کشته شدن کژوان الماسی؛ از خبرهای ضد و نقیض تا خاک‌سپاری شبانه

24/07/1399 07:42 ق.ظ

اخبار ضد و نقیضی از نحوه کشته شدن کژوان_الماسی، جوان ۳۱ ساله سنندجی انتشار یافته است. «ایران‌وایر» با یکی از بستگان نزدیک او که ساکن ایران است و به دلایل امنیتی نمی‌خواهد نامش منتشر شود، گفت‌وگو کرده است. گزارش هاوری یوسفی👇 اخبار_ایران راستی_آزمایی

یک منبع نزدیک به خانواده الماسی با اشاره به فشار نهادهای امنیتی برای خاک‌سپاری سریع این جوان سنندجی به «ایران‌وایر» می‌گوید: «ما اصولا پیکر عزیزان خود را غروب و یا شبانه به خاک نمی‌سپاریم.

اما ناچار شدیم که شبانه، تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور نیروهای لباس شخصی، با همراهی جمعی از آشنایان، بستگان و خانواده و مراسم دف‌زنی پیکر کژوان را در "بهشت محمدی" سنندج به خاک بسپاریم.»

کژوان الماسی، ٣١ ساله، دارای مدرک تحصیلی دیپلم و اهل سنندج بود اما در تهران زندگی می‌کرد و در یک رستوران مشغول به کار بود. سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز بیست و یکم مهر ماه خبر کشته شدن این جوان سنندجی را منتشر کرد و نوشت کژوان الماسی بعد از بازداشت در یک میهمانی شبانه در شامگاه پنج‌شنبه ١٧ مهر ١٣٩٩ توسط نیروی انتظامی شهریار به ضرب گلوله به قتل .

این خبر از سوی منبع مطلعی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده است نیز تایید می‌شود: «کژوان به یک میهمانی شبانه در خانه‌باغی در شهریار دعوت بوده که همان‌جا دستگیر می‌شود.

ادامه مطلب:
iranwire »

شش نظامی افغان در حمله طالبان به پاسگاهی در بغلان کشته شدندسخنگوی پلیس بغلان در شمال افغانستان از کشته شدن 6 نظامی افغان در حمله طالبان به پاسگاه‌های نیروهای امنیتی این کشور در بغلان خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سقوط هلی‌کوپترهای نظامی در هلمند، دست‌کم ۹ نفر کشته شدند - BBC News فارسیوزارت دفاع افغانستان می‌گوید شب گذشته دو هلی‌کوپتر نیروهای هوایی در ولسوالی ناوه به دلیل مشکل تکنیکی سقوط کردند که در نتیجه ۹ نفر کشته شدند. سخنگوی والی هلمند این رویداد را تایید کرده و می‌گوید در این رویداد سه هلی‌کوپتر با هم تصادف کردند. این رویداد در حالی رخ داده که در چهار روز گذشته جنگ شدیدی در هلمند جریان دارد. طالبان با موشک دوش پرتاب استینگر این دو هلیکوپتر را هدف قراردادند.

استقبال یهودیان از ممنوع شدن انکار هولوکاست در فیسبوک | DW | 13.10.2020فیس‌بوک اعلام کرد که قصد دارد انکار هولوکاست را در پیام‌های این شبکه ممنوع کند. اسرائیل و یهودیان از تصمیم فیس‌بوک استقبال کرده و گفته‌اند، انکار هولوکاست نه یک مبحث تاریخی بلکه نوعی از تبلیغات ضدیهودی است. لطفآ برای دوستان شر کنید تشکر ای کاش تبلیغات ضد ایرانی و ضد اسلامی رو هم ممنوع میکردن دروغ_هولوکاست

طرح جدید سپاه پاسداران: اهدای زمین مسکونی به خانواده شبه‌نظامیان کشته شده لشکر فاطمیونحمید قریشی، رییس سازمان بسیج ادارات و وزارتخانه‌های سپاه ویژه پایتخت، اعلام کرد که براساس طرح جدید و سراسری این نیرو به خانواده شبه‌نظامیان لشکر_فاطمیون، متشکل از نیروهای عمدتا پناهجوی افغان، که در جنگ سوریه کشته شده‌اند یک قطعه زمین اهدا می‌شود همون سیاستی که اسراییل، فلسطین رو اشغال کرد و تغییر هویت داد... اینها حتی به خانواده های شهید و جانبازان خودشان هم رسیدگی نمیکنند چه رسد به افغان ها ... هرچند شاید دلیلش فرستادن مجدد پناهچویان افغان به سوریه و ... باشد از مال کی ؟؟؟

