایی را «الینا قلیزاده روشنکوهی»، «نورا نبی پورکلنکاری»، «مصباح میثاقی»، «پارسا چرخند»، «فروزان نیکوکار»، «نسیم شهریاری» و «مهسا فروهری» اعلام کرده است.

این شهروندان تحت عناوین مختلفی از جمله «مردود» و «مردود صلاحیت عمومی»، از تحصیل محروم شده‌اند. در جمهوری اسلامی این رویه‌ای با سابقه است و در سال‌های گذشته نیز شماری از شرکت‌کنندگان بهایی در کنکور و داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها با بهانه‌های مشابهی محروم شده‌اند.

در کنکور سال ۱۳۹۹ نیز دست‌کم ۱۹ نفر از شرکت‌کنندگان به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی امکان ورود به دانشگاه را پیدا نکردند. گفته می‌شود که شورای عالی انقلاب فرهنگی اسفند ۱۳۹۶ در مصوبه محرمانه‌ای مقرر کرده است که باید از ورود بهاییان به دانشگاه‌ها جلوگیری شود و در صورت مشخص شدن بهایی بودن دانشجویان دانشگاهی، آن‌ها نیز باید اخراج شوند. headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

اخذ تست کرونا از زوار اربعین به محض بازگشت به کشوردبیر و سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به روند اعزام زوار حسینی به کربلای معلی، تمهیدات بازگشت به کشور را اعلام و تاکید کرد که امکانات حمل‌ونقل و پذیرایی برای زوار در هنگام بازگشت از مرزها فراهم است و تست کرونا نیز از همه گرفته شده و افراد مشکوک قرنطینه خواهند شد. ملتی که خوشبختی و سعادت خویش را در 1400 سال پیش جستجو میکند لایق همین منجلاب اسلامی است که درش گیر کرده است.

پیام تبریک وزیر ورزش به زنان فوتبالیست پس از صعود به جام‌ملت‌های آسیاحمید سجادی راهیابی تیم ملی فوتبال زنان ایران به جام ملت های آسیا را که برای اولین بار رخ داده است، تبریک گفت.

ممنوعیت ورود موتورسیکلت به مسیرهای راهپیمایی اربعین در تهرانمعاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ از ممنوعیت تردد موتورسیکلت سواران در میان راهپیمایان جاماندگان اربعین خبر داد و اعلام کرد که پلیس از تردد این موتورسیکلت‌ها جلوگیری خواهد کرد.

ایران مانع ورود بازرسان آژانس به تاسیسات اتمی کرج شدپس از این که ایران مانع ورود کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات اتمی کرج شد، این آژانس اعلام کرد که تهران از اجرای توافق اخیر مبنی بر ورود

خودرو کابینه لبنان و ورود به جاده سنگلاخ اجرااعتمادآنلاین بررسی می‌کند: کابینه لبنان و ورود به جاده سنگلاخ اجرا گرچه دولت نجیب میقاتی از تمامی دست‌اندازهای تشکیل کابینه که در لبنان معمولاً به شکل یک کوه درمی‌آیند عبور کرده است، اما کارشناسان همچنان نگران مین‌های موجود بر سر راه دولت هستند.

تصاویری از جشن پس از همه‌پرسی ازدواج همجنس‌گرایان در سوئیسحزب دموکرات‌مسیحی سوییس امیدوار بود با راه‌اندازی همه‌پرسی مانع اجرایی‌شدن قانون حق ازدواج همجنس‌گرایان شود. 😅😅قانونیکه ۳۵۰۰سال قبل نتیجشو مشخص شد غرب قوم لوط جدید است که انسانیت را به نام حقوق بشر به لجن کشیده است! لعنت به شما اين شود حقوق بشر هههه