کمتر از ۵ درصد وراث از انتقال سهام عدالت متوفیان استقبال کردند/ جزییات لایحه پیشنهادی ساماندهی سهام عدالت

13/09/2019 10:27:00 ق.ظ

مشاور سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با #ایلنا: کمتر از ۵ درصد وراث از انتقال سهام عدالت متوفیان استقبال کردند/ جزییات لایحه پیشنهادی ساماندهی سهام عدالت

ایلنا, سهام عدالت

مشاور سازمان خصوصی‌سازی در گفت‌وگو با ایلنا : کمتر از ۵ درصد وراث از انتقال سهام عدالت متوفیان استقبال کردند/ جزییات لایحه پیشنهادی ساماندهی سهام عدالت

مشاور سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: در حال حاضر کمیسیون‌های مختلف مجلس در حال بررسی لایحه ساماندهی سهام عدالت هستند و ظاهرا این لایحه مراحل نهایی را می‌گذراند و به زودی به صحن علنی مجلس خواهد آمد.

وی درباره جزییات لایحه پیشنهادی ساماندهی سهام عدالت گفت: پیشنهادی در لایحه داده بودیم مبنی بر اینکه آزادسازی سهام عدالت در قالب راه‌اندازی صندوق‌های ETF باشد به این معنا که همه مشمولان به یک نسبت از همه سهام شرکت‌ها برخوردار باشند.مشاور سازمان خصوصی سازی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت می‌شوند. در لایحه این پیشنهاد را داده‌ایم که شرکت‌هایی که بخشی از سهام آنها متعلق به سهام عدالت است - اصطلاحا شرکت‌های سرمایه‌پذیر- مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، مخابرات و ... وارد یک گردانه شوند. به این معنا که برای مثال سهم هر کدام از این شرکت‌ها وارد گردانه‌ای شود. نهایتا از درون این گردانه ۴۹ میلیون یونیت خارج می‌شود که هر مشمولی صاحب یک یونیت است که مشخص نیست که سهم آن مربوط به کدام بنگاه است اما در عین حال از همه بنگاه‌ها به یک نسبت سهم می‌برد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

رشد ارزش سهام در بازار بورس اروپاشاخص‌های اصلی اکثر بازارهای سهام کشورهای اروپایی امروز سیر صعودی در پیش گرفتند. - خبرگزاری آناتولی

محمدباقرزاده حزب عدالت و توسعه ترکیه را الگوی موفق حزب مردمی دانستدبیرکل حزب «تدبیر و توسعه» ایران گفت در ترکیه حزب عدالت و توسعه 11 میلیون نفر عضو دارد و همه اعضای آن هم از میان افکار عمومی است. - خبرگزاری آناتولی

نه دستفروشان نه صاحبان مشاغل آزاد نمی‌توانند حق بیمه بپردازند/ یکسان‌سازی مرفهان و فرودستان دوری از قاعده عدالت استتا آن روزی که ما یک سیستم بیمه‌پردازیِ چندلایه و تخصصی داشته باشیم و گروه‌های اجتماعی مختلف بتوانند براساس «قاعده عدالت» از خدمات اجتماعی و حمایتی برخوردار شوند، باید دولت به دنبال راهکاری میان‌مدت و حتی کوتاه‌مدت برای افرادی باشند که مثل دستفروشِ خیابان انقلاب، دیگر توان بیمه‌پردازی ندارند؛ مگر یکی از «حقوق همگانی شهروندان» در اصل ۲۹ قانون اساسی، برخورداری از خدماتِ بیمه نیست؟! قاعده عدالت؟!! کجا ؟ اینجا؟ تو ایران؟هههههههه

تنش آبی گریبان چند شهر را گرفته است؟۵۹ شهر از نظر سطح تنش در وضعیت قرمز قرار دارند که لزوما به کمبود منابع آب بر نمی‌گردد و بخشی از آن ناشی از کمبود تجهیزات است. از ۵۹ شهر، ۲۵ شهر کمبود تولید کمتر از ۲۰ درصد دارند اما مخزن آن‌ها کافی است، ۳۴ شهر نیز کمبود تولید بیش از ۲۰ درصد دارند.

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را از 19.75 درصد به 16.50 درصد تقلیل داد- خبرگزاری آناتولی

تردد بیش از 8000 زائر ایرانی از مرزهای خوزستان در تاسوعا و عاشورامدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان گفت: امسال بیش از 8000 زائر ایرانی در تاسوعا و عاشورای حسینی از گذرگاه‌های مرزی استان تردد کردند.

جعفر سبحانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به آخرین وضعیت لایحه ساماندهی سهام عدالت اظهار داشت: لایحه ساماندهی سهام عدالت  دو سال گذشته – نیمه دوم سال ۹۶- از سوی دولت به مجلس ارایه شد اما هنوز به قانون تبدیل نشده است.شاخص‌های اصلی اکثر بازارهای سهام کشورهای اروپایی امروز سیر صعودی در پیش گرفتند.دبیرکل حزب «تدبیر و توسعه» ایران گفت در ترکیه حزب عدالت و توسعه 11 میلیون نفر عضو دارد و همه اعضای آن هم از میان افکار عمومی است.به گزارش خبرنگار ایلنا، خودش را «یک دستفروش» معرفی می‌کند؛ کسی که سالهای بسیار است در خیابان‌ِ انقلابِ تهران، بساط پهن می‌کند؛ می‌گوید: «نانم را به هزار زحمت به دست می‌آورم اما از آینده‌ام نگرانم.

در حال حاضر کمیسیون‌های مختلف مجلس در حال بررسی این لایحه هستند. ظاهرا لایحه مراحل نهایی  را می‌گذراند و به زودی به صحن علنی مجلس خواهد آمد. شاخص «یورو استوکس 600» با رشد 0,61 درصدی به 388,80 واحد و شاخص «داکس» آلمان نیز با 0,61 درصد افزایش به 12. وی درباره جزییات لایحه پیشنهادی ساماندهی سهام عدالت گفت: پیشنهادی در لایحه داده بودیم مبنی بر اینکه آزادسازی سهام عدالت در قالب راه‌اندازی صندوق‌های ETF باشد به این معنا که همه مشمولان به یک نسبت از همه سهام شرکت‌ها برخوردار باشند.2019 استانبول/ خبرگزاری آناتولی محسن محمدباقرزاده، دبیرکل حزب «تدبیر و توسعه» ایران در مقایسه کارکرد احزاب در این کشور و ترکیه، حزب عدالت و توسعه را به عنوان الگوی موفق معرفی کرده و اظهار داشت:"در کشور همسایه ما ترکیه حزب حاکم (عدالت و توسعه) 11 میلیون نفر عضو دارد و همه عضوهای آنها هم از میان افکار عمومی است". مشاور سازمان خصوصی سازی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت می‌شوند. شاخص «فوتسی-100» بورس لندن نیز با رشد 0,61 درصدی در سطح 7. در لایحه این پیشنهاد را داده‌ایم که شرکت‌هایی که بخشی از سهام آنها متعلق به سهام عدالت است - اصطلاحا شرکت‌های سرمایه‌پذیر- مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، مخابرات و . تفاوت بیمه مشاغل آزاد با بیمه اختیاری تفاوت بیمه مشاغل آزاد با بیمه اختیاری در جزئیاتِ بیمه‌پردازی است؛ بیمه اختیاری دارای تنها یک نرخ ۲۷ درصد است و شامل از کارفتادگی (در صورتی که قبل از انعقاد قرارداد از کار افتاده نبوده باشد)، بازنشستگی و فوت (شامل پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) می‌شود اما بیمه مشاغل آزاد دارای سه نرخ اختیاری است؛ نرخ حق بیمه ۱۲درصد به این معناست که تنها زمانی که بیمه شده بازنشسته شود، مستمری دریافت می‌کند و با مرگ وی  مستمری به بازماندگان تعلق نمی‌گیرد.

. شاخص «ایبکس-35» بورس اسپانیا با رشد 0,41 درصدی به 9. مزیت حزب تدبیر و توسعه این است که هیچ شخص صاحب قدرت شاخصی در شورای مرکزی آن حضور ندارد و همه اعضای آن کسانی هستند که از میان دانشگاهیان و فعالین سیاسی وارد حزب شده‌اند.. وارد یک گردانه شوند.614,79 واحد صعود کردند. به این معنا که برای مثال سهم هر کدام از این شرکت‌ها وارد گردانه‌ای شود. البته این تعامل دوطرفه است و نقش رسانه ملی برای ایجاد میز احزاب می‌تواند خیلی موثر باشد. نهایتا از درون این گردانه ۴۹ میلیون یونیت خارج می‌شود که هر مشمولی صاحب یک یونیت است که مشخص نیست که سهم آن مربوط به کدام بنگاه است اما در عین حال از همه بنگاه‌ها به یک نسبت سهم می‌برد.آی‌. انتقاد نسبت به افزایش حق بیمه اختیاری پرداخت این مبالغ برای بخش عظیمی از بیمه‌شدگان اختیاری اگر نگوییم غیرممکن، بسیار دشوار است و این خطر وجود دارد که خانواده‌های بسیاری، بالاجبار از چتر خدمات حمایتی و بیمه خارج شوند.