از سر گرفته شدن دیدار هیات‌های افغانستان و طالبان پس از 'بن‌بست در مذاکرات صلح' - BBC News فارسیهیات‌های تماس تیم مذاکرات طالبان و دولت افغانستان شب گذشته با هم دیدار و نشست داشتند. تقریبا در دو هفته گذشته این هیات‌ها هیچ نشست رسمی با هم نداشتند. این دیدار پس از تلاش کشورهای حامی روند صلح افغانستان و دولت قطر و سفر زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا به دوحه انجام شده است. مقام‌های افغانستان پیش از این از بن‌بست در مذاکرات خبر داده بودند.

جاده چالوس تا یکشنبه مسدود شدمدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز از مسدود شدن جاده چالوس تا روز یکشنبه ۲۷ مهرماه خبر داد. چه عجججججججب

»، جوان ۳۱ ساله سنندجی با شلیک گلوله نیروهای امنیتی در دو روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی زبان مورد توجه قرار گرفته است. اخبار ضد و نقیضی از نحوه کشته شدن این جوان سنندجی انتشار یافته است. «ایران‌وایر» با یکی از بستگان نزدیک این جوان سنندجی که ساکن ایران است و به دلایل امنیتی نمی‌خواهد نامش منتشر شود، گفت‌وگو کرده است. کژوان الماسی، جوان سنندجی که گفته می‌شود با شلیک گلوله ماموران امنیتی شهریار کشته شده، دوشنبه شب (۲۱ مهر ۱۳۹۹) تحت فشارهای نهادهای امنیتی به خاک سپرده شد.

یک منبع نزدیک به خانواده الماسی با اشاره به فشار نهادهای امنیتی برای خاک‌سپاری سریع این جوان سنندجی به «ایران‌وایر» می‌گوید: «ما اصولا پیکر عزیزان خود را غروب و یا شبانه به خاک نمی‌سپاریم. اما ناچار شدیم که شبانه، تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور نیروهای لباس شخصی، با همراهی جمعی از آشنایان، بستگان و خانواده و مراسم دف‌زنی پیکر کژوان را در "بهشت محمدی" سنندج به خاک بسپاریم.»

کژوان الماسی، ٣١ ساله، دارای مدرک تحصیلی دیپلم و اهل سنندج بود اما در تهران زندگی می‌کرد و در یک رستوران مشغول به کار بود.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» روز بیست و یکم مهر ماه خبر کشته شدن این جوان سنندجی را منتشر کرد و نوشت کژوان الماسی بعد از بازداشت در یک میهمانی شبانه در شامگاه پنج‌شنبه ١٧ مهر ١٣٩٩ توسط نیروی انتظامی شهریار به ضرب گلوله به قتل .

این خبر از سوی منبع مطلعی که با «ایران‌وایر» گفت‌وگو کرده است نیز تایید می‌شود: «کژوان به یک میهمانی شبانه در خانه‌باغی در شهریار دعوت بوده که همان‌جا دستگیر می‌شود.»

او توضیح می‌دهد که ماموران امنیتی و لباس شخصی بعد از ریختن به باغ، کژوان و سرایدار باغ را که افغانستانی است، با خود برده‌اند: «چهار ماموران امنیتی و لباس‌شخصی به خانه‌باغ ریخته و بعد از ضرب و شتم همه، کژوان و سرایدار خانه‌باغ که اهل افغانستان است را بدون حکم بازداشت و هیچ‌گونه توضیحی بازداشت کرده و با خود برده‌ بودند.»

