کلاه‌برداری ۳۰۰ هزار دلاری از ۵۰ ایرانی در ارمنستان

18/06/1399 03:53:00 ب.ظ

پلیس ارمنستان چند روز پیش خبر از کشف یک شبکه کلاه‌برداری توسط دو شهروند ایرانی با همکاری چند شهروند ارمنستان داد. آن‌ها از حداقل ۵۰ شهروند ایرانی پول گرفته‌اند و وعده فرستادن‌شان به کشورهای غربی را داده‌اند. گزارشarash_tehran 👇 اخبار_ایران قاچاق_انسان

. مهم‌تر آن‌که تصاویر کامیون‌های ایرانی که به ارمنستان سوخت می‌رساندند، منتشر شد و مورد اعتراض بیشتر آذری‌ها شد. حضور ایران در غائله این دو کشور به سال‌ها پیش باز می‌گردد.

منطقه قره‌باغ در زمان شوروی، استانی خودمختار در جمهوری سوسیالیستی آذربایجان بود که بسیاری از مردمانش ارمنی‌تبار بودند. این منطقه از سال ۱۹۸۸ وارد جنگی داخلی شد که پس از سقوط شوروی در ۱۹۹۱ اوج گرفت و در نهایت ارمنی‌ها موفق شدند جمهوری خودمختاری به نام «آرتساخ» در آن‌جا به پا کنند که هیچ‌یک از اعضای سازمان ملل آن را به رسمیت نمی‌شناسد. در جریان این جنگ داخلی دخالت‌های بین‌المللی در هر دو طرف صورت گرفت. دسته‌های ارمنی مختلف به کمک آرتساخی‌ها شتافتند و ترک‌گرایان و اسلام‌گرایان مختلف (از حزب اسلامی «گلبدین حکمتیار» در افغانستان تا اسلام‌گرایان چچنی روسیه) به کمک آذربایجانی رفتند که درون خودش شاهد درگیری بین دسته‌های مختلف سیاسی بود که گاه به آنکارا نزدیک‌تر بودند و گاه به غرب.

بسیاری از ایران نیز انتظار داشتند از طرف مسلمان حمایت کند، به خصوص که آذربایجان به همراه ایران، بحرین و عراق یکی از تنها چهار کشور جهان است که اکثریت شیعه دارد. جمهوری اسلامی اما در دوران پس از پایان جنگ با عراق دنبال مسامحه و تصمیمات استراتژیک بود و همین بود که سعی کرد میانجی باشد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

آتش‌سوزی در کالیفرنیا: نجات مردم با هلیکوپتر - BBC News فارسیآتش سوزی در بیش از ۴۵ هزار هکتار از جنگل‌های کالیفرنیا باعث شد که بیش از دویست نفر از کسانی که در آنجا مشغول به گردش بودند با هلی‌کوپتر نجات داده شوند.

سفارت ایران در باکو ادعای انتقال تسلیحات روسی به ارمنستان را تکذیب کردسفارت ایران در آذربایجان به اطلاعات کذب درباره انتقال تسلیحات از روسیه به ارمنستان از طریق ایران واکنش نشان داد.

کرونا؛ شمار مبتلابان در هند از برزیل پیشی گرفت - BBC News فارسیدر شبانه روز گذشته، نود هزار مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در هند ثبت شد و به این ترتیب از لحاظ کل مبتلایان این کشور از برزیل پیشی گرفت.

پارکهای طبیعی استان بولو ترکیه٬ میزبان حدود 800 هزار طبیعت‌دوستاز ابتدای امسال تاکنون بیش از 776 هزار نفر از سه پارک طبیعی اصلی در استان بولو ترکیه دیدن کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

اسکلت ۲۰۰ ماموت ۲۰ هزار ساله در مکزیک از زمین در آمداین کشف در مکزیک احتمالا به یافتن راز انقراض ماموت‌ها کمک خواهد کرد.

کرونا در ترکیه؛ شمار بهبودیافتگان از 252 هزار نفر گذشتوزارت بهداشت ترکیه مجموع بهبودیافتگان ویروس کرونا را 252 هزار و 152 نفر اعلام کرد. - خبرگزاری آناتولی