کمپین حرف می‌زنم برای شکستن تابوی افسردگی؛ ۱۰ میلیون نفر در خطر خودکشی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 84 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 37%
  • Publisher: 63%

یک ضرب و تقسیم ساده نشان می‌دهد که حدود ۱۰میلیون نفر در ایران کمابیش با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند. از این تعداد، حدود یک میلیون نفر اگر درمان نشوند، دیر یا زود اقدام به خودکشی می‌کنند. گزارش پروانه معصومی را در ایران وایر بخوانید👇 اخبار_ایران

ایران اخبار, ایران سرفصلها

«افسانه» بعد از گفتن این جمله، مکث کرد، نفسی عمیق کشید و ادامه داد: «من خودم بعد از زایمان دچار افسردگی شدم اما هیچ آگاهی نسبت به آن نداشتم. اصلا ورود من به دنیای روان‌شناسی از تلاش خودم برای درمان شروع شد.»

همین آمار خیره کننده باعث شد که انجمن علمی روان‌پزشکان ایران با همکاری «انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات» و خبرگزاری «ایرنا»، کمپینی برای افزایش آگاهی در مورد افسردگی با عنوان «#حرف می‌زنم» راه‌اندازی کنند. دنبال کردن هشتگ «#حرف_می‌زنم» در اینستاگرام نشان می‌دهد که تعدادی زیادی از کاربران، ویدیوی معتمد آریا را به اشتراک گذاشته و چند کاربر هم چند جمله‌ای درباره افسردگی به نقل از او نوشته‌اند.

«رضا کاظم‌زاده»، روان‌شناس درباره حرف زدن از افسردگی به «ایران‌وایر» می‌گوید گفتن و شنیدن جزیی از بهداشت روان است که باید از کودکی آموزش داده شود. این موضوعی است که به گفته او باید بیش از حرف زدن از افسردگی، به آن توجه شود: «اگر در جامعه‌‌ای از کودکی در مورد بهداشت روان آموزش‌های لازم را داده باشند، یک امنیت نسبی برای افراد ایجاد می‌شود که فکر نکنند با حرف زدن مورد قضاوت قرار می‌گیرند یا تحقیر ‌شده و به حاشیه رانده می‌شوند.

به اعتقاد او، هر فعالیتی که بتواند احساس درونی فرد را به بیرون منتقل کند، مانند نوشتن، نقاشی کردن یا کارهایی نظیر این، می‌تواند به درمان مشکلات روانی کمک کند.مروری کلی بر تحقیقات منتشر شده در این زمینه نشان می‌دهد که طیف وسیعی از عوامل در بروز افسردگی نقش دارند؛ عواملی که الزاما به شرایط جامعه و کشور مربوط نیستند. عوامل جسمی نظیر هورمونی و ژنتیکی گرفته تا از دست دادن عزیزان، استرس، رویدادهای ناخواسته ناگوار در زندگی، بیماری‌های سخت، بی‌کاری، فقر و عوامل دیگر در بروز افسردگی نقش دارند.

همین موضوع هم باعث شد که سازمان بهداشت جهانی دو سال پیش از راه‌اندازی کمپین «#حرف می‌زنم» در ایران، برای اولین بار کمپین «حرف بزنیم» (Let’s Talk) را برای صحبت کردن درباره افسردگی راه اندازد و از همه کشورها خواست که آن را ترویج کنند.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

با یه ضرب و تقسیم ساده ها؟ الان همه مردمو چک کردی؟

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نخست‌وزیر اتیوپی: یک میلیون نفر را برای جنگ سد النهضه بسیج خواهیم کردآبی احمد نخست‌وزیر اتیوپی و برنده جایزه صلح نوبل سه‌شنبه 22 اکتبر 2019 هشدار داد که اگر نیازی به جنگ این دیگه چه جنگیه کجاست بین چه کسانی است لطفا اطلاع رسانی کنید ببینیم دیگه کیا خر شدن و بدای اروپا دارن سلاح مصرف میکنن
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

ادامه اعتراض به گرانی در شیلی؛ ۱۶ تن کشته و ۲۶۰۰ نفر بازداشت شدندادامه اعتراض به گرانی در شیلی ؛ ۱۶ تن کشته و ۲۶۰۰ نفر بازداشت شدند
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

طالبان در راه پکن؛ دولت برای شرکت در نشست چین تصمیم نگرفته استمقام‌های افغانستان روز چهارشنبه گفتند که چین در حال سازماندهی گفت‌وگو میان جناح‌های مختلف رقیب در افغانستان به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای پایان دادن به سال‌ها جنگ در این کشور است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

حمله مسلحانه به مراسم خاکسپاری در گواتمالا؛ 6 کشتهدر حمله مسلحانه به مراسم خاکسپاری در گواتمالا شش نفر کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

تهدید ترامپ و سفر وزیر دفاع آمریکا به عربستانوزیر دفاع آمریکا در دیدار با ملک سلمان، پادشاه عربستان به این متحدش در منطقه خاورمیانه اطمینان داد که آمریکا به تلاش‌های عربستان سعودی برای دفاع از خودش پایبند است. آمریکا در جایگاهی نیست که ایران را تهدید نظامی کند، فقط میتواند از ایران بابت هدف قرار دادن هواپیماهایش تشکر کند همانطور که جهان دید ترامپ تشکر کرد. وقتی آمریکا در مقابل ایران چنین است عربستان که اصلا داخل آدمها نیست. البته آمریکا و عربستان در تهدیداتی که نسبت به ایران دارند کاملا حواسشان هست که حرفهایشان جفنگ به نظر برسد زیرا میدانند اگر حرفهایشان به نظر ایران جدی بیاید دقیقا فردای آن سخنان گردانی از تیپ ۶۵ نوهد کل عربستان را تسخیر خواهد کرد و سند کام را به قعر خلیج فارسمان خواهد فرستاد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

تصمیم رژیم اسد برای حمله جدید به ادلبرژیم اسد در حال تلاش برای انجام حمله جدیدی به ادلب، به‌عنوان یکی از 'مناطق کاهش تنش' در شمال سوریه است. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »