کشف یک 'هیچ' بزرگ | DW | 24.09.2021

02/07/1400 05:45:00 ب.ظ

گروهی از متخصصان ستاره‌شناس قصد داشتند دو ابر ملکولی در فضا را دقیق‌تر بررسی کنند. آنها اما در کمال شگفتی به یک خلاء، یک خالی بزرگ رسیدند؛ فضایی که ممکن است با انفجار اَبَرنُواَختَر پدید آمده باشد.

ستاره‌شناس, اخترشناس

گروهی از متخصصان ستاره‌شناس قصد داشتند دو ابر ملکولی در فضا را دقیق‌تر بررسی کنند. آنها اما در کمال شگفتی به یک خلاء، یک خالی بزرگ رسیدند؛ فضایی که ممکن است با انفجار اَبَرنُواَختَر پدید آمده باشد.

گروهی از متخصصان ستاره‌شناس قصد داشتند دو ابر ملکولی در فضا را دقیق‌تر بررسی کنند. آنها اما در کمال شگفتی به یک خلاء، یک خالی بزرگ رسیدند؛ فضایی که ممکن است با انفجار اَبَرنُواَختَر پدید آمده باشد.

ستاره‌شناسان حدس می‌زنند که یک"اَبَرنواَختر" در پس این خلاء باشد.احتمال می‌رود که اجزای ستاره از طریق موج ضربه‌ای به بیرون پرتاب شده و به این ترتیب این فضای خالی را پشت سر خود گذاشته باشند.اما پژوهشگران می‌گویند این"حباب" بزرگ‌تر از است که توسط یک"ابرنواختر" ایجاد شده باشد. به همین دلیل آنها از احتمال دیگری هم سخن می‌گویند: اینکه یک خوشه ستاره‌ای همزمان به طور کامل حدود ۶ تا ۲۲ میلیون سال پیش منفجر شده باشد.

کهکشان آندرومدا در همین نزدیکیشفق قطبی بر فراز لاپلند (فنلاند)دوزخ کیهانیدلفینی در فضاغوغای رنگ‌ها بر فراز فنلاندابعاد بیکران گیتینمایی نزدیک از سطح خورشیدنقاشی بر فراز قطب شمال

ادامه مطلب:
DW فارسی »

DW Persian دویچه‌‌وله فارسی

سروش کمالیان معتقد است که این شعر از فروغ فرخزاد نمادهای برجسته‌ای در نشان دادن تلاش و مبارزه زنان در جامعه ایران دارد. همچنین در این پادکست از دلیل حمایت‌ بی‌شمار هنرمندان در عرصه موسیقی از اعتراضات سراسری این بار در ایران گفته‌ایم. @dw_farsi ادامه مطلب >>

این (اما) یعنی چه؟ خاک تو سرتون که ادبیات دری را به گند کشیدید!

دستور رئیس سازمان زندان‌ها برای پیگیری علت فوت یک زندانی در ندامتگاه تهران بزرگدستور رئیس سازمان زندان‌ها برای پیگیری علت فوت یک زندانی در ندامتگاه تهران در پی فوت زندانی سیدشاهین ناصری در ندامتگاه تهران بزرگ؛ رییس سازمان زندان‌ها، معاون سلامت، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها را مامور بررسی دقیقتر علت فوت این زندانی کرد. الان سید شد؟!!! همه چیزتون سرتا پا ریا و دروغه تهش میگین خودکشی بود. مگه قاتل ستار بهشتی مجازات کردین!

هرانا: اعدام‌های گروهی در زندان‌های ایران در حال اجرا است

یک نماینده مجلس: مشایی و بقایی یک سال است خارج از زندان هستند

مشایی و بقایی یک سال است در خارج از زندان هستند/ کسی پاسخگوی این تبعیض نیستخضریان مطرح کرد؛ مشایی و بقایی یک سال است در خارج از زندان هستند/ کسی پاسخگوی این تبعیض نیست

کرونا طی یک روز جان 317 بیمار را در ایران گرفتطی شبانه‌ روز گذشته 16 هزار و 362 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و 317 بیمار نیز جان باختند. - خبرگزاری آناتولی

یک پستچی در آلمان ۶۵۰برگه انتخاباتی را به گیرندگان نرساند | DW | 23.09.2021پلیس آگاهی ایالت اشلسویک -هولشتاین در تجسس از خانه یک پستچی صدها برگه انتخاباتی را کشف کرده که باید به دست واجدین حق رای می‌رسید. در بازرسی‌ها هزاران نامه معمولی نیز پیدا شده که تحویل صاحبان آنها نشده‌اند.

کشف"هیچ" در بین اجرام آسمانی ستاره‌شناسان در پی بررسی بیشتر گازهای میان ستاره‌ای (ابر ملکولی) بودند که به یک خلاء عظیم یا دقیق‌تر بگوییم به یک حباب برخوردند عاری از گاز و گرد غبار کیهانی.به گزارش ایسنا ، در پی فوت زندانی شاهین ناصری در ندامتگاه تهران بزرگ؛ محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها طی یک ماموریت ویژه، از معاون سلامت، اصلاح و تربیت خواست تا علت فوت این زندانی را پیگیری نماید.استان‌وایر- وبسایت حقوق بشری هرانا اعلام کرده که گزارش‌های متعددی از اعدام گروهی زندانیان در شهرهای شمال‌شرق ایران دریافت کرده است.استان‌وایر- «علی خضریان»، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفته است هم‌چنان شاهد اعطای مرخصی‌های غیر قانونی به زندانیان هستیم و افرادی هم‌چون «⁧‫اسفندیار رحیم مشایی»‬⁩ و «⁧‫حمید بقایی» یک سال است که بیرون از زندان هستند.

قطر این خلاء ۵۰۰ سال نوری است که دو ابر ملکولی همچون دو حباب صابون به آن چسبیده‌اند. دانشمندان در مورد چگونگی پیدایش این فضا تاکنون چیز زیادی نمی‌دانند. مرتضوی در این بازدید ۱۰ ساعته ضمن حضور در محل نگهداری این زندانی با هم بندی های وی دیدار و گفتگو کرد. ستاره‌شناسان حدس می‌زنند که یک"اَبَرنواَختر" در پس این خلاء باشد. بر اساس گزارش هرانا، هفته گذشته نیز دستکم ۷ نفر در زندان مشهد به صورت دسته جمعی اعدام شدند. پرجرم‌ترین ستاره‌های گیتی با انفجاری عظیم به نام اَبَرنُواَختَر (Supernova) به زندگی خود پایان می‌دهند. معاون سلامت، اصلاح و تربیت در پایان این بازدید اظهار داشت: براساس جهات شرعی، قانونی و اخلاقی، تامین سلامت زندانیان یکی از اولویت های اصلی سازمان زندانهاست. یک"اَبَرنواختر" زمانی رخ می‌دهد که یک ستاره‌ در حال مرگ، شروع به خاموش شدن می‌کند. از چند زندانی دیگر که نسبت‌های خانوادگی با مقامات سیاسی جمهوری اسلامی دارند، مانند «حسین فریدون»، «شبنم نعمت‌زاده» و «هادی رضوی» نیز به عنوان کسانی یاد می‌شود که به رغم داشتنن محکومیت زندان، از مرخصی‌های طولانی بهره‌مند شده‌اند.

در آن لحظه به طور ناگهانی منفجر شده و حجم بسیار زیادی نور تولید می‌کند. مرتضوی ادامه داد: تاکید شد که مددجویان مشکوک به بیماری به هیچ عنوان داخل بند نروند و تا روند درمانی آنان چه در بهداری زندان و چه در مراکز درمانی خارج از زندان کامل نشده است تحت نظر باشند. به نظر می‌رسد تصمیم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای اعدام دسته جمعی این زندانیان به تحولات اخیر در افغانستان مرتبط باشد. احتمال می‌رود که اجزای ستاره از طریق موج ضربه‌ای به بیرون پرتاب شده و به این ترتیب این فضای خالی را پشت سر خود گذاشته باشند. دویچه وله را در تلگرام دنبال کنید گازها و گرد و غبار کیهانی سطح ستاره احتمالا در این انفجار عظیم به صورت ابرهای متراکم فشرده شده‌اند و ممکن است که به این ترتیب ابرهای ملکولی را پدید آورده باشند. به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، زندان تهران بزرگ دارای ۵ بهداری و یک بهداری مرکزی است که خدمات درمانی و اورژانسی را بطور ۲۴ ساعته ارائه می دهند. موضوع بررسی پژوهشگران هم در حقیقت در ابتدا همین ابرملکولی بود. اما پژوهشگران می‌گویند این"حباب" بزرگ‌تر از است که توسط یک"ابرنواختر" ایجاد شده باشد. همچنین در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۷۰ میلیارد تومان در بخش بهداشت ودرمان زندان های استان تهران و درمان زندانیان هزینه شده است که نسبت به سال ۹۸ ، سی و پنج درصد رشد داشته است و بنا به اعلام مدیرکل زندان های استان تهران در سال جاری رقمی بالغ بر ۱۲۰میلیارد تومان برای این بخش پیش بینی شده است.

به همین دلیل آنها از احتمال دیگری هم سخن می‌گویند: اینکه یک خوشه ستاره‌ای همزمان به طور کامل حدود ۶ تا ۲۲ میلیون سال پیش منفجر شده باشد. ابرهای ملکولی محل تولد ستاره‌های تازه‌اند. انتهای پیام. شکل‌گیری ستارگان تازه در قسمت‌های چگال‌تر این ابرها رخ می‌دهد، آنجا که ملکول‌ها همدیگر را متقابلا جذب می‌کنند و متراکم می‌شوند. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی کهکشان آندرومدا در همین نزدیکی این کهکشان بیش از دو میلیون سال نوری با کهکشان ما (راه شیری) فاصله دارد. با دیدن گوشه‌های غیر واضح تصویر، گویی اجرام این کهکشان در فاصله‌ای نزدیک از ما هستند؛ اجرامی که به اندازه ذرات غبار هستند.

نیکلا لفودو با این تصویر برنده اول مسابقه عکاسی رصدخانه سلطنتی گرینویچ شد. به او ۱۰ هزار پوند جایزه نقدی هم اهدا می‌شود. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی شفق قطبی بر فراز لاپلند (فنلاند) این تصویر را تام آرچر در دمای منفی ۳۵ درجه در لاپلند در شمال فنلاند ثبت کرده است. او در جریان یک تور اکتشافی این درخت تنها را دید. آسمان در ابتدا ابری بود.

اما وقتی ابرها اندک‌اندک کنار رفتند، این منظره جادویی با شفق قطبی در برابر چشمان عکاس نمایان شد. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی دوزخ کیهانی این تصویر یک سحابی سیاره‌نما است. رنگ‌ها در این عکس چنان تغییر داده شده که کیهان در آن به یک گلوله غول‌پیکر آتشین تبدیل شده است. هدف پیتر وارد، عکاس، از این ویرایش، یادآوری آتش‌سوزی‌های سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در استرالیا بود؛ آتش‌سوزی‌هایی که زندگی در بیش از ۱۲ میلیون هکتار زمین را نابود کردند. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی دلفینی در فضا آنچه کانر مترن ثبت کرده، به سر دلفین می‌ماند.

این تصویر اما در واقع حبابی غول‌پیکر از گاز را نشان می‌دهد که از ستاره نورانی آبی‌رنگ (نقطه نورانی در میانه ابر) به اطراف متصاعد شده است. عکاس برای ثبت این تصویر شاتر دوربین خود را ۳۳ ساعت باز نگهداشت. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی غوغای رنگ‌ها بر فراز فنلاند شفق‌های قطبی فنلاند مشهورند. سوژه این عکس پدیده شناخته‌شده‌ای است مشهور به"بانوی سبز". برخی در آن اندام زنی را می‌بینند با تن‌پوشی جادویی که به رنگ‌های سبز و آبی و صورتی می‌درخشد.

زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی ابعاد بیکران گیتی اوکاش سویکا دو غول کهکشان ما را در این تصویر قاب کرده است. ماه و مشتری در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ روی محوری قرار گرفتند که امکان عکاسی از این صحنه فراهم شد. نهایت دقت فنی و البته اندکی خوش‌اقبالی پیش‌شرط‌های ثبت این عکس بودند. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی نمایی نزدیک از سطح خورشید سطح خورشید دستمایه عکاسی الکساندرا هارت بوده است. قطر سطوح ریز نورانی روی عکس در واقعیت ۱۰۰۰ کیلومتر است.

این سطوح مدام در حرکتند. شاتر دوربین عکاس برای ثبت این تصویر تنها هشت میلی‌ثانیه باز ماند. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی نقاشی بر فراز قطب شمال توماس کاست سال‌ها در انتظار شکار تصویر ابرهای رنگین‌تاب (ابر استراتوسفری قطبی) بود. او سرانجام در لاپلند در شمال فنلاند موفق شد از این پدیده عکاسی کند. او دوربین خود را به دست گرفت و روی رودخانه‌ای یخ‌زده شروع به عکاسی از آسمان کرد.

شکل و رنگ ابرها دائم تغییر می‌کردند، گویی به تماشای نقاشی‌ای نشسته باشی که دائم رنگ بومش تغییر می‌کند. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی سقف پرستاره بیابان این تصویر خیره‌کننده از کهکشان راه شیری در بیابان‌های بیکران"وادی رم" در اردن ثبت شده است. اشتفان لیبرمن حین یک سفر، سه روز در این منطقه سکونت کرد. زیباترین چشم‌انداز‌های کیهانی فناوری لیزر در کیهان این تصویر با وجود این‌که به نظر می‌رسد صحنه‌ای از یک فیلم علمی-تخیلی باشد، اما ارتباطی به جنگ ستارگان ندارد. این‌ها چهار نوار لیزری به سوی یک توده ستاره‌ای در ابرهای ماژلانی هستند.

با استفاده از این تابش لیزری"ستارگان" مصنوعی ایجاد می‌شوند. از این ستاره‌ها برای پایش تلاطم‌های جو زمین و تصحیح آنها استفاده می‌شوند. در همین زمینه: .