کرونا در ایران, سقوط بهای نفت

کرونا در ایران, سقوط بهای نفت

کرونا و سقوط بهای نفت ایران را به سوی ورشکستگی سوق می​‌دهد | DW | 31.03.2020

سقوط بی​سابقه بهای نفت و ادامه بحران کرونا اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به سوی ورشکستگی سوق داده است. دولت مجبور است برای جبران کسری بودجه از حساب 'صندوق توسعه ملی' برداشت کند.

31/03/2020 11:14:00 ب.ظ

سقوط بی​سابقه بهای نفت و ادامه بحران کرونا اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به سوی ورشکستگی سوق داده است. دولت مجبور است برای جبران کسری بودجه از حساب 'صندوق توسعه ملی' برداشت کند.

سقوط بی​سابقه بهای نفت و ادامه بحران کرونا اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به سوی ورشکستگی سوق داده است. دولت مجبور است برای جبران کسری بودجه از حساب 'صندوق توسعه ملی' برداشت کند.

کرونا و سقوط بهای نفت ایران را به سوی ورشکستگی سوق می​‌دهدسقوط بی​سابقه بهای نفت و ادامه بحران کرونا اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به سوی ورشکستگی سوق داده است. دولت مجبور است برای جبران کسری بودجه از حساب"صندوق توسعه ملی" برداشت کند.کشورهای تولید​کننده نفت با افت بی​سابقه بهای طلای سیاه روبرو شده‌​​​​اند. کرونا بهای نفت را پایین کشید. در بحبوحه بحران کرونا، جنگ و دعوای دو غول نفتی عربستان سعودی و روسیه برای حفظ سهم بیشتر از بازار نفت به سقوط بیشتر قیمت نفت انجامید. کشورهای عمده نفت‌​​خیز به جای مهار بهای نفت به رقابتی سخت پرداختند تا کسری بودجه خود را با افزایش تولید نفت جبران کنند.

بازار داغ اخبار جعلی در رابطه با اعتراضات آمریکا | DW | 02.06.2020 یک دادگاه در آمریکا، ایران و سوریه را به پرداخت غرامت محکوم کرد نیکلاس مادورو: برای تشکر از مردم و امضای توافق‌نامه به ایران می‌روم

وضعیت ایران در قیاس با سایر کشورهای نفت​‌خیز جهان بدتر است چون‌که تحریم​‌ها مانع فروش نفت ایران شده است.کارشناسان ضمن پیش‌​بینی سال بد برای اقتصاد ایران گفتند ورشکستگی عمومی در پیش است و ممکن است تولید ناخالص ملی کشور تا ۳۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

کرونا و نفت ایران سعید لیلاز، تحلیل​گر اقتصادی، یکی از کارشناسانی است که ورشکستگی عمومی و کاهش تولید ناخالص ملی کشور تا ۳۰ میلیارد دلار را پیش‌بینی کرده است.لیلاز به روزنامه"همشهری" گفته است که بحران ناشی از ویروس کرونا بخش خدمات اقتصاد را تحت‌ تاثیر شدید قرار داده و برآورد کرده است که اگر این بحران تا اردیبهشت ۹۹ ادامه پیدا کند بین ۲ تا ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کم خواهد کرد که این رقم معادل ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار است.

این کارشناس بر این باور است که تا پایان اردیبهشت بحران ویروس کرونا ادامه خواهد داشت. او تاکید می​‌کند: «شاهد یک ورشکستگی عمومی به خصوص در بخش‌های غیردولتی و کسبه خرده پا خواهیم بود.»به گفته لیلاز نوک حمله ویروس کرونا"طبقات فرودست" است.

بودجه سال ۹۹ بر اساس فروش یک میلیون بشکه نفت به قیمت ۵۰ دلار در نظر گرفته شده است. قیمت فعلی نفت خام برنت تا ۲۵ دلار در هر بشکه داد و ستد می‌شود و قیمت"نفت سنگین" ایران در سبد نفتی اوپک زیر ۱۵ دلار سقوط کرده است.بنابراین برای جبران کسری بودجه ایران مجبور است روزانه سه میلیون بشکه نفت به قیمت ۱۵ دلاری بفروشد. اما تحقق این امر با توجه به تحریم‌​های آمریکا غیر ممکن به نظر می​رسد، در نتیجه بودجه کشور با کسری مواجه شده است.

دولت مجبور است برای جبران کسری بودجه از حساب"صندوق توسعه ملی" برداشت کند. این کار زمانی برای دولت مجاز شمرده می‌شود که درآمد ارزی حاصل از صادرات نفت خام نسبت به ارقام پیش‌بینی شده کاهش پیدا کرده باشد.ادامه وضعیت کنونی بی‌​شک می​تواند کشور را به سوی  ورشکستگی سوق دهد و دچار رکود و بحران اقتصادی کند. بحرانی که یکی از ریشه‌های اصلی اعتراض​های آبان​ماه ۹۸ در ایران بوده است. در بیش از صد شهر ایران مردم به خیابان​​ها ریختند و به افزایش سه برابری بهای بنزین اعتراض کردند.

مقامات ایران تا کنون حاضر نشده‌اند تعداد دقیق کشته‌شدگان و دستگیرشدگان  این اعتراضات را اعلام کنند. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه در دولت جمهوری اسلامی، تعداد کشته‌شدگان را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است. ادامه مطلب: DW فارسی »

کمترین صادرات نفت برای ایران هست و کمترین صدمه از کاهش قیمت برای ایران شما به فکر اتحادیه اروپا باشید که فرو پاشیده و بعد کرونا اتحادیه ای نخواهد ماند، خروس بخواند یا نخواند آفتاب طلوع خواهد کرد، ایران بدتر از این ها را پشت سر قرار داده است به نظر من کشور ما به سمت دامپروری وباغات مکانیزه روز سرمایه گذاری کند ،و سیاست ما در مورد آمریکا فروکش میکرد،در دنیا حرفی برای زدن داشتیم.

آقا اتفاقا الان فهمیدیم چقدر خوب شد تحریم شدیم و برنامه بدون نفت را ريختيم وگرنه حتما دچار مشکل ميشديم. تحریم نعمت آیت باورمان بشود کامنت ها را خوندم ، بعضی گفتن مگه ایران اصلا نفت میفروشه ؟ ببین عنقلاب ما را به کجا رسوند که ثروت ملی غارت میشه و یه عده میگن مگه اصلا نفت میفروشیم ، جالبه اکثرا پروفایلشون عکس قاسم سلیمانیه یعنی بسیجی هستن

ایران که امروز روزی ۱۰۰هزار بشکه میفروشه.اونی ورشکست میشه که روزی ۶میلیون بشکه داره میفروشه .اون گاو شیر دهی که اگه جرات داره حالا تولید نفت رو کم کنه. ایران هیچوقت زمین‌نخواهد خورد، هیچوقت. مگه صادرات نفت ایران صفر نشده؟؟؟؟ ودیگر هیچ تازه این اول کار است ... حالا کو‌ تا تسلیم‌قهرمانانه! کمترین وابستگی به نفت به لطف تحریم‌ها متعلق به ایران هست پس لطفا چرت و پرت تحویل مردم ندید شما رسانه هستید و باید بی‌طرف باشید.

