کرونا در ایران؛ بازگشت کارمندان، افزایش ابتلا در استان‌های جنوبی | DW | 29.05.2020

29/05/2020 08:28:00 ب.ظ

وزیر بهداشت از سفرهای بین‌شهری مردم ابراز نگرانی کرد و معاون او نسبت به اوج‌ همه‌گیری در سیستان و بلوچستان‌، هرمزگان و جنوب کرمان هشدار داد. روحانی از همگان خواست پروتکل‌ها را رعایت کنند تا محدودیت‌ها دوباره اعمال نشوند.

کرونا, کرونا در ایران

وزیر بهداشت از سفرهای بین‌شهری مردم ابراز نگرانی کرد و معاون او نسبت به اوج‌ همه‌گیری در سیستان و بلوچستان‌، هرمزگان و جنوب کرمان هشدار داد. روحانی از همگان خواست پروتکل‌ها را رعایت کنند تا محدودیت‌ها دوباره اعمال نشوند.

وزیر بهداشت از سفرهای بین‌شهری مردم ابراز نگرانی کرد و معاون او نسبت به اوج‌ همه‌گیری در سیستان و بلوچستان‌، هرمزگان و جنوب کرمان هشدار داد. روحانی از همگان خواست پروتکل‌ها را رعایت کنند تا محدودیت‌ها دوباره اعمال نشوند.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، روند ابتلا به کووید۱۹ در استان‌های جنوبی را بیانگر مردود بودن فرضیه عدم انتقال ویروس کرونا در مناطق گرمسیری دانست. او با ابراز نگرانی از تاثیر حضور افراد در فضاهای بسته گفت: «در حالی که روند موارد ابتلا به کرونا در سایر نقاط کشور رو به کاهش است، در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزایش آمار روزانه ابتلا هستیم.»

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیداو به خصوص روند ابتلا به ویروس در سیستان و بلوچستان طی هفته‌های اخیر را"نگران‌کننده" خواند و علت امر را"عادی‌سازی" و کمتر شدن"تاب‌آوری عمومی" برای تحمل محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی دانست.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

فلسطین اشغالی| از شهادت جوان فلسطینی تا هتک حرمت صهیونیست‌ها به مسجد الاقصی + فیلم- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

مرگ ۱۱۲ طلبه در پی ابتلا به ویروس کرونا در ایران

کرونا در آسیا؛ شیوع مجدد در کره جنوبی و لغو قرنطینه در فیلیپینشناسایی ۵۸ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در کره جنوبی، نگرانی از شیوع مجدد کرونا در این کشور را افزایش داده است. شیوع کرونا در هند در حال افزایش است و در پایتخت فیلیپین از روز دوشنبه مقررات قرنطینه کاهش می یابد.

هفتاد نفر از نیروی سازمان ملل در مالی به کرونا مبتلا شدند

وزارت بهداشت:‌ خوزستان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز استسخنگوی وزارت بهداشت جمعه نهم خرداد گفت در شبانه روز گذشته ۵۰ نفر در ایران در اثرابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان باخته‌اند. شما خبر گزاری خوبی هستید شما هم خبرگزاری خوبی هستیید . با تشکر و درود فراوان

کسر امتیاز از صدرنشین اتریش به‌خاطر کرونا؛ گم شدن نامه در ترافیک ایران

شمار بهبودیافتگان کرونا در جهان از مرز 2 میلیون و 600 هزار نفر فراتر رفت

قرار است از روز شنبه دهم خرداد، همه کارمندان در ایران سر کار حاضر شوند.استان‌وایر- معاونت تبلیغ و امور فرهنگی حوزه‌های علمیه از مرگ دست‌کم ۱۱۲ طلبه و روحانی در پی ابتلا به ویروس کرونا خبر داد.Aa کره جنوبی که با اجرای تهمیدات سختگیرانه‌ تاکنون موفق به کنترل شیوع ویروس کرونا شده بود، روز پنجشنبه با شناسایی ۵۸ مورد جدید، اقدام به تعطیلی صدها مدرسه‌ای کرد که تنها چند روز از بازگشایی‌شان می‌‌گذشت.هفتاد نفر از نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در مالی به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز برای ۱۷ خرداد پیش‌بینی شده است. رفع بسیاری محدودیت‌ها و"عادی‌سازی" امور در حالی است که چند استان جنوبی در مسیر اوج ابتلا قرار دارند و وزارت بهداشت نیز در باره سفرهای تفریحی و غیرضروری بین‌شهری، هشدارهای اکید می‌دهد. آن‌طور که در گزارش این معاونت آمده است، تنها هفت نفر از این روحانیون در مراکز درمانی و سایر عرصه‌ها مشغول خدمت بوده‌اند که به این ویروس مبتلا و جان باخته‌اند. ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، روند ابتلا به کووید۱۹ در استان‌های جنوبی را بیانگر مردود بودن فرضیه عدم انتقال ویروس کرونا در مناطق گرمسیری دانست. نخست وزیر کره جنوبی از مقامات مسئول خواسته است تا شرایط کار در انبارهای شرکت‌های فروش کالاهای اینترنتی را مورد بررسی قرار دهند. او با ابراز نگرانی از تاثیر حضور افراد در فضاهای بسته گفت: «در حالی که روند موارد ابتلا به کرونا در سایر نقاط کشور رو به کاهش است، در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان شاهد افزایش آمار روزانه ابتلا هستیم. آ‌ن‌طور در این گزارش آمده است، ۹۱۳ طلبه هم در تغسیل، کفن و دفن اموات کرونایی فعال بوده‌اند.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید او به خصوص روند ابتلا به ویروس در سیستان و بلوچستان طی هفته‌های اخیر را"نگران‌کننده" خواند و علت امر را"عادی‌سازی" و کمتر شدن"تاب‌آوری عمومی" برای تحمل محدودیت‌های اقتصادی و اجتماعی دانست. سالگادو افزود: یک مرکز درمانی ویژه بیماران کرونایی با ظرفیت 65 بیمار راه اندازی شده است.

وزیر بهداشت نیز هشدار داد که اگر سفرهای غیرضروری مردم در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات تابستانی به شکل کنونی ادامه یابد، اعمال برخی محدودیت‌ها ناگزیر خواهند بود. روند افزایشی مبتلایان به کرونا در هند شناسایی ۷۴۶۶ فرد مبتلا به کووید-۱۹ در روز پنجشنبه در هند، رکورد روزانه دیگری برای هند به ثبت رساند. سعید نمکی تاکید کرد: «اگر روند سفرهای غیرضروری مردم در ایام تعطیلات پایان هفته‌ها و همچنین تعطیلات تابستانی، به همین صورت ادامه داشته باشد و پروتکل‌های بهداشتی به صورت کامل رعایت نشود بار دیگر با اوج‌گیری ویروس کرونا در کشور مواجه خواهیم بود و ناچار می‌شویم برخی محدودیت‌ها را دوباره اعمال کنیم.» حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی هم با استناد به هشدار وزیر بهداشت، از مردم خواست پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ وگرنه دولت ناچار می‌شود برخی محدودیت‌ها را برگرداند که"آثار و تبعات زیان‌باری برای زندگی اجتماعی و اقتصاد به همراه خواهد داشت." به گزارش خبرگزاری ایسنا، روحانی به وزیر بهداشت دستور داده با همکاری کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی مقابله با کرونا، بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در سراسر کشور به ویژه استان‌ها و شهرهای شاهد رشد بیماری، نظارت دقیق داشته باشد. بیشترین تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ در هند در شهرهای بزرگ و پرجمعیت شناسایی شده‌اند با این حال بیکار شدن کارگران در اثر تعطیلی کسب و کارها و بازگشت آنها به روستاهای فقیرتر کشور در شرق هند، باعث گسترش این بیماری در این مناطق شده است. در این میان، استاندار تهران اعلام کرده که راهبرد اساسی در این استان، جلوگیری از عادی‌سازی کرونا است.

انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به تراکم جمعیتی بسیار بالا در استان تهران گفته است: «میانگین تراکم کشوری ۵۰ نفر در هر کیلومتر و در استان تهران هزار نفر است. با توجه به این که ویروس کرونا در محیط‌های متراکم انتشار می‌یابد، اقدامات در  استان تهران شرایط خاصی می‌طلبد.۳ میلیارد نفری به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند و ۴۷۱۱ نفر نیز تاکنون جانشان را در اثر این بیماری از دست داده‌اند.» بندپی بیلان مثبتی از اقدامات انجام‌شده، از جمله حذف بوروکراسی‌های زائد در ادارات و افزوده شدن ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی، ارائه داده و گفته است که حضور یک و نیم میلیون نفر اتباع رسمی و غیررسمی نیز بار دیگری برای ستاد مقابله با کرونا و مسائل درمانی بود: «... اعتراض کارکنان بخش بهداشت فرانسه: ما پول می‌خواهیم نه مدال بر اساس مقررات جدید، کسب و کارها و همچنین فعالیت وسایل نقلیه در مانیل از سر گرفته می‌شود.

امروز آمار پایین فوت‌شدگان، بیماران بستری و همچنین آمار بالای بهبودیافتگان این بیماری در استان تهران در مقایسه با آمار کشوری بیانگر کار علمی و عملیاتی مطلوب کادر بهداشت و درمان این استان است.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید استاندار تهران، درگذشت ۲۷ نفر از بین ۱۴۷۰ سالمند حاضر در آسایشگاه کهریزک بر اثر کرونا را نیز آماری کم‌نظیر در مقایسه با سایر کشورها خواند. در حال حاضر، ابتلا به کووید۱۹ در ایران برای چهارمین روز متوالی‌ سیر صعودی داشته است. تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در فیلیپین تاکنون کمی بیشتر از ۱۵ هزار نفر گزارش شده و ۹۲۱ تفر نیز تاکنون در این کشور از این بیماری جان باخته‌اند. وضعیت در خوزستان هم‌چنان قرمز معرفی می‌شود و خراسان رضوی، آذربایجان‌ شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان و مازندران در وضعیت هشدار قرار دارند. وزارت بهداشت ایران می‌گوید تا روز جمعه ۹ خرداد، ۱۴۶هزار و ۶۶۸ نفر به کرونا مبتلا شده و ۷ هزار و ۶۷۷ نفر در اثر بیماری درگذشته‌اند.

این آمار اما با داده‌های رسانه‌های مستقل، گزارش‌های میدانی یا شواهد دفن در گورستان‌ها تطابق ندارد و از سوی بسیاری ناظران با تردید نگریسته می‌شود. یک مقام سازمان جهانی بهداشت پیش‌تر گفته بود که آمارهای واقعی در ایران می‌تواند پنج برابر میزانی باشد که رسما اعلام می‌شود. در همین زمینه: .