کرونا در ایران؛ واکسن داخلی تا پیش از خرداد آینده آماده نمی‌شود | DW | 18.12.2020

28/09/1399 11:11 ق.ظ

واکسن کرونای تولید ایران تا پیش از تابستان آینده آماده نمی‌شود. دولت قصد دارد برای موارد خطیر و اضطراری واکسن خارجی وارد کند، اما برای این امر هنوز منبع ارزی تأمین نشده است.

واکسن کرونای تولید ایران تا پیش از تابستان آینده آماده نمی‌شود. دولت قصد دارد برای موارد خطیر و اضطراری واکسن خارجی وارد کند، اما برای این امر هنوز منبع ارزی تأمین نشده است. حسینعلی شهریاری به خبرگزاری ایسنا گفته است که تولید واکسن داخلی شروع شده اما تا تولید انبوه حداقل به شش ماه زمان نیاز دارد. او می‌گوید: «هم‌اکنون چهار پلتفرم تولید واکسن کرونا در داخل کشور توسط ۷ شرکت دانش‌بنیان در دست اقدام است».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید او توضیح می‌دهد که مراحل آزمایشی دو نوع واکسن کرونا در ایران شروع شده، که هر دو در مراحل ابتدائی هستند: «واکسن کرونای بنیاد برکت مجوز فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت کرده است و اوایل دی‌ماه نیز آزمایش‌های خود را آغاز خواهد کرد؛ همچنین واکسن‌های تولیدی انستیتو رازی نیز تا چند روز آینده مجوزهای فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت خواهد کرد».

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در مورد دستور حسن روحانی مبنی بر وارد کردن هرچه زودتر واکسن از خارج، اعتقاد دارد که این امر با توجه به مشکلات ارزی ایران، امکان‌پذیر نیست. شهریاری تصریح می‌کند: «تا این لحظه نتوانسته‌ایم منابع ارزی لازم برای خرید واکسن کرونا را تامین و این پول را به خارج از کشور منتقل کنیم و احتمال دارد که همانند مشکلی که در مورد واکسن آنفلوآنزا داشتیم... که نتوانستیم واکسن آنفلوآنزا را وارد کنیم؛ هم اکنون نیز احتمال می‌رود که برای تهیه واکسن کرونا نیز با این مشکل روبرو شویم بنابراین تمام امید ما تولید واکسن کرونا در داخل کشور است». headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

رئيس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفته است: «خوشبینانه‌ترین کارشناسان معتقدند که زودتر از خرداد و تیرماه سال آینده به تولید انبوه واکسن کرونا دست پیدا نخواهیم کرد».

حسینعلی شهریاری به خبرگزاری ایسنا گفته است که تولید واکسن داخلی شروع شده اما تا تولید انبوه حداقل به شش ماه زمان نیاز دارد.

او می‌گوید: «هم‌اکنون چهار پلتفرم تولید واکسن کرونا در داخل کشور توسط ۷ شرکت دانش‌بنیان در دست اقدام است».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

او توضیح می‌دهد که مراحل آزمایشی دو نوع واکسن کرونا در ایران شروع شده، که هر دو در مراحل ابتدائی هستند: «واکسن کرونای بنیاد برکت مجوز فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت کرده است و اوایل دی‌ماه نیز آزمایش‌های خود را آغاز خواهد کرد؛ همچنین واکسن‌های تولیدی انستیتو رازی نیز تا چند روز آینده مجوزهای فاز اول آزمایش انسانی خود را دریافت خواهد کرد».

رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در مورد دستور حسن روحانی مبنی بر وارد کردن هرچه زودتر واکسن از خارج، اعتقاد دارد که این امر با توجه به مشکلات ارزی ایران، امکان‌پذیر نیست.

شهریاری تصریح می‌کند: «تا این لحظه نتوانسته‌ایم منابع ارزی لازم برای خرید واکسن کرونا را تامین و این پول را به خارج از کشور منتقل کنیم و احتمال دارد که همانند مشکلی که در مورد واکسن آنفلوآنزا داشتیم... که نتوانستیم واکسن آنفلوآنزا را وارد کنیم؛ هم اکنون نیز احتمال می‌رود که برای تهیه واکسن کرونا نیز با این مشکل روبرو شویم بنابراین تمام امید ما تولید واکسن کرونا در داخل کشور است».

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

آمار گسترش ویروس کرونا در ایران همچنان بالاست.

طبق آمار رسمی روزانه هزاران نفر به ویروس کرونا دچار شده و دست‌کم ۲۰۰ نفر از بیماری کووید۱۹ جان می‌سپارند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت تاکنون در ایران بیش از ۵۳ هزار نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته‌اند.

در همین زمینه: