کمیته قوانین افغانستان درج نام مادر را در شناسنامه تایید کرد - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 72 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 32%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

با درخواست فعالان مدنی؛ کمیته قوانین افغانستان درج نام مادر را در شناسنامه تایید کرد

به گفته او، به همین دلیل تعدیل و اصلاحات در قانون ثبت احوال نفوس و درج نام مادر در تذکره از سوی حکومت روی دست گرفته شد و روز گذشته کمیته قوانین به ریاست سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری این تعدیلات را با اکثریت قاطع تایید کرد.

به گفته او برای این کار مشورت‌هایی با علمای دینی نیز صورت گرفته و این اقدام هیچ مشکل شرعی، قانونی و عرفی ندارد.در جامعه سنتی افغانستان بردن نام زنان در خیلی از مناطق این کشور "ننگ و عار" شمرده می‌شود و حتی در کارت‌های عروسی، به جای نام عروس، از عبارت دوشیزه به همراه نام خانوادگی استفاده می‌کنند، بر روی سنگ قبر و آگهی ترحیم هم به جای نام متوفی زن، همسر یا مادر فلانی نوشته می‌شود.

زنان افغان برای اولین بار سه سال پیش برای مبارزه با این فرهنگ کارزار "نامم_کجاست؟" را در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.این کارزار با حمایت زیادی در داخل و خارج افغانستان همراه شد و به یکی از بزرگترین هشتگ‌های افغانستان در فضای شبکه‌های اجتماعی مبدل شد. حتی شماری از مردان افغانستان با گذاشتن نام‌های مادران‌شان در شبکه‌های اجتماعی از این کمپین حمایت کردند؛ از سیاستمداران و هنرمندان شناخته شده تا شماری از نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی.

به تازگی بار دیگر فعالان حقوق زن این کارزار را تازه کردند و این بار تاکید کرده و از دولت خواستند تا در شناسنامه‌ها نام مادر هم در کنار نام فرزند درج شود.توضیح تصویر، در یک جلسه فوق‌العاده کمیته قوانین، تعدیلات برخی از مواد قانون ثبت احوال نفوس این کشور از جمله درج نام مادر در شناسنامه تایید شده استاو می‌گوید که از این تصمیم حکومت خوشحال‌اند و امیدوارند که این اقدام عملی شود و عملا نام مادران را در تذکره/شناسنامه تابعیت ببینند.اما درج نام مادران در شناسنامه‌ها کار آسانی به نظر نمی‌رسد. حضور محافظه کاران در پارلمان افغانستان از مهمترین موانع این اقدام است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ارتش افغانستان: 47 شبه‌نظامی طالبان در فاریاب کشته شدندلشکر شاهین ارتش افغانستان از کشته شدن 47 شبه‌نظامی طالبان طی عملیات زمینی و هوایی در ولایت فاریاب خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

چهار نیروی امنیتی افغانستان در حمله طالبان کشته شدندسخنگوی پلیس ولایت بلخ افغانستان از کشته شدن 4 نیروی امنیتی در حمله طالبان به پاسگاهی در شهرستان کشنده این ولایت خبر داد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مورد مذاکرات صلح با رئیس جمهوری افغانستان گفت‌وگو کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

انفجار خودروی بمب گذاری شده در پکتیای افغانستان؛ دست‌کم 3 کشته و 5 زخمی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تاکید بر آموزش حضوری در سال تحصیلی جدید/ گروه‌بندی دانش‌آموزان در مدارس پرتراکموزیر آموزش و پرورش گفت: امسال ایران باید سراسر مدرسه شود، حتی همه خانه‌های ما باید تبدیل به مدرسه شوند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اعتراض‌ها در جزیره موریس به تعلل دولت در پاکسازی لکه نفتی - BBC News فارسیهزاران نفر در جزیره موریس، در اعتراض به عملکرد دولت در زمینه پاکسازی لکه نفتی نشتی در اقیانوس هند، تظاهرات کرده‌اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »