کشتار ۶۷، میرحسین موسوی و نگرانی از شکاف در جنبش دادخواهی | DW | 06.10.2020

  • 📰 dw_persian
  • ⏱ Reading Time:
  • 79 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بازنشر گزارش 'اسناد به خون آغشته' توسط عفو بین‌الملل و اطلاع‌داشتن میرحسین موسوی از اعدام‌های سال ۶۷ بحث‌های زیادی را بین موافقان و مخالفان این موضوع ایجاد کرده است. بازتابی از نظرات هردوطرف را در این گزارش می‌خوانید.

بازنشر گزارش"اسناد به خون آغشته" توسط عفو بین‌الملل و اطلاع‌داشتن میرحسین موسوی از اعدام‌های سال ۶۷ بحث‌های زیادی را بین موافقان و مخالفان این موضوع ایجاد کرده است. بازتابی از نظرات هردوطرف را در این گزارش می‌خوانید.

انتشار این توییت با عکس و هشتگ موسوی، با انتقادات و اعتراضات زیادی روبرو شد که همچنان ادامه دارند. انتقاد به عفو بین‌الملل از یک سو و از سوی دیگر انتقاد به کسانی که سعی در بی‌گناه یا بی‌خبر جلوه دادن موسوی در این کشتار دارند از طرف فعالان سیاسی و مدنی و نیز خانواده‌های قربانیان اعدام‌ها و زندانیان دهه ۶۰ همچنان فضای مجازی را پر کرده است.

نویسندگان بیانیه ۶۰ فعال سیاسی، ضمن اعتراض به عفو بین‌الملل از این سازمان خواسته‌اند که بیانیه اخیرش را"اصلاح" و از میر حسین موسوی"اعاده حیثیت" کند. در بیانیه شش نفره سایت بیداران نیز به این نکته اشاره شده و آمده است: «اطلاعی که عفو بين‌الملل بر پايه آن به مستند سازی"جرم" دست زده کشف بی‌سابقه‌ای نيست و پيش از اين در گزارش‌های حقوقی و نيز خاطرات زندانيان سياسی از آن سخن رفته است. مهم‌تر از آن، تفسير درخواست برای اقدام فوری به عنوان اتهامی مجرمانه از نظر حقوقی و حرفه‌ای نادرست است.

اشاره مصداقی به سخنان میرحسین موسوی در سال ۱۳۸۹ است که در آن درباره اعدام‌های سال ۶۷ می‌گوید: «این جنایتی است که رخ داد و واقعیت این است که هنوز هیچ کسی از ابعاد واقعی آن خبر ندارد و شاید در آینده بتوان بیشتر و جامع‌تر به این واقعه و ابعاد آن پرداخت.» خانم بحرینی تاکید می‌کند که توییت او درباره مصاحبه موسوی به سرعت مورد توجه قرار گرفته و باعث شروع این بحث‌ها شده و عفو بین‌الملل نیز در مقام پاسخگویی برآمده است.در یک طرف طیف منتقدان عفو بین‌الملل، کسانی هستند که منکر داشتن هرگونه نقش میرحسین موسوی در اعدام‌های ۶۷ هستند و او را یکسره بی‌خبر و در نتیجه بی‌گناه می‌دانند. امضاکنندگان بیانیه ۶۰ فعال سیاسی که خواهان"اعاده حیثیت" از موسوی شده‌اند، نمونه‌ای از این طیف است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

'یکی از احکام جمهوری اسلامی و اسلام این است که هرکس در برابر این نظام عادل اسلامی بایستد باید کشته شود و زخمی آنان باید زخمی تر شوند تا بمیرند میر حسین موسوی کیهان مورخ ۲۹ شهریور ۱۳۶۰' آفتاب آمد خود دلیل آفتاب

الان خامنه ای جانی همه دستورهای قتل را و غیره را می‌دهد و آن زمان هم خمینی گور به‌گور شده دستور قتل و جنایات جوانان را به موسوی داد والبته سپاه جنایتکار هم دستور را اجرا کردند

یعنی واقعآ ی عدہ با اعدام کنندہ موافقن؟ چی بگم والا

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 7. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اقدام عجیب شهرداری اهواز در از بین بردن یکی از نمادهای شهرSaveZamsLife 😞
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

'ماسک' در تهران از شنبه اجباری است/جریمه‌ها در حال کارشناسی استمعاون کل وزارت بهداشت: *ماسک' در تهران از شنبه اجباری است *جریمه‌ها در حال کارشناسی است *نگران رفتار متناقض مردم هستیم *دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی دچار فرسودگی شده‌اند *مجبور هستیم در بعضی از مراکز حتی از کپسول اکسیژن استفاده کنیم اینا هم از ثمرات اربعین با شکوه هستش که فرمودید الگوی کشور های دیگه قراره بشه!
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

تهران در بحران؛ استفاده از ماسک در پایتخت اجباری می‌شود«قرار نیست که با تعطیلی مدارس و مشاغل، آمار مسافرت‌ها و حضور مردم در مراکز خرید و پاساژها و... افزایش یابد. اگر تعطیلی اعمال می شود، برای این است که مردم در منزل بمانند.» گفتن میشه ولی نخواهد شد باید برای همیشه ماسک در مکانهای عمومی مثل مترو و اتوبوس و ...در نیمه دوم سال اجباری شود...
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

برادرم در تظاهرات حمایتی از آذربایجان در تبریز دستگیر شده چه باید بکنیم؟بزار اون تو بپوسه تا یاد بگیره دیگه واسه خاک یه کشور دیگه کون خود شو پاره نکنه در ضمن شعار های نژادپرستانه ام زیاد دادن امثال داداشت بندازین تو توالت سیفون رو بکشید.مردم ایران با این همه ظلم ،رفته برای مردم آذربایجان تظاهرات کرده؟؟؟!!!
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

زوج استرالیایی یک سال پس از آزادی از ایران: بازجویان گفتند باید از ما تشکر کنید
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

اخراج مسافران بدون ماسک از مترو/ کاهش ۵۰ هزار نفری مسافر در پی اعمال محدودیت‌ها/ بیشتر از این کاری از دست ما بر نمی‌آیدمدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران گفت: همکاران ما روزانه استفاده از ماسک را ثبت و گزارش می‌کنند و از ورود بدون ماسک افراد به مترو ممانعت به عمل می‌آورند.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »