کمیسیون حقوق بشر افغانستان: عامل تلفات غیرنظامیان در هلمند نیروهای دولتی هستند

15/04/1399 11:43 ق.ظ

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: عامل تلفات غیرنظامی در هلمند نیروهای دولتی هستند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید که تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که عامل حمله به بازار محلی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند. به گفته این نهاد ۲۷ غیرنظامی در حمله کشته و ۳۵ نفر دیگر زخمی شدند. دولت تاکنون مسئولیت آنرا نپذیرفته ولی گفته هیأتی را برای بررسی محل به این ولسوالی می‌فرستد. پنجره همرسانی را ببندید Image caption کمیسیون حقوق بشر گفته که در این حمله ۲۷ غیرنظامی کشته شده‌اند کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که عامل تلفات غیرنظامیان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند نیروهای امنیتی دولت...

پنجره همرسانی را ببندید Image caption کمیسیون حقوق بشر گفته که در این حمله ۲۷ غیرنظامی کشته شده‌اند کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که عامل تلفات غیرنظامیان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند نیروهای امنیتی دولت افغانستان بوده‌اند.

این کمیسیون با نشر اعلامیه‌ای نوشته که براساس مصاحبه با قربانیان، شاهدان، متنفذان محلی، نهادهای بهداشتی، نهادهای مدنی و شورای ولایتی، سه گلوله‌ای (خمپاره) که با فرود در بازاری در ولسوالی باعث کشته شدن ۲۷ نفر و زخمی شدن ۳۵ غیر نظامی دیگر گردید، عامل آن نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند.

این کمیسیون افزوده که این گلوله‌ها در تبادل آتش میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان شلیک شده بود.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

انفجار در کارخانه فشفشه‌سازی در ساکاریا؛ 41 مجروح به بیمارستان منتقل شدند

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 6108 نفر افزایش یافتشمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان با شناسایی 50 مورد جدید به 6058 نفر رسید. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 6159 نفر افزایش یافت

واکنش پوتین به نصب نماد «ال‌جی‌بی‌تی» در ساختمان سفارت آمریکا در مسکورئیس جمهور روسیه به نصب نماد «ال‌جی‌بی‌تی» در ساختمان سفارت آمریکا در مسکو واکنش نشان داد. - خبرگزاری آناتولی

کرونا در ایران؛ افزایش شمار استان‌های قرمز در ایران و هراس از شیوع کرونا در روستاها

در مواجهه با اشخاص، مبنا را بر این بگذاریم که فرد به کرونا مبتلاست/ اگر کارمندی بدون‌ماسک به اداره می‌آید، برای او غیبت بزنیدرئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا به تشریح شرایط کشور در مقابله با ویروس کرونا پرداخت.

این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود

پنجره همرسانی را ببندید

Image caption

کمیسیون حقوق بشر گفته که در این حمله ۲۷ غیرنظامی کشته شده‌اند

کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که عامل تلفات غیرنظامیان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند نیروهای امنیتی دولت افغانستان بوده‌اند.

این کمیسیون با نشر اعلامیه‌ای نوشته که براساس مصاحبه با قربانیان، شاهدان، متنفذان محلی، نهادهای بهداشتی، نهادهای مدنی و شورای ولایتی، سه گلوله‌ای (خمپاره) که با فرود در بازاری در ولسوالی باعث کشته شدن ۲۷ نفر و زخمی شدن ۳۵ غیر نظامی دیگر گردید، عامل آن نیروهای امنیتی افغان بوده‌اند.

این کمیسیون افزوده که این گلوله‌ها در تبادل آتش میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان شلیک شده بود.

'تلفات سنگین' نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی سنگین هلمند

کمیسیون حقوق بشر افزود که ‌این حمله را"مصداق نقض حقوق بشردوستانه بین‌المللی می‌داند" و یک‌بار دیگر از طرف‌های درگیر‌ می‌خواهد که قواعد و‌ مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه را رعایت کنند و با احترام به حق زندگی شهروندان؛ ‌افراد، مکان‌‌ها و تأسیسات غیرنظامی‌ را هدف قرار ندهند.

حق نشر عکس

Image caption

دولت و طالبان یک دیگر را عامل این انفجارها می‌خوانند

این نهاد از دولت افغانستان خواسته که به منظور بررسی این حادثه، هیأت بی‌طرف و قابل اعتماد مردم را وظیفه دهد که آنرا به گونه همه‌جانبه بررسی کند و عاملان نیز مورد پیگرد قرار گیرند.

این کمیسیون از گروه طالبان نیز خواسته که برای کارمندان این کمیسیون زمینه بیشتر تحقیق و بررسی از محل حادثه را فراهم کنند.

پیش از این مقام‌های محلی ولایت هلمند گفته بودند که تلفات غیرنظامیان در ولسوالی سنگین این ولایت بررسی می‌شود. این انفجار حوالی ساعت ۹ روز دوشنبه، نهم سرطان/ تیر در یک باراز محلی ولسوالی سنگین رخ‌داد. به گفته مردم چهار گلوله خمپاره به این بازار محلی فرود آمد. در آن زمان شمار تلفات ۲۳ کشته و ۱۵ تن زخمی اعلام شد.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل (یوناما) نیز قبل از این نظامیان دولت را افغانستان عامل این کار دانسته بود.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند پیش از این به بی‌بی‌سی گفته بود که هیأتی برای بررسی دقیق این رویداد تعیین شده ولی نتایج تحقیق تاکنون نهایی نیست. او تاکید کرده بود که نیروهای امنیتی افغان در این رویداد دست ندارند.

به گفته او نیروهای امنیتی مستقر در این منطقه در مدت ۲۴ ساعت در روز حادثه شیلیکی نداشته‌اند.

ولسوالی سنگین ولایت هملند چندین بار میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان دست بدست شده است. این ولسوالی در سال ۱۳۹۶ به دست طالبان افتاد و اکنون مرکز آن زیر کنترل طالبان است. نیروهای دولتی در این ولسوالی فقط یک پایگاه نظامی دارد.

موضوعات مرتبط