خانواده کژوان هنوز از چگونگی کشته شدن عزیزشان اطلاعی ندارند: «اطلاع چندانی از اتفاقاتی که بعد از بازداشت و بردن کژوان و سرایدار افتاده است، در دست نیست. چون غیر از نیروهای لباس شخصی شهریار، احتمالا تنها شاهد و کسی که از جزییات موضوع و نحوه قتل کژوان خبر دارد، شخص سرایدار است.»از نظر این منبع مطلع، احتمال می‌رود که بعد از بازداشت و حین ضرب و شتم کژوان و سرایدار توسط ماموران امنیتی، تیراندازی رخ داده و از پشت به کژوان شلیک شده است و او را به قتل رسانده‌اند: «آن‌چه واضح است، این است که بعد از اصابت گلوله به تن کژوان، او را به "بیمارستان سجاد" شهریار منتقل کرده بودند ولی او به دلیل خون‌ریزی شدید داخلی در اتاق عمل، جان خود را از دست داده است.»

خانواده کژوان پس از مرگ او، در بیمارستان متوجه می‌شوند چه بر سر عزیزشان آمده است: «بعد از خبر مرگ کژوان، خانواده او بلافاصله به سمت تهران حرکت و جهت تحویل جسد، به بیمارستان مراجعه کردند. اما بیمارستان تحویل جسد را تا تکمیل و انجام مراتب و مراحل اداری تحویل نداده است.»

او در ادامه به پی‌گیری قضایی خانواده درباره علت مرگ کژوان اشاره می‌کند و می‌گوید در این فاصله، خانواده کژوان به دادسرای نظامی شهریار مراجعه و خواستار پی‌گیری درباره کشته شدن عزیزشان شده‌اند: «از نیروهای امنیتی در دادسرای نظامی شهریار شکایت کرده و خواستار پی‌گیری، دستگیری و مجازات ماموران شده‌ایم. دادسرای نظامی شهریار ضمن وعده پی‌گیری قضایی، عنوان کرد ماموری که شلیک کرده، شناسایی و بازداشت شده است.»

این حرف‌ها از سوی منبع نزدیک به خانواده الماسی در شرایطی عنوان می‌شوند که «کمال الماسی»، عموی کژوان که در اقلیم کردستان زندگی می‌کند، با انتشار ، ادعا کرده است نیروهای امنیتی «اقبال الماسی»، برادر وی و پدر کژوان را تهدید و مجبور کرده‌اند که سناریوی تحمیلی و ساختگی اداره اطلاعات مبنی بر حضور کژوان در یک میهمانی شبانه در شهریار را قبول و روایت کنند، در غیر این صورت، پیکر کژوان را تحویل نخواهند داد.

او گفته برادرزاده‌اش در تجمع پس از درگذشت «محمدرضا شجریان»، مقابل «بیمارستان جم» شرکت کرده و همان جا دستگیر و پشت ون نیروی انتظامی با شلیک دو گلوله کشته شده است.

منبع نزدیک به خانواده الماسی در گفت‌وگو با «ایران‌وایر»این ادعا را رد اما فشار نیروهای امنیتی برای خاک‌سپاری سریع کژوان را تایید می‌کند و می‌گوید: «نیروهای امنیتی به دلیل بازتاب وسیع خبر کشته شدن کژوان در رسانه‌های خارج از کشور و پیش‌بینی اعتراضات ناگهانی و یا واکنش‌های احتمالی مردم سنندج به مرگ کژوان، خانواده‌ را تحت فشار قرار داده و مجبور کردند که مراسم خاک‌سپاری هرچه سریع‌تر انجام شود. با توجه به این که ما نزدیک غروب آفتاب به سنندج می‌رسیدیم، تصمیم گرفتیم که روز بعد، یعنی سه‌شنبه ٢٢ مهر مراسم خاک‌سپاری برگزار شود. اما به محض ورود به سنندج، ماموارن امنیتی تماس گرفته و با فشار، دخالت و تهدید، ما را مجبور کردند که بلافاصله پیکر کژوان را به خاک بسپاریم.»

مقامات رسمی جمهوری اسلامی تا کنون نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

خانواده الماسی صبح روز دوشنبه ٢١ مهر١٣٩٩، بعد از اتمام مراحل اداری، پیکر او را از پزشکی قانونی کهریزک تحویل گرفتند. پزشکی قانونی علت مرگ را «اصابت گلوله به تنه» و «خون‌ریزی شدید داخلی» عنوان کرده است: «خانواده کژوان ناچار شدند شبانه و با حضور ماموران امنیتی عزیزشان را به خاک بسپارند.»