کنسرت با مافیای موسیقی راحت‌تر است تا اجرای سوگواره در محرم!

02/10/2019 02:00:00 ب.ظ

حسام‌الدین سراج: *کنسرت با مافیای موسیقی راحت‌تر است تا اجرای سوگواره در محرم! *از اجراهای رایگان و خیابانی خیر دیده‌ام

حسام‌الدین سراج: *کنسرت با مافیای موسیقی راحت‌تر است تا اجرای سوگواره در محرم! *از اجراهای رایگان و خیابانی خیر دیده‌ام

اهل اصفهان است و نزد محمدرضا شجریان آواز را فرا گرفته است. سنتور و سه تار هم می‌نوازد و سال‌هاست که در عرصه موسیقی ایرانی فعالیت می‌کند. با صدای خوش خود آثار ماندگاری به جای گذاشته است. دست به خیر دارد ولی اهل سر و صدا و حاشیه‌سازی نیست. در این سال‌ها همیشه به‌مراتب نام او را شنیده‌ایم و این‌گونه نبوده که مدتی طولانی از او خبری نباشد. نام این هنرمند، حسام‌الدین سراج است.

به همین انگیزه ایسنا گفت‌وگویی با حسام‌الدین سراج در دفتر این خواننده انجام داد که متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: همان‌گونه که پیشتر اشاره شد، این هنرمند به تازگی یک کنسرت رایگان مذهبی را به روی صحنه برده است. او پیشتر هم در حوزه اجراهای رایگان و خیابانی سابقه دارد و البته این کارها را بدون هیاهو انجام داده است. این منش و خط فکری او به کجا برمی‌گردد؟

از این خواننده سوال می‌کنیم که چه ذهنیتی او را به اینجا رسانده که در مقاطع مختلف ارتباط هنری خود را تا حد زیادی با مردم نزدیک و حفظ کرده و از چهارچوب‌های پر زرق و برق تجاری خارج شده است؟او می‌گوید: این مسئله به نوع نگرش افراد برمی‌گردد. بعضی از هنرمندان به‌خصوص موسیقیدان‌ها تصورشان این است که افراد اهل دین و دیانت موسیقی را قبول ندارند؛ یعنی با آن سر سازگاری ندارند، به همین جهت عقب‌نشینی می‌کنند. این کار ساده نیست؛ چراکه برای انجام این کار باید با دو جناح بجنگید. از یک طرف باید آقایون مسئول را قانع کنید که این کار یک ضرورت اجتماعی است؛ از طرف دیگر باید برای گرفتن مجوز اجرا دردسر بکشیم. ما برای گرفتن مجوز این اجرا یک هفته معطل شدیم چون آن را نمی‌دادند. در ابتدا دفتر ارشاد تهران به دفتر موسیقی نامه زده بود. بعد از آن که به دفتر موسیقی مراجعه کردیم، آنها نیز مجوز نمی‌دادند و می‌گفتند که باید به ارشاد برگردیم. از طرفی می‌گفتند که باید شعرها را تایپ کنید که من گفتم به آنها بگویید این کار سال گذشته در تالار وحدت اجرا شده است. ولی به من گفتند این موارد را گفته‌اند ولی کسی توجه نکرده است. پس با توجه به چنین شرایطی اگر با عشق این کار انجام نشود قاعدتا اصلا انجام نخواهد شد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

خیلی صدا وخودت رو دوست داریم. هنرمندی واقعی.

کیفیت بنزین استاندارد است/ مسئولیت ضایعات در گندم با وزارت کشاورزی استرئیس سازمان ملی استاندارد مسئولیت وجود ضایعات در گندم را با وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت که برای دریافت جزئیات آزمایش کیفیت بنزین از شرکت کنترل کیفیت هوا، در حال مکاتبه با این شرکت هستند اما آزمایش‌ها نشان داده میزان گوگرد در بنزین حتی پایین‌تر از حد استاندارد بوده است.

