کرونا؛ بحران اقتصادی کنونی چقدر به بحران‌های قبلی شباهت دارد؟

کرونا؛ بحران اقتصادی کنونی چقدر به بحران‌های قبلی شباهت دارد؟

08/04/2020 02:07:00 ق.ظ

کرونا؛ بحران اقتصادی کنونی چقدر به بحران‌های قبلی شباهت دارد؟

در حالیکه ابعاد اقتصادی بحران ناشی از ویروس کرونا به دلیل نامشخص بودن نقطه پایان آن هنوز به روشنی مشخص نیست؛ اما بسیاری این بحران را بدتر از اتفاقاتی نظیر بحران اقتصادی ۱۲ سال پیش در جهان خوانده‌‌اند؛ از جمله این نهادها صندوق بین‌المللی پول است. عده‌ای دیگری از نظریه‌پردازان اقتصادی بر این باورند که ریشه بحران کنونی مانند آنچه بیش از یک دهه پیش اتفاق افتاد 'مالی' نیست؛ هر چند خسارات تحمیل شده به اقتصاد جهان بالاست.

Getty Images‎ همه گیری ویروس کرونا اقتصاد جهان را متوقف کرده و رکودی را در جهان رقم زده که بسیار بدتر از بحران مالی دهه پیش استکریستالینا جیورجیوارئیس صندوق بین‌المللی پولبحران‌های قبلی اقتصادی چگونه بودند؟جهان در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی شاهد یک بحران تمام عیار اقتصادی بود که خروج از رکود ۱۸ ماه طول کشید.

واکنش‌‌ها به قتل رومینا اشرفی؛ خشم کاربران از ضعف قوانین حمایت از کودکان توییتر به توییت جنجالی دونالد ترامپ برچسب درستی‌سنجی زد مرگ مردی سیاه‌پوست در بازداشت پلیس سفید آمریکا؛ اخراج چهار مامور

در آن زمان بحران از بازار مسکن شروع شد؛ زمانی که بانکها و موسسات مالی آمریکا اقدام به ارائه انبوه وام مسکن کردند؛ بعضی از دریافت کنندگان این وام شرایط لازم را برای دریافت وام نداشتند و پس از مدتی میلیون‌ها شهروند آمریکایی نتوانستد اقساط وام خود را پرداخت کنند.

در نتیجه بانکها خانه این افراد را که در رهن بود را گرفتند و بسیاری از موسسات مالی ورشکسته شدند.در ابتدای این بحران بسیاری در صنف مسکن شغل خود را از دست دادند؛ این بیکاری بعدا بطور گسترده به اصناف دیگر هم سرایت کرد؛ بانکها و موسسات مالی مجبور شدند وامها را متوقف کنند و چرخه اقتصاد در بسیاری از کشورها مختل شد.

در پی این اتفاقات بازارهای مالی در جهان سقوط کرد، بازار مسکن وارد رکود شد، اقتصاد جهان کوچکتر شد و مشکلات سیستم بانکی برای سال‌ها ادامه یافت.پیش از این هم جهان دوران"رکود بزرگ" را تجربه کرده بود که حدود ۴۳ ماه طول کشید؛ در سال ۱۹۲۹ میلادی بازار مالی آمریکا سقوط کرد و در پی آن رکود اقتصادی به بسیاری از کشورهای جهان سرایت کرد؛ در سال ۱۹۳۳ آمریکا با ۲۵ درصد بالاترین نرخ بیکاری خود را ثبت کرد.

حق نشر عکسGetty ImagesImage captionکرونا؛ در آمریکا اخیرا طی دو هفته مجموعا نزدیک به ۱۰ میلیون نفر تقاضای بیمه بیکاری کردنددر هر دو بحران اشاره شده بر خلاف بحران کنونی که بیماری در آن دخیل است، عامل اصلی در شروع بحران"مالی" بوده است.البته در همه این بحرانها شباهت‌های فراوانی وجود دارد نظیر ورشکستگی‌های گسترده، از دست رفتن مشاغل، کاهش نقدینگی و ...

بعضی نظریه‌پردازان عوامل بروز بحرانهای قبلی را"ساختاری" می‌دانند؛ بعنوان مثال در سال ۲۰۰۸ عامل اصلی بروز بحران بازیگران بازار بودند.به گفته این افراد ظهور بحران مالی ۱۲ سال پیش ضعف سیستم مالی را برملا کرد؛"ضعفی که به دلیل ارزیابی نادرست ریسک (در زمان ارائه وام مسکن به افراد فاقد شرایط لازم) نمایان شد."

به گفته این دسته، بحران ناشی از کرونا"شوک بزرگی" بوده که به عنوان یک عامل خارجی و غیرساختاری به اقتصاد جهان تحمیل شده ولی ریشه در سیستم مالی ندارد؛ هر چند تبعات اقتصادی آن گسترده است.این افراد به همین دلیل خواستار کمکهای"هدفمند" به اقتصاد برمبنای ریشه مشکل شده‌اند.

تلاش برای پایان دادن به فعالیت مرکز اسلامی هامبورگ | DW | 26.05.2020 واکنش‌ها به ماجرای غیزانیه: 'خوزستان گاو شیردهی که نه آب و هوا دارد و نه دلسوز' | DW | 26.05.2020 اتحادیه خدمات جنسی آلمان خواهان بازگشایی روسپی‌خانه‌ها شد | DW | 26.05.2020

تا پیش از همه‌گیری کووید ۱۹ در جهان و زمانی که تصاویر قرنطینه شهروندان چینی در شهر ووهان از تلویزیونها در سراسر جهان پخش می‌شد، عده زیادی تصور نمی‌کردند این ویروس اقتصاد جهان را زمین‌گیر کند؛ با گذشت زمان و شیوع این بیماری در کشورهای دیگر رفته رفته بر حجم خسارات افزوده شد که همچنان رو به افزایش است.

در حالیکه ویروس کرونا کماکان قربانی می‌گیرد و مرز قربانیان از ۷۶ هزار نفر گذشته است؛ تا همین جای کار هم صدمات غیرقابل تصوری بر جای گذاشته است؛ و فقط به چند نمونه در این مطلب اکتفا می‌شود.به عنوان مثال در آمریکا آمار متقاضیان بیمه بیکاری دو هفته پیش به ۶ میلیون و ششصد هزار نفر رسید که در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است؛ طی دو هفته مجموعا نزدیک به ۱۰ میلیون نفر تقاضای بیمه بیکاری کردند.

در سال ۲۰۰۸ میلادی تعداد افراد بیکار در این کشور ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر اعلام شده بود.حق نشر عکسEPAImage captionقیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی حدود شصت درصد افت کرده است که به غیر از کاهش تقاضا؛ اختلاف میان عربستان و روسیه از دیگر دلایل افت بودهشیوع کرونا بازارهای مالی جهان را هم به اغما فرو برد؛ در بیشتر روزهای هفته‌های اخیر هر سه شاخص بازار بورس نیویورک و همچنین بازارهای اروپایی و آسیایی شاهد افت بودند؛ بازارهای مالی در چند نوبت دچار وقفه در معاملات شدند.

بازارهای مالی هفت کشور صنعتی جهان بطور متوسط از نیمه فوریه تا نیمه مارس ۳۳ درصد از ارزش خود را از دست دادند؛ این رقم در بحران ۱۸ ماهه سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ حدود ۵۵ درصد بود.بازار نفت هم شاهد سقوط بی‌سابقه‌ای بوده است؛ از اول سال جاری میلادی حدود شصت درصد از ارزش نفت کم شده؛ حدود دو هفته پیش هر بشکه نفت برنت به زیر ۲۲ دلار هم رسید که پائین‌ترین قیمت نفت در ۱۸ سال اخیر بود؛ البته به جز کاهش تقاضا در بازار اختلاف میان عربستان و روسیه بر سر میزان تولید از دلایل افت شدید قیمت بود.

یا در مثالی دیگر بیش از ۹۰ کشور از صندوق بین‌المللی پول تقاضای وام اضطراری کرده‌اند که این رقم بی سابقه است.در بحران کنونی بسیاری از شرکتهای هواپیمایی یا پروازهای خود را بطور کلی متوقف کرده‌اند یا بخش اعظمی از آنها دیگر انجام نمی‌شوند؛ بعضی از آنها گفته‌اند بدون کمکهای دولت ورشکسته می‌شوند.

جهان در حالی وارد رکود اقتصادی شده که بعضی پیش‌بینی‌ها خروج از این بحران را زمان بر می‌دانند.صندوق بین‌المللی پول در ماه ژانویه رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ را ۳/۳ درصد اعلام کرده بود اما اخیرا گفته همه‌گیری کرونا پیش‌بینی‌ها را تغییر داده و رشد اقتصادی امسال به کمترین میزان از زمان بحران جهانی ۲۰۰۸ می‌رسد.

نماینده عضو مجلس قبلی ایران بازداشت شد مجلس یازدهم ایران؛ بهارستان در قرق اصولگرایان آمریکا تحریم چین بر سر هنگ‌کنگ را 'تدارک می بیند'

بعضی موسسات هم اقدام به پیش بینی رشد اقتصادی جهان و زمان خروج از رکود کرده‌اند؛ به عنوان مثال شرکت مشاوره"مک کنزی" بر اساس مدلی رشد اقتصادی جهان را در سال جاری میلادی -۴/۷ درصد و زمان خروج از رکود را فصل سوم سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام کرده است.بعضی کشورها برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا اقداماتی را در دستور کار خود قرار دادند؛ از جمله تزریق پول به اقتصاد ، کاهش نرخ سود بانکی و کمک به کسب و کارهای آسیب دیده و همچنین کسانی که اتفاقات اخیر منبع درآمدشان را هدف قرار گرفت.

اما با توجه به گستردگی ابعاد خسارات ناشی از شیوع بیماری، مشخص نیست حمایتهای مالی دولتها تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و چرخ فعالیت‌های اقتصادی دقیقا از چه زمانی دوباره شروع به حرکت خواهد کرد.آنچه مشخص است میزان و ابعاد خساراتی که کرونا بر اقتصاد جهان تحمیل کرده ارتباط مستقیم با مدت زمان بحران کنونی دارد.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

'' B'h The Children Are Ready Let my people go Time.for.the world.population to let the Israelites take part in building the third temple in Jerusalem now.

بحران جهانی کرونا| تا کنون بیش از ۷۰هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند🔺بحران جهانی کرونا| تا کنون بیش از ۷۰هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند ⚡️در ادامه بحران کرونا در جهان، آمار مبتلایان به کرونا نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر رسیده است و تا کنون بیش از۷۰ هزار نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. فقط پروردگار عالم می تواند کرونا را نابود کند اگر نشود جهان روبه نابودی است چون حاکمان ظالم جهان و ایران خیلی به مظلومین جهان قدرت نمایی نشان دادند ودر حال نابودی اینهان پروردگار عالم هم کرونا آورد تا قدرت مافوقش را نشان حاکمان جهان ظالم و ایران نشان دهد بابا خدا هم هست

«ناتوانی» طلا‌فروشان از پرداخت مالیات در بحران کرونا😂😂😂 ماليات بر اساس فاكتور فروش بريده ميشه. اينا ميفروشن هم ماليات نميدن چه برسه به الان بالاخره این موجودات اسمونیم وارد بدبختیای جامعه ک جمهوری اسلامی نصیبشون کرده شدن حالا ببین چجوری از زیرش درمیرن. بیچاره کارگروکارمند

خودداری ۵ میلیون نفر در تهران از ثبت اطلاعات شخصی در بحران کرونااز بس این پفیوزا سوابق امنیتیشون خرابه من که ثبت نام نکردم به بقیه هم توصیه کردم نکنن

پیشنهاد وزیر سابق بهداشت برای نجات کشور از بحران کروناوزیر سابق بهداشت همزمان با روز جهانی بهداشت، بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت شبکه بهداشتی کشور، بهورزها، مراقبین سلامت و پزشکان خانواده جهت شناسایی و درمان بیماران کرونا تاکید کرد و گفت: در این مسیر، بیماران شناسایی‌شده و افرادی که به عنوان ناقل یا مشکوک تشخیص داده می‌شوند، در منزل و تحت نظر پزشک خانواده درمان شده و در صورت نیاز به ونتیلاتور، به مراکز یا بیمارستان‌های ویژه این بیماران هدایت می‌شوند. از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است اینم یه اسکله ربطی نداره دکتره وزیر بود نادانه... چون همه کارکنان و تحت فشار بزاری بعد چند هفته فرار میکنن بعدش چی میشه؟ فقط باید بهش گفت گند زدی به بهداشت و‌درمان رو رفت

مردم به جای حکومت؛ فعالیت نهادهای مدنی برای مقابله با بحران کرونا

پوتین: هنوز به اوج بحران کرونا نرسیده‌ایمپوتین: هنوز به اوج بحران کرونا نرسیده‌ایم روسیه تا امروز هفت هزار و ۴۹۷ مورد ابتلا به کرونا را ثبت کرده است که تاکنون ۵۸ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند