کشورهای حوزه اقیانوس آرام پیمان امنیتی با چین را رد کردند

09/03/1401 04:40 ب.ظ

کشورهای حوزه اقیانوس آرام پیمان امنیتی با چین را رد کردند هدف چین افزایش فعالیت‌هایش در حوزه جنوبی اقیانوس آرام و مستقیما به چالش کشیدن نفوذ ایالات متحده و هم‌پیمانانش در این منطقه بسیار حائز اهمیت از لحاظ سوق‌الجیشی است. ⬇️ بیشتر بخوانید:

ناکامی مذاکرات میان وانگ یی، وزیر خارجه چین، و رهبران این ١٠ کشور جزیره‌ای شکست دیپلماتیک عمده‌ای برای چین محسوب می‌شود. این پیمان شامل آموزش پلیس این جزایر توسط چین، مشارکت پکن در امنیت سایبری، گسترش روابط سیاسی، انجام نقشه‌برداری حساس دریایی، و دسترسی بیشتر به منابع طبیعی در خشکی و آب را در بر می‌گیرد.

چین در مقابل پیشنهاد اغواکننده میلیون‌ها دلار کمک مالی، چشم‌انداز یک توافق تجارت آزاد پرسود و دسترسی به بازار وسیع این کشور ١ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری را ارائه داده است.

گزارش‌ها حاکی از بی‌اعتمادی عمیق رهبران دولت‌های حوزه اقیانوس آرام نسبت به پیشنهادات چین است. رئیس جمهوری دولت مایکرونیزیا اخیرا در نامه‌ای به رهبران دیگر کشورهای این منطقه هشدار داد پیشنهاد چین «غیرصادقانه» است و «تاثیر چین در دولت» و «کنترل اقتصادی» صنایع کلیدی را تضمین می‌کند.

اما رهبران این ١٠ کشور پس از شکست مذاکرات و در انتقادی ملایم‌تر گفتند به دلیل عدم اجماع منطقه‌ای نتوانستند با «چشم‌انداز توسعه مشترک» پیشنهادی پکن موافقت کنند. مقامات چینی که طی سفر ١٠ روزه وانگ یی با تمام توان خود تلاش می‌کردند رضایت جزایر اقیانوسیه را جلب کنند، اعتراف کردند پیشنهادات‌شان به اندازه کافی اغواکننده نبوده است. headtopics.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

به آقای روحانی گفتم سدسازی‌ها در بلندمدت عوارض جدی برای ایران در حوزه آب‌های مرزی و انتقال گرد و غبار داردمعصومه ابتکار، رئیس اسبق سازمان محیط زیست، در گفت‌وگوی ویدئویی با «اعتماد»: در دولت‌های نهم و دهم، تالاب مهمی مثل هور‌العظیم برای استخراج نفت به بخش خصوصی داده شده بود/ مجوز خشک شدن تالاب_هور‌العظیم که گفته شد شورای عالی امنیت ملی بوده، اخذ شده بود برو بمیر ....خداوند نابودتون کنه مملکت به گند کشیدید،شما خائن به این مملکت هستید،شما برو بچه هات زیر پرچم آمریکا هست جمع کن .... ebtekarm_ir باید به چیزی که سرکا خانم معصومه ابتکار ریت میکنه به صراحت گفت چچخخخهههههه ebtekarm_ir قطعا یه درصدی هم خانم ابتکار گرفته فرستاده برا پسرش که بره لاس وگاس تو پوکر ببازه

یورش نماینده افراطی کنست اسرائیل به مسجدالاقصینماینده افراطی کنست اسرائیل با حمایت نظامیان این کشور به مسجدالاقصی در قدس اشغالی یورش برد. - خبرگزاری آناتولی

چهار فلسطینی دیگر توسط نظامیان اسرائیل زخمی شدندنظامیان اسرائیل با یورش به مناطق مختلف کرانه باختری اشغالی 4 فلسطینی دیگر را مجروح کردند. - خبرگزاری آناتولی

100 سینماگر خطاب به ماموران امنیتی: سلاح را زمین بگذاریدحدود صد سینماگر در بیانیه‌ای پیرامون فاجعه فروریختن ساختمان «متروپل» در آبادان با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» یک‌شنبه هشتم خرداد اعلام کردند «فوج خروشان

رئیس‌جمهور: کشورهای منطقه به مسئولیت‌ خود در قبال معضل ریزگردها عمل کنندرئیس جمهور و نخست وزیر عراق در گفتگویی تلفنی با تاکید بر اهمیت همکاری های منطقه ای، اجرای تفاهمات را کلید پیشرفت و توسعه این همکاری ها عنوان کردند. فرق بین جمهوری شیطانی ایران با مردم ایران بعد از ۴۳ سال چطور خدای عالم ثابت کرد : تاوان های مردم ایران دانایی هوشیاری عزت افتخار اهمیت ارزش مردم ایران شدند : سرور و ارباب جهان در برابر خدای عالم نمونه افراد تاریخ عزیزترین افراد تاریخ بلده چجور با تلفن صحبت كنه؟ ياد دادين گوشيو نخوره، ليس نزنه، گاز نزنه؟ دیپلماسی موعظه و سخنرانی حاصل نشستن یک آخوند بر مسند سیاست...

پروپاگاندا ضد اقلیتهای مذهبی و اتهامات قضایی علیه آناننهادهای امنیتی جمهوری اسلامی اقلیتهای مذهبی را متهم به اتهامات امنیتی کرده و آنان را به زندان می‌افکنند.جمهوری اسلامی به منظور توجیه این اتهامات برای افکار عمومی به صورت مداوم علیه بعضی از اقلیتهای مذهبی تبلیغات منفی می‌نماید. اقلیت‌های_مذهبی

هدف چین افزایش فعالیت‌هایش در حوزه جنوبی اقیانوس آرام و مستقیما به چالش کشیدن نفوذ ایالات متحده و هم‌پیمانانش در این منطقه بسیار حائز اهمیت از لحاظ سوق‌الجیشی است.

این پیمان شامل آموزش پلیس این جزایر توسط چین، مشارکت پکن در امنیت سایبری، گسترش روابط سیاسی، انجام نقشه‌برداری حساس دریایی، و دسترسی بیشتر به منابع طبیعی در خشکی و آب را در بر می‌گیرد.

چین در مقابل پیشنهاد اغواکننده میلیون‌ها دلار کمک مالی، چشم‌انداز یک توافق تجارت آزاد پرسود و دسترسی به بازار وسیع این کشور ١ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفری را ارائه داده است.

گزارش‌ها حاکی از بی‌اعتمادی عمیق رهبران دولت‌های حوزه اقیانوس آرام نسبت به پیشنهادات چین است.

رئیس جمهوری دولت مایکرونیزیا اخیرا در نامه‌ای به رهبران دیگر کشورهای این منطقه هشدار داد پیشنهاد چین «غیرصادقانه» است و «تاثیر چین در دولت» و «کنترل اقتصادی» صنایع کلیدی را تضمین می‌کند.

اما رهبران این ١٠ کشور پس از شکست مذاکرات و در انتقادی ملایم‌تر گفتند به دلیل عدم اجماع منطقه‌ای نتوانستند با «چشم‌انداز توسعه مشترک» پیشنهادی پکن موافقت کنند.

مقامات چینی که طی سفر ١٠ روزه وانگ یی با تمام توان خود تلاش می‌کردند رضایت جزایر اقیانوسیه را جلب کنند، اعتراف کردند پیشنهادات‌شان به اندازه کافی اغواکننده نبوده است.

وزیر خارجه چین در بیجی اعلام کرد ١٠ کشور جزیره‌ای با یادداشت تفاهم‌هایی موافقت خود را با طرح «کمربند و جاده» پکن اعلام کرده‌اند.

وی افزود مذاکرات عمیق جهت ایجاد اجماع‌نظر درباره همکاری همچنان ادامه خواهد یافت و از طرف‌های مقابل خواست نسبت به نیات چین نگران نباشند.

ایالات متحده با انتقاد از اقدامات چین در منطقه، به جزایر اقیانوسیه هشدار داده نسبت به قراردادهای