سرقت از منزل یک نماینده مجلس در حال بررسی است/هیچ ادعایی هنوز تایید نشده استدادستان تهران: *سرقت از منزل یک نماینده مجلس در حال بررسی است *هیچ ادعایی هنوز تایید نشده است

شرط‌گذاری برای شرکت در انتخابات درست نیست/ در شهرهای کوچک کار اصلاح‌طلبان برای انتخابات سخت استیک عضو حزب کارگزاران سازندگی با بیان اینکه شرط گذاری در انتخابات درست نیست، گفت: حزب کارگزاران از ابتدا گفته که انتخابات مشروط را نمی‌پذیریم، از طرفی در شورای عالی اصلاح‌طلبان پذیرفته شده است که شرکت در انتخابات مستلزم شرط گذاری و پیش شرط نیست.

تحکیم روابط با همسایگان از اصول سیاست خارجی ایران استروسای جمهور ایران و ارمنستان در دیداری دو جانبه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو ملت، تلاش روز افزون برای تحکیم و تعمیق روزافزون روابط و مناسبات تهران - ایروان را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد تاکید قرار دادند.

اولویت سیاست خارجی تهران، توسعه روابط با کشورهای آسیایی استرئیس‌جمهور گفت: اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با کشورهای آسیایی است و سنگاپور با توجه به ظرفیت‌های بالای تجاری و اقتصادی از جایگاه ویژه ای در این زمینه برخوردار است.

هشدار اقلیم شناسان: با ذوب شدن کوه یخ قطب جنوب خطرات کشتیرانی افزایش یافته استاقلیم شناسان نسبت به آب شدن یک کوه یخ در قطب جنوب که بیش از 50 سال است که ترک برداشته هشدار دادند و

به گزارش ایسنا، هر سال با فرا رسیدن محرم و صفر ـ به مدت دو ماه ـ فعالیت‌ها در حوزه موسیقی به احترام ایام عزاداری اباعبدالله حسین (ع) متوقف شده و صدای موسیقی در سالن‌های کنسرت طنین‌انداز نمی‌شود.به گزارش ایسنا، نیره پیروزبخت امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری با بیان اینکه طبق قانون هوای پاک مسئولیت کیفیت بنزین بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است و سازمان ملی استاندارد در این بخش همکاری می‌کند، اظهار کرد: سه آزمایشگاه مورد تایید سازمان ملی استاندارد است که از دو پژوهشگاه زیرمجموعه این سازمان چیزی برای ما ارسال نشده و از پژوهشگاه نفت نیز هنوز اطلاعی نداریم، اما مکاتباتی در حال انجام است تا شرکت کنترل کیفیت هوا، آزمایشگاه خود را معرفی کند و نحوه نمونه‌برداری و سایر اطلاعات موثر بر آزمایش را در اختیار ما قرار دهند.به گزارش ایسنا، علی القاصی مهر -دادستان تهران- در مرحله ٢٩ طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت که صبح امروز برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: امنیت عمومی مردم خط قرمز ما در مجموعه قضایی و پلیس است.یدالله طاهرنژاد کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره استراتژی اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات پیش‌روی مجلس و اینکه آیا باید به صورت مشروط در انتخابات شرکت کنند، گفت: ما قائل به انتخابات مشروط نیستیم و اصولاً شرط‌گذاری برای انتخابات که طبیعی‌ترین مسیر دستیابی به توسعه سیاسی است را خیلی وارد نمی‌دانیم.

در این میان اگرچه به واسطه‌ی دسته‌های عزاداری، آلات موسیقی مختلفی روانه خیابان‌ها می‌شود، اما باز هم طرح این سوال چندان بیراه به نظر نمی‌رسد که بگوییم چرا به جای متوقف کردن اجرای موسیقی در ایام سوگواری، آثاری متناسب با ایام اجرا نمی‌شود؟ دومین سوگواره موسیقایی عاشورا که پنجم تا هفتم مهر، به صورت رایگان برگزار شد، پاسخی به این پرسش است و اتفاقا این اجراها با استقبال قابل قبول مردم هم همراه بود. این اتفاق با همکاری حسام‌الدین سراج، خواننده موسیقی ایرانی و با مساعدت شهرداری ممکن شد. در سال‌های گذشته این سازمان خود یکی از شاکیان کیفیت بنزین بود، اما آزمایش‌ها نشان داده میزان گوگرد در بنزین حتی پایین‌تر از حد استاندارد بوده و کاهش تعداد روزهای با هوای ناسالم در تهران این موضوع را تایید می‌کند. سراج سال گذشته هم در ۱۴ آبان ماه همراه با ارکستر ملی، قطعاتی از آلبوم «وداع» را با سبک عاشورایی به روی صحنه برده بود. وی افزود: افرادی که سابقه دار هستند و برای بار دوم یا بیشتر دستگیر می شوند باید مجازات به طور کامل برایشان اعمال شود بنابراین به این افراد تخفیفات قانونی تعلق نمیگیرد. به همین انگیزه ایسنا گفت‌وگویی با حسام‌الدین سراج در دفتر این خواننده انجام داد که متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: با او تماس می‌گیریم و قرار ملاقات را در دفترش تنظیم می‌کنیم. وزارت جهاد کشاورزی باید از الک دو در بیست در خرید تضمینی گندم استفاده کند پیروزبخت در ادامه با بیان اینکه استاندارد ملی ایران در زمینه تولید و واردات گندم تدوین شده، تصریح کرد: اختلافی بین ارزیابی براساس استاندارد ملی و ضوابط فنی وزارت جهادکشاورزی وجود داشته که گله‌مندی برخی ذی‌نفعان و دست‌اندرکاران این بخش نیز مربوط به همین مسئله است، اما تاکنون تغییری در استانداردهای گندم اعمال نشده و باید از الک دو در بیست برای (خرید تضمینی) گندم استفاده شود. زمانی که به آنجا می‌رسیم با خوش‌رویی برایمان چای می‌آورد و شروع می‌کند به صحبت کردن. این کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب درباره شیوه بستن لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: هنوز هیچ طرحی در شورای عالی استانها نهایی نشده است اما غالب این است که اصلاح‌طلبان با لیست واحد و بدون ائتلاف با جریان اعتدال یا سایر میانه‌روها وارد انتخابات بشوند البته فضای غالب این است اما تا انتخابات خیلی مسائل ممکن است، تغییر کند.

از ما می‌خواهد که یک نقطه نظر کلی درباره موضوع مصاحبه به او بدهیم. این مسئله مشکلی برای سلامتی مردم ایجاد نمی‌کند و فقط بحث قیمتی مطرح است. به گزارش ایسنا، بیست‌ونهمین طرح رعد پلیس پیشگیری پایتخت با تلاش پلیس‌های تخصصی و همکاری با دادستانی تهران انجام شد که در این مرحله ۴۰۹ حکم قضایی به اجرا در آمد. به او می‌گوییم که اجرای این سوگواره عاشورایی، بهانه‌ای برای صحبت‌های بیشتر بود و در ابتدا مسئله اجراهای مناسبتی و مذهبی را مطرح می‌کنیم. از اجراهای رایگان و خیابانی خیر دیده‌ام همان‌گونه که پیشتر اشاره شد، این هنرمند به تازگی یک کنسرت رایگان مذهبی را به روی صحنه برده است. باید در مراجعی همچون دولت به وجود ضایعات در گندم رسیدگی شود پیروزبخت در پاسخ به اینکه سازمان ملی استاندارد برای جلوگیری از تکرار وجود ضایعات در گندم در خرید تضمینی سال‌های آینده چه تمهیداتی اندیشیده است؟ نیز پاسخ داد: این موضوع به عهده وزارت جهاد کشاورزی است؛ مسئولیت سازمان ملی استاندارد در این بخش تنها ارائه گزارشات است. او پیشتر هم در حوزه اجراهای رایگان و خیابانی سابقه دارد و البته این کارها را بدون هیاهو انجام داده است. دستگیر شدند. این منش و خط فکری او به کجا برمی‌گردد؟ پاسخ می‌دهد: آلبوم «وداع» سال گذشته نیز در آبان ماه اجرا شد و برخی از دوستان آن را شنیده بودند و علاقه داشتند که کنسرتی با اجرای آثار این آلبوم به روی صحنه ببرند. احتمال حذف سبوس از استاندارد اجباری وی در ادامه از احتمال حذف سبوس از استاندارد اجباری خبر داد و گفت که در این رابطه گزارشی تهیه و در اختیار شورای عالی استاندارد قرار گرفته تا درباره آن تصمیمی‌گیری کنند. وی اظهار کرد: البته دوستانی هستند و دارند تلاش می‌کنند که این اتفاق بیفتد اما من به شخصه خوشبین نیستم که وحدت کامل بین اصولگرایان ایجاد شود اما چون اصولگراها نسبت به انتخابات پیش‌رو و موفقیت‌شان در این انتخابات خوش‌بین هستند این خوش‌بینی ممکن است فضای وحدت حداکثری را برای آنها فراهم کند.

به همین جهت برای برگزاری کنسرت با دست‌اندرکاران برج میلاد صحبت کردند و آنها نیز استقبال کردند. البته جلسه‌ای برای فروختن یا نفروختن بلیط این کنسرت داشتیم که من گفتم برای مردم عادت شده که برای شرکت در مجلس اباعبدالله پول نمی‌دهند.  وی افزود: اگر تصمیم به توقف تولید خودرویی گرفته شود باید طبق برنامه اول تولید آن کاهش یابد و تا زمانی که برای خودروسازان معین می‌شود، تولید آن خودرو را به تدریج متوقف کنند. حال چه اشکالی دارد که اگر شهرداری می‌تواند، هزینه‌های این امر را تقبل و مردم را برای حضور در این برنامه دعوت کند؟ او ادامه می‌دهد: چنین برنامه‌ای به اصطلاح قدیمی، برگزاری همان روضه ولی به شیوه هنری است؛ درواقع در روضه مداحان می‌خوانند و چند نفر درباره واقعه کربلا صحبت می‌کنند ولی در این برنامه اشعار عمان سامانی برای مردم خوانده ‌شد، یک ارکستر بزرگ سازهای زهی ایرانی را نواخت و یک گروه کُر ۱۰ یا چهارده نفره نیز همخوانی کرد. از این خواننده سوال می‌کنیم که چه ذهنیتی او را به اینجا رسانده که در مقاطع مختلف ارتباط هنری خود را تا حد زیادی با مردم نزدیک و حفظ کرده و از چهارچوب‌های پر زرق و برق تجاری خارج شده است؟ او اظهار می‌کند: من از این کارها خیر دیده‌ام. نهاده‌های دامی آلوده به کشور وارد نمی‌شود این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به سوالی درباره احتمال واردات نهاده‌های دامی آلوده به کشور، تصریح کرد: قاطعانه به مردم می‌گویم که خیال‌شان راحت باشد؛ مانند  سه سال گذشته اجازه ورود نهاده‌های دامی آلوده به سم آفلاتوکسین را صادر نمی‌کنیم. این کارها آنقدر جنبه معنوی زیادی برای من و بچه‌های دست‌اندرکار دارد که حاضرند حتی از جیب خود هزینه کنند و مردم بیایند و این کارها را ببینند.

بگذارید یک خاطره برای شما تعریف کنم؛ در مراسم ولیمه استاد رفمتی بودیم که به تازگی از سفر حج بازگشته بود، اتفاقا استاد شجریان نیز در آن مجلس بود. اول باید به سراغ استانداردسازی راننده‌ها برویم رئیس سازمان ملی استاندارد درباره تصادفات جاده‌ای و استاندارد جاده‌ها نیز اظهار کرد: ۷۰ درصد تصادفات جاده‌ای به دلیل خطای انسانی، ۲۳ درصد به دلیل نامناسب بودن جاده‌ها و هفت درصد به دلیل کیفیت خودروها اتفاق می‌افتد، بنابراین اول باید به سراغ استانداردسازی راننده‌ها برویم. یک آقایی جلو آمد و به من گفت: «آقا دستت درد نکند.» من نیز گفتم خواهش می‌کنم و با خودم گفتم حتما به خاطر «باغ ارغوان» یا «شرح فراق» از من تشکر می‌کند، ولی گفت به خاطر وداع. همچنین استانداردهایی در این زمینه تدوین شده که وزرات راه و شهرسازی ملزم به رعایت آن‌ها و سازمان ملی استاندارد هم ناظر عالی بر اجرای آن‌ها است. وقتی که این‌گونه صحنه‌ها را می‌بینم حس می‌کنم جایی که می‌خواستم اثر بگذارم، گذاشته‌ام. آدم‌هایی در جامعه هستند که دوست دارند در چنین فضاهای هنری، مطلب معنوی را بشنوند و تمام تلاش ما این بوده که این کار انجام شود. تدوین استاندارد رمزارز، مدیریت پسماند و اینترنت اشیا، در راه است به گفته وی، طبق مصوبه دولت این سازمان اکنون تدوین استانداردهایی در زمینه رمز ارزها، اینترنت اشیا، دستگاه‌های مسیریاب، مدیریت پسماندها بویژه پسماندهای الکترونیکی، توسعه بازار محصولات سالم و ارگانیک، بازتوانی و بازسازی کشور پس از وقوع حوادث و بحران‌ها و استاندارد ملی سوخت رسان‌های سیار مایعات قابل اشتغال را در دستور کار دارد.

البته اصل ماجرا را عمان سامانی با سرودن گنجینه اسرار و دیگر بچه‌هایی که در این پروژه شرکت داشتند، انجام دادند. من هم جزئی از پروژه بودم. وی افزود:‌ تعداد گواهینامه انطباق کالاهای صادراتی از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۱۷ هزار مورد بوده که این مقدار علاوه بر آن دسته از محصولاتی است که با نشان استاندارد صادر می‌شود. در ادامه از او می‌پرسیم، چرا هنرمندانی که توانایی اجرا در کنسرت‌های مذهبی یا متناسب با ایام محرم و صفر را دارند، علاقه‌ای به شرکت در برگزاری این برنامه‌ها نشان نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند در این ایام سکوت کنند؟ او می‌گوید: این مسئله به نوع نگرش افراد برمی‌گردد. بعضی از هنرمندان به‌خصوص موسیقیدان‌ها تصورشان این است که افراد اهل دین و دیانت موسیقی را قبول ندارند؛ یعنی با آن سر سازگاری ندارند، به همین جهت عقب‌نشینی می‌کنند. وی افزود: جایگاه کنونی ایران در بین ۱۶۳ کشور عضو ایزو، بیست و یکم است و پس از چین و ژاپن و به طور مشترک با کره جنوبی در رتبه سوم آسیا قرار دارد. این کار ساده نیست؛ چراکه برای انجام این کار باید با دو جناح بجنگید.

از یک طرف باید آقایون مسئول را قانع کنید که این کار یک ضرورت اجتماعی است؛ از طرف دیگر باید برای گرفتن مجوز اجرا دردسر بکشیم. انتهای پیام. ما برای گرفتن مجوز این اجرا یک هفته معطل شدیم چون آن را نمی‌دادند. در ابتدا دفتر ارشاد تهران به دفتر موسیقی نامه زده بود. بعد از آن که به دفتر موسیقی مراجعه کردیم، آنها نیز مجوز نمی‌دادند و می‌گفتند که باید به ارشاد برگردیم. از طرفی می‌گفتند که باید شعرها را تایپ کنید که من گفتم به آنها بگویید این کار سال گذشته در تالار وحدت اجرا شده است.

ولی به من گفتند این موارد را گفته‌اند ولی کسی توجه نکرده است. پس با توجه به چنین شرایطی اگر با عشق این کار انجام نشود قاعدتا اصلا انجام نخواهد شد. سراج اظهار می‎کند: برگزاری کنسرت در فصول عادی به این صورت است که تهیه‌کننده با وزارت ارشاد و جاهای مورد نیاز مرتبط است و برای هنرمندان پاپ کنسرت برگزار می‌کند. به همین جهت نیز به آن مافیا می‌گویند. با حضور در این مافیا راحت‌تر می‌توان کنسرت برگزار کرد تا اینکه بخواهیم در ایام محرم و صفر کنسرت مناسبتی برگزار کنیم.

علت استمرار حضور سراج چیست؟ در بخش دیگری از صحبت‌ها گذری به دوره فعالیت این هنرمند می‌زنیم و این مسئله را عنوان می‌کنیم که در طول فعالیتش نه هیچ وقت هیجان آنچنانی در اطرافش بوده و نه هیچ وقت فراموش شده‌ و معمولا استمرار داشته است. گرچه که معمولا فعالیت‌ها در حوزه موسیقی کشور گاهی به سقف می‌رسد و بعد از سه یا چهار سال فراموشی آغاز می‌شود. علت این امر را از او جویا شدیم. بیان می‌کند: این نظر لطف شماست ولی فکر می‌کنم که وقتی هنر جنبه غنای گذشته را در نظر بگیرد، همیشه یک روش آهسته و پیوسته را در پیش خواهد داشت. به عنوان مثال شعر حافظ را در نظر بگیرید.

به یاد دارم که مادربزرگم در کودکی اشعار او را برای ما می‌خواند و ما از وزن و موسیقی کلماتش لذت می‌بردیم. اکنون نیز من خودم می‌خوانم و از آن لذت می‌برم؛ البته حتی گاهی دیده‌ام که هنرمندان سبک پاپ نیز بعضی از غزلیات حافظ را انتخاب می‌کنند و روی آنها کار می‌کنند. این امر همانگونه که خود حافظ می‌گوید که «هر چه کردم از دولت قرآن کردم»؛ به دلیل عشقی است که در وجود او هست و غنایی که نسبت به گذشتگان خود قائل است و آنها را فراموش نمی‌کند. فکر می‌کنم هنر سنتی همیشه این روند را داشته و خواهد داشت. سراج در ادامه به سبک‌های دیگر هنر سنتی و روندی که در گذر زمان طی می‌کنند، می‌پردازد و می‌گوید:‌ به عنوان نمونه نمی‌شود در باب خوشنویسی یک تحول آنچنانی داشته باشید.

تحول آنچنانی یعنی اینکه از چهارچوب اصلی خود دور شده تا بتوانید تحول بالایی داشته باشید و معلوم هم نیست که آن تحول ماندگار باشد؛ چون در صورت ایجاد یک تحول بزرگ صاحب‌نظران از لحاظ‌ مختلف آن را بررسی می‌کنند و در نهایت ممکن است تحولی که به ظاهر تحول بوده و هیجان ایجاد کرده را رد کنند و به فراموشی سپرده شود.   او همچنین به خواندن هنر سنتی به عنوان هنر ایرانی اشاره می‌کند و اظهار می‌کند: بهتر است هنر سنتی را هنر ایرانی بخوانیم؛ چون به کلمه سنت در دوره ما خیلی ظلم شده است. رمز ماندگاری هنر ایرانی آهسته و پیوسته بودن آن است. به قول سعدی که می‌گوید «رهرو آن نیست که گه تند و گه خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.» تعصب نداشته باشید! شما در نگاه فردی به مسائل سیاسی و اجتماعی نیز افراط و تفریط نداشته‌اید و برخلاف برخی‌ها که در ابتدا خیلی خیلی تندرو و در ادامه از دایره خارج شده‌اند، از همان ابتدا در نگاه ایدئولوژیک خود تعادل داشته‌اید.

