افغانستان, جنگ در افغانستان, حمله, پهپاد

افغانستان, جنگ در افغانستان

کشتار اشتباهی کودکان کابلی بجای داعشی‌ها؛ مقصر کیست و چرا پنتاگون بر دروغ اصرار ورزید؟

کشتار اشتباهی کودکان کابلی بجای داعشی‌ها؛ مقصر کیست و چرا پنتاگون بر دروغ اصرار ورزید؟

19/09/2021 02:27:00 ب.ظ

کشتار اشتباهی کودکان کابلی بجای داعشی‌ها؛ مقصر کیست و چرا پنتاگون بر دروغ اصرار ورزید؟

هنوز مشخص نیست که آیا ارتش آمریکا پیش از آغاز عملیات به مجموعه اطلاعاتی این کشور اطلاع داده بود که تصمیم گرفته ماشه را بکشد یا نه، گر چه شاید به خاطر تحول سریع رویدادها، دلیلی برای این کار ندیده است.

شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا به نقل از سه منبع اعلام کرد درست پس از آن که ارتش آمریکا موشک هل‌فایر را به سمت خودرو تویوتا کرولا سفید رنگی در کابل شلیک کرد که تصور می‌شد تهدیدی قریب‌الوقوع برای سربازان آمریکایی در حال انتقال از فرودگاه کابل است، سازمان جاسوسی آمریکا، سیا هشداری فوری صادر کرد: احتمالاً غیرنظامیان و از جمله کودکان در محل حضور دارند.

تستوسترون بالا در فصل جفت‌گیری کار دست تمساح ۳۵۰ کیلوگرمی داد زنان افغان در اعتراض به طالبان در سازمان ملل حاضر شدند آغاز مراسم نمازجمعه تهران بعد از ۲۰ ماه وقفه

دیگر دیر شده بود. این هشدار در روز ۲۹ اوت (۷ شهریور/سنبله) چند ثانیه قبل از اصابت موشک به خودرو صورت گرفت و ۱۰ غیرنظامی از جمله هفت کودک در جریان این حمله کشته شدند. فرد مورد تعقیب زمری احمدی، امدادگر افغان بود که اتفاقا با بنیادهای خیریه آمریکایی مستقر در افغانستان همکاری می‌کرد و به همراه فرزندان و چند فرد دیگر از بستگانش به اشتباه کشته شد. ظاهرا او و خانواده‌اش در اندیشه مهاجرت به آمریکا بودند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندیددر هفته‌های بعد، ارتش آمریکا تأکید کرد که این حمله پهپادی به یک هدف تروریستی موجه و تأیید شده بوده است و در عین حال اذعان کرد که ممکن است برخی از غیرنظامیان کشته شده باشند. اما روز جمعه ‍۱۰ سپتامبر، پس از هفته‌ها پوشش خبری رسانه‌ها در مورد مشروعیت این حمله، ارتش آمریکا تصدیق کرد که هیچ یک از افراد کشته شده در حمله به خودرو در پیوند با داعش نبوده‌اند. ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده ارشد فرماندهی مرکزی آمریکا در پنتاگون به صراحت گفت: «این (حمله) اشتباه بود.» headtopics.com

هنوز مشخص نیست که آیا ارتش آمریکا پیش از آغاز عملیات به مجموعه اطلاعاتی این کشور اطلاع داده بود که تصمیم گرفته دگمه شلیک را بفشارد یا نه، اگر چه شاید به خاطر تحول سریع رویدادها، دلیلی برای این کار ندیده است. در ارتش آمریکا این گونه حملات که فرماندهان میدانی شخصا مجاز به انجام آن بدون مشورت با سلسله مراتب فرماندهی هستند، عملیات «پویا» نامیده می‌شود.

در برخی موارد، ارتش ممکن است از دستگاه اطلاعاتی بخواهد که پهپادهای شناسایی یا سایر تجهیزات خود را برای نظارت و تعقیب یک خودرو یا یک مکان ویژه به عنوان «وظیفه محوله» به کار گیرد. در این صورت دستگاه اطلاعاتی داده‌های مربوط به هدف را در لحظه با وزارت دفاع همرسان می‌کند، اما در نهایت این تصمیم فرمانده نیروی زمینی ارتش است که فرمان حمله را صادر کند یا نه.

برخی منابع می‌گویند اشتباه مرگباری که در افغانستان روی داد، موضوع تصمیم‌گیری در این گونه موارد را برای دولت بایدن برجسته می‌کند. نحوه انجام حملات احتمالی در افغانستان بدون حضور نیروهای آمریکایی در آینده چگونه خواهد بود؟ آیا وزارت دفاع عهده‌دار چنین مأموریت‌هایی است یا سیا؟

سی‌ان‌ان گفته است که سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا از اظهارنظر درباره این ماجرا خودداری کرده و سخنگوی سنتکام، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا نیز به درخواست خبرنگار این شبکه برای اظهار نظر پاسخ نداده است.خانواده زمری احمدی بر مزارشآسوشیتدپرسهمکاری دو نهادمقامات ضدتروریستی، اطلاعاتی و نظامی آمریکا بر سر یک موضوع اتفاق نظر دارند و آن این که در غیاب نیروهای آمریکایی در محل، شناسایی هدف درست و انجام حملات موفق به اهداف قانونی داعش خراسان یا القاعده در افغانستان بی‌نهایت سخت‌تر شده است. برخی از مقامات کنونی و پیشین دولت آمریکا می‌گویند تلاش برای تقسیم ماموریت بین دو نهاد، این خطر را دارد که فجایع بزرگ نظیر حمله ۲۹ اوت در کابل باز هم اتفاق بیفتد. headtopics.com

خسارات سنگین حوثی‌ها در حملات هوایی ائتلاف به استان الجوف جو بایدن: در صورت حمله نظامی چین از تایوان دفاع می‌کنیم | DW | 22.10.2021 رئیس جمهوری آمریکا: در صورت حمله نظامی چین از تایوان دفاع می کنیم

میک مولروی، مأمور پیشین سیا و پنتاگون و تحلیل‌گر کنونی شبکه ای‌بی‌سی آمریکا می‌گوید: «اگر آنها (ارتش) برای تصمیم‌گیری درباره این که بزنند یا نزنند، سیا را موظف کرده‌اند که هدف را بررسی کند، بنابراین باید صبر کنند تا اطلاعات را به دست آورند و بعد درباره حمله تصمیم بگیرند. اما اگر واقعا راهی برای دسترسی به چنین اطلاعاتی برایشان وجود نداشته، قطعا یک جای کار می‌لنگد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندیدنمایندگان کنگره آمریکا از هر دو جناح دموکرات و جمهوریخواه متعهد شده‌اند که درباره عوامل بروز اشتباه در این حمله به خصوص در پی روشنگری باشند و مقامات دولت کنونی و پیشین واشنگتن نیز اذعان کرده‌اند که تلفات غیرنظامیان یک واقعیت همیشگی در جریان مأموریت ایالات متحده در افغانستان بوده است. یک مقام آمریکایی با اشاره به حمله ۲۰ اوت به سی‌ان‌ان گفت: «این تصویر بسیار خوبی از کل جنگ ۲۰ ساله در افغانستان است.»

دستگاه جاسوسی و وزارت دفاع آمریکا سال‌ها با یکدیگر برای اجرای حملات ضد تروریستی در افغانستان همکاری کرده‌اند. بخشی از این همکاری دیرین شامل قرار دادن پهپادها در اختیار فرماندهی نظامی است به این منظور که ارتش در مورد کشته شدن غیرنظامیان مسئولیت‌پذیری و شفافیت بیشتری داشته باشد.

اما جریان اطلاعات و تصمیم‌گیری بین این دو نهاد گاهی فاصله بین آنها را از بین می‌برد و آنها در زمان اجرای برخی حملاتی از این دست با استانداردهای متفاوت عمل می‌کنند. ادامه مطلب: euronews فارسی »

دفع حمله دزدان دریایی خلیج عدن توسط تکاوران دریایی ارتش- اخبار نظامی | دفاعی | امنیتی - اخبار سیاسی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

چرایی اش را باید از روبلهای روسیه که بر تو سرازیر شد و تو هنوز خود رو اروپا تلقی کردی پرسید حالا کی دو رو ودروغ گوه؟ خوشم میاد جلو قاضی الی وقت المعلوم ملق بازی میشد حساب پس نمی دهی چقدر خوب

ویدئویی از نماز جمعه کابل؛ امام جماعت: خوشحالیم که افغانستان اکنون امن استشماری از جنگجویان طالبان در این ویدئو در حال نمازگزاری و سلاح بر دوش و بر زمین به تصویر کشیده شده‌اند. کدام ویدئو؟ نماز جمعه و مسجد محل آغاز خریت و حماقت بشر است. پس چرا با اسلحه داخل مسجد شدین همه اگه افغانستان امن شده؟ اینها جز یک دسته حیوانات وحشی و جنگلی هیچ نیستند. بوی از انسانیت نبردند. حال آدم از سر و وضع اینها بهم میخوره. حیوانات باغ وحش صد برابر قابل تحمل تر اند. حیف حیف صد حیف. عروسک دست میمون افتاد.

روایت آخرین حمله پهپادی آمریکا در کابل؛ وقتی کودکان به سوی پدر می‌دویدند موشک هل‌فایر به هدف خوردملیکا، سمیه و آیات، دختر بچه‌های ۲ ساله کوچکترین قربانیان آخرین عملیات پهپاد ی پنتاگون در افغانستان بودند. تروریست های آمریکائی این همه طالزان آدم کشتن توی کسکش فرانسوی هیچی نمیگی، خوب استرالیا باید مادر نامردتونو بگاد بره با آمریکا، بسکه شما فرانسویا کسکشین راستی لایک هم کردم

اعتراض معلمان و فرهنگیان در چندین استان ایران نسبت به شرایط معیشتی خودشماری از معلمان و فرهنگیان چندین استان ایران، در تجمع‌های جداگانه‌، در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان‌های مختلف دست به اعتراض زدند.بر اساس ویدیوهایی که

اوضاع کابل و دره پنجشیر؛ یک‌ ماه از تسلط طالبان بر افغانستان گذشتطالبان می‌گویند امنیت را برقرار می‌کنند و هر چند قوانین شریعت را دوباره جاری خواهند ساخت اما تغییر کرده‌ و عملگرا شده‌اند و فضای کشور و آزادی زنان و بیان بازتر و بیشتر از اولین دوره حکومتداری آنان خواهد بود.

تسلط طالبان بر افغانستان؛ ۱۵۳ رسانه تعطیل و زنان خبرنگار بیکار شده‌اند«معتقدم چیزی که ما شاهد ظهورش خواهیم بود تنها یک رسانه رسمی، یا همان رسانه طالبان است که هیچ زنی هم در آن نخواهد بود.» رسانه ها مربوط افغانستان نه بلکه به آمریکایی ها بود که با رفتن شان تمام ژورنالستان را با آمریکاییان رفتند.

تا زمانی که مسأله امام موسی صدر به نتیجه نرسد، همه ما مقصریم/ مخالفان خرید نفت از ایران جایگزین ارائه کنند/ می‌خواهند مردم از مقاومت متنفر شوند/ مخالفت‌های اسرائیل با برجام نشان می‌دهد این توافق به نفع ایران استنماینده جنبش امل در تهران گفت: برای برخی گروه‌ها در لبنان و همچنین برخی کشورهای غربی، ایران همیشه متهم است. می‌خواهند مواردی را به تهران تحمیل کنند اما زیر بار هیچکدام از فشارها نمی‌رود در نتیجه متهمش می‌کنند چرا که ایران دشمن اسرائیل است. می‌دانید ایران به لبنان کمک می‌کند و بارها هم اعلام آمادگی کرده که در موارد متعدد به لبنان کمک کند اما متاسفانه گروه‌هایی در لبنان و حتی خارج از لبنان از این موضوع واهمه دارند و فکر می‌کنند ایران در صدد تسلط سیاسی بر لبنان است و این در حالی است که من معتقدم ایران تنها کشوری است که در پس کمک‌های خود دید استعماری ندارد.