اعتمادآنلاین

اعتمادآنلاین

کرونا کتاب‌های پیشگویی، انگیزشی و امیدبخش را محبوب‌تر کرد

گزارش #اعتمادآنلاین از وضعیت رونق کتاب‌هایی با موضوع‌های خاص در ماه‌های اخیر ذائقه کتابخوانی مردم در دوران کرونا تغییر کرد؟/ انسان‌ها در دوران کرونا در جست‌وجوی معنای زندگی و قابل تحمل‌تر شدن آن رفتند

20/07/2020 12:55:00 ب.ظ

گزارش اعتمادآنلاین از وضعیت رونق کتاب‌هایی با موضوع‌های خاص در ماه‌های اخیر ذائقه کتابخوانی مردم در دوران کرونا تغییر کرد؟/ انسان‌ها در دوران کرونا در جست‌وجوی معنای زندگی و قابل تحمل‌تر شدن آن رفتند

پیش‌بینی آینده، راه‌های کنار آمدن با تبعات ناشی از زندگی در دوران کرونا، انگیزه و امیدواری و حتی در پی معنایی برای زندگی گشتن از جمله مضامین کتاب‌هایی است که در ماه‌های اخیر در کنار ادبیات داستانی پرفروش شده‌اند.

اعتمادآنلاینپیش از این منتشر کرد، این کتاب جزو پرفروش‌های نشر ثالث بود. وقتی از جواد رحیمی یکی از فروشندگان کتابفروشی ثالث درباره تغییر ذائقه مردم در خرید کتاب پس از شیوع کرونا می‌پرسیم، او با تایید این موضوع که ذائقه‌ها در این دوران تغییر کرده است توضیح می‌دهد: «خیلی‌ها به سمت کتاب‌های تاریخی به ویژه تاریخ جهان و آنها که پیش‌بینی‌هایی انجام داده‌اند رفتند چون دوست داشتند بدانند چه کسانی برای سال‌های آینده پیش‌بینی‌هایی کرده‌اند.»

وزارت اطلاعات: شبکه‌ای از عوامل موساد در غرب ایران دستگیر شدند | DW | 27.07.2021 دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم کشتارهای ۶۷ را صادر کرد | DW | 27.07.2021 تظاهرات در کرمانشاه، کردکوی، کرج و اصفهان؛ بنر «خامنه‌ای» به آتش کشیده شد

 او در تحلیل بیشتر اقبال مردم از چنین کتاب‌هایی می‌گوید: «آنها دنبال یک واژه معنای زندگی می‌گردند که می‌توان آن را در رمان‌ها، فلسفه و هنر پیدا کرد. مردم بیشتر دنبال فلسفه زندگی می‌گردند تا دوران کرونا را بهتر بگذرانند چون کلمه امید با شیوع کرونا کمی کمرنگ شد و اکنون در دورانی به سر می‌بریم که قبلاً تجربه آن را به این شگل گسترده در قرن 21 نداشته‌ایم.»

 رحیمی البته به این موضوع هم اشاره می‌کند که بعد از کرونا مخاطبان جدیدی به کتابخوان‌ها اضافه شدند. او گفت طی 13 سالی که در زمینه کتاب فعالیت کرده کمتر شاهد چنین اتفاقی بوده، اما طی این مدت مخاطبان جدیدی را می‌بیند که پیش از این اهل مطالعه نبوده‌اند اما الان به دنبال خرید کتاب آمده‌اند. headtopics.com

 اقبال کتاب‌های انگیزشی و معنای زندگی از آماری که از گزارش پیشیناعتمادآنلایندرباره کتاب‌های پرفروش فصل گذشته منتشر شده می‌توان به نکته دیگری هم پی برد و آن توجه به کتاب‌های انگیزشی، امیدبخش و بررسی معنای زندگی است که معمولاً با عنوان روانشناسی در کتابفروشی‌ها به فروش می‌رسد.

 هرچند بحث بر سر اینکه کتاب‌های انگیزشی تا چه میزان برگرفته از علم روانشناسی هستند و تا چه حد از تجربه زیسته و شهود افراد گرفته شده همواره وجود داشته است. همچنین با وجود اینکه این کتاب‌ها همیشه خوانندگان پروپاقرص خود را داشته‌اند و این اتفاق تنها محدود به دوران کرونا نیست، اما از میان پرفروش‌های کتاب در بهار 99، تعداد کتاب‌های پرفروش انگیزشی، امیدبخش و معنای زندگی هم کم نیست از جمله:

 «هر بار که معنی زندگی را فهمیدم، عوضش کردند: زیست با استفاده از خرد فلاسفه‌ی بزرگ» نوشته دانیل مارتین کلاین و ترجمه حسین یعقوبی، «فلسفه‌ای برای زندگی» (تجربه و هنر زندگی 13) نوشته ویلیام اروین و ترجمه محمود مقدسی، «زندگی دومت زمانی آغاز می‌شود که می‌فهمی فقط یک زندگی داری» نوشته رافائل ژیوردانو و ترجمه معصومه خطیبی بایگی، «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» نوشته مارک منسن و ترجمه میلاد بشیری، «دروغ‌هایی که به خود می‌گوییم» نوشته جان فردریکسون و ترجمه علیرضا (امیر) منشی ازغندی، «عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست» نوشته مگان دیواین و ترجمه سیده‌سارا ضرغامی و آرزو مومیوند، «نیمه تاریک وجود» نوشته ‌دبی فورد و ترجمه فرناز فرود، «انسان در جستجوی معنی» نوشته ویکتور فرانکل و ترجمه امیر لاهوتی و «اثر مرکب» نوشته دارن هاردی و ترجمه لطیف احمدپور و میلاد حیدری.

 امیددهنده و کمک‌کننده به غیر از کتابفروشان به سراغ خوانندگان کتاب‌های انگیزشی هم رفتیم. روزبه اعتمادی که پیش از این عمران خوانده و در این رشته تحصیل می‌کند، یک سالی است تحصیل در رشته معماری را هم آغاز کرده است. او در شهر کتاب فرشته واقع در خیابان شریعتی مشغول بررسی کتاب‌هاست و می‌گوید میزان خرید کتاب‌های انگیزشی در دوران کرونا برایش بیشتر نشده است چراکه به واسطه پروژه‌هایی که برای خودش تعریف کرده و تحصیل در یک رشته تازه، بیشتر تمرکزش را بر یادگیری نرم‌افزارهای مربوط به کار جدیدش معطوف کرده است. headtopics.com

ادامه اعتراضات در ایران؛ تجمعات در اصفهان و ایوان غرب | DW | 28.07.2021 علت سردرد صبحگاهی چیست؟ | DW | 28.07.2021 هورامان، بیست و ششمین میراث جهانی ایران در لیست یونسکو شد | DW | 27.07.2021

 او اما بسیاری از کتاب‌های شناخته‌شده انگیزشی را خوانده و می‌گوید برای مدتی خواننده بسیاری از این کتاب‌ها بوده است. اعتمادی البته به این نکته هم اشاره می‌کند که به بعضی از این کتاب‌ها «زرد» می‌گویند و خیلی کارایی ندارند، اما تعداد دیگری از آنها واقعاً خوب هستند، منتها هرچند وقت یک بار باید این کتاب‌ها را مرور کرد و الان هم خیلی‌ها به سمت کتاب‌های صوتی یا سخنرانی‌های صوتی رفته‌اند.

 او در جواب این سوال که چه موضوعی باعث شده است به سمت این کتاب‌ها برود توضیح می‌دهد: «همه آدم‌ها دوست دارند در زندگی موفق شوند و امیدهای زیادی داشته باشند. این کتاب‌ها تجربیات افراد مختلف را منعکس می‌کنند و می‌توانند به ما کمک کنند.» 

موقتی برای مخاطبان گذری استقبال از کتاب‌های پیشگویی یا انگیزشی در دوران کرونا این سوال را هم پیش می‌آورد که آیا فروش بیشتر این کتاب‌ها مربوط به این دوران باقی خواند ماند یا ممکن است برای سال‌ها در میان خوانندگان مورد توجه قرار گیرد. یکی از فروشندگان نشر بیدگل با تایید اینکه در این دوران فروش کتاب‌های مربوط به پیشگویی و انگیزشی بیشتر شده، معتقد است این موضوع موقتی و گذراست: «توجه مردم به این کتاب‌ها جریان ضعیفی است که نمی‌توان به عنوان یک اتفاق تاثیرگذار در جریان کتاب به آن نگاه کرد. در ابتدای شیوع کرونا افرادی بودند که به سراغ کتاب‌هایی از این دست رفتند، اما آنها معمولاً مخاطبان گذری هستند در حالی که مخاطبان جدی و علاقه‌مند به کتاب ربطی به این جریان ندارند.»

 قابل تحمل‌تر شدن زندگی رویا محبی یکی از کسانی است که مقابل غرفه کتاب‌های روانشناسی در کتابفروشی فردوسی در میدان تجریش در حال ورانداز کردن کتاب‌هاست؛ ترانه و شعر می‌گوید و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی درس خوانده و کار مشاوره روانشناسی را هم آغاز کرده است. headtopics.com

 او هم می‌گوید مطالعه کتاب‌های انگیزشی برایش در دوران کرونا فرق چندانی نداشته چرا که چند سال است خواندن این کتاب‌ها حجم بیشتری را به خود اختصاص داده است. او ادامه می‌دهد: «الان ارتباط آدم‌ها خیلی محدودتر شده است اما در همین دوران نزدیکانی برای مشاوره از من می‌خواهند کتاب‌هایی را به آنها معرفی کنم. البته به صورت مستقیم نبوده است که بخواهند کتاب‌هایی را برای گذراندن دوره کرونا بخوانند، اما این شرایط باعث شده افراد بخواهند پرس‌وجو کنند و دنبال کتاب‌های انگیزشی و امیدبخش بروند.»

 به گفته محبی، هر زمان که انسان‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند، ناامیدی از دنیای مادی باعث می‌شود به سمت چنین کتاب‌هایی بیشتر سوق پیدا کنند: «افرادی را دیده‌ام که به سمت کتاب‌های انگیزشی مثل «چهار اثر» فلورانس اسکاول شین رفته‌اند. هرچند وقت یک بار که درگیر مساله‌ای می‌شویم و فکر می‌کنیم کاری از عهده آدم‌ها و جهان مادی برنمی‌آید، به سراغ این کتاب‌ها می‌رویم.»

​​​​​​​ادامه اعتراضات در کرمانشاه و بازداشت ۲۰ نفر | DW | 27.07.2021 ​​​​​​​فرمانده ناجا: عوامل اصلی اعتراضات تهران شناسایی شدند | DW | 27.07.2021 بایدن: اگر آمریکا وارد یک جنگ واقعی شود در نتیجه حمله سایبری خواهد بود- اخبار آمریکا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

  او که خودش کار مشاوره روانشناسی هم انجام می‌دهد، اظهار می‌کند که برخی روانشناسان این کتاب‌ها را قبول ندارند و به روش‌ها و کتاب‌هایی که صرفاً پایه علمی داشته باشد معتقدند؛ اما یونگ روانشناسی است که فوق‌العاده روی این مساله مانور می‌دهد. 

محبی سپس درباره مسائل دینی و مباحث مطرح‌شده در آن برای گذر از چنین بحران‌هایی چنین توضیح می‌دهد: «در مسائل دینی‌مان هم آمده است که وقتی انسان‌ها با مشکل مواجه می‌شوند دنبال دستاویزی برای یاری می‌روند و کتاب‌های انگیزشی معمولاً همچون گریزی هستند که با خواندن آنها، قدرت ایستادگی در برابر مسائل و مشکلات برایتان آسان‌تر می‌شود.»

 او در پاسخ این پرسش که چه نکاتی باعث جذب او به کتاب‌های انگیزشی می‌شود عنوان می‌کند: «انگار این کتاب‌ها زندگی را قابل تحمل‌تر می‌کنند. زمان‌هایی هست که نمی‌دانی دردت چیست یا چه کاری باید بکنی. در واقع سردرگم هستی. در جریان شناخت درونی خودم از طریق مطالعه این کتاب‌ها، زندگی برایم قابل تحمل‌تر شد و با شناخت نقطه‌ضعف‌هایم متوجه شدم افراد دیگری هم هستند که چنین مشکلی دارند و تنها مشکل من نیست.»

 محبی درباره اینکه چه کسانی بیشتر به سراغ خواندن این کتاب‌ها می‌روند از افرادی یاد می‌کند که «شهودی» توصیف می‌شوند: «این افراد معمولاً فکر می‌کنند زندگی معنادار است.»  ادامه مطلب: 🌐 اعتمادآنلاين »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در ایران دوباره از ۲۰۰ تن فراتر رفتشمار جانباختگان ناشی از بیماری کووید ۱۹ در ایران به بالاترین حد در ۵ روز گذشته رسید.

موج دوم شیوع کرونا در اسپانیا؛ از مردم کاتالونیا خواسته شد در خانه‌ها بمانندسالن‌های تنائر و سینما و کلوپ‌های شبانه بار دیگر تعطیل شدند و رستوران‌ها و بارها با نصف ظرفیت واقعی خود مشغول به کار هستند. ممنوعیت بازدید از مراکز نگهداری سالمندان و منازل افراد سالخورده بار دیگر به اجرا گذاشته شد و استفاده از ماسک در سطح شهرها همچنین در فضاهای بستۀ عمومی اجباری گردید.

تصویرهای ماهواره‌ای از انفجار احتمالی در منطقه گرمدره در غرب تهرانبی‌بی‌سی به تصویرهای ماهواره‌ای از منطقه‌ای در غرب تهران دست یافته که آثار یک انفجار یا آتش سوزی را در منطقه گرمدره در غرب تهران نشان می‌دهد. تصویرهای ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این آتش سوزی یا انفجار در روز ۲۰ تیر رخ داده است. محل سوختگی حدود ۲۲ هزار متر مربع، تقریبا سه برابر یک زمین فوتبال وسعت دارد.

جو بایدن پس از دریافت گزارش‌های اطلاعاتی، در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا هشدار دادصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

کرونا در ایران؛ هشدار عضو ستاد ملی کرونا در مورد نسل‌کشی کرونا در ایران

در سالروز حملات تروریستی شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران؛ مورگان اورتگاس: آمریکا با عزمی راسخ در کنار متحدانش در برابر تروریسم می‌ایستددر سالروز حملات تروریستی شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم_ایران؛ مورگان اورتگاس: آمریکا با عزمی راسخ در کنار متحدانش در برابر تروریسم می‌ایستد