سبحانی با تاکید بر اینکه ارزش سهام مشمولان در حال حاضر به بیش از ۵ برابر رسیده است، گفت: از زمانی که سهام عدالت قیمت‌گذاری شده تا به امروز که حدودا ۷ سال از آن می‌گذرد ارزش این سهام به بیش از ۵ برابر رسیده است. وی افزود: در زمان قیمت‌گذاری، پرتفوی سهام عدالت مشمولان ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ارزش اسمی داشت که ارزش امروز آن حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان است به عبارت دیگر ارزش سهام عدالت به بیش از ۵ برابر رسیده است.017,50 واحد قرار گرفت. یعنی اگر فردی سهم یک میلیون تومانی دارد با فرض بر اینکه امروز این سهم آزاد شود و امکان خرید و فروش وجود داشته باشد، این سهام بیش از ۵ میلیون تومان ارزش گذاری می‌شود. البته میزان سهم هر یک مشمولان یکسان نیست و اگر فردی سهم ۶۰۰ هزار تومانی دارد، امروز ارزش سهامش بیش از ۵.۵  برابر ۶۰۰ هزار تومان شده است. امسال حداقل حقوق تا ۳۶.

مشاور سازمان خصوصی سازی با اشاره به انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث گفت: در حال حاضر مشمولان بیش از ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستند که از این تعداد حدود ۲.۵ میلیون فوت شده‌اند. با مصوبه شورای اصل ۴۴ قانون اساسی، قرار بر این شد که سهم متوفیان به دولت برنگردد و سازمان خصوصیسازی باید ساز و کاری را طراحی می‌کرد که این سهام به وراث منتقل شود. وی درباره همکاری دفاتر پیشخوان با سازمان خصوصیسازی برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث اظهار داشت: از تیرماه سال ۹۷ تا به امروز با همکاری دفاتر پیشخوان امکان انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث فراهم شد و وراث می‌توانند به صورت آنلاین ثبت نام کنند و لیست این دفاتر را هم که به بیش از ۱۰۰۰ دفتر می‌رسد، منتشر شده است . سبحانی با تاکید بر اینکه تا کنون وراث از انتقال سهام عدالت متوفیان خود استقبال نکرده‌اند، ادامه داد: کمتر از ۵ درصد سهام عدالت متوفیان به وراث منتقل شده است و وراث از این موضوع استقبال نکردند. مشکل از آنجا شروع می‌شود که ما می‌خواهیم همه آحاد جامعه را با یک سبک و سیاق بیمه کنیم؛ با یک مثال ساده، موضوع روشن‌تر می‌شود؛ برای حمل و نقل شما می‌توانید از حمل و نقل عمومی یا تاکسی یا از اتوموبیل دربست یا اتوموبیل شخصی استفاده کنید؛ حتی در هر کدام از اینها باز تنوع وجود دارد؛ همه این راه‌ها هم درست و کارساز است؛ همه این افراد هم به مقصد خواهند رسید.

وی با اشاره به سه شرط برای انتقال سهام به وراث گفت: به همراه داشتن برگه انحصار وراثت الزامی است. همچنین یا همه وراث باید حضور فیزیکی در دفاتر داشته باشند یا اینکه یکی از اعضای خانواده با به همراه داشتن وکالتنامه باید در دفتر حضور یابد. داشتن برگه‌های هویتی افراد هم الزامی است. سبحانی ادامه داد: برخی از وراث به دنبال انحصار وراثت نمی‌روند این در حالی است که  برگه انحصار وراثت برای تعیین سهام الزامی است و در غیر این صورت نمی‌توانیم توزیع سهام داشته باشیم یا اینکه برای بسیاری از خانواده تجمیع وراث در یک دفتر یا انجام روند ارایه وکالت سخت است به همین دلیل استقبال زیر ۵ درصد بود. . اما آیا راهش این است که بخشی از حق بیمه این افراد را دولت بدهد؟ این، یک راهکارِ ممکن است ولی اگر این راه، تنها راه باشد، محل سوءاستفاده ایجاد می‌شود؛ همه می‌روند بیمه مشاغل آزاد می‌شوند و سوءاستفاده شکل می‌گیرد؛ پس باید برای این افراد، نرخ حق بیمه، براساس وسع و تمکن متفاوت باشد؛ بسته حمایتی و تعهدات نیز متفاوت باشد و این یعنی استارت یک صندوق مستقل و جدا؛ باید به آن سمت برویم که سیستم بیمه‌پردازی ما علمی‌تر و تخصصی‌تر بشود.