این پرسش بعدی است که در گفت‌وگو با حسام‌الدین سراج مطرح می‌شود. این خواننده می‌گوید: امیدوارم که واقعا اینطور باشد. در جوانی در بعضی از مسائل تند می‌شدیم، هیجان داشتیم و گاهی نیز تعصب داشتیم. گاهی که با پدرم صحبت می‌کردم شعری از مولانا می‌خواند که می‌گفت «سختگیری و تعصب خامی است، تا جنینی کار خوناشامی است». او می‌گفت زمانی که تعصب داری، پیداست که پخته نیستی.

آدمی که پخته باشد تعصب ندارد؛ چون در این عالم از هر چیزی انواع مختلفی وجود دارد، حال می‌خواهد اندیشه باشد، هنر باشد یا حتی دین. او ادامه می‌دهد: ادیان مختلف و واحد، می‌گفتند که یک خالق واحد داریم و اگر به آن سرسپرده شوید راهتان درست است. حال اگر فراتر از آن برویم و وارد جزئیات شویم که با توجه به فرامین دین در فروع چه باید کرد و در یک عمق فقهی فرو رویم، از اصل دین دور خواهیم شد. به همین جهت است که کم کم عرفان وارد می‌شود و علاقه و نگرش‌های افراد را پوشش می‌دهد؛ چون درعرفان جزئیات وجود ندارد. به قول آقای معلم (شاعر معاصر) که می‌گفت کلا دو قلم جنس در شعر داریم که اگر این دو قلم را از شعرا بگیریم دیگر هیچ چیزی ندارند.

می‌گفتیم چی؟ می‌گفت: عشق و عرفان. دیدیم که راست می‌گوید. این عشق در انواع مختلف بیان می‌شود. یک بار عشق به یک موجود زمینی است و یک بار عشق به یک گل. یک بار عشق به حیات و یک بار عشق به همنوع.

یعنی انوع و اقسام آن را داریم. سراج همچنین به نگاه هنرمندان از این جهت که گمان می‌کنند دین در تضاد با هنر است می‌پردازد و اضافه می‌‎کند: وارد عرفان که می‌شویم، می‌بینیم که معرفت به انواع مختلف بیان می‌شود. مولانا را می‌بینیم که در فرهنگ ما شاخص شده ولی باید بدانیم که فرهنگ‌های دیگر نیز بزرگانی دارند که آنها هم از باب معرفت حرف‌هایی زده‌اند که با مردمان آن قوم یا ملیت وابستگی دارد. اگر تعصب را کنار بگذاریم خیلی قشنگ است. او ادامه می‌دهد: این امر تنها از جانب دین نیست که بگویم مومنین تعصب را کنار بگذارند، بلکه از هنرمندان نیز این درخواست را دارم و می‌خواهم که با دید بازتر ببینند.

دین صرفا آن چیزی نیست که تصور آنهاست و فکر می‌کنند که در تعارض با هنر است. دین امری است که در جهان بوده، هست و خواهد بود. دین در حقیقت بودن به روشی است که خدای احد و واحد گفته و قانون طبیعت نیز بر همین منوال است. پس اگر تعصب را از دو سو کنار بگذاریم راه برای رسیدن به حقیقت هموارتر خواهد شد. اندیشه مهم است نه زرق و برق این خواننده در طول سال‌های فعالیت خود به گونه‌ای نبوده که خواننده بودنش وام‌دار میزان تحریرهایی که می‌توانسته اجرا کند، باشد؛ چراکه گاهی خواننده به گونه‌ای تحریر پیاپی می‌زند که گویا حنجره به ساز تبدیل شده و شعری که می‌خواند خیلی مد نظر نیست و اندیشه کاربرد چندانی ندارد.

از او سوال می‌کنیم که چرا جزو خواننده‌هایی نبوده که سعی کند با زرق و برق‌های آواز، جایگاهی در عرصه موسیقی کشور برای خود باز کند؟ می‌گوید: این بخش از صحبتم را با یک خاطره از استاد شجریان آغاز می‌کنم. اوایل که او به عنوان خواننده مطرح شده بود، با اسم «سیاوش بیدگانی» فعالیت می‌کرد. ایشان یکسری از برنامه‌های گل‌های آن زمان را با آن نام به صورت کارهای پرتحریر و پرتکنیک ‌خواند و بعد از چند سال اسم واقعی خود را عنوان کرد. زمانی که کلاس می‌رفتیم از او سول کردیم: کارهایی که با نام سیاوش از شما منتشر شده است را دوست دارید؟، پاسخ می‌داد، نه چندان! می‌گفتیم چرا؟ می‌گفت: آنجا من یک هنرمند حریص بودم؛ دائم تحریر می‌رفتم و تکنیک خود را به رخ مخاطب می‌کشیدم و از معنا غافل بودم. ولی از زمانی که با اسم خودم فعالیت کردم، دیگر به کلام و اندیشه در موسیقی فکر می‌کنم.

این هنرمند در ادامه این خاطره، با بیان اینکه تحریر باید در خدمت اندیشه باشد، می‌گوید: نباید این‌گونه باشد که هنرمند تحریر خود را به رخ مخاطب بکشد و شعری تحویل دهد که ارتباطی با تحریرش نداشته باشد. در حقیقت کار باید به گونه‌ای باشد که نیازی برای نشان دادن تلاش هنرمند در ارائه اثرش برای گرفتن تأیید مخاطب دیده نشود. این بی‌نیازی را در ساز آقای جلیل شهناز (موسیقیدان نوازنده تار) و یا حسن کسائی (موسیقیدان و نوازنده نی وسه تار) می‌بینم. اگر گوش کنید متوجه خواهید شد که هیچ تحریر نابه‌جا و برای جلب توجه و خودنمایی در کار وجود ندارد. این بی‌نیازی در کار نیز منعکس می‌شود و آدم‌های فرهیخته به درستی متوجه آن خواهند شد.

به همین دلیل است که آقای شهناز را به عنوان اسطوره تار یا آقای کسایی را به عنوان اسطوره نی انتخاب می‌کنند. او ادامه می‌دهد: قدرت و تکنیک خواننده مهم است. درواقع دائما باید در حال تمرین و به‌روز باشد، ولی تفکر او از تکنیکش مهم‌تر است؛ کما اینکه دیدیم در زمان استاد شجریان افرادی بودند که از او تحریر، قدرت و اوج بهتری داشتند ولی با این حال استاد شجریان ماند؛ چون او به معنا روی آورد. درواقع معنا از تکنیک برای او مهمتر شد. ۲ سال معطلی برای «چشم بی‌خواب» او در بخش پایانی درباره آلبوم اخیر خود به نام «چشم بی‌خواب» گفت: این آلبوم دو سال برای گرفتن مجوز معطل شد.

«چشم بی‌خواب» در حقیقت کار گروه «سور» با مجید مولانیا است. زمانی که مجید مولانیا می‌خواست این کار را انجام دهد با من مشورت کرد. بعد یکسری شعر انتخاب کردیم. او گفت که ارکستر مضرابی و کوبه‌ای باشد. من گفتم که مضرابی و کوبه‌ای را کششی کن که تقریبا کامل شود که او نیز اضافه کرد.

مجموعه کار به نحوی است که صدای جدیدی از موسیقی ایرانی می‌شنوید؛ یعنی در فرم‌های مختلف تنظیم شده است. این هنرمند ادامه می‌دهد: من این کار را دوست دارم چون اشعار حساب شده‌ای از مولانا، حافظ، حسین منزوی، شفیعی کدکنی و ابتهاج دارد. مجموعه شعری از قدیم تا به امروز را پوشش می‌دهد و اشعار نیز تناسب اجتماعی دارد. اثر «ایران من» هنوز به آن اندازه‌ای که باید، شنیده نشده و باید یک کلیپ روی آن ساخته شود تا دیده شود. گفت‌وگو: علیرضا بهرامی ـ نگار ذکایی انتهای پیام .