کشتار ۶۷ و سایه سی ساله‌اش بر مخالفان حکومت - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 57 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

کشتار ۶۷ و سایه سی ساله‌اش بر مخالفان حکومت

در سال‌های اخیر که مساله اختلاف طبقاتی بسیار تشدید و عمیق شده و قشرهای وسیعی از مردم با بحران‌های اقتصادی جدی درگیرند، کمبود اپوزیسیونی که بتواند بحران‌های جاری را سازماندهی و متشکل کند بسیار مشهود است.

اما بی‌جهت نبود که علاوه بر این سوال‌های عقیدتی، شخصیت زندانی‌ها و نقش‌شان در زندان هم مورد بررسی قرار می‌گرفت. علی رازینی، از مسئولان ارشد قضایی جمهوری اسلامی که از سال ۶۶ تا ۹۱ حاکم شرع و یکی از اعضای هیئت مرگ بود، سال گذشته در یک مصاحبه‌ تلویزیونی گفت:«کسانی که مامور اجرای فرمان امام خمینی بودند حرکات و فعالیت‌های آن فرد را بررسی می‌کردند و بعد نظر می‌دادند. ولی دادگاه خیلی سریع بود و در فرصت کمی این کار انجام شد.

هدف این کشتار نه فقط حذف سازمان‌های سیاسی مخالف که سال‌ها بود زیر فشار سرکوب، دستگیری و اعدام‌ها دیگر فعالیت چشم‌گیری در فضای سیاسی ایران نداشتند بلکه حذف فیزیکی نیروهای بود که به هر نوعی تجربه و انگیزه سازماندهی داشتند. نیروهایی که می‌توانستند پس از مرگ آیت‌الله خمینی تا امروز در شرایط بحرانی، معترضان را سازماندهی یا احیانا نمایندگی کنند.

تغییر رویکرد اقتصادی نظام پس از این کشتار تصادفی نیست. پس از قتل‌عام تابستان ۶۷، نظامی جدید متولد شد که دیگر نظامِ محرومین محسوب نمی‌شد. در غیاب چپ‌گران در عرصه سیاسی ایران که در طول این ده سال و به ویژه در قتل‌عام ۶۷ سرکوب و اعدام شده بودند، جناح راستِ نظام پیشروی کرده و پروژه حمایت از مستضعفین به پایان رسیده و دورانی جدید آغاز شد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پزشکان آلمانی: ناوالنی پس از خروج از کما به سخنان اطرافیان واکنش نشان دادپزشکان آلمانی با وجود «بهبود وضع سلامتی» الکسی ناوالنی همچنان تاکید می‌کنند که «مسمومیت سنگین» اخیر ممکن است تاثیرات درازمدت بر سلامتی او گذاشته باشد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دلیل افزایش قیمت خودرو از زبان یکی از مدیران وزارت صمتدلیل افزایش قیمت خودرو از زبان یکی از مدیران وزارت صمت مدیرکل صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت ضمن اعلام اینکه اکنون حدود ۸۰ درصد خودروهای تحویلی مربوط به تعهدات معوق خودروساران است، گفت که به همین دلیل خودروسازان نمی‌توانند پاسخگوی تعهدات جدید ایجادی باشند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آخرین روایت‌ها از زندگی احمد شاه مسعود از زبان نزدیکانش - BBC News فارسیکشته شدن احمد شاه مسعود، فرمانده 'جبهه مقاومت علیه طالبان' برای طرفداران و مخالفانش خبرسازترین مرگ سال‌های اخیر افغانستان بود. مرگ احمدشاه مسعود که در ۱۸ سنبله ۱۳۸۰ توسط دو عرب کشته شد، برای نزدیکانش غیرقابل باور بود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

بیش از 18 هزار نفر به‌دلیل کرونا از مرز کانادا با آمریکا بازگردانده شدند
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

روسیه 1000 مزدور دیگر از سوریه برای پشتیبانی از حفتر به لیبی می‌فرستدروسیه 1000 مزدور دیگر از سوریه به لیبی می‌فرستد تا در صفوف خلیفه حفتر سرکرده عناصر مسلح غیرقانونی در این کشور بجنگند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

رهبر مخالفان در ونزوئلا از ارتش می‌خواهد از تحریم انتخابات پشتیبانی کند🔺رهبر مخالفان در ونزوئلا از ارتش می‌خواهد از تحریم انتخابات پشتیبانی کند ⚡️ خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا، از رهبران نظامی آن کشور خواسته است که از تحریم انتخابات پارلمانی ۶ دسامبر ونزوئلا حمایت کنند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »