عبدالله عبدالله, اشرف غنی, انتخابات ریاست جمهوری افغانستان, ژنرال دوستم, کمیسیون مستقل انتخابات

عبدالله عبدالله, اشرف غنی

کشمکش سیاسی در افغانستان؛ پشتیبانی دوستم از عبدالله | DW | 19.02.2020

با اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان، ژنرال دوستم از عبدالله عبدالله حمایت کرد و هواداران خود را به اعتراضات خیابانی فراخواند. عبدالله نتیجه منتشره را غیرقانونی و تقلبی دانسته و از تشکیل حکومت 'همه‌شمول' خبر داده است.

19/02/2020 10:08:00 ب.ظ

با اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان، ژنرال دوستم از عبدالله عبدالله حمایت کرد و هواداران خود را به اعتراضات خیابانی فراخواند. عبدالله نتیجه منتشره را غیرقانونی و تقلبی دانسته و از تشکیل حکومت 'همه‌شمول' خبر داده است.

با اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان، ژنرال دوستم از عبدالله عبدالله حمایت کرد و هواداران خود را به اعتراضات خیابانی فراخواند. عبدالله نتیجه منتشره را غیرقانونی و تقلبی دانسته و از تشکیل حکومت 'همه‌شمول' خبر داده است.

کشمکش سیاسی در افغانستان؛ پشتیبانی دوستم از عبداللهبا اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان، ژنرال دوستم از عبدالله عبدالله حمایت کرد و هواداران خود را به اعتراضات خیابانی فراخواند. عبدالله نتیجه منتشره را غیرقانونی و تقلبی دانسته و از تشکیل حکومت"همه‌شمول" خبر داده است.

معترضین در تهران شعار 'مرگ بر دیکتاتور' سر دادند | DW | 26.07.2021 یکی از عوامل مهم طلاق و کاهش جمعیت مسئله مسکن است شماری از معترضان در مرکز تهران با سر دادن شعارهای تند سیاسی راهپیمایی کردند

روز سه‌شنبه ۱۸ فوریه، پنج ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی برنده نهایی معرفی شد؛ اعلامی که فضای سیاسی این کشور را ملتهب و دو قطبی کرد. کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید یک میلیون ۸۲۳ هزار و ۴۸ رای معتبر به صندوق‌ها ریخته شده‌اند که آرای اشرف غنی ۶۴/۵۰ درصد و آرای عبدالله  ۳۹/۵۲درصد بوده است. عبدالله این نتیجه را تقلبی و غیرقانونی خوانده و گفته که دولت خودش را تشکیل می‌دهد. او تاکید می‌کند که کمیسیون به ۳۰۰ هزار"رای مشکوک" رسیدگی نکرده است.

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور که حامی عبدالله در انتخابات بود، از هواداران خود در ولایات شمالی افغانستان خواسته که از دولتی که عبدالله تشکیل می‌دهد، حمایت کنند. او روز چهارشنبه ۱۹ فوریه در ولایت جوزجان، اعضای کمیسیون انتخابات را"خائنان به ملت" و تحت نفوذ تیم غنی خواند و افزود که کودتای انتخاباتی را به رسمیت نمی‌شناسد. headtopics.com

ژنرال دوستم گفت: «عبدالله در نزدیک‌ترین زمان ممکن حکومتی را اعلام خواهد کرد که نمایندگان همه اقوام افغانستان در آن حضور خواهند داشت.»شماری از شهروندان افغانستان در گفت‌وگو با دویچه‌وله دری ابراز نگرانی کرده‌اند که اعلام حکومت موازی، به بحرانی سیاسی در این کشور و دشوارتر شدن زندگی مردم منجر شود.  محمد صادق قادری، یکی از نمایندگان پارلمان با اشاره به بیکاری، ناامنی و فقر فزاینده در افغانستان گفته است: «مردم از حکومت جدید انتظار دارند تا زمینه کار برای آنها فراهم کند.»

حامد کرزای، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در صفحه فیسبوک خود نوشت: «پروسهای که تحت نام انتخابات بر مردم ما تحمیل شد، یک پروسه غیرملی و در مغایرت با اصول و ارزش ‌های مردم‌سالاری قرار داشت که عدم اشتراک مردم در آن بیانگر این واقعیت است.» او نیز انتخابات ریاست جمهوری را"غیرملی" و"مغایر با ارزش‌‌های مردم سالاری" خوانده است.

در این میان، بنیاد  انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) نیز با نشر اعلامیه یی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری را «شتابزده و بدون تکمیل روند تطبیق فیصله های کمیسیون شکایات انتخاباتی» عنوان کرده است.یوسف رشید، رئیس موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان"فیفا" به دویچه وله دری گفته است: «انتطاری که ما داشتیم این بود که هر دو کمیسیون یک موقف روشن به خاطر اعتباردهی انتخابات داشته باشند، ولی در بعضی حالات تقابل شکل گرفت.«

آقای رشید سکوت جامعه بین‌الملی و محافل دیپلماتیک درباره اختلافات مربوط به نتایج انتخابات افغانستان را  پرسش برانگیز خوانده است. هم‌زمان کمیسیون انتخابات، طی مراسمی که چهارشنبه ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) صورت گرفت، اعتبارنامه انتخاباتی اشرف غنی را تسلیم او کرد. headtopics.com

اسرائیل: برای بازگشت ایران به مذاکرات اولتیماتوم تعیین کنید | DW | 26.07.2021 ​​​​​​​هشدار نسبت به اعمال خشونت علیه مطالبات مردم خوزستان | DW | 26.07.2021 تکذیب خبر'تصادف خودروی سفیر بلاروس با سرباز راهور' ادامه مطلب: DW فارسی »

روایت تسنیم از پشت‌پرده اغتشاشات الیگودرز/ پاسخ قاطع مردم به پروژه کشته‌سازی ضدانقلاب/ سناریوی آشوبگران چگونه خنثی شد؟+ فیلم- اخبار لرستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

آیا به نام شرم و حیا چیزی در وجود شما است مردم نان خوردن صبح شب نداره همراه با چند لنده غر قاتل دزد آدم کش میخواهی چه کنی سالهاست ملت را فریب دادین حالا همه گی هوشیار شده دهه شصت و هفتاد نیست که هر قسم ساز نواختن مردم رقصید نشنیدی صالح صاحب چی گفت جای اخلال گران پلچرخی است همه‌ شمبول شروع جنگ داخلی به لطف عبدالله عبدالله و دارو دستش

سرور دانش: از طرف‌های انتخابات انتظار داریم نتیجه نهایی را بپذیرندسرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور افغانستان: از تمامی طرف‌های انتخابات انتظار داریم با احترام به روندهای ملی، نتیجه نهایی را بپذیرند.

رئیس جمهوری آلبانی از مردم خواست دولت را سرنگون کنندرئیس جمهوری آلبانی امروز (چهارشنبه) از مردم این کشور خواست تا دولت جناح چپی را سرنگون کنند. اینم کوصخلش زد بالا؟

کشتی متروکه پس از یکسال سرگردانی در اقیانوس از ساحل ایرلند سر در آوردکشتی باری آلتا در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ هنگامی که از یونان به سمت هائیتی می‌رفت به دلیل نقص فنی از حرکت باز ایستاد.

از سرگیری گلوله‌باران بندر طرابلس بعد از هدف قرار گرفتن زاغه مهماتپس از این که ارتش لیبی، روز سه‌شنبه 18 فوریه، مسئولیت حمله به یک انبار سلاح و مهمات را در بندر

تلاش دولت برای اطلاع‌رسانی به موقع و مراقبت از شهروندان/مردم خبرها را از وزارت بهداشت دنبال کنندربیعی مطرح کرد: تلاش دولت برای اطلاع‌رسانی به موقع و مراقبت از شهروندان/مردم خبرها را از وزارت بهداشت دنبال کنند مردم به روحانی و دولتش اعتمادی ندارند

روسیه برای جلوگیری از شیوع بیماری کوید-۱۹ ورود اتباع چین را به خاک کشورش ممنوع کردتا کنون نزدیک به هزار و ۹۰۰ نفر در سراسر جهان در اثر شیوع بیماری کوید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. ح.ج.ا از این ویروس استقبال میکند،،،ورود چینی هارا آزاد😠😡 احمق کوید ۱۹ چیه .کرونا بفهم کرونا اسمش کروناست نمیتونید با این اسمای جدید کرونا رو کم رنگ کنید کرونا نه کوید. چرا قیمه ها رو می‌ریزی رو ماستا😏 فکر میکنی نمیدونیم چرا تغییر نام میدین؟!