سران از پولهایی که کش رفتند برای زمانیکه انقلاب به خطر افتاد حالا وقت پولها را بیاورند تا به فنا نرن. ایران نفتی نمیفروشه که بخواد نگران باشه تحریم ها با ایران کاری کرد که به تدریج عادت کنه به این وضع به قول معروف عدو شود سبب خیر اونهایی باید نگران باشند که روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت میفروشن مثل عربستان سعودی و امریکا

مگه نفت میفروختن؟ طفلک آقازاده ها مجبورن ریخت و پاش هاشون رو‌کمتر کنن. واسه بقیه ملت هیچ فرقی نداره اقتصاد ایران هیچ وقت ورشکست نمیشه. چون جیب ۸۰ میلیون ایرانی روز بروز کوچیکتر و بی پول تر میشه بدهد. شما فکر خود باشید لطفا. امروز بنزین زدم زیر یک یورو. تحریم و مشکل فروش نفت ، رکود بازار به علت کرونا ، نیاز مبرم واردات مواد غذایی و دارو و خباثت سیاستمداران کاخ سفید ، همه و همه دست به دست هم داده اند کمر ملت ایران را بشکنند.

خدانگهدار زودتر گورشون را گم کنند پشت هر سختی ای ی خوشی نهفته است ،امیدوارم این آخرین سختی ایرانی ها باشه ج ا خاک بر سر شده اصلا ایران نفت صادر میکنه ؟ بمیرم واسه پول های آغا

کرونا در ایران و جهان | آمار مبتلایان به کرونا در ایران از ۴۱ هزار نفر گذشتعکس چن تا زن گذاشتید یعنی کرونا شیک و کرونا شلخته داریم مگه

تدفین جانباختگان کرونا براساس پروتکل وزارت بهداشت/ روی اجساد آهک ریخته نمی شودرئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه روی اجساد جانباختگان کرونایی آهک ریخته نمی شود اظهار کرد: تدفین و خاک سپاری جانباختگان مبتلا به کرونا طبق پروتکل وزارت بهداشت و با رعایت موازین بهداشتی انجام می پذیرد و توصیه می شود که سنگ قبر جانباختگان در اثر کرونا در اسرع وقت نصب شود.

اختصاصی ایران‌وایر؛ ابراهیم رئیسی: ننویسید بیماران بر اثر کرونا مرده‌اند

استارت‌آپ‌هایی که کرونا کسب و کارشان را رونق داد | DW | 30.03.2020بیماری همه‌گیر کووید۱۹ کسب و کارهای زیادی را در سراسر جهان از پا انداخته اما در مقابل به فعالیت شماری از استارت‌آپ‌ها به شدت رونق بخشیده است. این استارت‌آپ‌های کوچک که سود زیادی داشته‌اند. به حضرت عباس قسم ما که نفهمیدیم معنی استارت آپ چیست شاید همان هندل باشد که سابقا بجای استارت برقی اتول استفاده می شد! خوش بحال نویسندگان امروزی که در ادبیات فارسی بلکه در آمیزش زبان های مختلف با فارسی مهارت دارند و جالب است که دویچه وله از پول مالیات آلمانی ها پول هم بهشان میدهد

ربیعی: بدون نوسازی عقلانیت حکمرانی نمی‌توانیم اتحاد کرونا و تحریم را بشکنیمضرورت تغییر سبک زندگی | سخنگوی دولت: بدون وداع کردن با سبک‌های زیستی عصر کهن و بدون نوسازی عقلانیت حکمرانی نمی توانیم ساختار اتحاد شوم کرونا و تحریم را بشکنیم حکومت جاهلیت شئونیزم فارسی اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران،از وظایفش سر باز زده و فرو پاشیده و پایان یافته است در صحنه ی حکومت بودن جاهلان فرقه فارسیسم نشانه ی حکومت داشتن کشور نیست.ارتش کشور باید با خردمندان اتحاد ملتهای ایرانیان اعلام همبستگی و حکومت موقت ایرانیان تشگیل شود

زالی: تهران از نظر شیوع و میزان ابتلا یکی از کانون‌های کرونا در کشور استتهران- ایرنا- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی استان تهران، کنترل اپیدمی تحت تاثیر دو عامل مداخلات مدیریتی و رفتار مردم است، گفت: درحال حاضر کلان شهر تهران از نظر شیوع، میزان ابتلا، میزان بیماران بستری و مراجعات بیمارستانی یکی از کانون‌های کوویید ۱۹ در کشور است.