کنکور ۱۳۹۹ افغانستان پس از تاخیر چند ماهه 'با رعایت اصول بهداشتی' برگزار می‌شود

15/07/2020 06:59:00 ب.ظ

کنکور ۱۳۹۹ افغانستان پس از تاخیر چند ماهه 'با رعایت اصول بهداشتی' برگزار می‌شود

کنکور ۱۳۹۹ افغانستان پس از تاخیر چند ماهه 'با رعایت اصول بهداشتی' برگزار می‌شود

به دنبال شیوع ویروس کرونا و قرنطین شهرها، پس از تاخیر چند ماهه، قرار است امتحان کنکور ۱۳۹۹ افغانستان آغاز شود. در این دوره از امتحان کنکور بیش از ۲۱۰ هزار نفر اشتراک خواهند کرد که قرار است حدود ۱۴۷ هزار نفرشان جذب موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی شود.

به گفته او، اکثر این امتحانات در فضای باز، در مراحل و روزهای بیشتر، با رعایت اصول پیشگیرانه چون استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی برگزار خواهد شد.به گفته او، امتحان کنکور در این کشور در چهار مرحله برگزار خواهد شد و پس از پایان امتحانات بعد از ده روز نتایج آن اعلام خواهد شد.

حق نشر عکسAFPبرای سریع ساختن این روند، آمادگی‌های دیگر چون ساده سازی روند انگشت نگاری، آنلاین ساختن کد برای انتخاب رشته‌ها و به دست آوردن کارت امتحانات از مکاتب روی دست گرفته شده است.آقای خموش می‌گوید که قرار است در مورد بازگشایی دانشگاه‌ها پس از پانزدهم اسد/مرداد تصمیم گرفته شود و آنها می‌کوشند دانشجویان تازه وارد تا بازگشایی دانشگاه‌ها معرفی شوند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

یک‌هفته پس از جان‌ باختن مهسا‌ امینی؛ پلوسی: «صدای شجاعانه مردم ایران در سراسر جهان شنیده شد»

همزمان سپاه پاسداران اعتراض‌ها را «توطئه دشمن» دانسته و از لزوم برخورد قوه قضائیه با «عوامل و گردانندگان» تظاهرات‌های خیابانی خبر داده است. منابع مختلف داخلی تاکنون بازداشت ده‌ها شهروند از جمله چندین فعال و خبرنگار را تائید کرده اند. ادامه مطلب >>

یک و نیم میلیون شغل از دست رفته است؛ بحران اشتغال بهار ۱۳۹۹

صادرات 30 میلیون دلاری برق از تاجیکستان به افغانستان و ازبکستانمعاون وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان از صادرات 30.2 میلیون دلاری برق این کشور به افغانستان و ازبکستان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

ترامپ: شرایط امنیتی آمریکا از افغانستان بدتر است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnimترامپ: شرایط امنیتی آمریکا از افغانستان بدتر است احتمالا نیروهای فدرال به شهرهای بزرگ و مهم اعزام خواهند شد تا با موج جدید جرائم خشونت آمیز مقابله کنند تنها در تعطیلات هفته گذشته بر اثر تیراندازی در شیکاگو ۲۲ نفر کشته شده‌اند غرب_وحشى

ایمنی حاصل از ابتلا به کرونا تنها چندین ماه پس از بهبودی تاثیر‌ دارد

ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر استماسک از واکسن موثرتر است | جهانپور : واکسن کووید۱۹ در خوشبینانه ترین حالت می تواند تا ۷۵درصد در پیشگیری از این کرونا موثر باشد اما ماسک و رعایت فاصله‌گذاری و شست‌و شوی دست‌ها تا ۹۵درصد از خود و اطرافیانمان در برابر کرونا حفاظت می‌کند

ویروس کرونا جان روزنامه نگار مصری را چند روز پس از آزادی از زندان گرفتدختر محمد منیر، روزنامه نگار مصری در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد پدرش تنها چند روز پس از آزادی به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ درگذشته است.

مرحله اول کنکور سراسری افغانستان تا دو روز دیگر آغاز می‌شود به گفته او، اکثر این امتحانات در فضای باز، در مراحل و روزهای بیشتر، با رعایت اصول پیشگیرانه چون استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی برگزار خواهد شد.۱۳۹۹ ، اولین گزارش اشتغال پس از همه‌گیری کرونا است.معاون وزیر انرژی و منابع آب تاجیکستان از صادرات 30.خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: احتمالا نیروهای فدرال به شهرهای بزرگ و مهم اعزام خواهند شد تا با موج جدید جرائم خشونت آمیز مقابله کنند.

به گفته او، امتحان کنکور در این کشور در چهار مرحله برگزار خواهد شد و پس از پایان امتحانات بعد از ده روز نتایج آن اعلام خواهد شد. حق نشر عکس AFP برای سریع ساختن این روند، آمادگی‌های دیگر چون ساده سازی روند انگشت نگاری، آنلاین ساختن کد برای انتخاب رشته‌ها و به دست آوردن کارت امتحانات از مکاتب روی دست گرفته شده است. پارسال همین موقع، جمعیت شاغل بالای ۱۵ سال در ایران بیش از ۲۴ میلیون نفر بود، اما بهار امسال درحالی‌که جمعیت ایران به حدود ۸۴ میلیون نفر رسیده، تعداد کل افراد شاغل کمتر از ۲۳ میلیون نفر است که از این میان کمتر از ۱۳ میلیون نفر شغل تمام‌وقت دارند. آقای خموش می‌گوید که قرار است در مورد بازگشایی دانشگاه‌ها پس از پانزدهم اسد/مرداد تصمیم گرفته شود و آنها می‌کوشند دانشجویان تازه وارد تا بازگشایی دانشگاه‌ها معرفی شوند.07. به گفته او، به اساس برنامه آنها روند امتحان کنکور حدود دو تا دو نیم ماه را در برخواهد گرفت. زنان یا مردان؛ وضعیت کدام بحرانی‌تر است؟ در این میان وضعیت اشتغال زنان به‌شدت شکننده‌تر از مردان است. مرحله اول امتحان کنکور که از یکشنبه هفته آینده ۲۹ سرطان/تیر آغاز خواهد شد، در هفده ولایت؛ وردک، زابل، ارزگان، قندهار، فراه، نیمروز، بادغیس، غور، دایکندی، سمنگان، پنجشیر، سرپل، قندوز، کنر، نورستان، لوگر و پکتیکا برگزار خواهد شد. این شرایط بدتر از افغانستان است، بدتر از هر منطقه جنگی دیگری.

مرحله دوم این امتحان در ولایات سر از چهارمین روز عید قربان در ولایات بامیان، لغمان، هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا و هرات برگزار می‌شود. بهار امسال از جمعیتی تقریبا ۲۰ میلیونی مردان شاغل چیزی حدود ۸۰۰ هزار شغل کم شده، اما با اینکه آمار اشتغال زنان یک‌پنجم مردان است، میزان شغل خالص ازدست‌رفته در میان زنان به ۷۰۰ هزار شغل می‌رسد؛ یعنی به حساب ریاضی ۱۵ درصد مشاغل زنان و ۴ درصد مشاغل مردان طی یک سال گذشته از بین رفته است.4 میلیون کیلووات برق صادر کرده است. مرحله سوم در ولایات فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان و بغلان و مرحله چهارم آن در ولایات ننگرهار، تخار و بدخشان و سپس از اول سنبله/شهریور امتحان کنکور در شش یا هفت دوره در کابل برگزار خواهد شد. مسئولان اداره ملی امتحانات می‌گویند که در مجموع در امتحان کنکور امسال قرار است بیش از ۲۱۰هزار نفر شرکت داشته باشند که حدود ۱۴۷ هزار نفر آنها در موسسات تحصیلات عالی و نیمه عالی جذب خواهد شد. در این بخش حدود ۷۵۰ هزار شغل از دست رفته است. او بر شفافیت امتحان کنکور تاکید کرد و اطمینان داد که این روند به خوبی برگزار خواهد شد. با این حال میزان صادرات برق این کشور به افغانستان و ازبکستان طی شش ماه سال جاری نسبت به سال گذشته با 345 میلیون کیلووات ساعت کاهش به 912. موضوعات مرتبط . وضعیت اشتغال در بخش کشاورزی هم ناامیدکننده است.